Ti voli to umějí! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Ti voli to umějí!

28. prosince 2006, 00.00 | V současnosti firma Tivoli Audio přišla i na český trh – a přinesla sem několik produktů, speciálně uzpůsobených pro spolupráci s iPodem: konkrétně se jedná o snadno přenosný iPAL, středně velký iSongBook, a největší iYiYi. Ty určitě stojí za recensi na MujMacu.

Po protestech, že jsou mé články příliš technické a zaměřené pouze na vybranou elitu těch několika málo uživatelů Maca, již jakousi podivnou náhodou vědí, co je to "router", jsem rád, že mohu pro změnu uvést recensi zcela prostého zařízení pro docela obyčejné koncové uživatele: měl jsem totiž možnost otestovat několik přístrojů od firmy Tivoli Audio.

Produktů této společnosti jsem si krátce povšiml již před nějakým časem v souvislosti s jejich rádiem Model One a jeho funkčním a elegantním nadčasovým designem, který dokáže – na rozdíl od nejrůznějších mnohabarevných kreací z Dalekého Východu – ozdobit libovolný obývák; ta zařízení jsou tak hezká, že jsem uvažoval o jejich koupi byť sám rádio opravdu vůbec neposlouchám :) Opět však odbočuji; to se MujMacu nikterak netýká.

V současnosti však firma Tivoli Audio přišla i na český trh – a kromě výše zmíněného rádia sem přinesla i několik produktů, speciálně uzpůsobených pro spolupráci s iPodem: konkrétně se jedná o snadno přenosný iPAL, středně velký iSongBook, a největší iYiYi. Ty určitě stojí za recensi na MujMacu. Měl jsem možnost důkladně vyzkoušet... omlouvám se, špatná formulace, já sám nemám iPod a sebeméně po něm netoužím: mé milované děti, takto dvojice puberťáků, měly možnost důkladně vyzkoušet jak iPal, tak i iYiYi – o jejich zkušenosti (jakož i o mé, neboť nevěřte tomu, že poslouchá-li šestnáctiletý kluk hudbu z iYiYi, ve zbytku domu vyjma jeho pokoje by snad bylo ticho :)) se s vámi nyní podělím.

Kapesní iPAL

Doslova vzato to pravda tak úplně není: do běžné kapsy se zařízení iPAL nevejde; při rozměrech cca 16 x 9 x 10 cm a váze o něco méně než kilogram však jej zcela pohodlně přibalíme do libovolného zavazadla, ať je to diplomatický kufřík, nebo plážová taška. Úmyslně se zmiňuji právě o plážové tašce; to proto, že iPAL je speciálně chráněn proti stříkající vodě – otřepe-li se tedy vedle něj kupříkladu značně zmáčený pes nebo vezmeme-li jej s sebou do sauny, přístroji to nikterak neublíží, a bude klidně hrát dál (spíše bych v takovém případě nerad ručil za přežití iPodu :)).

Na první pohled vypadá iPAL jako pouhý aktivní reproduktor s designem navrženým tak, aby se co nejlépe hodil právě k iPodu:

I kdyby nenabízel nic jiného, stále by se jednalo o velmi zajímavé zařízení s na svou velikost i materiál – na rozdíl od Modelu One je iPAL, jak je ostatně na obrázku dobře vidět, bohužel z umělé hmoty namísto poctivého dřeva – až překvapivě dobrým zvukem; podle řady recensí žádný jiný přenosný reproduktorový systém pro iPod nezní tak dobře. Já sice nemám zdaleka zkušenosti se vším, co je na trhu; musím však potvrdit, že z přenosných zařízení, jež jsem slyšel, neznělo žádné lépe – alespoň ne při rozumné hlasitosti: syn zkusil hlasitost vytočit na úroveň, již by mne osobně nikdy nenapadlo použít ani při testu, neřkuli při poslechu, a tam pak již zkreslení znát bylo :)

Podíváme-li se však na přístroj blíže, vidíme, že "je tam nějak moc čudlíků": to proto, že iPAL není jen přídavný reproduktor, ale také kvalitní radiopřijímač, podporující samozřejmě rozsahy AM i FM. Běžného uživatele, zhýčkaného přemírou levné elektroniky, displejů a podobných radovánek možná zarazí kvalitní mechanické ovládání s ladicím knoflíkem, vybaveným převodem 5:1, a žádné programovatelné předvolby; pokud by to ovšem někomu scházelo příliš zásadně, může zvolit iSongBook či ajvaj... pardon, iYiYi.

Stejně jako iSongBook i iPAL obsahuje akumulátor, který se po připojení k síti automaticky nabíjí, aniž by byla zapotřebí externí nabíječka či reservní baterie (naopak ale samozřejmě máme smůlu, chceme-li provozovat hudbu delší dobu mimo dosah sítě – v takovém případě by se reservní baterie hodily). Pro některé uživatele snad může být mírně matoucí také to, že vnější vstup a tuner se přepínají automaticky podle toho, je-li zapojena propojovací šňůra – dokud ji nevytáhneme, radio hrát nebude a nebude :)

iSongBook se skrytou kolébkou

Střední velikost zařízení, specializovaných na spolupráci s iPodem, representuje iSongBook. Ten jsem na recensi neměl; proto jen stručně: oproti iPALu nabízí iSongBook daleko více služeb: tuner má displej a předvolby – podle mne bohužel, podle většiny uživatelů je to patrně přidaná hodnota; k dispozici je samostatný vnější vstup pro obecné zařízení, dálkové ovládání, a iPod lze umístit do kolébky, jež se vyklápí z boku přístroje, a v níž se iPod také nabíjí. Součástí dodávky jsou samozřejmě redukce, jež umožňují do kolébky umístit kterýkoli z bůsámvíkolika současných iPodů s různými konektory. Stejně jako iPAL, i iSongBook je chráněn proti vodě a vybaven akumulátorem, který umožňuje poslech hudby tam, kde není k dispozici elektrická síť.

iYiYi do pokoje

Na rozdíl od menších modelů iPAL a iSongBook, největší z testovaných přístrojů firmy Tivoli Audio – iYiYi – není určen pro venkovní použití: ačkoli je pořád dosti snadno přenosný, na rozdíl od iSongBooku však

  • není chráněn proti vodě
  • nemá baterii (skutečně ji nemá, ačkoli některé údaje na Internetu uvádějí opak – je sice evidentně osazen záložní baterií aby se při výpadku neztratila nastavení, neboť při vytažení ze sítě displej nezhasne zcela: vypne jen podsvícení, a zobrazí text "PWR FAIL" :) – ale hrát nebude, dokud jej do sítě opět nepřipojíme)
  • kolébka pro iPod není výklopná, ale je "napevno" součástí předního čela přístroje:

Služby a možnosti zařízení zhruba odpovídají iSongBooku: k dispozici je budík, který spustí přehrávání ve zvoleném čase, i funkce sleep, jež "uspí" přístroj po dvaceti minutách (tento časový interval bohužel měnit nelze). Přístroj je vybaven vnějšími vstupy pro externí zařízení (např. přehrávač CD či počítač) a "mix", signál, který bude přimíchán do jakékoli hudby, již zařízení zrovna hraje (osobně v tom nevidím žádný smysl, avšak nějaký by se jistě našel... snad poor man's karaoke?!?). Naproti tomu rozhodně praktický je linkový výstup, který umožňuje přístroj naopak připojit třeba ke vstupu počítače. Připojit samozřejmě lze i vnější anténu pro lepší příjem FM.

Zařízení má světelný sensor, který automaticky řídí intensitu podsvícení displeje podle světelných podmínek tak, aby byl displej vždy dobře čitelný. Dokáže také na pokyn dálkového ovladače rozsvítit iPod – bohužel není možné na displeji zařízení zobrazovat jméno aktivního playlistu / skladby.

Dálkový ovladač (a práce s ním) patří mezi poměrně malé množství věcí, jež lze tomuto zařízení vytknout. Předně, některé operace lze provádět pouze z něj, jiné pouze z čelního panelu – kupříkladu z dálkového ovladače nelze nastavit čas buzení. Ještě daleko horší je práce se zařízením potmě: zatímco displej je velmi dobře čitelný i z dálky, dálkový ovladač inženýři v Bostonu poněkud nedomysleli: je symetrický, takže potmě není jasné, kterou stranou dopředu jej držíme, a rozložení tlačítek na něm také nikterak nenapomáhá snadnému "vyhmatání" požadované funkce. To vše by samozřejmě elegantně vyřešilo podsvícení tlačítek, jenže to – snad ve snaze o co nejdelší výdrž baterie – žel není k dispozici.

Naopak komunikace s iPodem je velmi dobrá: již jsme se zmínili o tom, že je možné prostřednictvím dálkového ovladače iPod "rozsvítit", což je velice praktické; kromě toho odtud můžeme řídit všechny potřebné funkce. Ačkoli dálkový ovladač neumožňuje "programování" předvoleb tuneru, můžeme je z něj samozřejmě vyvolat. Rádio podporuje také RDS – můžeme si vyžádat zobrazení jeho informací na displeji nebo jeho pomocí nastavit přesný čas.

Suma sumárum...

... zařízení Tivoli Audio hrají velmi dobře a i jejich design je takový, že žádnému obydlí ostudu neudělají. Více informací lze nalézt na domovských stránkách firmy, kde jsou k dispozici i uživatelské příručky pro download; zájemce o koupi pak získá bližší informace o celé paletě výrobků Tivoli Audio na stránkách českého dovozce. Ceny nejsou zrovna nízké, avšak rozhodně velmi dobře odpovídají hodnotě, již zařízení přináší: v době psaní tohoto článku stál – včetně státní zlodějny zvané DPH – iPAL 7 640 Kč, iSongBook 13 240 Kč a iYiYi také 13 240 Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Tivoli znám.

Autor: Jirka13 Muž

Založeno: 28.12.2006, 01:23
Odpovědí: 0

Lépe řečeno to rádio. Můj kamarád ve Schweizu se zbláznil a koupil si do každého pokoje i do koupelny. Ono to nevypadá, ale fakt dobře hraje. Ale ten pokojový za ty prachy nestojí. Nejlíp co jsem slyšel v tomto rozměru hrát s iPodem je BOSE a dá se pořídit už levněji než tohle. A ty nové snad mají už i rádio.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tivoli znám.

Autor: miBi Muž

Založeno: 05.01.2007, 00:33

ja uz toho taky slysel dost a zatim nejlepsi dojem zanechal altec lansing IM7 boombox

Odpovědět na příspěvek

RE: Tivoli znám.

Autor: petideko Muž

Založeno: 10.07.2009, 08:44

Koukam, ze tu mate docela neaktualniceny.Nebudu tu posilat LINK, ale jestli bude mit nekdo zajem pslu mu odkaz na firmu, ktera prodava ty vyrobky cca 500-1000,- levneji na kazdem vyrobku....
mail: petideko11@seznam.cz

Odpovědět na příspěvek

ma to neco do sebe..

Autor: 32may Muž

Založeno: 28.12.2006, 08:24
Odpovědí: 0

Je fakt, ze cena je znacne vysoka a to i v porovnani s nadstandardni kvalitou, avsak obrovske plus a super napad vidim v onom vestavenem akumulatoru.
Jsou sice ruzna cestovni reseni reproduktoru pro iPod, ale v takoveto kvalite (zvukove, i provedeni) jsem zatim zadne nevidel (resp. neslysel).

Odpovědět na příspěvek

ad, "mix signal"

Autor: 32may Muž

Založeno: 28.12.2006, 08:29
Odpovědí: 0

Ten mix signal je tam predevsim proto, ze ve svete jsou cim dal tim popularnejsi tzv. elektronicke chuvy, ktere prenasi to co se deje v detskem pokoji treba da obyvaku ci kuchyne. Dal uz to asi vysvetlovat nemusim .)

Odpovědět na příspěvek

Opět velká zlodějina!

Autor: reguin Muž

Založeno: 29.12.2006, 16:12
Odpovědí: 0

Když si srovnám ceny na stránce výrobce a ceny na stránce českého prodejce je mi z toho blivno! Copak je to opravdu normální aby činil rozdíl v ceně 4.000,- kč a to míním konkrétní případ iSongBooku (220V) určeného pro evropský trh. Cena amerického je ještě nižší! Ještě si zjistím cenu v jiných členských zemích EU. Drzost prodejců v ČR je nehorázná. Ať se potom nediví tomu, že si většina lidí kupuje produkty a doplňky kolem Apple v zahraničí. Apple = luxus? HOVNO - v USA je to běžný osobní počítač!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Opět velká zlodějina!

Autor: OC Muž

Založeno: 29.12.2006, 16:27

Zlodějina to je, nesmírná. Ba dokonce se o ní v posledním odstavci článku zcela explicitně zmiňuji. Nejedná se ovšem o zlodějinu na straně prodejců, nýbrž o nemravnou zlodějinu na straně státu (a tupou hloupost našich spoluobčanů, již nechávají své politiky, aby jim @$#%@$#% na hlavu, a dále je vesele volí).

Prodejce naopak nabízí cenu neobyčejně slušnou, račte prosím počítat se mnou:

- cena iSongBooku (http://www.tivoliaudio.c
om/product.php?productid=
205&cat=264&page=1) €449.00
- současný kurs eura (http://www.sfinance.cz/) 27.495 Kč
- současná cena iSongBooku při nákupu u výrobce 12 345 Kč
- za předpokladu nulového cla tedy po započítání nemravné a zlodějské DPH *14 691*.

U tuzemského prodejce dáte *13 240* -- tedy o jedenapůl tisícovky *méně*.

Pokud jsem se ve výpočtech nikde nezmýlil, možná by tedy byla vhodná menší omluva? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Opět velká zlodějina!

Autor: reguin Muž

Založeno: 30.12.2006, 15:56

Vy si snad myslíte, že výhradní prodejce pro ČR kupuje produkty od výrobce za stejnou cenu jako cílový zákazník??? V tom případě jste asi upadl na hlavu a nebo jste neinformován. Tzv. velkoobchodní cena je někde jinde :-). Marže mnohdy činí i 50%!!! Protože znám dobře některé prodejce Apple, tak vím, že speciálně u Apple tyto marže nejsou nic moc, ale tohle není Apple, takže.... atd.
Existuje někde v Praze kamenej krám, abych si to mohl poslechnout?

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: Pavel Muž

Založeno: 30.12.2006, 18:43

Výrobky si lze poslechnout na Vršovické 35, Praha 10 - po předchozí domluvě.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Opět velká zlodějina!

Autor: PJ Muž

Založeno: 30.12.2006, 18:50

Možná by bylo vhodné Vám sdělit, že výhradní distributor musí splňovat smluvní podmínky, které určuje výrobce - např. maloobchodní cenu stanovenou pro určitý region....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Opět velká zlodějina!

Autor: OC Muž

Založeno: 30.12.2006, 19:05

Nemluvě o nutnosti zajistit na vlastní náklady (zhola nesmyslnou, leč v našem socialistickém ráji povinnou) dvouletou záruku, a-tak-dále...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Opět velká zlodějina!

Autor: Martina Muž

Založeno: 30.12.2006, 19:48

Tak panove neco vam reknu... Dlouhy leta odebiram MacAddict a jak tam furt a furt a furt dokola ctu ty neuveritelny recenze na naky radio Tivoli, taxi takhle jednou rikam, hergot, co to je to Tivoli, to asi chci...a v ten moment uvedomeni nastala silena touha poridit si k mymu iPodu iPal. (to bylo nekdy pred dvema lety), tak pisu do USA, at mi ho poslou, a ono h...o prej do Evropy nezasilame...shanim to u sousedu. Vsude, kde ho meli na e-shopu, ve skutecnosti ani prd... volam po cely Evrope, az sem ho nakonec sehnala nekde v Bologni, kde mi ho poslali uzasnou italskou postou za 5 tejdnu a stalo me to 8.500 s evropskou zasuvkou. Byla sem nadsena, excelentni kvalita, recenze nelhaly... clovek se do toho rychle zblazni a je to dost nakazlivy i pro moje okoli :) ...a za chvili clovek zatouzi mit dalsi a pak... mit v kazdy mistnosti aspon jedno Tivoli... Model Two (k tomu uz mam jen redukci na 230V za par babek) tedy cestoval z USA pribuznym do Kanady, kteri mi ho privezli, kdyz k nam jeli na prazdniny ... rikam si, sakra proc to musi bejt tak komplikovany... Kdyz takle jednoho rana ctu, ze Tivoli je v Praze ... nemuzu nez rict BOMBA!!! Na Vrsovicky sem byla, pucili mi i jedno domu na vyzkouseni, skvely lidi, zapaleny pro vec a fandove jako ja...konecne sem mela si s kym pokecat aniz bych musela nejdriv vysvetlovat, co ze je to ten mosfet... ted uz mam Tivoli ctyri a tim to urcite nekonci... cena je sice vyssi, ale nizsi nez to, co me to stalo venku (nepredpokladam, ze by nekdo delal business bez marze a at je jakakoliv, preju jim to, protoze je to pro me porad levnejsi, nez bez nich)... takze ja zvedam palec vzhuru a preju jim do novyho roku hodne lidi s Tivoli diagnozou :))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Opět velká zlodějina!

Autor: OC Muž

Založeno: 30.12.2006, 20:02

Tak.

Jen snad ještě poznámečku k té marži a pro možnost srovnání mezi slušným obchodníkem (jehož jsou skvělým příkladem zdejší prodejci Tivoli) a českým.... no, nebudu psát nic o zlodějích jako reguin, nechť si každý udělá obrázek sám.

Jezdím vozem Range Rover. Ten má vzduchové pérování, skvělá věc, nesrovnatelně lepší než klasické pružiny... ovšem, také dražší. Jeden měch stojí v Anglii koncového uživatele (tedy žádná obchodnická marže) bez VAT ?62.50. Zdejší autorizovaný servis za něj chce bez DPH 10 000 Kč. Kurs libry je 41 Kč...

No nic, ono to sem vůbec nepatří, jen jsem nedokázal se o tom nezmínit, neboť jsem ty ceny shodou okolností zrovna před chvilkou hledal, a docela mne to naštvalo (a to bych neměl být překvapen, neboť nejde o žádnou výjimku, s cenami ostatních dílů tomu není jinak....)

Kéž by tak všichni obchodníci byli právě takovými "zloději" jako ti, kdo sem dovážejí Tivoli Audio. To by v této zemi bylo tak krásně...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Opět velká zlodějina!

Autor: Jirka13 Muž

Založeno: 31.12.2006, 00:20

No, nevím s tou kvalitou, jak jste z toho odvázáná. To spíš navrhuji návštěvu na ušním. A s tím importem z USA, to je taky divné. V tom Švýcarsku to mají skutečně skoro na každým rohu. Je to spíš trochu snobárna. A nekejvete náhodou trochu v tý Vršovický?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Opět velká zlodějina!

Autor: Martina Muž

Založeno: 31.12.2006, 15:25

No Jirko13 nevim, jak je to ted, ja jsem mluvila o stavu pred 2 lety, proste do Evropy to neposilali, do Svycarska jsem tenkrat nevolala, to je pravda, spis tady pobliz, kam jezdim, ze bych si ho poslechla a privezla sama, nakonec jsem si ho stejne musela nechat poslat... skutecne to nebylo jednoduchy. A pokud jde o tu kvalitu, nemam na mysli top kvalitu spickovych pristroju za statisice korun, mluvim o stejnym cenovym levelu... Je to muj nazor a moje zkusenost ... vis co... zajdi si do ty Vrsovicky sam, nez zacnes kritizovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Opět velká zlodějina!

Autor: Jirka13 Muž

Založeno: 31.12.2006, 17:12

Asi si nějak nerozumíme. Já nemusím chodit do Vršovic, ty rádia znám. A proto nechápu, co je na nich "excelentní kvalita" jak píšeš. Myslím si, že je to značně nadsazené v poměru cena/výkon. Model One je normálně hrající radio, odpovídající své velikosti, normální stolní rádio. Kromě momentální módnosti na něm opravdu není nic zajímavého. Design je jiný než u ostatních, proto snad ta móda. Takže proti gustu.... Ty vyšší modely moc neznám, zajímavý je dock pro iPod, ale jak už jsem tu psal, tomu BOSE to nemůže konkurovat zvukem a bohužel ani cenou. A to ten BOSE je hodně drahá a nafrněná firma.

Odpovědět na příspěvek

RE: Opět velká zlodějina!

Autor: martin m. Muž

Založeno: 10.07.2009, 08:47

nesrovnavej ceny jednoho prodejce...podivej se na internetu a mas to...mapriklad katalg zbozi na nejmenovanem vyhledavaci

Odpovědět na příspěvek

zlodějna nezlodějna

Autor: Adam Bernau Muž

Založeno: 30.12.2006, 21:27
Odpovědí: 0

tak to hold je máme 40 let zdržení tak za to budem chvilku ještě všichni solit. Nicméně, díky bohu že se tady už Tivoli začalo prodávat, snažil jsem se sehnat pěkné radio, takzvaně do kuchyně jako dárek, a je to prakticky nemožný. No a s tím že je dvouletá záruka já osobně jako uživatel nemám problém, mimochodem odešla mi ta kulička u Mighty Mouse, nevíte zda je dobré jí vzít rovnou do Českého servisu nebo k prodejci? V tomto případě Tauer? S blbečkama v ČS si totiž moc nerozumím. Ale holt tady nemáme moc na výběr že?

Odpovědět na příspěvek

RE: zlodějna nezlodějna

Autor: OC Muž

Založeno: 30.12.2006, 21:33

(Jen pro úplnost, abychom si rozuměli: já vůbec nemám problém s dvouletou zárukou; mám však *naprosto zásadní* problém s tím, že státní úředník, jemuž do toho *vůbec nic* není, ji stanoví *povinnou* bez ohledu na to, jak bych se chtěl domluvit já s prodejcem.)

Odpovědět na příspěvek

RE: zlodějna nezlodějna

Autor: OC Muž

Založeno: 30.12.2006, 21:35

P.S., nějak jsem přehlédl tu myš: zašel bych rovnou za Pavlem (Tauerem), osobně se domnívám (ale samozřejmě za to neručím!), že ji hned a bez říkání vymění.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: zlodějna nezlodějna

Autor: Adam Bernau Muž

Založeno: 30.12.2006, 23:22

Ok, díky zkusím...

Odpovědět na příspěvek

tyvole tyvole

Autor: helmut Muž

Založeno: 02.01.2007, 21:46
Odpovědí: 0

tyvole tajvan tyvole

Odpovědět na příspěvek

RE: cz chcelmut

Autor: cz Muž

Založeno: 03.01.2007, 10:13

chytré...

Odpovědět na příspěvek

Nižší ceny než uvádí článek!

Autor: paka Muž

Založeno: 10.07.2009, 08:57
Odpovědí: 0

Shanel jsem produkt teto znacky.Hledal jsem na internetu a nasel jsem jednu firmu pres katalog zbozi na sen.amu a koukam ze jsou o docela dost levjensi.libi se mi tato znacka zpracovanim a take kvalitou.znovu bych si koupil jedine tivoli.(z radii)
kdo chce muzu mu zaslat link.-staci napsat eail na petideko11@seznam.cz

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: