20. července 2005, 00.00 | Pro většinu majitelů přenosných počítačů je kromě jiného jedním z nejdůležitějších parametrů doba, po kterou je možno s počítačem pracovat při provozu na baterie. Vlastním PowerBook téměř půldruhého roku a za tu dobu jsem vyzkoušel řadu možností, jak kapacitu baterie efektivně využít.
Pro většinu majitelů přenosných počítačů je kromě jiného jedním z nejdůležitějších parametrů doba, po kterou je možno s počítačem pracovat při provozu na baterie. Vlastním PowerBook téměř půldruhého roku, a za tu dobu jsem vyzkoušel řadu možností, jak kapacitu baterie efektivně využít. Tento článek vychází z mých vlastních zkušeností, pozorování a experimentů, je možné, že moje zkušenosti se mohou docela lišit od zkušeností někoho jiného, na druhou stranu mohou moje zkušenosti mnoha majitelům přenosných počítačů pomoci.
V prvé řadě je třeba si uvědomit, že baterie v počítačích (obecně v čemkoliv) je chemický výrobek, u kterého nikdy nelze zaručit takovou přesnost výroby, jako třeba u elektroniky, kde je každý výrobek prakticky přesnou kopií. Kapacita baterie udávaná výrobcem se může lišit kus od kusu třeba i o 10%, v mém případě neměla baterie ani jako nová kapacitu 4 600 mAh, jen něco málo přes 4 400. Taktéž životnost se může diametrálně lišit kus od kusu. Dnes se v počítačích používají téměř výhradně baterie typu LiOn (lithium-iontové), u kterých se příliš neprojevuje tzv. paměťový efekt jako u baterií typu NiCd nebo NiMH (nikl-kadmium, nikl-metalhydrid), poškozuje je však vybíjení až do nuly, životnost se většinou udává 300-500 nabíjecích cyklů. Baterie však může "odejít" mnohem dříve, zrovna tak při dobrém zacházení může vydržet i mnohem déle.
Při provozu na baterie je třeba efektivně zacházet s největšími spotřebiči energie, mezi které patří podsvětlení displeje, procesor, grafická karta, optická mechanika a pevný disk. Je výhodné pracovat v prostředí, kde je nízká úroveň osvětlení a můžete mít jas displeje na minimu. Dále je dobré v ovládacím panelu Úspora energie (Energy Saver) nastavit vypínání monitoru po několika minutách nečinnosti, případně i zastavování pevného disku, a automatický režim výkonu procesoru. Mě se osvědčila práce ve tmě díky tomu, že u modelu mého PowerBooku je podsvětlená klávesnice, kdy při energeticky nenáročné práci, jako je třeba psaní textu, vydrží baterie asi tak 3 až 3,5 hodiny při jejím současném stavu, která má po 15 měsíčním provozu kapacitu něco málo přes 4 000 mAh, tedy asi 87% původní kapacity, což odpovídá průměrné spotřebě 1,2 A. Nevím, kde výrobce bere údaj o výdrží 4,5 hodiny, při plné kapacitě udávané výrobcem (4 600 mAh) by spotřeba činila jenom něco málo přes 1 A, tak nízké spotřeby se mi nikdy nepodařilo dosáhnout, ani když jsem na počítači nic nedělal a jen se na něj díval, jako reálné bych viděl výdrž při nenáročné práci na necelé 4 hodiny. Na druhou stranu se mi nikdy i při energeticky náročné činnosti nepodařilo baterii vyždímat za méně než 1,5 hodiny, je evidentní, že baterie prostě více než 3 A proudu nedá, pravděpodobně je odběr limitován elektronikou přímo v baterii jako ochrana před přetížením a následným poškozením. Co se týká použití vypalovací mechaniky, je lhostejné, je-li v režimu čtení nebo zápisu, spotřeba se liší jen o pár mW výkonu laseru.
Není od věci si pořídit nějaký vhodný software, který dokáže stav baterie detekovat a informovat o jejím stavu uživatele, například komerční iBatt, já v poslední době používám freeware X Resource Graph, který toho umí mnohem více, například měří i teplotu baterie, nabíjecí a vybíjecí proud, teplotu procesoru na dvou místech, procentuální využití procesoru a paměti, měří datové toky na disku i na síti. Lze použít i shareware iPulse, který mimo jiné zobrazuje i v jednom z oken u kalendáře i juliánské datum a aktuální fázi Měsíce v procentech i dnech. Pro statistiku stavu v poslední době používám freeware Capacity Meter. Všechny tyto aplikace lze najít ke stažení na stránkách www.apple.com/software.
A jak se o baterii správně starat? Tak především nevybíjet ji často do úplného prázdna a pak ji nechávat v počítači, taktéž je dobré nepřerušovat nabíjení, pokud je to možné. Tolik diskutované formátování je opravdu dobré asi tak jednou měsíčně provést, nejprve vybít baterii až do usnutí počítače, pak nabít do plna a znovu vybít. Zde mám vyzkoušené, že od upozornění, že baterie je už vybitá a počítač využívá její zálohu, je třeba snížit spotřebu na minimum, tedy omezit jas displeje, vypnout většinu aplikací a přerušit práci. I tak se sice při úplném vybití kapacita mírně sníží (pokud budete pracovat až do poslední vteřiny, kapacita se sníží více), při dalším vybíjecím cyklu se kapacita zase zvýší. Nikdy se už ale i tak nezvýší na původní hodnotu, znovu připomínám, že se jedná o chemický výrobek, který tak jako tak stárne, a jeho kapacita se provozem (ale i nepoužíváním) postupně snižuje. Stejný postup je ostatně doporučován i výrobcem jak v manuálu k počítači, tak i na webových stránkách (www.apple.com/batteries). Dále je vhodné provádět nabíjení při pokojové teplotě (cca 20-25°C), a nevystavovat dlouhodobě baterii teplotám pod bod mrazu, extrémní teploty působí v bateriích nevratné procesy, které pak rapidně snižují kapacitu, může dokonce dojít i k trvalému poškození.
V podstatě bych odhadl, že při slušném zacházení se kapacita sníží za rok o cca 10%. Teoreticky by tedy v použitelném stavu mohla vydržet i několik let, její kapacita však bude nižší a nižší, až nakonec bude sloužit spíše jako UPS než zdroj energie pro práci. Ale i tak lze životnost baterie přibližně srovnat s morální životností počítače. Znovu ale opakuji, že u baterií je značný výrobní rozptyl, takže zkušenosti jiných uživatelů mohou být odlišné od mých, a to už je věc do diskuse.