Nové MacBooky Air možná dostanou vylepšený SSD disk - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Nové MacBooky Air možná dostanou vylepšený SSD disk

11. července 2011, 00.00 | Očekávané modernizované modely MacBooků Air údajně budou pro svůj SSD disk používat rychlejší a úspornější NAND flash paměť typu Toggle DDR 2.0.

Podle pověstí z přelomu června a července by se možná již tento nebo příští týden měly objevit modernizované MacBooky Air, nejspíš současně s vydáním Mac OS X Lion či brzy po něm. Dřívější zprávy totiž naznačovaly, že Apple s uvedením těchto strojů čeká právě na zahájení prodeje Lionu. A vzhledem k tomu, že se už objevují známky příprav prodeje Lionu (jehož GM verzi vývojáři dostali 1. července), tak asi skutečně můžeme brzy očekávat i tyto nové ultrapřenosné notebooky.

Všeobecně se předpokládá, že budou osazeny ULV procesory Sandy Bridge a rozhraním Thunderbolt, ale minulé pondělí dorazila tvrzení, podle nichž by mohly nasadit ještě jednu další novou technologii.

SSD disk s NAND flash čipy „Toggle DDR2.0“

Stávající MacBooky Air (uvedené na trh loni v říjnu) používají nemechanické SSD disky složené z NAND flash čipů a stejně by tomu mělo být také u nových letošních modelů. Avšak podle japonského blogu Macotokara Apple do nich užije nový typ flash paměti.

Člověk z asijské firmy vyrábějící elektronické komponenty sdělil, že Apple do nových MacBooků Air zřejmě nasadí novou NAND flash paměť typu „Toggle DDR2.0“. Tato paměť, vyráběná 19nm procesem, nabízí rozhraní s přenosovou rychlostí 400 Mb/s.

Zdroj blogu Macotokara dále tvrdí, že nové modely MacBooků Air již nebudou používat kompaktní SSD disky Blade X-gale formátu mSATA (jak ukázalo jejich rozebrání). Místo toho mají nové 19nm flash čipy integrovat přímo na základní desku.

Organizace Open NAND Flash Interface Working Group, standardizující NAND flash paměti, sice už vydala specifikace ONFi 3.0 pro flash čipy s rozhraním podporujícím přenosové rychlosti až 400 MB/s, ale většina výrobců zatím ještě nenabízí odpovídající čipy. Apple by tak asi byl první, kdo by tuto novou technologii použil ve větším měřítku.

Apple pravděpodobně zajímá hlavně možnost dalšího snížení příkonu

Kombinace nového typu NAND flash paměti a nového standardu ONFI 3.0 by měla dovolit, aby budoucí SSD řadiče a SSD disky poskytovaly stejný nebo vyšší výkon než současné SSD disky při polovičním počtu datových kanálů. A díky tomu půjde snížit jak výrobní náklady, tak též potřebný prostor. Nové flash čipy navíc slibují citelné snížení spotřeby energie.

Čipy typu „Toggle DDR“ se totiž v době nečinnosti přepínají do úsporného režimu s velmi nízkým příkonem. Příslušný řadič analyzuje frekvenci používání SSD disku a zvyklosti uživatele a podle toho aktivuje úsporný režim vždy, když se to hodí. Samsung již loni tvrdil, že tak lze prodloužit výdrž baterie notebooku nejméně o jednu hodinu proti běžnému SSD disku sestavenému z 16Gb NAND flash čipů vyrobených 40nm procesem.

A to by nejspíš mohl být hlavní důvod, proč Apple o nasazení nového typu flash paměti uvažuje. Zřejmě ho neláká ani tak zvýšení výkonu jako právě možnost další úspory energie. Je obecně známo, jak velký důraz Apple klade na co nejdelší výdrž baterie svých přenosných a mobilních zařízení.

V případě přenosných Maců to platí zejména pro MacBooky Air, které se v mnoha ohledech snaží připodobnit iPadu, k čemuž patří též hodně dlouhá výdrž na baterii. Lákavé jistě jsou i snížené výrobní náklady. Případné zvýšení výkonu by pak bylo už jen vítaným nádavkem. (Je ostatně sporné, nakolik by se zrychlení SSD disku projevilo na výkonu skutečných aplikací. Současné procesory Core 2 Duo zřejmě ani nedokážou rychlejší SSD disky využít, to by se sice s novými procesory Sandy Bridge mělo zlepšit, avšak ani tak nelze čekat zázraky.)

Budou nové flash čipy integrované přímo na základní desce?

Vzrušené debaty ovšem vyvolává tvrzení, že nové MacBooky Air budou flash paměti integrovat přímo na základní desku. To se samozřejmě mnohým nelíbí, protože flash čipy mají omezenou životnost a zatímco nyní lze SSD disk vyměnit poměrně snadno, vadné integrované čipy by znamenaly výměnu celé základní desky. (Nezapomínejte, že s „hustším“ výrobním procesem životnost flash buněk dále klesá.) Na druhou stranu, rozumná správa zápisů do těchto čipů by měla zajistit jejich přijatelnou (ale z principu omezenou) životnost.

Vyloučit se to rozhodně nedá, nakonec Apple ani u současných MacBooků Air výměnu SSD disku oficiálně nepodporuje a ve svých marketingových materiálech se vždy snažil vzbudit dojem, že flash paměť tvoří pevnou součást stroje. (Teprve rozebrání ukázalo, že ve skutečnosti jde o samostatný kompaktní SSD disk). Přechod na integrované řešení by byl logickým krokem v rámci postupné „ipadizace“ MacBooku Air. A také by vyřadil dodavatele všech alternativních SSD disků, i když o to asi Applu ani tolik nejde.

Jako vždy však nesmíme zapomínat, že jde stále pouze o dohady, které se vůbec nemusí potvrdit. Ovšem pravděpodobně již za několik dní si budeme moci jejich věrohodnost ověřit, až se začnou nové modely MacBooků Air prodávat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: