iMac G5 a druhý display - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

iMac G5 a druhý display

23. října 2007, 10.00 | Pokud jste vlastníky některého počítače iMac, museli jste se smířit s nevýhodami řešení All in One, jako je rozšiřování pomocí externích disků, nemožnost výměny procesoru či grafické karty. U iMac G5 je tu, na rozdíl od iMaců s Intel procesory, ještě jedna nevýhoda – nelze používat připojený druhý monitor jako rozšíření pracovní plochy. Apple zde dovoluje pouze zrcadlení. Dá se s tím něco dělat?

Ano, k počítači iMac G5 lze připojit druhý monitor a používat jej také jako rozšíření pracovní plochy. Zaklínadlo pro odemčení miniVGA portu i pro tuto funkci se jmenuje Screen Spanning Doctor.

Občas se na diskusních fórech objeví dotaz právě na téma rozšíření pracovní plochy u počítačů, které mají ve specifikaci pouze použití druhého monitoru s funkcí zrcadlení. Odpovědí bývá Screen Spanning Doctor, ovšem vždy bez sdělení nějakých osobních zkušeností, či problémů s užíváním. Jelikož jsem řešil stejný problém, podělím se se svými zkušenostmi, v tomto případě s počítačem iMac G5.


Pokud byste u svého staršího počítače iBook, iMac či eMac rádi využili možnosti a výhody druhého monitoru, koukněte se nejdříve, zda je váš model programem Screen Spanning Doctor podporován. Seznam s podporovanými stroji naleznete na stránkách výrobce programu.

Potřebné vybavení

Pro připojení druhého monitoru potřebujete Screen Spanning Doctor a adaptér z portu miniVGA na VGA konektor. Screen Spanning Doctor získáte zdarma na stránkách výrobce nebo na MacUpdate a miniVGA adaptér v některém z e-shopů a samozřejmě další monitor. Cena adaptéru miniVGA-VGA se pohybuje od cca 500 Kč do 600 Kč (nedávno až 1000 Kč) bez DPH. Nakoupit lze na MacZone či AppleCentrum případně na dalších několika e-shopech, stačí hledat na Google.

adaptér miniVGA-VGA


Instalace

Samotný Screen Spanning Doctor je malý script, který odemkne port miniVGA i pro rozšíření desktopu. Po jeho provedení lze v Předvolbách systému v panelu Monitory, záložce Uspořádání vypnout zrcadlení. Získáte tak dva panely Monitory, pro každý monitor samostatný.

Používání a zkušenosti

Připojené monitoru jsou tu reprezentovány jako modré plochy desktopu, přičemž hlavní monitor obsahuje bílý horní proužek (menu). Pouhým přetažením jedné z ploch určíte přesnou polohu pro rozšíření plochy. Snadno tak určíte zda bude plocha rozšířena vlevo, vpravo či dokonce nahoře nebo dole. Přetažením bílého proužku reprezentující menu zvolíte, který monitor bude používán jako hlavní.

změna pozice plochy, dle umístění monitoru - pohybovat lze libovolně


přesunutím bílého proužku (menu) volíte hlavní monitor


Pro každý monitor lze nastavit rozlišení, barvy a ICC profil zvlášť. Také lze na externím monitoru nastavit otočení o 90°, 180° a 270°. Toto funguje i na monitorech, které nemají funkci PIVOT. Funkce jsem bez problémů vyzkoušel na 21 palcovém CRT monitoru i na současném LCD. Monitor LCD, který používám má funkci PIVOT ve své výbavě, ale nejsou žádné ovladače, které by fungovaly pod OS X automaticky při jeho otočení. Jelikož změna orientace monitoru není častou záležitostí je podpora systému prostým přepnutím možná nejlepším řešením. Řešení od Apple je jako vždy jednoduché a plně funkční.

panel Monitor – hlavní monitor


panel Monitor – druhý monitor


U obou monitorů mohu používat jejich nativní rozlišení 1680x1050 bodů. U aplikací jako je QuickTime, EyeTV a podobně lze určit, stejně lehce jako v systémových předvolbách, na kterém monitoru se mají zobrazovat přehrávané filmy, kde bude probíhat přehrávání FullScreen a podobně. Rozšíření plochy pro palety například Photoshopu je samozřejmě více než příjemné.

panel Preference programu EyeTV - volby monitoru pro přehrávání zdroje z TV tuneru


QuickTime Předvolby - volba monitoru pro přehrávání FullScreen


Jelikož jde o rozšíření plochy, jednoduchým přetažením okna aplikace určíte, kde se budou otevírat její nová okna, či kde se bude zobrazovat například "Prohlížeč zpráv" po spuštění aplikace Mail. Získáte tak rázem skvělé odkládací místo, o místě na odkládané soubory na plochu samotnou nemluvě. Pokud používáte Dashboard s více Widgety, určitě místo navíc uvítáte také.

Hraní her, spuštění FrontRow a podobně v celoobrazovkovém režimu samozřejmě znamená spuštění jen na jednom monitoru a ztmavení monitoru druhého. Takové aplikace se spouští na hlavním monitoru. U her jsem neměl možnost vyzkoušet více her, a tak netuším, zda některá dokáže využít současně celého dostupného rozlišení obou monitorů.

Otisky obrazovky s pomocí systémových zkratek funguje skvěle, při otisku celé obrazovky vytvoří systém dva soubory, pro každý monitor otisk zvlášť. Otisk části obrazovky funguje také bez problémů, dokonce lze vytvořit otisk obrazovky přes oba monitory, vznikne tak jeden soubor.

otisk obrazovky obou monitorů - pomocí selektivního otisku obrazovky Apple+Shift+4


Nedostatky

Jsou zde také nedostatky, i když nijak zvlášť významné. Například Widget ScreenShot Plus pro otisky obrazovky, dokáže pracovat pouze na hlavním monitoru. Toto omezení se bude týkat všech programů, kde výrobci nerespektovali možnost využití aplikace s pracovním prostředím na více monitorech.

Závěr

Při delším používání jak pro práci, tak pro zábavu jsem nepozoroval žádný problém s výkonem, špatně vykreslovanou grafikou a podobně. Vše běží tak, jak má. Jelikož mne čeká ještě kalibrace pro sjednocení barevného podání obou monitorů, nemohu referovat, nakolik je toto snadné a funkční (snad příště). Limitující je samozřejmě použití VGA připojení (omezení analogového připojení a převádění signálu z/na digitální), což však nelze - díky výstupu miniVGA - řešit jinak.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Jak to zvládá graf. karta?

Autor: P.Kachlík Muž

Založeno: 23.10.2007, 13:43
Odpovědí: 0

Můžu se zeptat jak takové zatížení zvládá grafická karta? Zpozoroval jste nějaké zpomalení při úkonech více náročných na grafiku? Přemýšlím o tomto řešení s 20" (1680x1050) displayem a mám poslední verzi G5 iMacu 17" (grafika ATI Radeon X600 Pro, 128MB). Utáhla by v pohodě náročnější Photoshopení?
Díky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak to zvládá graf. karta?

Autor: PV Muž

Založeno: 23.10.2007, 14:09

pri photoshopeni se skutecne graficka karta nijak zvlast nepouziva - vse pocita procesor a grafika to jen ukazuje. Pokud se vejdou obe obrazovky do pameti karty, nemuze (specialne v PS) k zadnemu zpomalovani dochazet. Ale uz jsem slysel o borci ktery si pod dojmem vic karet=vic vykonu koupil 4x grafickou kartu do mac pro :D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jak to zvládá graf. karta?

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 23.10.2007, 21:57

Fotokrám používá sem tam OpenGL, takže něco ta grafika počítat může, ale asi bych to moc neřešil. Leda u toho nového, co umí modelovat, čí kýhočerta co.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak to zvládá graf. karta?

Autor: Jancak Muž

Založeno: 23.10.2007, 14:31

Jak píše PV, u takovéhoto použití rozdíl není. Tedy já je nepozoroval. Toto řešení používám na iMac G5 20 s X600XT a vše jede v pořádku. Při hrách obyčejně nelze udělat nic jiného než vybrat obrazovku pro spouštění (jen u některých) a druhá obrazovka ztmavne. Používám 2x 1680x1050.

Odpovědět na příspěvek

Apple a Dell

Autor: Mums Muž

Založeno: 23.10.2007, 14:59
Odpovědí: 0

Dosť zaujímavo to vyzerá na tej fotke Apple iMac a vedľa monitor Dellu. 8)

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple a Dell

Autor: Berka Muž

Založeno: 24.10.2007, 18:31

Co je na tom tak zajímavého, že stojí za to o tom psát? Není to normální?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Apple a Dell

Autor: Jancak Muž

Založeno: 24.10.2007, 19:39

Vzhledem k výrokům pana Della, před nějakým tím časem na adresu Apple, to může být v určitém kontextu zajímavé. Asi jako puštěné Windows pod OS X nebo Intel v Apple počítačích? ;-)

Odpovědět na příspěvek

paráda

Autor: topitsch Muž

Založeno: 23.10.2007, 17:13
Odpovědí: 0

víťo, to jsi napsal moc hezky!!! že bych také rožšířil? :o)

Odpovědět na příspěvek

TRAGIKA

Autor: Dasa Muž

Založeno: 23.11.2007, 11:37

Potvrzuji shody i neshody mám ho již leta a tuším brzkou zkázu..

Odpovědět na příspěvek

vytížení grafiky

Autor: ondratoral Muž

Založeno: 23.10.2007, 18:26
Odpovědí: 0

SS Doctor jsem používal na iBooku G4 s ATI 32 MB kartou, druhý monitor byl CRT 1400x1050 px. Všechno běželo v pohodě, jen Expozé bylo trochu trháné, ale perfektně použitelné.

Odpovědět na příspěvek

Dobrej článek

Autor: LP Muž

Založeno: 23.10.2007, 20:06
Odpovědí: 0

Díky moc, to mě nenapadlo, že by se to dalo něčím odblokovat softwarově.

Jinak ty všechny další věci uváděné v článku jako "Používání" platí naprosto obecně, tj. i pro systémy, kde jsou dva monitory standardně podporovány.

Kromě toho je to teda dost pakárna, že to v Apple uměle zablokovali...

Odpovědět na příspěvek

RE: Dobrej článek

Autor: Jancak Muž

Založeno: 23.10.2007, 20:41

Vše kromě samotného odblokování, samozřejmě, platí pro všechny Intel Macky, které již toto nemají softwarově blokované. Nejde zde o systémy, ale o hardware.
Podpora více (nejen druhého) monitorů byla běžně i v Mac OS 9 (a tuším i starších - nemohu ověřit od které verze), bylo však nutno instalovat další grafické karty, které měly další výstupy. V OS X je toto samozřejmostía myslím, že velmi dobře zvládnuto.
Apple toto občas dělá. Uzamkne nějakou funkci, aby v další verzi měl ještě něco navíc. Je to zvláštní chování.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dobrej článek

Autor: pavel 123 Muž

Založeno: 23.10.2007, 22:33

Uz na starych strojich Apple s procesorem Motorola 68k /6030 napr./ a Systemem 7 fungovalo vice monitoru - max. 3, tenkrat jeste s grafarnami do NuBus slotu, kazda s jinym rozlisenim /ci kombinace barvy s cernobilym/, s jakymkoli rozmistenim plochy /napr. nad sebou/... Je mozne, ze to slo i ve starsim Systemu 6 /nemam odzkousene/... Ve studiich DTP bezne uzivali timto zpusobem 2 monitory na jednom Macu, v dobe kdy ve Windows tuhle vlastnost ani nedomysleli /az ve Windows 98 se ta moznost objevila, dokonce pry az 8 monitoru - ale nepoznal jsem nikoho kdo by to mel, nebo aby zprovoznil vice grafickych karet, teprve s prichodem dual head grafaren se ve Win provozuje bezne to, co na Macu davno/.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dobrej článek

Autor: Jancak Muž

Založeno: 23.10.2007, 23:21

Přesně tak. Viděl jsem to na fotografiích různě na webu, ale neviděl jsem to na vlastní oči. Narozdíl od Mac OS 9, ten jsem provozovat na 2 monitorech zažil a vím, že to bylo dobré. U starších systémů od Apple ne. Ale je pravda, že toto bylo jednou ze skvělých vlastností Macků (jako například také ovládání hlasem). Win toto umí dost krátkou dobu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Dobrej článek

Autor: jouda Muž

Založeno: 24.10.2007, 10:37

Diky za super clanek, takovych vice!

Odpovědět na příspěvek

zrcadlení

Autor: j.t.d. Muž

Založeno: 24.10.2007, 18:16
Odpovědí: 0

Důvodem, proč Apple zablokoval druhý monitor a nechal ho pouze zrcadlit, byl uživatel s projektorem.
Představte si BFU sekretářku, která chce promítat prezentaci v Keynote... nebo PowerPointu, to je jedno... připojí notebook k projektoru, teď na projektoru má něco jiného než na displeji, při spuštění prezentaci ji vidí na nesprávném výstupu (spustí se jí na displeji, ale na projektoru ji pochopitelně nevidí), začne zmatkovat s rozlišeními, takže v krátké době vidí na obou výstupech prd, nakonec iBookem třískne o zem s tím, že na Widlích by to bylo jednodušší, že by to fungovalo hned...
Zrcadlení je pro tento účel mnohem jednodušší - co na displeji, to na projektoru, ve stejném rozlišení, nechť do toho uživatel raději nehrabe.
To, že od toho blokování upustili a nechávají zrcadlení pouze jako defaultní volbu v preferencích, vidím jako vstřícný ústupek nám zkušenějším :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: zrcadlení

Autor: Jancak Muž

Založeno: 24.10.2007, 19:35

Zajimavá teorie, ale to stačilo nechat jako defaultní nastavení zrcadlení monitoru, tak jak je to po odemknutí výstupu. Protože pro zobrazení v režimu rozšíření plochy je nutné toto zvolit. A samozřejmě je stále možné nechat plochu zrcadlit i po odemknutí výstupu a libovolně přepínat.

Navíc by to dávalo, těžko vzhledem k předchozímu, smysl u notebooku, ovšem již ne u iMacu.

Odpovědět na příspěvek

teď tedy nevím

Autor: AR Muž

Založeno: 13.11.2007, 13:36
Odpovědí: 0

hledal jsem nějaké informace o tomto a našel jsem článek. http://www.macworld.com/2
006/01/features/intelimac
faq/ - iMac G5 podporuje DVI a rozšířenou pracovní plochu....

Odpovědět na příspěvek

RE: teď tedy nevím

Autor: Jancak Muž

Založeno: 13.11.2007, 14:55

Není jasné, co že to teď nevíte. :-o

iMac G5 podporuje rozšířenou plochu (DVI těžko, když má pouze miniVGA konektor a to až do posledního modelu iMac G5 - na kterém jsem předchozí testoval), jinak by tento článek nevznikl. Ovšem tato funkce je od výrobce, rozumějte Apple, zablokovaná viz článek.

Nezaměňova
t iMac G5 za iMac Intel (ten má již DVI konektor - tedy miniDVI a o něm je Vámi odkazovaný článek) a podpora více monitorů je již odemčená. Není iMac jako iMac. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: teď tedy nevím

Autor: AR Muž

Založeno: 13.11.2007, 16:07

Aha, tak teď už vím.
Skvělý článek. Díky

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Důvodem, proč Apple zablokoval druhý monitor a nechal ho pouze zrcadlit, byl uživatel s projektorem.
Představte si BFU sekretářku, která chce promítat prezentaci v Keynote... nebo PowerPointu, to je jedno... připojí notebook k projektoru, teď na projektoru má něco jiného než na displeji, při spuštění prezentaci ji vidí na nesprávném výstupu (spustí se jí na displeji, ale na projektoru ji pochopitelně nevidí), začne zmatkovat s rozlišeními, takže v krátké době vidí na obou výstupech prd, nakonec iBookem třískne o zem s tím, že na Widlích by to bylo jednodušší, že by to fungovalo hned...
Zrcadlení je pro tento účel mnohem jednodušší - co na displeji, to na projektoru, ve stejném rozlišení, nechť do toho uživatel raději nehrabe.
To, že od toho blokování upustili a nechávají zrcadlení pouze jako defaultní volbu v preferencích, vidím jako vstřícný ústupek nám zkušenějším :o)


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: