Knižní novinka: Hackněte si svůj iPhone (a iPod touch) jak je to jen možné… - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Knižní novinka: Hackněte si svůj iPhone (a iPod touch) jak je to jen možné…

30. prosince 2009, 00.00 | Jsou vám blízké pojmy jako jailbreak či Cydia, či byste jim rádi již konečně porozuměli? Chcete ze svého jaibreaknutého iPhonu dostat skutečně maximum? Potřebujete svůj iPhone či iPod touch rozebrat do poslední součástky? Nebo byste se rádi stali vývojáři aplikací, které využívají výhod odemknutého iPhonu? V těchto a dalších více jak sto obdobných případech byste neměli přehlédnout publikaci „Velká kniha tipů a triků pro iPhone“, kterou blíže představujeme v naší recenzi.

Velké popularitě Apple iPhonu odpovídá i velmi rozmanitá nabídka zejména anglických publikací věnovaných danému přístroji. Na českém knižním trhu je ovšem situace podstatně skromnější, donedávna zde byla k dispozici pouze kniha Davida Pogua „iPhone: Průvodce s tipy a triky“, a tak je zcela jistě vítaný nový přírůstek. V říjnu tohoto roku se jím stala překladová publikace „Velká kniha tipů a triků pro iPhone“, pod kterou jsou podepsáni tři američtí autoři David Jurick, Adam Stolarz a Damien Stolarz, do knihy přitom kratšími či delšími pasážemi, resp. tipy přispělo dalších 12 autorů, mimo jiné známá programátorka a autorka Erica Sadun či též „český nekonvenční DJ“ Josef Průša.

iphonehacks-4f.jpg

Český název publikace je poměrně zavádějící, poslání knihy mnohem lépe vystihuje název původního anglického vydání „iPhone Hacks“ (vydal O'Reilly v roce 2009). S publikací se totiž do rukou čtenáře dostávají takřka bez výjimky informace, které jdou za rámec běžného užívání iPhonu (a v mnohém také iPodu touch) a ukazují především takové aplikace daného přístroje, které společnost Apple přinejmenším nedoporučuje a v mnoha případech dokonce považuje za nelegální (porušení licenčních či záručních podmínek aj.). Dlužno ovšem říci, že hacking iPhonu vděčí za svůj boom především řadě omezení, který Apple na svůj přístroj uvalil zejména za časů jeho první generace (kdy například v ČR nebylo, a stále ještě není bez nepovoleného odblokování možno původní iPhone vůbec provozovat, povoleny nebyly aplikace třetích stran aj.).

Časy se ale mění, a tak iPhone 3G přinesl celosvětový prodej a App Store s aplikacemi, které lze používat bez jakéhokoli hackingu. iPhone 3GS, a zejména s ním související iPhone OS 3.0, použitelný i na přístrojích předchozí generace, pak oficiálně poskytl řadu funkcí, které bylo do té doby možno provozovat jen díky hackerským řešením – za všechny zde lze uvést možnost kopírování a vkládání, podporu MMS a hlasových poznámek či využití iPhonu jako modemu. Příchod iPhone OS 3.0 přitom hodnotu námi recenzované publikace značně snižuje: byla totiž vydána v dubnu 2009, tj. před uvedením daného softwaru, a mnohé z triků, které předkládá, již nyní nejsou potřeba. Je přitom třeba říci, že se překladatel Jiří Novotný snažil alespoň na některých místech informace v knize příslušným způsobem aktualizovat.

iphonehacks-1f.jpg

I přes uvedenou zásadní výhradu ovšem nelze říci, že by kniha ztratila zásadně na významu. V nabídce 118 postupů, rozdělených do 12 kapitol (472 stran formátu 167 x 225 mm, brožovaná vazba) se totiž skrývá podstatně více než jen informace, jak s pomocí aplikací z Cydie překlenout omezení, která již neplatí. Kniha je takto především uceleným průvodcem světem hackingu iPhonu. Bez nutnosti procházení mnohdy obskurními internetovými zdroji se čtenář doví všechny zásadní základní informace spojené s jailbreakem a odblokováním iPhonu a také řešením problému, které na takto „upraveném“ přístroji mohou nastat (kapitoly 1, 2 a 7), nechybí ani seznam relevantních internetových odkazů. Možnosti odemknutého iPhonu se pak čtenář naučí využívat jak při běžných úkonech, jako je přizpůsobení uživatelského rozhraní (kapitola 8), tak i v natolik specifické oblasti, jakou je vývoj aplikací pro iPhone (kapitola 11), kdy jsou popsány paralely i rozdíly vývoje aplikací s pomocí oficiálního SDK Apple na straně jedné a otevřených vývojářských prostředků (dovolujících vývoj i na jiných platformách než je Mac OS X) na straně druhé.

iphonehacks-2f.jpg

Ti, kdo jsou ochotni zapomenout na to, že iPhone není právě nejlevnější zařízení a mají kutilského ducha, si přijdou na své v kapitole „Technické triky“ (12 kapitola – celkem 23 postupů). Mimo jiné se v ní naučí rozebírat všechny modely iPhonů i Podů Touch a propojit iPhone či iPod touch s klávesnicí či nadstandardními způsoby s televizí nebo automobilem. Míra náročnosti jednotlivých postupů je zde pochopitelně hodně rozdílná, popis každého postupu je každopádně doprovázen řadou fotografií a vyobrazení, nechybí ani relevantní webové odkazy. Obdobně komplexní je pak i kapitola 5, věnovaná emulacím her na iPhonu, resp. postupům, jak přenést hry z různých konzol (Nintendo, Sega Genesis, Sony Playstation).

iphonehacks-3f.jpg

Kniha je pak evidentně nejméně zajímavá v místech, kdy přechází k obvyklejší tématice, tedy návodům pro lepší využití zabudovaných možností iPhonu či aplikací třetích stran z App Store či Cydie. Tím nechceme říci, že by výklady o komunikaci a telefonování (kapitola 3 a 6), videu, audiu a fotografii (kapitola 4 a 10), čtení elektronických knih (kapitola 4), prezentování s iPhonem (kapitola 4), použití daného přístroje coby dálkového ovladače (kapitola 9) i řadě dalších témat byly špatné. Nikoli, jsou zpracovány dobře a s přehledem, ale s uplynulými měsíci již v mnohém zastaraly, což je dáno nejen výše zmíněným nástupem iPhone OS 3.0, ale i nesmírně dynamicky se rozrůstající nabídkou aplikací v App Storu.

Závěrečné rozhodnutí o tom, zda knihu doporučit či nedoporučit ke koupi, je na tomto místě, z důvodů, které jsme naznačili výše, poměrně těžké. Investici ve výši 422 Kč (cena se slevou 15 % v eShopu CPressu) dle našeho názoru asi nejlépe zúročí techničtěji zdatnější a zvídavější jedinci, kteří by rádi z iPhonu dostali skutečně maximum, a to i za hranicemi toho, co je dnes oficiálně možné s prostředky posvěcenými společností Apple. Ostatní uživatelé by se pak měli rozhodnout spíše poté, co knihou zalistují někde v knihkupectví, přičemž předpokládáme, že mnoho z nich pak raději sáhne po obvyklejším (ale také již v lecčems zastaralém) výkladu v [Pogueově Průvodci nebo některé z myriády (a zcela aktuálních) zahraničních publikací či zůstane u hledání informací na World Wide Webu a doplňování funkcionality svého iPhonu prostřednictvím App Store.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: