Léčba pískajícího PowerMac G5 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Léčba pískajícího PowerMac G5

15. června 2006, 00.00 | Máte také tu smůlu, že zdroj ve vašem Powermac G5 vydává podivné zvuky, které vás pomalu ale jistě „přivádějí k šílenství“ ? A nevíte si s tím rady ani vy, ani váš autorizovaný servis Apple ? Dnes vám poradím, co se s tím dá dělat a jak přitom počítači pokud možno neuškodit.


Problém nastává ...
Před několika málo dny jsem si pořídil (z druhé ruky) dvouprocesorový PowerMac G5 2.0 GHz. Tedy model, pocházející z první série G5 strojů, konkrétně někdy z léta 2003. Přestože jde ve dnešní době již o postarší stroj (uživatele G4 či dokonce G3 strojů prosím o shovívavost s tímto vyjádřením – přece jen, tři roky jsou v IT branži již poměrně nezanedbatelné), zastávám názor, že se s ním dá dělat ještě „hodně muziky“ a přiznám se, že pořídit si jako primární pracovní nástroj některý IntelMac jsem se dosud neodvážil – přece jen ještě zatím více důvěřuji léty prověřené PPC technologii (což se v blízké budoucnosti jistě změní). Se strojem jsem velmi spokojen, moje očekávání (jako bývalého uživatele G4) rozhodně nezklamal. Až na jednu „drobnost“, která mne nenechala klidně spát. Jednalo se o to, že počítač při práci vydával těžko popsatelné „pištivé“ zvuky, které se zcela evidentně ozývaly ze spodního prostoru počítače, kde je umístěn „úctyhodný“ 600W zdroj (jednoprocesorové stroje mají „jen“ 450W zdroje – to jen pro úplnost). Tyto zvuky se přitom generovaly (z mého laického pohledu v danou chvíli) se zcela náhodnou intenzitou, vždy však tehdy, když počítač „cokoliv“ dělal (od obyčejného otevření okna s obsahem disku až po práci ve PhotoShopu). Domníval jsem se, že dané zvuky vydává s největší pravděpodobností nějaký „načatý“ vysokofrekvenční prvek ve zdroji (jistě uznáte, že na první pokus je to poměrně logická úvaha). Protože G5 je navíc solidně tichý stroj (počítám, že u standardního G4 modelu MDD, přezdívaného někdy také lidově „vysavač“ či „tryskáč“ bych si toho asi vůbec nevšimnul), byly zvuky opravdu velmi dobře slyšitelné a jak už jsem říkal: doháněly mne v tiché místnosti téměř k šílenství. Dočasným řešením bylo pustit si k práci nějaké to internetové rádio v iTunes, které zvuky přehlušilo, ale i to se člověku po chvíli zajídá a hlavně je to opravdu „trapné“ řešení, které bych očekával spíše u uživatelů typu BFU. Tento pojem sice jistě nemusím vysvětlovat, ale pokud jste se s ním dosud nesetkali, tak pro jistotu: jedná se o zkušenými počítačovými harcovníky hojně užívanou a zdaleka ne lichotivou zkratku z Běžný Franta Uživatel, na západě známou poněkud drsněji jako Bloody Fucken User – tedy uživatel, který svému počítači (řekněme kulantně) „ne příliš rozumí“ a o němž koluje nespočet více či méně zlomyslných vtipů typu porouchaný výsuvný podšálek na kávu ( = optická mechanika typu Tray) a podobně. Mimochodem – věděli jste, že tato zkratka podle všech indicií vznikla buď u nás a nebo u našich sousedů na Slovensku ? Zajímavé … každopádně konec odbočky ;)

Jelikož jsem měl stroj v záruce (přestože šlo o bazarový nákup staršího stroje, díky vstřícné politice pražské firmy MAXIMAC jsem měl na počítač standardně poskytovanou záruku v délce 1 měsíce), rozhodl jsem se nejprve závadu reklamovat. To jsem učinil a bylo mi obratem ústy pana Šimůnka z výše jmenované firmy férově přislíbeno, že mi zdroj samozřejmě vymění, bude-li opravdu jevit mnou popisovanou závadu (nakolik se však dalo hovořit o „závadě“ v pravém slova smyslu bylo jistě diskutabilní). Jelikož to mám do Prahy cca 300 km, neproběhlo to okamžitě a protože jsem od přírody člověk zvídavý, trošku jsem mezitím prohledal Internet, jestli třeba nenajdu nějaké stopy podobné závady někde jinde (a jejího řešení jiným způsobem, než výměnou zdroje – přece jen jsem nechtěl firmě MAXIMAC přivodit zbytečné náklady, které by třeba navíc nemusely problém vůbec řešit). A zde mne čekalo první překvapení a zároveň potvrzení mého podezření: nalezl jsem totiž nezanedbatelné množství stížností ostatních uživatelů z celého světa, kteří se setkali s tímtéž problémem ! To samozřejmě ukazovalo na to, že se nebude jednat o ojedinělý problém, ale spíše něco na způsob konstrukční chyby, která se náhodně projeví (což mne skutečně fascinovalo – o ničem podobném jsem totiž dosud vůbec nezaslechl, přestože dění kolem Maců sleduji již velmi dlouho a poměrně pečlivě). Neváhal jsem proto a začal danou problematiku studovat podrobněji (strávil jsem nad tím desítky hodin). A nestačil jsem se divit. Ještě dodám, že firmu MAXIMAC jsem následně přece jen navštívil a panu Šimůnkovi problém předvedl. Dal mi za pravdu, že „pištění“ mého stroje je opravdu nestandardní a nabídl mi bezplatnou výměnu zdroje (za což mu na tomto místě veřejně děkuji, šlo opravdu o férově a velmi vstřícně pojatý přístup k zákazníkovi, neúčtovali by mi totiž ani vlastní náhradní díl, ale ani práci (což podle platné smlouvy klidně mohou!)). Na to jsem ovšem nereflektoval a s díky to odmítnul: jednak jsem už věděl dost o tom, že problém by mohl být hlubší a nabízené řešení by tedy nemuselo nic řešit a jednak jsem si důkladně poslechl ve firmě zcela novou, vystavenou G5. Co byste tipnuli ? Ano, přesně … dělala to také ! Ale musím přiznat, že opravdu podstatně méně a nebýt mého problému, asi bych si toho vůbec nevšimnul a považoval to „za normální“. Dovolím si zde vyjádřit odvážnou myšlenku, že to budou dělat zřejmě (více či méně) naprosto všechny G5 stroje, nicméně většina uživatelů si toho asi vůbec nevšimne: buď nemají počítač umístěn na stole, cca 50 cm od hlavy jako já (pod stolem toho zdaleka tolik neuslyšíte, že ano) a nebo jim to dělá tak málo, že si toho opravdu nevšimnou, případně to považují za běžný stav věci. Ale to je samozřejmě jen má domněnka. (Jsem opravdu velmi zvědav na vaše reakce ! Jestli máte podobný problém, či naopak absolutně ne, prosím napište do diskuse pod článkem ! Děkuji).

Jádro pudla
Ukázalo se, že podivné zvuky má opravdu zcela jednoznačně na svědomí konstrukčně zřejmě ne příliš dobře vyřešený zdroj, na nějž jsou v počítači PowerMac G5 kladeny nemalé nároky. Ten, přestože prošel několika interními revizemi (podle dostupných údajů to byly revize A až E), nevykazoval ve vyšších revizích žádné viditelné zlepšení: většině lidí fungoval sice v pořádku (jinak by se to jistě „provalilo“ na veřejnosti mnohem důrazněji), ale v každé revizi se našlo poměrně velké množství lidí, kteří se setkali se stejným problémem, jako já. Po několika pokusech zdroj vyměnit (mnozí se o to úspěšně pokusili, někteří dokonce vícekrát) se nakonec ukázalo, že jim to situaci většinou vůbec neřešilo ! Problém byl zřejmě ještě hlubší. Většinou to proto vzdali a poté o této neradostné situaci poslali rozhořčenou zprávu do společnosti Apple, která posléze inkriminovaný sáhodlouhý thread uživatelů na toto téma „uťala“ (resp. spam_email('.Bb', '@', '9', '128');3navPMhAu.5@.599a487d" TARGET="blank">znepřístupnila jej) a vydala jisté prohlášení, které si můžete přečíst zde. (Podle mne úplně „mimo mísu“, když už jsme u toho). Jak se záhy ukázalo, mnozí lidé se s tím odmítli smířit a dále pátrali, v čem opravdu tkví jádro problému, a tudíž vodítko k řešení, jak problém odstranit. Naštěstí pro mne (a jistě nejen pro mne – jsem zvědav, kolik lidí se pod článkem zmíní v diskusi, že má podobný problém) podstatu problému nakonec objevili ! Jedná se o to, že PowerMac G5 má možnost různých módů práce procesoru. Pokud procesor tvrdě pracuje, je plnohodnotně napájen a podává odpovídající výkon. Pokud uzná, že je nevytížený, přechází do tzv. Idle stavu (stav nečinnosti, mohli bychom říci také „úsporný režim“), který se projeví tím, že se přepne do výrazně nižšího módu napájení a samozřejmě z toho následně plyne také podstatné snížení jím vyzářeného tepla. Počítač tak může běžet subjektivně vzato velmi tiše (není třeba jej tolik chladit). Problém je, že nepravidelná změna stavů napájení (dvou!) procesorů typu G5 si vyžádá poměrně dramatické fluktuace odebíraného výkonu ze zdroje a navíc se to děje poměrně často (s rychlou frekvencí střídaní stavů). Čili z toho všeho plynou enormní nároky na výkonnost a hlavně přesnost a spolehlivost zdroje (na jeho jakost). Nyní, když už byla známa příčina problému, netrvalo dlouho a našlo se i odpovídající řešení, o kterém se zmíním vzápětí. Nejedná se sice o řešení standardní, ba dokonce neváhám říci, že jej i já osobně považuji za mírně riskantní, existují ale naštěstí možnosti, jak toto riziko podstatně snížit (přesto jej mohu doporučit pouze „na vlastní riziko“, to si prosím na tomto místě rovnou ujasněme !). Podobně jako já to vidí zřejmě i společnost Apple, ta údajně na telefonické dotazy uživatelů, zda je možno to takto řešit odpovídá, že to „určitě nedoporučuje“, přestože prý nikdy neuvedla jediný konkrétní důvod, „proč“ to vlastně nedoporučuje.

Řešení problému
Řešení problému je poměrně prosté: jde o to, zakázat procesorům podobné chování (tedy přechody do Idle stavu a zpět). Na tomto místě jistě mnozí oprávněně namítnete, že je to riskantní a že se to určitě projeví na teplotě procesorů. Máte zcela pravdu, ale o tom až později. Nyní si především ukažme, jak na to.

Takže předně: budeme potřebovat ryze vývojářské utility s názvem CHUD (Computer Hardware Understanding Development). Tyto je možno bezplatně získat (nejlépe v poslední verzi) na tomto místě. Jedná se o vývojářské FTP společnosti Apple, dostupné však (lehce překvapivě) komukoliv. V mém případě (přelom května a června 2006) šlo o balík s názvem CHUD_4.3.3.dmg s délkou 32,6 MB. Po stažení je pochopitelně třeba jej nainstalovat. Po instalaci nám přibude na systémovém disku adresář Developer (který není pro naše účely zajímavý a který obsahuje různé diagnostické vývojářské nástroje), ale především nám také přibude nový ovládací panel s názvem Processor.


Kliknutím na obrázek zobrazíte plnou velikost v novém okně

V tomto panelu máme k dispozici možnost povolit či zakázat použití obou procesorů (máme-li samozřejmě dvouprocesorový či dvoujádrový stroj), která není opět pro nás nijak důležitá, ale především se zde nalézá možnost zapnutí či vypnutí takzvaného Nap, což je přesně funkce, která souvisí s Idle módem procesorů. Defaultně je samozřejmě Nap zapnutý (příslušné zaškrtávací pole je zatrženo) a (bohužel) k jeho automatickému zapnutí dojde také po každém restartu (či startu) počítače. I to je však možné naštěstí řešit, především díky Apple Scriptu. Máte-li tedy také „pištící“ G5 stroj, vyzkoušejte si předně, jestli vám to vyřeší váš problém. Drtivé většině lidí, kteří popisovali problém na Internetu (včetně mne) to spolehlivě zabralo: počítač je rázem zcela tichý, bez jakýchkoliv rušivých frekvencí a „piskotu“.

A jak tedy řešit Apple Scriptem automatické vypnutí Nap módu po spuštění počítače ? Stačí si naprogramovat pomocí Script Editoru (najdete jej standardně v Aplikacích, podadresář AppleScript) následující kratičký script:
do shell script "hwprefs cpu_nap=false"
a uložit jej jako aplikaci (Save As … a zvolte formát application, žádné další Options netřeba použít). Pojmenujte si to třeba “DisableNAP”, ať to vypadá alespoň trošku profesionálně ;) Tento script (resp. tuto aplikaci) si poté zvolte jako automaticky spouštěnou po každém startu počítače: toto můžete provést v ovládacím panelu Accounts, položka Login Items … a přidat (pluskem a následným vybráním aplikace v requesteru).


Kliknutím na obrázek zobrazíte plnou velikost v novém okně

Další optimalizace řešení
Okamžitě po aplikaci tohoto řešení mne napadlo, jak celý proces zdokonalit. Položil jsem si totiž zásadní otázku: jsem ochoten riskovat, že počítač nějak přetížím ? Co když u něj nebudu a dlouhodobé použití bez Nap módu mu nějak uškodí ? Přes veškerou paranoidnost těchto úvah bylo dále jasné, že vlastně nepotřebuji mít počítač tichý zcela vždy. Stačí to přeci pouze tehdy, když se s ním nacházím v jedné místnosti, ve které v tu chvíli dále nic nehlučí. Z toho se vyvinulo první rozšíření výše uvedeného řešení (lehounkou modifikací výše uvedeného scriptu). Naprogramujte si proto dále (úplně stejným způsobem, jako výše) ještě i tohle:
do shell script "hwprefs cpu_nap=true"
a opět si to uložte jako aplikaci, nazvěte ji pro změnu třeba "EnableNAP". A nejlépe si obě aplikace uložte někam, kde je budete mít na očích a k okamžitému použití … ano, zcela správně: na plochu s nimi !

Nyní tedy máme možnost „přepínat“ mezi jednotlivými způsoby práce procesorů velmi pohodlně, kdy se nám zamane (bez zdlouhavého otevírání ovládacího panelu Processor) pouhým spuštěním aplikací, které jsme si naprogramovali. Schválně si vyzkoušejte (při otevřeném panelu Processor), jak se vám hezky přepíná zaškrtávací políčko Allow Nap, když střídavě spouštíte obě aplikace.

Třešnička na dortu aneb ráj paranoika
Samozřejmě, že ani s tímto řešením jsem se zcela nespokojil a dál jsem pátral po možnosti, jak ověřit, že počítači „nedělám nic špatného“. Jak jsem totiž již předeslal, s vypnutím Nap módu zcela zákonitě souvisí větší zahřívání procesorů, což je zcela jasně patrné mírným zvýšením otáček procesorových ventilátorů. Ale jak moc se procesory zahřejí ? Dá se to nějak zjistit ? Odpověď na tuto otázku mne opět napadla velmi rychle: ale samozřejmě ! Od čeho jsou různé utility na měření teploty a dalších průběžných parametrů počítače ? Nedalo pak už velkou práci najít onu „best of“ utilitu, která mne skutečně oslovila. Ostatně, zmínil se o ní již jednou náš šéfredaktor Petr Mára ve svém článku, který si můžete přečíst zde. Ano, jedná se o utilitu Hardware Monitor (v současnosti ve verzi 3.6), která za sympatických 7 EUR nabízí nebývalý diagnostický komfort pro každého applistu, provozujícího OSX 10.2.5 a vyšší. Ale co více: i v neplacené verzi (v demo módu) zcela korektně fungují alespoň ukazatele teploty ! Nemáme tak sice k dispozici například otáčky ventilátorů, ale to je informace, která pro nás jistě není až tak podstatná. Jde přece především o to, zda se nám procesory po úpravě nepřehřívají, což diagnostika teploty plně řeší. A kdyby jen diagnostika ! Hardware Monitor totiž nabízí také takzvané Alerty (výstrahy), s jejichž pomocí si můžeme například nadefinovat, že pokud určitá teplota převýší námi nastavenou hodnotu, provede se řada akcí: například se zobrazí výstražný panel, přehraje systémový výstražný zvuk, spustí se mluvená výstraha, ale především je zde také možnost spustit nějakou další aplikaci ! A to je přesně to, co potřebuji třeba já osobně k naprostému klidu: vždyť přece mohu takto nadefinovat, že se má spustit v takovémto případě právě ona naprogramovaná aplikace "EnableNAP", která (za cenu opětného „pištění“) teplotu okamžitě srazí ! Co dodat, toto řešení mne prostě již zcela uspokojilo. A musím říci, že k tak dramatickému kroku (překročení nastavené teploty 60 stupňů Celsia a spuštění EnableNAP) zatím u mne vůbec nedošlo. Aplikaci již pár dnů testuji k mé plné spokojenosti a zřejmě ji v nejbližších dnech zakoupím, její autor si to určitě zaslouží !

Samozřejmě, že i tuto ulititku bude více než vhodné přidat si do aplikací, spouštěných automaticky po startu počítače. Učiňte tak úplně stejným způsobem (v Login Items), jak bylo popsáno výše v případě aplikace "DisableNAP".

Výsledky měření rozdílných teplot
Pro vaši přesnější informovanost zde rovněž uvedu, jak moc se u mne konkrétně projevilo výše popsané řešení. Jedná se o údaje z aplikace Hardware Monitor. Nejlépe budou asi výmluvné screenshoty (otisky obrazovky) jednotlivých režimů provozu počítače. Zde jsou (po ustálení hodnot):

Defaultní mód práce počítače (EnableNAP, „pískání“ přítomno):



Upravený mód (DisableNAP, ticho):



Ustálené hodnoty ale nejsou samozřejmě úplně směrodatné, proto jsem provedl ještě nějaké to dynamické namáhání. Jako cca desetiminutový zátěžový test jsem si vybral chvilku práce s běžnými kancelářskými aplikacemi, pak chvíli nějaké to DTP (Photoshop a jeho filtry) a nakonec náročnou moderní 3D akční hru ve vysokém rozlišení. Všimněte si rozložení grafů teplot v obou případech:

Nejprve opět běžný mód práce počítače (EnableNap, „pískání“ přítomno):


Kliknutím na obrázek zobrazíte plnou velikost v novém okně

A nyní v upraveném módu (DisableNAP, krásné ticho):


Kliknutím na obrázek zobrazíte plnou velikost v novém okně

Nešlo by to ještě tišeji ?
Jedna věc je jistá: zdroj samotný je v PowerMac G5 ta nejhlučnější část, ať už „piští“ či nikoliv. Na zdroji se totiž nacházejí dva poměrně výkonné ventilátory, přičemž jeden je řešený s pevnými otáčkami, druhý má otáčky proměnlivé (a může tak reagovat na změny teplot změnou chlazení). Pokud máte dostatečně dobrodružnou povahu, můžete si zdroj podstatným způsobem odhlučnit. Chce to jen najít odpovídající typy (tišších) ventilátorů a provést poměrně dramatickou demontáž počítače, kterou naleznete formou anglicky komentované fotogalerie krok po kroku například zde. Jediným problémem je, že se jednalo o jednoprocesorový počítač, takže v případě dvouprocesorového by bylo třeba ještě odstranit jeden z procesorů (autor se o tom na té stránce ostatně zmiňuje). Já sám jsem se tak daleko ještě nedostal: po odstranění pištivých zvuků se mi počítač jeví jako uspokojivě tichý, takže nemám důvod něco takového řešit. Je však jistě dobré do budoucna vědět, že tato možnost zde existuje.

Závěr
Ještě jednou upozorňuji, že jsem v tomto článku popisoval úpravu, kterou nám Apple nedoporučuje (i když neuvádí proč) a rozhodnete-li se k ní (zcela na vlastní nebezpečí!), pak určitě učiňte vše pro minimalizaci rizika – čili postupujte podle kompletního popisu úprav, které jsem výše detailně popsal. Věřím, že při dodržení všech bezpečnostních opatření, která máme k dispozici, se riziko přehřívání výrazně minimalizuje. Samozřejmě, pokud jsme ochotni „přežít“ mírně vyšší otáčky procesorových ventilátorů (podle mne malá daň za krásné ticho bez pištění) a permanentní zvýšení hranice nejnižších teplot o cca 5-10% v módu vypnutí Nap, jak ukazují hodnoty výše (podle mne by toto zvýšení nemělo procesory nějak významně ohrozit, sofistikovaný chladící systém v PowerMac G5 odvádí svou práci podle všeho dobře a procesory samy jsou jistě "dimenzované" na vyšší teploty). Já mohu jen konstatovat, že po asi týdenním intenzívním používání výše zmíněné úpravy je vše v naprostém pořádku a k mé plné spokojenosti. Těším se na vaše komentáře pod článkem (opravdu mne zajímá, zda se s tímto problémem potýká u nás více uživatelů).

Některé externí linky, kde se můžete dočíst o problému více (samozřejmě vše v angličtině):
http://arstechnica.com/wankerdesk/04q1/g5-noise.html
http://www.xlr8yourmac.com/G5/G5_noise_tips.html
http://forums.macrumors.com/archive/index.php/t-134416.html

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

podobny problem

Autor: AndroidCZ Muž

Založeno: 15.06.2006, 00:27
Odpovědí: 0

Zajimavy clanek. Mam podobny problem, ma G5 dual 1.8 taky piska. Podle vsech pozorovani to ale zpusobuje zatez graficke karty, kterou je ATI 9600. Kdyz aktivuju Dashboard, nebo Expose, kdyz hraju narocnou 3D hru... Nebo staci i znamy RSS sporic obrazovky, ten taky zpusobuje piskani. Ackoliv to "dela" graf. karta, tak to vypada ze zdrojem samotneho piskani je pocitacovy zdroj. Zkusim tu fintu s vypnutim NAP, ale netusim, jestli to pomuze, gdyz jde evidentne o problem souvisejici s grafikou. Mimochodem, nevite jak vyresit hlucne ventilatory? Kdyz jsem pocitac koupil, byl velice tichy. Po aplikaci asi druheho update systemu (nevim uz presne verzi) je nastaveni procesoru na "Automatic" nepouzitelne, vetraky huci pri kazde prkotine. Takze pouzivam nastaveni na "Highest", pocitac je sice tissi, ale hodne topi, a vzhledem k tomu ze jede casto i v noci nepretrzite, docelam mne prekvapil ucet za elektrinu :-) Kdyby nekdo vedel, co s ventilatory, tak prosim napiste. Reset PMU jsem zkousel...

Odpovědět na příspěvek

RE: podobny problem

Autor: AndroidCZ Muž

Založeno: 15.06.2006, 09:37

Hm, zkusil jsem vypnout ten NAP... A ono to zda se funguje! Pocitac si zatim ani nepisknul.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: podobny problem

Autor: CybeR Muž

Založeno: 15.06.2006, 17:32

Tesi mne, ze jsem nekomu opravdu pomohl vyresit situaci :) To byl ostatne take puvodni zamer. Dekuji, ze jste dal vedet a preji prijemny, bezproblemovy provoz ! Kazdopadne urcite sledujte ty teploty (Hardware Monitor), jak jsem popisoval v clanku. Mate take jen mirne zvysene hodnoty, jako jsem mel ja na tom Dual 2.0 ? (jen mne to zajima, dekuji).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: podobny problem

Autor: AndroidCZ Muž

Založeno: 16.06.2006, 00:08

Zatim jsem nemel prilezitost to poradne probadat, takze jsem pro jistotu NAP zase povolil - budu si s tim hrat pres vikend. Zajimave ale je, ze mi pocitac se zapnutym NAP, prakticky bez zateze ukazuje teplotu 50 - 55°C (mereno Widgetem "iStat Pro", ukazuje i otacky vetraku). Asi je to tim, ze G5 provozuji na "Highest" mode. Tak jsem zvedavy kam ta teplota vylitne s NAP vypnutym...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: podobny problem

Autor: CybeR Muž

Založeno: 16.06.2006, 02:49

Dual 1.8 na takovychto teplotach ? Hmmm, zajimave ... Ja to provozuji na Automatic (mode), navic mam dojem, ze pokud vypnete NAP, tak je nastaveni modu IMHO uplne neucinne (ale to jen tipuji podle toho, ze se mi to jiz nijak dale neprojevilo).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: podobny problem

Autor: AndroidCZ Muž

Založeno: 16.06.2006, 08:39

V modu Automatic topil podstatne mene, ale jak jsem psal vyse, po updatovani systemu je tento mod nepouzitelny - kdyz pocitac bezi v klidu, vetraky jsou zcela tiche. Ale kdyz pak treba jen zadam nejakou adresu do Safari, nebo spustim treba AddressBook, vetraky vyletnou do vyskych otacek, aby se zase hned uklidnili. Tento problem jsem bohuzel doposud nevyresil, a dost mne to s... Takze kdyz jsem liny ty mody prepinat a pocitac necham bezet pres noc (upload atp.), tak bezi naprosto zbytecne na "plne pecky" :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: podobny problem

Autor: CybeR Muž

Založeno: 16.06.2006, 19:05

Ano, to s temi vetraky beru, taky mi to vzdycky na chvili "zahuci" (zvlaste v tom modu s vypnutym NAP) a pak se to ztisi. Podle mne nejlepsim resenim by bylo komplexni predelani na uplne jiny typ chlazeni (treba vodni) ;) Pak by byl klid a nedelalo by to. Navic se dnes prodavaji "vodnici", kteri umi chladit i VGA atd. MOZNA se do toho casem pustim ... a pak zde opet vyjde clanek ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: podobny problem

Autor: jiri Muž

Založeno: 17.06.2006, 11:45

Pouzivam G5 2x2,7mhz, vodni chlazení a pípne cca za každou vteřinu. Při highest modu. Auto mod je šílený protože mám pocit, že mám pod stolem nějaké dýchající zvíře.jinak příjemný stroj.

Odpovědět na příspěvek

RE: podobny problem

Autor: tomask Muž

Založeno: 16.06.2006, 09:28

Doma mam PowerMac Dual G5 2.3 GHz (dva procaky, nie dual-core) a masina mi piska - lepsie povedane cvrlika. :)
Masina to robi sporadicky, ale ked napriklad v DVD Studio pustim budovanie disku, tak to cvrlika furt - az kym nezacne formatovat. Na zaciatku ma isiel z toho trafit slak, ale uz som si zvykol :-D
Inac, je stroj tichy, ale musel som nastavit procaky na najvyssi vykon, akonahle som dal utomatiku, tak sa ventilatory furt roztacali a spomalovali a robilo to dost hluku.
Ked to vsak porovnam s PowerMacom G4 1,25 GHz, tak ta G5 je ticha. G4 nielenze huci, ale niekedy (pri vykreslovani audia vo FinalCute) masina tukotala. Taky rychly sled puknuti...
iMac G5 je tusim najtichsi stroj, co doma mam, ten prakticky nevydava ziadny zvuk. Teda, ak si odmyslim iBook G3 600 MHz - tak je pocut len disk - aj to len obcas. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: podobny problem

Autor: insider Muž

Založeno: 17.06.2006, 19:55

Cvrdlikani je typicky projev akusticke vady jejiz pricinu jsem popsal vyse. Kdyz jsem to dostal v ToDo k reseni, tak to tam bylo popsano jako "bzikani" ale americani pouzivali obycejne whistling, cili piskani ktere neni tak vystiznym terminem ;-). Bohuzel jsme byli konkurence Apple takze prestoze se nam to podarilo vyresit velmi rychle a o tom, ze ma stejny problem Apple jsem vedel, tak jsem se o poznatky nemohl podelit s lidmi z Apple nebo jejich ODM ackoliv jsem na ne kontakt mel. Rikal jsem si, ze to jiste take brzy vyresi ale oni radsi zakaznikum tvrdi, ze je to normalni :-).

Odpovědět na příspěvek

Pískáme si s Applem

Autor: Raadgie Muž

Založeno: 15.06.2006, 01:01
Odpovědí: 0

Já zase řeším problém pískání u Mac mini z audio výstupu. Koupil jsem si externí kartu (m-audio), ale píská to dále. Jde o takový cvrkot velmi vysokých frekvencí a občas se mění i v závislosti na právě prováděných operacích. Víte co s tím?

Odpovědět na příspěvek

RE: Pískáme si s Applem

Autor: Ondřej Muž

Založeno: 15.06.2006, 09:01

Ja mam jeco podobneho s Core duo Minimacem kde vnitrni repro hraje normalne ale cokoliv pripojim na jack tak zachrci a vypne se zvuk. uz mesic cekam na opravu :-(

Odpovědět na příspěvek

MDD G4

Autor: Pethr Muž

Založeno: 15.06.2006, 02:05
Odpovědí: 0

V pripade experimentu s vetraky doporucuji najit na internetu specifikace pouzitych komponent a pak snadno najit vetraky s lepsimi parametry. Obvlast u starsich pocitacu neni uplne nezbytne dodrzet maximalni vykony puvodnich vetracku, protoze jsou casto znacne naddimenzovany (pokud nezijete na pousti a nemate v pocitaci ctyri disky a dve vypalovacky).

Jsem stale stastnym majitelem MDD G4 s FW800, tedy druhe generace, ktera jiz mela mit hlucnost vyresenou. No vydrzel jsem to asi rok, nez jsem se zacal vrtat ve vetracich. Pred procesorem byl umisten 12 cm vetrak delta, ktery byl k memu velkemu prekvapeni zapojen z vyroby na 5 V. Cvicne jsem ho zapojil na 12 V, abych videl, co ta bestie dokaze a vysledny zvuk byl skutecne srovnatelny se starsim vysavacem, v mistnosti byl najednou pruvan a procesor malem zamrzl:) Vetrak jsem okamzite vymenil za tichy. No vetraky na zdroji (tusim tez Delta) take nebyly zadny zazrak, navic obcas prenasi vibrace na kovovou vnitrni kostru pocitace, takze jsem je vymenil, zadni cast zdroje ostrihal a nahradil molitanem. A porad to neni ono:( Umisteni dvou 6 cm vetraku na zdroj neni stastne reseni, protoze jsou pomerne hlucne a mam je docela strach zpomalovat, protoze teplota zdroje se tezko sleduje a (pokud vim) zdroj se spali pri podstatne nizsi teplote nez procesor. Taky cirkulace vzduchu uvnitr bedny neni zdaleka idelani. Rada lidi to resi jednoduchou papundeklovou prepazkou, ktera vnitrek deli na dve zony s podobnym efektem jako v G5 (zabranuje nasavani ohrateho vzduchu do zdroje, ale IMHO izoluje grafickou kartu, ktera ma jen maly pasiv a mohla by se pri zatizeni prehrivat). MDD G4 se Applu opravdu nepodarily.

Odpovědět na příspěvek

RE: MDD G4

Autor: CybeR Muž

Založeno: 16.06.2006, 02:51

Dekuji za zajimave informace o MDD pane kolego ! A (bohuzel) musim zcela souhlasit: MDD bych opravdu nechtel :(

Odpovědět na příspěvek

IMHO LOL

Autor: purporte[X] Muž

Založeno: 15.06.2006, 08:11
Odpovědí: 0

Nerad bych predcasne delal nejake zavery, ale asi budu hodne nadavat... muze mi autor clanku, nebo nekdo, kdo ma obdobny problem nahrat ten zvuk? ...ono totiz nove stroje s Intelem maji problem stejny a ve vetsine diskuzich tuto ZAVADU pripisovali Intelu. Pokud se ale ten zvuk bude ztotoznovat, tak sem vyhrnu pomerne rozsahly nazor... muzete se tesit :)

Odpovědět na příspěvek

RE: IMHO LOL

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 15.06.2006, 08:25

Pokial som zachytil v diskusiach ten problem sa netyka len intelu ale vsetkych viacjadrovych procesorov

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: IMHO LOL

Autor: purporte[X] Muž

Založeno: 15.06.2006, 11:19

Ve clanku popisovany starsi PowerMac G5 ma take vice jader? Nebo 2 samostatne procesory? IMHO procakem to nebude (zdrojem uz vubec). Vim jen zcela urcite, ze se to projevuje jen kdyz se procesor flaka a je pravdou, ze kdyz vypnu druhe jadro, priplacnu k notesu zdroj nebo zapnu modrozuba, tak to prestane delat. Takze bud chipset anebo vnitrni obvody na prkne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: IMHO LOL

Autor: CybeR Muž

Založeno: 15.06.2006, 17:25

Dva samostatne (jednojadrove) procesory.

Odpovědět na příspěvek

RE: IMHO LOL

Autor: CybeR Muž

Založeno: 15.06.2006, 17:24

Napriklad jeste zde je dalsi odkaz, ve kterem jsou primo ty zvuky, jak se ptate:
http://docs.info.
apple.com/article.html?ar
tnum=86523

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: IMHO LOL

Autor: purporte[X] Muž

Založeno: 17.06.2006, 14:30

Jo, to je presne ono, akorat u me je to spise konstantni nez prerusovane. V tom pripade se da odhad rozdelit asi na 2 vlakna:

- oproti PowerMacu mam jinej procak, jiny chipset a jinou grafarnu. Jelikoz jsou zvyky stejne na uplne jinem zeleze od uplne jinych vyrobcu (IBM vs. Intel), tak asi za to muze neco uplne jineho. I presto ze Apple o tom problemu vi, viditelne se nesnazil ani v dalsi generaci problemu predejit... Sproste receno: serou na to?

- pouzite technologie u obou firem jsou podobne a podobnou, ne-li stejnou, chorobou trpi i nove soucastky. A je opet otazkou, proc tuto skutecnost vyvojari HW ignorovali(?) a nadale trapi(!) coby spokojene uzivatele.

Mozna u PowerMacu se problem vyresi umistenim bedny kamsi pod stul, ale u notesu se to jen tak nevyresi. A reseni ve stylu QuietMBP stastne neni, pac piskani resi na ukor vydrze baterky, ktera u MBP vic jak 3 hodiny nevydrzi a onen soft vydrz snizuje o dalsi cca pul hodiny. Ta klika k notesu uz zacina byt potreba... :D

Odpovědět na příspěvek

Nepiska :)

Autor: Dave Sury Muž

Založeno: 15.06.2006, 08:14
Odpovědí: 0

Ahoj, tak mame ve firme G5 2,5 GHz Dual a subjektivne musim rict, ze nepiska, jen mi prijdou hlucnejsi vetracky. Utilitky jsem si stahnul a zkusim se na to zamerit.
Celkove me clanek moc zaujal. Je to skvele napsany.
Obecne mame ve firme mnohem hlucnejsi zdroje - treba HP Server, to je vylozene raketoplan :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Nepiska :)

Autor: CybeR Muž

Založeno: 15.06.2006, 17:14

Dekuji za reakci pane kolego !

Odpovědět na příspěvek

RE: Nepiska :)

Autor: Reguin Muž

Založeno: 15.06.2006, 19:50

Mě taky nepíská!?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nepiska :)

Autor: CybeR Muž

Založeno: 16.06.2006, 02:47

Gratuluji pane kolego ! To je samozrejme jen dobre ...

Odpovědět na příspěvek

Za hnidopichy

Autor: 17 Muž

Založeno: 15.06.2006, 09:23
Odpovědí: 0

Zajímavý článek, jen první dva odstavce s reklamou na MAXIMAC by nemusely být vůbec a zybtek mohl být podstatně zkrácen na stručný návod. Celé je to hrozně zdlouhavé a zbytečně roztažené, když chci opravit počitač moc mě nezajímá že autor článku bydlí 300 km od prahy, ale jak provedu opravu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Za hnidopichy

Autor: CybeR Muž

Založeno: 15.06.2006, 17:11

Ano, mate samozrejme zcela pravdu. Mozna jste si uz ale stacil vsimnout, ze mym autorskym stylem (chceme-li to tak "vznostne" nazvat ;) ) je psat ponekud jine clanky, nez se kterymi se zde bezne setkavate. Nekdo to vnima pozitivne (rad si obcas pocte) a nekdo negativne (chce maximim strucnosti, protoze nema cas). To je ale klasika: prece sto lidi, sto chuti. Pro mne je podstate to, ze clanek ma v sobe vsechny dulezite body dukladne vysvetleny (alespon doufam). Pokud to nekoho obtezuje cist, omlouvam se, ale jine to nebude ;) Bud si zvyknete a nebo me clanky nectete ;) (nic ve zlem)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Za hnidopichy

Autor: 17 Muž

Založeno: 16.06.2006, 09:08

Nemám nic proti dlouhým článkům ani autorským stylům, naopak rád si přečtu nějakou úvahu neboo spekulace na danné téma, ale ne zrovna u takovéhoto návodu. Ono se v tom pak i něco hůř hledá. Nechci kritizovat, každý máme nějaký styl, jen nesmíte zapomínat že když někdo píše články, píše je pro lidi a to "bud si zvyknete nebo..." tu úplně neplatí. Neberte to ve zlém, ale kdyby se článek rozdělil na stručnou praktickou a úvahovou část, všichni by byli spokojení, snadno by se tam našly potřebné informace a kdo by chtěl by si přečetl i vaše úvahy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Za hnidopichy

Autor: CybeR Muž

Založeno: 16.06.2006, 19:02

Nerikam, na tom neco je ... Zkusim svuj styl mirne prehodnotit ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Za hnidopichy

Autor: KamilT Muž

Založeno: 22.06.2006, 08:47

No ja bych to hodnotil smirliveji - navod je dobry a beletrii v clanku jsem zvladal celkem bez namahy preskakovat :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Za hnidopichy

Autor: Janek Muž

Založeno: 15.06.2006, 21:53

Mě naopak článek velmi zaujal. A to i přes to, že nevlastním Dual G5 a nemusím řešit problém s pískáním. Je velmi přátelsky i vtipně napsaný, cítím z něj cosi pozitivního. Autor k objasnění problému i vysvětlení jeho řešení přistoupil velmi poctivě a toho si velmi cením. Důležité je též i jeho morální poselství - nezištně druhému pomoci. Díky moc za tento přístup!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Za hnidopichy

Autor: CybeR Muž

Založeno: 16.06.2006, 02:43

Dekuji za oceneni me namahy, kterou jsem si se clankem dal (zabral mi cely vikend prace, beze srandy) ;) A i kdyz se neda uplne jednodnacne rici, ze to delam "nezistne" (prece jen, za clanky dostavaji vsichni autori jiste honorare a ja tedy samozrejme take), tak mne opravdu tesi, pokud je clanek opravdu prinosny a lidem pomuze vyresit nejaky problem nebo jim poradi v nejakem jejich rozhodovani atp. Verim ale, ze podobny pristup maji jiste i mi kolegove, kteri na tento server pisi sve clanky. Presto jeste jednou dekuji za milou pochvalu, ktera vzdy potesi !

Odpovědět na příspěvek

Prof. Zdenek Nejedly

Autor: zelenycaj Muž

Založeno: 15.06.2006, 09:34
Odpovědí: 0

Pri cteni velmi obsahleho clanku clanku jsem si nemohl nevzpomenout na prednasku ze hry Svestka - prof. Zdenek Nejedly.

Ona to popravde receno nebyla vzdycky prava svickova... :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Prof. Zdenek Nejedly

Autor: CybeR Muž

Založeno: 15.06.2006, 17:03

Jelikoz zminenou hru neznam, nechapu (co tim chtel basnik rici). Kazdopadne dekuji za nazor.

Odpovědět na příspěvek

BFU je ceskeho puvodu a na zapade ho neznaji

Autor: czeXi Muž

Založeno: 15.06.2006, 11:42
Odpovědí: 0

http://cs.wikipedia.org/w
iki/BFU

"BFU je v počítačovém slangu označení uživatele – laika. V češtině se vykládá jako zkratka za Běžný Franta Uživatel nebo také Blbý Franta Uživatel. Anglický „originál“ (českého nebo slovenského původu) je podstatně nezdvořilejší a má také hanlivější význam – Bloody Fucking User (někteří uvádějí i výraz Beginner For Unix či Brain Free User).
Takto označený uživatel je úplně neschopný a zároveň všeho schopný, umí akorát klikat myší, na co přijde, a při sebemenším problému zvedne telefonní sluchátko (nebo – pokud to umí – napíše e-mail nebo ICQ zprávu).
Podle výzkumu redaktorů časopisu Root.cz je termín původu českého. BFU je specifický český výraz a není radno jej používat v zahraničí. Doporučuje se raději používat mezinárodně srozumitelného lamer."

BTW zkouseli jste si vyhledat "BFU" na Googlu? Najde prd, slovy prd, zcela v souladu s wikipedii :)

Odpovědět na příspěvek

RE: BFU je ceskeho puvodu a na zapade ho neznaji

Autor: CybeR Muž

Založeno: 15.06.2006, 17:01

Dekuji za doplneni !

Odpovědět na příspěvek

Pipani kalkulacky

Autor: J2930 Muž

Založeno: 15.06.2006, 18:09
Odpovědí: 0

Coby student na prumce jsem mnel nejakou kalkulacku, macatou s vedeckymi funkcemi na dve tuzkovky, ktera kdyz byla noc a vsichni kol dokola spali, pipala pri pouziti klavesnice. Inu rozdelal jsem ji a zdalo se mi ze zvuk vychazi z 2 obycejnych svetelnych diod...

Taky mne hralo radio jen na ladici kondenzator...libe pop-komunisticke pisne ...

2 procesorova G5 nam nepipa. Hura!

Odpovědět na příspěvek

to znam..

Autor: Insider Muž

Založeno: 15.06.2006, 18:20
Odpovědí: 0

No presne tenhle problem jsme resili, kdyz jsem pracoval v divizi kvality jineho velmi velkeho vyrobce pocitacu. Vyrobili jsme velikou serii pomerne dosti drahych pocitacu, ktere piskaly, zejmena ve chvili, kdy stroj "nic nedelal" a pak uzivatel treba jen pohnul mysi, pretahl okno a podobne nevinne operace. Samotna analyza toho co kede a proc piska byla pomerne narocna. Zjistili jsme, ze zdrojem zvuku je zdroj pocitace, konkretne jeho regulacni obvod. Kdyz jsme vyradili z funkce regulacni obvod ventilatoru zdroje, piskot zmizel. Pri blizsim pruzkumu zapojeni obvodu jsme prisli na to, ze regulacni pulsy se nam dostavaly pres zpetnovazebni kondenzator rozbehu elektromotorku primo na jeho stator, kde zpusobovaly drobne ale velice rychle zmeny rychlosti otacek ventilatoru v radech desitek kilohertzu ktere vytvarely vysokofrekvencni akusticke razy ventilatoru, ktere se projevovaly jako prerusovany piskot. Byl to tehda (listopad/prosinec 2004) zdroj od firmy Lite-On pokud si vzpominam. Zajimava byla komunikace s inzenyry firmy Lite-On, kteri zjevne vubec zapojeni zdroje nerozumeli a bylo jasne, ze pouzivaji obecne zapojeni, ktere sdili vice vyrobcu zdroju a tak muze byt steny problem i u jinych zdroju. Proto tam take meli ten zpetnovazebni kondenzator, ktery proste v praxi nemel zadne rozumne opodstatneni a resenim celeho problemu bylo jeho odstraneni. Jeste dnes si vzpominam, ze to byl kondenzator C5, protoze jsme opravovali nekolik tisic pocitacu ktere takhle piskaly jeho odstranenim. Nojo ale to byla jina firma nez Apple, my jsme reagovali okamzite jakmile se objevily prvni stiznosti. To pak nasledovala verifikace on-site, dovoz vadnych kusu na analyzu, analyza trvala 2 mesice, delal na tom specialni tym, nasli jsme reseni, navrhli postup opravy, vytvorili reworkovy operacni postup, stahli od zakazniku postizene kusy,..atd. atd. Tak se chova firma, ktere zalezi na vlastni povesti a spokojenosti zakaznika. A Apple? No ten si ted necha dokonce montovat MacBooky od Asusu, kdo dela v oboru vi co to znamena.. a prvni dusledky uz se objevily: Ze zapomenou strhnout ochranny film z mrizky notebooku, to se stane na kazde vyrobe a my jsme meli desitky podobnych chyb (napr. kdyz operator zapomnel sundavat ochrannou folii na termopaste CPU), co je ale neomluvitelne je, ze nemaji zahorovaci testy napsane tak, aby zavadu vcas odhalili. Pokud to Asus vyrabi jako OEM tak hamba jim, pokud jako ODM tak je videt, ze Apple jeste prechod na Intel nezvladl a nema plne funkcni produkcni testy pro nove chipsety. Je to amaterismus tak jako tak, stejne jako s tim piskanim..

Odpovědět na příspěvek

RE: to znam..

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 15.06.2006, 21:52

a okorenene zmenou farby plastu na macbookoch
http://www.ap
pleinsider.com/article.ph
p?id=1802

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: to znam..

Autor: insider Muž

Založeno: 16.06.2006, 16:01

Jen doufam, ze jim Asus ty MacBooky jen montuje a nevyrabi i zakladni desku. Takova dvojkombinace je pro kvalitu vyrobku obvykle smrtici a pocitacova firma se zkusenym managementem neco podobneho nedopusti. Tuhle chybu udelala nedavno nejmenovana velka pocitacova firma, ktera je ovsem vyrobcem, ktery nedokaze a nemuze odolat nabidce snizeni ceny montaze PC o 1$ na kus coz Asus nabidnout muze, protoze vydelava i na dodavanych soucastkach. Osobne mam velmi nemile zkusenosti s inzenyry a managementem Asusu. Jejich podpora je mizerna, znalosti omezene a taktika stale stejna: zatloukat, zatloukat, zatloukat. V honbe za co nejlevnejsimi deskami dodavaji OEM ty nejhorsi smejdy jejichz problemy se resi az za pochodu. V zakladu jsou predevsim orezane ochranne prvky: vyrovnavaci kondenzatory, elektronicke pojistky a napetove stabilizatory. To v dusledku limituje zivotnost desky a zvysuje nebezpeci poskozeni kratkodobym pretizenim, nespravnym pouzitim, elektromagnetickym pulsem ze site nebo odpojeneho zarizeni apod. Zkuste treba k Asus OEM desce pripojit na firewire vykonovou zatez ktera si z firewire vezme vic nez 1.5A, uvidite co se stane ;-).

Odpovědět na příspěvek

RE: to znam..

Autor: CybeR Muž

Založeno: 16.06.2006, 02:37

Paradni doplneni !!! Dekuji !!!

Odpovědět na příspěvek

Kecy, prdy, varecky

Autor: Sawyer Muž

Založeno: 16.06.2006, 10:40
Odpovědí: 0

Takovejch zvastu o vcelku trivialnim a jednoduse resitelnem, a stokrat publikovanem problemu jsem uz dlouho necet. Pravdepodobne ani v tolik vychvalovanem Mxm, kdyz chteli zacit menit zdroj. Tedy, vlastne jsem to ani nedokazal docist do konce.
Pro priste doporucuji autorovy zkratit text na petinu a to uz by snad dalo jakz takz vydrzet.
BFU U CYBER IMHO

Odpovědět na příspěvek

RE: Kecy, prdy, varecky

Autor: CybeR Muž

Založeno: 16.06.2006, 18:57

Ja zase pro zmenu doporucuji pisateli zacit delat neco normalniho (treba psat na tento server clanky podle jeho gusta, kdyz se v tom tak perfektne vyzna, jak pise) a nelecit si sve mindraky urazenim ostatnich.

Odpovědět na příspěvek

příběh opravdového člověka

Autor: cream Muž

Založeno: 16.06.2006, 14:53
Odpovědí: 0

Autora znám osobně, problém na jeho stroji jsem viděl, slyšel a jako typický \\\"Power User\\\" z mého úhlu pohledu můžu říct, že problém vyřešil vcelku kulantně.Já, jako tupý uživatel Apple, řešit takový nešvar, který mne opravdu překvapil (také jsem do té doby o něčem takovém nevěděl), tak radši asi switchnu zpět na Atari (budiž mu krabice lehká..).;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: příběh opravdového člověka

Autor: CybeR Muž

Založeno: 16.06.2006, 19:01

Aaaa, zdravicko muj dlouholety Kurzweil kolego !! :)) A mas recht: toho tveho Atari je vazne skoda :))))) Nicmene jsem rad, ze jsem te privedl na "spravnou cestu" a hlavne doufam, ze toho swithc enelitujes a Apple ti prinesl to, co jsi od neho v oblasti hudebni produkce ocekaval ! ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: příběh opravdového člověka

Autor: CybeR Muž

Založeno: 16.06.2006, 19:14

Oops, omlouvam se za preklepy ... prave jsem se vratil z posledni zkousky na VUT tento rok ... nespal jsem 36 hodin a neco jsem uz i mirne "pozil" (jako oslavu uspechu tento rok ;) ), takze jsem se dopustil vetsiho poctu preklepu, nez by mi bylo milo. Omlouvam se, Creame ! ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: příběh opravdového člověka

Autor: cream Muž

Založeno: 20.06.2006, 16:14

No,myslím,že není se za co omlouvat.. tvuj text je pořád souvislejší než můj :-)
.. jinak switche samozřejmě nelituji,protožě Atari je fakt dead.. Jappko bylo jediný možný vývoj v tomto rozvráceném světě .. :-)

Odpovědět na příspěvek

děkuji

Autor: Usmivacek Muž

Založeno: 03.09.2006, 09:11
Odpovědí: 0

Tak dobře už jsem si dlouho nepočetl. Vlastním sice vysavač G4 triskáč, a iBook G4, přesto jsem se posměšky nedal odradit a dočetl jsem i s odkazy až dokonce.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

No presne tenhle problem jsme resili, kdyz jsem pracoval v divizi kvality jineho velmi velkeho vyrobce pocitacu. Vyrobili jsme velikou serii pomerne dosti drahych pocitacu, ktere piskaly, zejmena ve chvili, kdy stroj "nic nedelal" a pak uzivatel treba jen pohnul mysi, pretahl okno a podobne nevinne operace. Samotna analyza toho co kede a proc piska byla pomerne narocna. Zjistili jsme, ze zdrojem zvuku je zdroj pocitace, konkretne jeho regulacni obvod. Kdyz jsme vyradili z funkce regulacni obvod ventilatoru zdroje, piskot zmizel. Pri blizsim pruzkumu zapojeni obvodu jsme prisli na to, ze regulacni pulsy se nam dostavaly pres zpetnovazebni kondenzator rozbehu elektromotorku primo na jeho stator, kde zpusobovaly drobne ale velice rychle zmeny rychlosti otacek ventilatoru v radech desitek kilohertzu ktere vytvarely vysokofrekvencni akusticke razy ventilatoru, ktere se projevovaly jako prerusovany piskot. Byl to tehda (listopad/prosinec 2004) zdroj od firmy Lite-On pokud si vzpominam. Zajimava byla komunikace s inzenyry firmy Lite-On, kteri zjevne vubec zapojeni zdroje nerozumeli a bylo jasne, ze pouzivaji obecne zapojeni, ktere sdili vice vyrobcu zdroju a tak muze byt steny problem i u jinych zdroju. Proto tam take meli ten zpetnovazebni kondenzator, ktery proste v praxi nemel zadne rozumne opodstatneni a resenim celeho problemu bylo jeho odstraneni. Jeste dnes si vzpominam, ze to byl kondenzator C5, protoze jsme opravovali nekolik tisic pocitacu ktere takhle piskaly jeho odstranenim. Nojo ale to byla jina firma nez Apple, my jsme reagovali okamzite jakmile se objevily prvni stiznosti. To pak nasledovala verifikace on-site, dovoz vadnych kusu na analyzu, analyza trvala 2 mesice, delal na tom specialni tym, nasli jsme reseni, navrhli postup opravy, vytvorili reworkovy operacni postup, stahli od zakazniku postizene kusy,..atd. atd. Tak se chova firma, ktere zalezi na vlastni povesti a spokojenosti zakaznika. A Apple? No ten si ted necha dokonce montovat MacBooky od Asusu, kdo dela v oboru vi co to znamena.. a prvni dusledky uz se objevily: Ze zapomenou strhnout ochranny film z mrizky notebooku, to se stane na kazde vyrobe a my jsme meli desitky podobnych chyb (napr. kdyz operator zapomnel sundavat ochrannou folii na termopaste CPU), co je ale neomluvitelne je, ze nemaji zahorovaci testy napsane tak, aby zavadu vcas odhalili. Pokud to Asus vyrabi jako OEM tak hamba jim, pokud jako ODM tak je videt, ze Apple jeste prechod na Intel nezvladl a nema plne funkcni produkcni testy pro nove chipsety. Je to amaterismus tak jako tak, stejne jako s tim piskanim..


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: