MacBook Pro 15.4 - upgrade paměti - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

MacBook Pro 15.4 - upgrade paměti

Apple MacBook Pro 15,4 2010

1. listopadu 2010, 00.00 | Notebooky Apple si většinou uživatelé sami neupgradují. Přitom to není žádný problém. Podívejte se, jak jednoduše zvládnout výměnu operační paměti v současném MacBooku Pro 15.4.

Přestože operační systém Mac OS X není takový žrout systémových zdrojů jako Windows, leckomu standardně dodávané čtyři gigabajty paměti nemusejí stačit. Stačí, abyste pracovali s balíkem Creative Suite od Adobe, a začnete přemýšlet, proč jste si při nákupu nepřiplatili.

Pohled do webového obchodu Apple ale ukazuje, že cena za upgrade na 8 GB není žádná láce. V případě MacBooku Pro vychází na 400 USD, což je v přepočtu necelých 7 100 Kč. A zvážíme-li, kolik by totéž stálo u tuzemského oficiálního prodejce, není divu, že někteří z nich raději oficiální upgrade ani nenabízejí. Přitom lze vše zvládnout za pár minut.

Nakupujeme

Přestože je to mnohokrát opakovaná písnička, vyplatí se před jakýmkoliv zásahem do počítače zazálohovat data. Kdo používá Time Machine, má situaci zjednodušenou a může se pustit do práce prakticky hned.

Ještě před tím je ale potřeba vybrat a koupit správnou paměť. Apple používá v MacBooku Pro 15.4 dva moduly SO-DIMM DDR3 s kapacitou 2 GB, pracující na frekvenci 1 066 MHz. V tom našem byly paměti Hynix HMT125S6BFR8C-G7.

Apple osadil notebook jen dvěma paměťovými sloty, takže pro upgrade je nejrozumnější stávající paměť demontovat a vložit nové moduly s vyšší kapacitou.

Pamětí se stejnými parametry jako má originál najdete v tuzemských e-shopech dostatek. Pokud uvažujete o upgrade na maximum 8 GB, vyplatí se sáhnout po dvojici spárovaných 4GB modulů, které lze zapojit ve dvoukanálovém režimu (dual channel). Vyhovovat budou třeba tyhle nebo tyhle, ale samozřejmě najdete také mnoho dalších.

Dvoukanálové paměti prodejci často označují jako 8 GB (2x 4 GB) a vycházejí o chlup dráž než koupě dvou nespárovaných modulů. Pro ti nim však poskytují zhruba o 5 až 10 procent vyšší výkon.

Paměti do MacBooku Pro 15.4 by tedy měly mít tyto parametry:

  • moduly typu SO-DIMM
  • pracovní frekvence 1 066 MHz (PC8500)
  • typ DDR3
  • časování CL7 (7-7-7-20)
  • dvojice modulů s podporou dual channel pro vyšší výkon

Upgradujeme

Máte-li nakoupeno, můžete se pustit do samotné výměny. Odpojte ze svého MacBooku Pro napájecí adaptér, udělejte si na stole dost místa a přichystejte malý křížový šroubovák. Před zahájením práce se zbavte statické elektřiny, nejlépe uzemňovacím páskem kolem zápěstí nebo alespoň dotykem radiátoru.

Vypnutý a zavřený MacBook Pro 15.4 otočte a položte na stůl. Zespoda uvidíte zapuštěné hlavičky celkem deseti šroubů. Ty postupně vyšroubujte a ukládejte na stůl tak, abyste je na konci vraceli do stejného otvoru. Apple totiž použil šrouby dvou délek - jedny mají zhruba centimetr a druhé jen asi 3 mm.

Po odšroubování zdvihněte celý spodní kryt a odložte ho stranou. Je k tomu potřeba jemné páčení dřevěnou špachtlí, protože kryt kromě šroubů ještě přidržuje několik zobáčků. Poté uvidíte útroby svého stroje.

Oba paměťové moduly najdete nad sebou zhruba uprostřed. K jejich uvolnění je potřeba současně odehnout dva pružné jazýčky směrem od středu. Horní modul na jedné straně povyskočí a pak už jde mírným tahem snadno vyjmout. Stejný postup opakujte také s druhým modulem.

Do prázdných slotů zasuňte a mírným tlakem zacvakněte nové moduly. Přitom je potřeba dávat pozor na polohu asymetricky umístěného výřezu mezi kontakty.

Jakmile jsou oba moduly na místě, nasaďte spodní kryt notebooku a přišroubujte ho zpět všemi deseti šrouby. Pak už můžete stroj otočit a zapnout. Parametry instalované paměti lze zkontrolovat v System Profileru, v sekci Hardware/Memory.

Má to smysl

Kromě samotného zvýšení výkonu počítače má domácí upgrade paměti především finanční smysl. Dva čtyřgigabajtové dvoukanálové moduly vyjdou na zhruba 3 500 až 4 500 Kč s DPH, tedy polovinu toho, co za ně chce Apple v USA. Navíc lze původní dvojici dvougigabajtových modulů prodat na některém aukčním serveru a snížit náklady o pár stovek.

Pokud si sami na upgrade netroufáte nebo máte pochybnosti, zda vybrané paměti budou v MacBooku fungovat, požádejte o jejich vyzkoušení před zakoupením. Většina webových obchodů s počítači takové prosbě vyhoví, případně za přiměřený poplatek výměnu rovnou provede.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Par dodatku

Autor: MartensPh Muž

Založeno: 01.11.2010, 06:58
Odpovědí: 0

Měl bych pár připomínek. Koupě dual kitu (2x4GB) proti dvěma sólo pamětem je lepší jen proto, že teoreticky by měly být testovány spolu a neměl by být problém je spolu nasadit.

Nikde ani slovo o testování paměti? Je hezké navádět uživatele k hazardu, ale rozhodně po instalaci si paměti otestujte, není nad záludné chyby při práci způsobené pamětí :-)

Poslední připomínka je k prodeji původních pamětí. Když je prodáte a nové paměti začnou zlobit (a zažil jsem to u svých klientů), jste vlastně bez notebooku, takže ten kdo ho má jako pracovní nástroj, ať zváží, zda ušetřit pár stovek se mu vyplatí.

Odpovědět na příspěvek

RE: Par dodatku

Autor: Dan Muž

Založeno: 01.11.2010, 14:12

Co myslite tim otestovat pameti po instalaci?
Jinak diky za dodatky, myslim ze jsou vice nez prinosne.

Dekuji

PS
. Mate nekdo zkusenosti se znackou Patriot?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Par dodatku

Autor: MartensPh Muž

Založeno: 01.11.2010, 15:19

Instalací jsem myslel zapojení nových pamětí. Testem paměti se obvykle myslí pustit specializovaný software po startu počítače, jeden je přímo na 1. instalačním disku k Macbooku, který bez zavedeného operačního systému otestuje celou paměť různými testy, aby našel možná vadná místa v paměti. Já, divte se, používám u intelovských Macků Microsoftí paměťový tester. Mám ale pocit, že je jen 32bitový, takže nepřeleze přes 4GB, ale teď si jistý nejsem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Par dodatku

Autor: Karol Muž

Založeno: 01.11.2010, 22:59

Memmtest? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Par dodatku

Autor: MartensPh Muž

Založeno: 02.11.2010, 05:52

Je to sice jen Memtest :-) A zkoušel? Já kdysi ano a nefungoval, v nových verzích jsem ještě nezkoušel...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Par dodatku

Autor: kmarty Muž

Založeno: 02.11.2010, 09:02

Nemas link?
Ja ze znam jen Memtest86 a Memtest86+ a ani jeden nepochazi z dilny MS.
Memtest86+ jsem zkousel vcera a se 4GB si poradi tak, ze testuje do 3GB a pak to zbyvajici 1GB testuje, pro mne zahadne, v rozsahu 4GB-5GB. Ale testuje :-).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Par dodatku

Autor: MartensPh Muž

Založeno: 02.11.2010, 15:10

Odkaz na MS Memory tester : http://oca.microsoft.com/
en/windiag.asp

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Par dodatku

Autor: kmarty Muž

Založeno: 02.11.2010, 16:51

Diky. Juknu na nej.

Odpovědět na příspěvek

Macbook unibody 2008

Autor: Jirka Muž

Založeno: 01.11.2010, 07:17
Odpovědí: 0

Chtel bych se zeptat,mam Macbook Aluminium uni. 2008 s 2gb ram. Myslite,ze by mi to zvladlo 8gb???

Jirka

Odpovědět na příspěvek

RE: Macbook unibody 2008

Autor: Slováček M Muž

Založeno: 01.11.2010, 08:58

Dobrý den,

Mám také tento Macbook, výrobce (apple) uvádí maximum 4GB ram ale základní deska podporuje 6GB ram! Zajímalo by mě zda ně kdo zkoušel do tohoto modelu dát 2x4GB?! Ale osobně si myslím že se načte jen 6GB! To je další věc, momentálně mám 2x2GB dual a další upgrade je možný jen výměnou jednoho modulu za 4GB je to tak?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Macbook unibody 2008

Autor: MartensPh Muž

Založeno: 01.11.2010, 15:24

Četl jsem o tom na internetu, takže to nemám potvrzené vlastní zkušeností, ale věřit tomu lze. Když se dá 2x4GB, uvidí 6GB, takže je lepší dát 1x4GB a 1X2GB, ideálně stejné časování a výrobce.

Odpovědět na příspěvek

cena

Autor: thr Muž

Založeno: 01.11.2010, 07:54
Odpovědí: 0

Blbé je, že paměti 8GB pro NB už jsou poměrně drahé, hlavně v té párované podobě. Včetně DPH dělá zmíněný Kingston z Alza skoro 4700 korun, přitom za samostatné dva kusy 4GB stejné značky je to spolehlivě do 3 tisíc (opět včetně DPH)- to mi zrovna nepřijde jen jako "o chlup dráž" :-(
Sice nejsem ani náhodou typ. který by šetřil za každou cenu, ale nad tímhle už se člověk zamyslí...
Přitom je to ale stav specifický pro 8GB kity, u 4GB je cena páru a dvou samostatných prakticky stejná.
U té varianty Patriot je tento poměr mnohem lepší, ale s touto značkou nemám osobní zkušenost (s Kingstonem naopak značně rozsáhlou a to velmi dobrou). Proto doporučuji před koupí projít více nabídek, ceny párovaných se mohou lišit citelně. Druhá blbá věc je to, že nejsou zdaleka vždy skladem - zjevně zatím není ještě 8GB do NB zcela běžný požadavek.

Odpovědět na příspěvek

Stejne doporucuji servis

Autor: Stephen Muž

Založeno: 01.11.2010, 09:48
Odpovědí: 0

Ackoli podle uzivatelskeho manualu lze menit RAM i HDD pod napetim z baterie. Ostatne tak jak to radi i autor.
Ja bych doporucil servis.
Tam mohou odpojit i baterii, nez vymeni RAM.
Mozna jsem moc peclivka a prehanim, kdyz usermanual to umoznuje, ale ja bych na pameti bez odpojene baterie ani nesahal.

Odpovědět na příspěvek

RE: Stejne doporucuji servis

Autor: thr Muž

Založeno: 01.11.2010, 13:16

Harddisk jsem u nového modelu MBP 13 palců měnil a tam je odpojení baterie zbytečné - připojení a odpojení "pod napětím" připouští přímo norma pro rozhraní SATA (teoreticky jde dokonce i natvrdo za chodu, ale to u výměny v NB nehrozí). Mimochodem doplňuji článek v tom, že výměna u verze 13 palců je v podstatě stejná jako u zde popisovaného MBP15 - šroubů tak stejně, i tady je třeba hlídat různé délky, atd.
U RAM je riziko nepatrně větší, ale problém by neměl nastat ani zde, naopak je to méně "šroubování".

Odpovědět na příspěvek

RE: Stejne doporucuji servis

Autor: MartensPh Muž

Založeno: 01.11.2010, 15:22

I sám si mohu odpojit baterii a pokud se uzemním kvůli statické elektřině, tak nemůže dojít k problému. Ostatně to je to jediné, co v servisu udělají :-) Možná i ty paměťové testy.

Odpovědět na příspěvek

RE: Stejne doporucuji servis

Autor: Petr Baláš Muž

Založeno: 01.11.2010, 16:37

Při vypnutém notebooku opravdu ani disk ani paměti nejsou pod napětím přestože je baterie připojena.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Stejne doporucuji servis

Autor: Jan Muž

Založeno: 01.11.2010, 18:58

Samozřejmě. Je to úplná kravina. To je jako jezdit do servisu s autem na dohuštění pneu....

:-/

Odpovědět na příspěvek

Aplikace na screeny

Autor: jan sestak Muž

Založeno: 01.11.2010, 10:15
Odpovědí: 0

Ahoj,
mohl bych se zeptat, v čem jsou upravené fotky/screeny, na kterých je "vysvícena" pouze oblast, která je zajímavá a zbytek obrázku je zašedlý/zatmavený?


Díky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Aplikace na screeny

Autor: thr Muž

Založeno: 01.11.2010, 13:19

Já sice nejsem autor, ale odpovím - na tohle stačí v podstatě jakýkoli grafický soft, třeba Photoshop i v ořezané verzi Elements. Vybere se ten zdůrazněný díl (případně pokud je vybráno víc bodů, tak se dá součtový výběr v režimu "aditive"), pak se dá inverze výběru, tím se výběr přesune na "všechno ostatní". No když se teď posune regulací jasu, tak ztmavne jen to vybrané - tedy okolí a výsledek je jako v článku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Aplikace na screeny

Autor: jan sestak Muž

Založeno: 06.11.2010, 09:34

díky moc!

Odpovědět na příspěvek

kity?

Autor: Petr Baláš Muž

Založeno: 01.11.2010, 16:46
Odpovědí: 0

Mohu se zeptat, kde autor došel k závěru, že paměti prodávané spolu jsou rychlejší než paměti koupené samostatně? IMHO je to nesmysl.
Pokud osadíte dvě rúzné velikosti paměti, pak chipset nemúže přistupovat k oběma pamětem zároveň a lze očekávat že paměť bude o oněch 15 % pomalejší. Ale pokud koupím dvě stejné paměti od stejného výrobce (nebo i dvě stejně velké a rychlé paměti od rúzných výrobců - to ale nedoporučuji) pak rychlost bude naprosto totožná jako u pamětí koupených spolu. Ono to je vidět i z ceny - dvojice pamětí koupená zároveň je o chlup levnější než tytéž paměti koupené samostatně (ano dnes to u některých prodejců neplatí ale dnes jsou ceny pamětí poněkud rozbouřené i ve velkoobchodech t.j. dnešní stav není normální).

Odpovědět na příspěvek

8GB RAM+ 250GB SSD

Autor: marek Muž

Založeno: 02.11.2010, 09:50
Odpovědí: 0

osobne pouzivam tyto, kupovane pred 2 mesici (to jeste stali k 7000) muzu jen doporucit. Jen od toho necekejte nejek velke zrychleni, spise se pocitac nespomaluje a nemusite resit kolik mate spstenych aplikaci. Opravdove zrychleni dociite jedine SSD diskem.

Odpovědět na příspěvek

RE: 8GB RAM+ 250GB SSD

Autor: thr Muž

Založeno: 02.11.2010, 12:13

Rada dobrá, bohužel ale SSD je zatím reálně dostupný do 128GB, s přimhouřením oka do 256GB. Jelikož patřím k lidem, kteří mají na NB docela hodně "velkoobjemových" dat, tak si musím nechat zajít chuť - 500GB je optimum, s přimhouřením oka bych asi vyšel s 320GB. 256GB je ale málo a 128GB už vůbec mimo realitu. Těm, kdo užívají NB na věci, kde je tohle neomezuje, ale opravdu může SSD pomoci, měl jsem možnost zkusit a dojmy byly velice dobré. Snad se tak do roka dočkám dostupných SSD i v té kapacitě, kterou bych potřeboval :-)

Odpovědět na příspěvek

4+2gb?

Autor: xj Muž

Založeno: 06.11.2010, 17:03
Odpovědí: 0

Měl bych otázku - ted mam v Macbooku 2x2gb z vyroby. Když si koupím jeden 4gb modul, je lepsi tam dat jen ten nebo u neho nechat jeden ten 2gb z vyroby? Nesnizi se nejak rychlost tim, ze tam budou dva odlisne typy a velikosti? Diky za pripadnou odpoved.

Odpovědět na příspěvek

RE: 4+2gb?

Autor: Xj Muž

Založeno: 06.11.2010, 17:17

Trochu jsem to spletl, z vyroby mam 2x1gb, jinak otazka plati.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Dobrý den,

Mám také tento Macbook, výrobce (apple) uvádí maximum 4GB ram ale základní deska podporuje 6GB ram! Zajímalo by mě zda ně kdo zkoušel do tohoto modelu dát 2x4GB?! Ale osobně si myslím že se načte jen 6GB! To je další věc, momentálně mám 2x2GB dual a další upgrade je možný jen výměnou jednoho modulu za 4GB je to tak?


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: