Nové letošní Macy podporují rychlejší WiFi připojení - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Nové letošní Macy podporují rychlejší WiFi připojení

11. května 2011, 00.00 | Letošní MacBooky Pro a iMacy podporují WiFi připojení 802.11n o rychlosti až 450 Mb/s, díky nasazení tří souběžně pracujících antén, zcela hladce to však zřejmě bude fungovat až s Mac OS X Lion.

Už v lednu 2007 Apple uvedl bezdrátový přístupový bod Airport Extreme s podporou tehdy ještě předběžného standardu 802.11n umožňujícího mnohem rychlejší bezdrátová připojení (definitivně schválen byl až v červnu 2009). Záhy se navíc ukázalo, že řada Maců již obsahuje klientský hardware podporující nový standard, pro který byl ovšem potřebný dodatečný aktivační software AirPort Extreme 802.11n Enabler.

Dnes se podpora 802.11n bere jako naprostá samozřejmost, tento standard nyní zvládají i novější přístroje s iOS jako jsou iPhone 4 a iPady obou generací. Existují však různé verze 802.11n, které se významně liší dosažitelnými maximálními přenosovými rychlostmi. (Je ale třeba si uvědomit, že v praxi připojení prakticky nikdy nedosáhne udávané teoretické maximální rychlosti, obvykle to bude mnohem méně, zejména při poklesu síly signálu. Proto se často mluví spíše o propustnosti těchto sítí.)

A nyní se ukazuje, že letošní nové Macy s procesory Sandy Bridge a rozhraním Thunderbolt (tedy MacBooky Pro z konce února a iMacy z počátku května) podporují připojení 802.11n o propustnosti až 450 Mb/s, spolehlivě to však zřejmě bude fungovat teprve s Mac OS X Lion.

Technologie urychlující bezdrátové sítě 802.11n

Standard 802.11n zvyšuje přenosovou rychlost řadou různých technologií, k nejdůležitějším z nich patří nasazení více souběžně pracujících antén (takzvaná technologie MIMO, tedy vícenásobný vstup a výstup).

Klientská zařízení a přístupové body podporující 802.11n mohou používat více antén pro příjem a vysílání signálu (až čtyři), jimiž rozdělí datový přenos na několik nezávislých datových proudů v rámci jednoho frekvenčního kanálu. Právě tohle nejvíce přispívá ke zrychlení proti předchozím WiFi standardům (802.11a/b/g).

Dále 802.11n umožňuje vedle frekvenčního pásma 2,4 GHz používat také pásmo 5 GHz, jež není tak zarušené (avšak kvůli vyšší frekvenci signál hůře proniká pevnými překážkami jako jsou stěny), což dovoluje udržovat spolehlivější a (rychlejší) připojení v prostředích, kde spolu koliduje více bezdrátových sítí. (Pásmo 5 GHz jako první počal využívat standard 802.11a, avšak ten byl určen spíše pro podniky.)

A další možnost urychlení spočívá v nasazení dvojnásobně širších 40MHz frekvenčních kanálů namísto dosavadních 20MHz kanálů. To přirozeně dovoluje přenést mnohem více dat za jednotku času, ale spotřebovává to více nedostatkového frekvenčního prostoru.

Macy a přístroje s iOS podporují různé varianty 802.11n

Výše popsané urychlující technologie však nepodporují zdaleka všechna zařízení označená jako kompatibilní s 802.11n. Současné základnové stanice Airport Extreme (a též Time Capsule) jsou schopné pracovat až se třemi anténami současně a podporují jak pásmo 2,4, tak 5 GHz, avšak široké frekvenční kanály dovolují pouze pro sítě pracující výlučně v pásmu 5 GHz, což se nastavuje příslušnými volbami pro bezdrátovou síť.

Standard 802.11n dovoluje 40MHz kanály i pro 2,4 GHz, ale Apple se rozhodl omezit jenom na 5GHz pásmo. Zdůvodňuje to tím, že většina jeho zařízení zároveň podporuje Bluetooth a při použití širokých kanálů na 2,4 GHz by pro Bluetooth nezbylo dost přenosové kapacity.

To, jaké možnosti 802.11n dané zařízení zvládá, říká index MCS (Modulation and Coding Scheme – modulační a kódovací schéma). Čím větší je hodnota tohoto indexu, tím vyšší (teoretické) maximální propustnosti dané zařízení podporuje. (Viz příslušná tabulka na Wikipedii.)

Index MCS se dá v Mac OS X zjistit v menu AirPort po přidržení klávesy Alt (Option). Zobrazené číslo se může snižovat při slábnoucím signálu a při sílícím rušení, ovšem jeho maximální hodnotu určují vlastnosti WiFi hardwaru jak klientského adaptéru, tak s ním komunikující základnové stanice.

Liší se hlavně počty antén

To je důvod, proč novější přístroje s iOS, jež podporují 802.11n, zvládají jenom poměrně nízké propustnosti. Například iPhone 4 umí pracovat pouze se sítěmi 802.11n na 2,4 GHz, zatímco iPady (obou generací) si poradí i s 5 GHz sítěmi.

Avšak jak iPhone 4, tak iPady nesou jenom jednu anténu používající 20MHz kanál, nemají tedy „MIMO“ antény (do stísněného prostoru těchto přístrojů by se vícenásobné antény těžko vešly a samozřejmě by také zvyšovaly spotřebu energie, MIMO hardware by tak citelně zkracoval výdrž baterie).

V důsledku toho mají iPhony 4 a iPady MCS index o hodnotě 7, což dává maximální propustnost 65 Mb/s. Ovšem předchozí přístroje s iOS podporují jenom připojení 802.11b/g (tedy starší iPhony a iPody touch), které poskytuje propustnost nejvýše 54 Mb/s. iPad navíc umí využívat 5GHz sítě, což sice může pomoci v zarušeném prostředí, ale MCS index to nijak nezvýší.

Macy podporující 802.11n ovšem vícenásobné antény už mají. Dosud nesly dvě WiFi antény, což dávalo MCS index s hodnotou 15 a maximální propustnost 130 Mb/s ve 2,4GHz sítích. V 5GHz pásmu navíc mohou Macy používat 40MHz kanály, což propustnost zvyšuje až na 300 Mb/s, avšak pouze ve výlučně 5GHz sítích 802.11n s aktivovanou podporou širokých frekvenčních kanálů.

Nové letošní Macy nabízejí teoretickou propustnost až 450 Mb/s

Avšak letošní MacBooky Pro a iMacy s procesory Sandy Bridge rychlosti WiFi připojení dále zvýšily, nasadily totiž tři antény pro současný příjem a vysílání (jak ukázalo již rozebrání nového MacBooku Pro), což v 5GHz síti se širokými (40MHz) frekvenčními kanály dává teoretickou propustnost až 450 Mb/s. (To už překračuje základní specifikaci 802.11, pro níž vydává sdružení Wi-Fi Alliance certifikaci zařízením 802.11n, ta sahá jen do 300 Mb/s).

Nejasnosti okolo podpory v Mac OS X

Trochu zmatky však vznikly okolo toho, jak nové Macy tyto vyšší propustnosti podporují. AppleInsider tvrdí, že je bude možné využít až v Mac OS X Lion a odvolává se na informace jednoho vývojáře, který při testování předběžné verze Lionu na novém MacBooku Pro s 2,3GHz procesorem Core i5 uviděl po připojení k 5GHz síti hostované základnovou stanicí Airport Extreme MCS index o hodnotě 23 a odpovídající maximální propustnost 450 Mb/s.

Starší Macy naproti tomu dosahují nejvýše MCS indexu 15 a propustnosti 300 Mb/s. Jenže jak zjistil AnandTech už počátkem března při testování letošních 13“ a 15“ MacBooků Pro, tyto stroje při komunikaci s AirPort Extreme Macy hlásí MCS index 23 i pod Snow Leopardem.

AnandTech testoval WiFi připojení k AirPort Extreme na čtyřech různých místech jak s novým letošním MacBookem Pro, tak s loňským modelem a u nového stroje zaznamenal zvýšené maximální propustnosti (jež s rostoucí vzdáleností přirozeně rychle klesaly, ale nový notebook na tom byl pořád lépe než jeho předchůdce).

Skutečné přenosové rychlosti budou mnohem nižší

Skutečná rychlost datového přenosu však byla podstatně nižší. MacBook Pro z roku 2010 dokázal bezdrátově přenášet za nejlepších podmínek až 98 Mb/s, zatímco nový letošní model dosáhl 113 Mb/s. Reálná přenosová rychlost se tak zlepšila jen asi o 15 procent, ale na novém stroji se značně zvětšil dosah připojení a nový notebook dokázal najít více bezdrátových přístupových bodů ve svém okolí.

Zároveň však AnandTech poznamenává, že nový WiFi hardware na stejném testovacím místě nabídl řadu různých hodnot MCS, udávané maximální propustnosti kolísaly od necelých 300 Mb/s až po nejvýše dosažitelných 450 Mb/s.

Možná právě tohle některé vedlo k domněnce, že Snow Leopard nový WiFi hardware nepodporuje. Lion (či spíše s ním dodávané ovladače příslušného hardwaru) se pravděpodobně bude snažit vždy nastavit nejvyšší možnou hodnotu MCS indexu v daném okamžiku.

V každém případě platí, že nové letošní Macy poskytují nejenom rychlé rozhraní Thunderbolt, které ovšem půjde naplno využít až poté, co se objeví periférie pro něj určené, ale též rychlejší bezdrátové připojení 802.11n, jež se dá použít již teď.

Otázka spouštění z rozhraní Thunderbolt

Když už jsme zmínili rozhraní Thunderbolt, kolem něj také stále zůstává dost nejasností. Vedou se například spory o to, zda z disků (a diskových polí) pro Thunderbolt půjde nové Macy s tímto rozhraním spouštět.

Známý technický publicista Andy Ihnatko na svém blogu při uvedení nových letošních MacBooků Pro tvrdil, že spouštět systém ze Thunderbolt portu zatím není možné, rozhraní však již prý podporuje režim Target Disk Mode.

Avšak Mac Observer v pondělí napsal, že podle jeho anonymního zdroje spouštění ze Thunderbolt disků možné bude, jakmile výrobci dodají na trh odpovídající disky a kabely. A ty by se mohly objevit možná už počátkem června.

Vzhledem k tomu, že rozhraní Thunderbolt na každém datovém kanálu podporuje přenosovou rychlost až 10 Gb/s (každý Thunderbolt port má takovéto kanály dva), mohlo by být spouštění z těchto disků přinejmenším stejně rychlé (ne-li rychlejší) než z vnitřních disků pro rozhraní SATA (čipová sada nových Maců podporuje pro rozhraní SATA maximální přenosovou rychlost 6 Gb/s), to se ovšem ukáže teprve poté, co se začne tento hardware opravdu prodávat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: