Apple čelem k zákazníkům - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Apple čelem k zákazníkům

23. října 2000, 00.00 | Přinese vstřícnější obchodní politika zvýšení prodejů? První ohlasy naznačují, že ano...

Ohlasy a diskuze na světových serverech plní nejen skalní (a někdy mírně neobjektivní) fandové Apple, ale i lidé s vlastním názorem. A ti v posledních týdnech bombardovali Apple námitkami a výčitkami. Tedy nejprve náměty - snížit ceny některých výrobků, a přehodnotit strategii výhradního prodeje nových produktů přes on-line obchod Apple. Výčitky přišly vzápětí - to když se zdálo, že Apple nereaguje a připomínky přehlíží.

Jak víme, před pár dny ohlásila firma zhoršení ekonomických ukazatelů, a za jedny z hlavních příčin označila slabší prodeje (ve stručnosti) Cube i menší úspěch ve školské sféře, než se původně očekávalo. Jestli předtím vedení Apple připomínky ignorovalo, nebo vyhodnocovalo, to asi nezjistíme, skutečností ale je, že reakce na události posledních dní přišla tentokrát poměrně pružně a rychle.

Nikdo není neomylný. Trh a prodeje jsou věci občas křehké a citlivé, být zde vizionářem se občas nevyplácí. A tentokrát se zdá, že v některých ohledech u Apple šlápli vedle (což je ale téma, na které připravujeme samostatný rozsáhlejší článek). Proto v těchto dnech přichází pokus promptní nápravu. A co je nejlepší, jeho některé důsledky se mohu brzy projevit i u nás.

Jako první vstřícný krok nabízí nyní Apple slevy: na Cube ve výši 300 USD a na PowerBook ve výši 200 USD. Cube musí být koupena jako nová od oficiálního dealera v USA mezi 13. říjnem a 31. prosincem, s jedním z Apple monitorů (15" a 17" Apple Studio Display nebo 22" Apple Cinema Display). Pro PowerBook platí pravidla obdobná.

I když slovo sleva není příliš přesné, jde o "rabat" - peníze, které Apple vrátí zákazníkům, kteří si stroje do programu koupí. Stačí vyplnit a odeslat formulář a tak asi 10 týdnů počkat (a příliš neváhat, formulář nesmí být odeslán po 13. lednu a nesmí přijít po 20. lednu 2001). Docela zajímavá forma slevy, stojí za zamyšlení, proč Apple chce zákazníkům vracet peníze místo obyčejného snížení cen - napadá mě, že si nechce ještě víc rozzlobit dealery (viz příští článek), kterým by samozřejmě klesly se snížením ceny příjmy - takto se zvedne prodej, a Apple vlastně "vykompenzuje" dealerům snížení cen. Zatím se zdá, že jde o dobrý nápad, první ohlasy mluví o zvýšení prodeje o desítky procent (vše ale běží jen velmi krátce). Jediným problémem se mohou stát zákazníci z řad větších společností, kterým vracení peněz nadělá trochu zmatek v účetnictví. Zda a jak se "rabaty" projeví pro tuzemce - kromě toho, že oživení je dobré všeobecně asi nijak (pokud obvykle nenakupujete v USA).

Druhou změnou, a tentokrát i pro našince jednoznačně pozitivní, je uvolnění striktních pravidel pro prodej některých produktů pouze přes on-line prodejnu Apple. Zatím jde o 500MHz Cube, Key Lime iBook, optickou myš Pro Mouse a novou klávesnici Pro Keyboard. Všichni "zaoceánští" dealeři to samozřejmě jednoznačně vítají. Pro nás je to ale příjemné dvojnásob, protože pro tuzemce omezení na on-line prodej neznamenala nic jiného, než faktickou nedostupnost. A třeba získá Apple s uvolněním tak pozitivní zkušenost, že omezení padnou úplně.

Obě změny jsou jednoznačně krokem kupředu, o tom nemůže být sporu. Jsou dostatečné? Někteří prodejci jsou spokojeni, jiní by rádi ještě větší slevu na Cube, další poukazují na nutnost rozsáhlejší mediální podpory obou kroků.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Rozdil mezi rabatem a slevou

Autor: Dan Muž

Založeno: 02.11.2000, 00:10
Odpovědí: 0

..je zrejmy. Jak je v clanku zmineno akce je casove ohranicena. Pokud by Apple jednoduse snizil cenu uz by ji nikdy nemohl vratit zpatky. Omezenim platnosti nabidky lze navic stimulovat poptavku - nakupte hned, za tyden to bude stat vic. Dalsim duvodem jsou vysoke naklady na kompenzaci skladove zasoby maloobchodu. Apple by musel vykompenzovat ztratu ktera obchodnikum vznikne tim ze musi prodat za novou, nizsi cenu model ktery koupili za puvodni cenu.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: