20. srpna 2002, 00.00 | Dnes vám přinášíme podrobný návod, jak se pomocí mobilního telefonu, vybaveného bezdrátovou technologií Bluetooth připojit z Maca k internetu. Díky podrobnému popisu zvládne zprovoznění spojení i naprostý laik.
Připojení k internetu pomocí Bluetooh
Dneska se podrobně, doslova krok za krokem, podíváme na to, jak nastavit připojení k internetu pomocí mobilního telefonu a bezdrátové technologie Bluetooth. Bližší informace o této technologii najdete v jednom z našich starší článků o Bluetooth, který také popisuje propojení - dnes se však budeme věnovat všem nutným krokům tak, aby připojení k internetu zvládl i naprostý laik. Bluetooth propojení s mobilním telefonem lze použít i pro další účely, napříkad odesílání SMS či log nebo editování telefonních seznamů. Kromě toho nový systém Jaguar podporu pro komunikaci s mobilními telefony významně rozšiřuje.
1) Co potřebujeme
počítač, vybavený USB slotem (obvykle přenosný, může být pochopitelně i stolní) operační systém Mac OS X 10.1.4 a nebo novější. V případě systému Mac OS X 10.1 je potřeba na webu Apple nahrát potřebné ovladače pro Bluetooth, v Mac OS X 10.2 "Jaguar" jsou již přímo v systému. Verze pro Mac OS X 10.1 je zatím pouze betaverze, která se od ovladačů v Mac OS X 10.2 mírně liší. mobilní telefon podporující technologii Bluetooth s aktivními datovými hovory či GPRS. V praxi jsme testovali především na Nokii 6310, mobily jiných výrobců, vybavené touto technologií by měly jít pochopitelně také použít (např. Ericsson T39 bez problémů).
modemové scripty pro daný mobilní telefon. Doporučujeme stránky http://www.taniwha.org.uk/, kde najdete skripty pro nejpoužívanější mobilní telefony. Instalují se do složky /Library/Modem Scripts USB-Bluetooth adaptér, v praxi máme zkušenosti v výrobky Mitsumi a MSI PC2PC Transceiving key, Apple ve světě nabízí výrobek společnosti D-Link, k nám zatím podle všeho nedorazil.
2) Instalace
v případě Mac OS X 10.1.x nainstalujeme ovladače, na Mac OS X 10.2 již NIC neinstalujeme. U Mac OS X 10.2 se panel "Bluetooth" objeví v "System preferences" automaticky po připojení Bluetooth adaptéru zasuneme adaptér do přímo napájeného USB portu - tedy do portu na počítači, na Apple LCD monitoru či jiném USB rozbočovači s napájením. Adaptéry mají příliš vysoký odběr a v portu na klávesnici či jiném nenapájeném rozbočovači nebudou fungovat, případně mohou fungovat problematicky.
3) Nastavení Bluetooth
Pro komunikaci mezi jednotlivými zařízeními je nutné je nejdříve "seznámit", spárovat. Díky párování je také chráněný přístup k danému zařízení, aby například nemohl kdokoliv využívat služby, které vaše Bluetooth zařízení nabízí - tedy aby například nebylo možné bez vašeho vědomí volat z vašeho telefonu a podobně. Párování se v našem případě týká zařízení, která budou komunikovat přímo s počítačem, zařízení, která se naopak připojují k mobilními telefonu, například bezdrátové sluchátko, mají vlastní postup, popsaný obvykle v manuálu.
v aplikaci "System preferences" na panelu Bluetooth zvolte položku "Show Bluetooth in the menu bar", díky tomu bude snadný přístup k možnostem Bluetooth přímo z menu. v případě, že selžou pokusy o spárování počítače a mobilního telefonu, zvolte na této záložce volbu "Support for non-conforming phones", což by mělo zajistit kompatibilitu s více modely telefonů. volba "Discoverable" může zůstat zapnutá, pokud chcete provést párování z mobilního zařízení (například z Palmu případně z mobilních telefonů Ericsson, které toto podporují), jinak může být vypnutá.
Na záložce "Paired Devices" je potřeba zvolit "New", tímto budou vyhledány všechny Bluetooth zařízení, zapnutá ve vyhledávatelném stavu. Proto je před tím na mobilním telefonu zvolit uvedení do vyhledávatelného stavu, resp. Bluetooth zapnout. Obecně platí, že při navazování komunikace musí být Bluetooth zařízení, se kterým se komunikace navazuje, ve vyhledávatelném stavu, zatímco zařízení, které komunikaci navazuje, nemusí.
Po zvolení příslušného zařízení ze seznamu je potřeba zadat libovolný číselný kód a vzápětí ho zadat i na mobilním telefonu. Tento kód není nutné si pamatovat, pouze posloužil jako ověření při párování. Díky tomu nelze spárovat (a využívat) zařízení, bez vědomí jejích držitele.
V případě mobilních telefonů Nokia 6310(i) se telefon při zahájení každé komunikace dotazuje na povolení této komunikace. Tento dotaz lze u konkrétního spárovaného zařízení vypnout v menu telefonu, při častějším používání je značně obtěžující.
Po spárování mobilu s počítačem v Bluetooth menu vybereme příslušný telefon v položce Bluetooth-modem. Software automaticky vytvořil (mimo jiné) rozhraní, nazvané "bluetooth-modem", které je dostupné v komunikačních aplikacích, tímto jsme k tomuto rozhraní přiřadili konkrétní přístroj.
4) Nastavení připojení k internetu
Pro používání připojení k internetu přes mobilní telefon je potřeba mít aktivované služby datových přenosů (CSD) či služby GPRS. Zásadní rozdíl mezi oběma způsoby je v technologii (což uživatele nezajímá) a v způsobu účtování. Zatímco u klasických datových přenosů se platí za čas připojení, u GPRS za přenesená data. Pozor, v případě, že chcete více využívat GPRS, aktivujte si také zvláštní "GPRS Pro tarif" (každý operátor ho nazývá jinak), který vám za příplatek zajistí řádově nižší ceny připojení - v opačném případě můžete za přenesení 1 MB dat zaplatit (u T-Mobile) 500 Kč, s "GPRS Pro tarifem" to je pouze 30 Kč. Věnujeme se především technologii GPRS, neboť je u nových mobilních telefonů již samozřejmostí a její používání je obvykle efektivnější než použití klasických datových přenosů - pouze rychlé datové přenosy HSCSD u Eurotelu mohou cenové konkurovat v případě, že je potřeba přenést najednou velký objem dat (download souboru, pošty), ve většině ostatních případů je výrazně výhodnější právě GPRS.
v panelu Network si vytvořte novou "lokaci" - v menu Location zvolte New a zadejte například GPRS. Díky tomu budete moct snadno přepínat mezi jednotlivými nastaveními sítě, například pro Ethernet v práci, zabudovaný modem doma a GPRS na cestách. vypněte všechna síťová rozhraní, která v daném nastavení nebudete potřebovat, prostřednictvím menu "Show", položky "Active network ports". V tomto nastavení můžete ponechat zapnuté pouze Bluetooth-modem. na záložce TCP/IP zvolte "Usign PPP" a případně vyplňte adresy DNS serverů, které vám sdělí operátor.
v záložce PPP můžete zadat název tohoto připojení a informace o přístupovém bodu a uživateli. V případě použití klasických datových přenosů (případně HSCSD u Eurotelu) se zde nastaví telefonní číslo, uživatelské jméno a heslo. Při použití GPRS se pouze do pole pro telefonní číslo zadá název tzv. APN, bodu, přes který se přistupuje do zbytku sítě. Pro Eurotel a Oskar to je "internet", pro T-Mobile "internet.t-mobile.cz". T-Mobile navíc nabízí možnost připojení přes GPRS zcela zdarma, na APN "profil.t-mobile.cz", kdy je nutné nastavit ještě proxy (viz dále) a přístup je omezen na firemní stránky T-Mobile - je to však ideální pro testování připojení. v záložce PPP, pod volbou " PPP Options" je u mobilních telefonů Nokia nutné vypnout volbu "Send PPP echo packets". Pokud zůstane volba zapnutá, dojde po 30 vteřinách k ukončení spojení! na další záložce proxies nemusíte nic nastavovat, pokud nechcete použít připojení T-Mobile k APN profil.t-zones-cz - v tom případě zadejte do položky "web proxy" proxy.t-mobile.cz a číslo portu 3128. Pozor, aby se změna nastavení proxy projevila, je obvykle nutné ukončit a znovu pustit Internet Explorer.
na poslední záložce Modem je nutné vybrat příslušný modemový skript (podle typu připojení, obvykle nejzákladnější) a zvolit položku "Tone" a vypnout "Wait for dial tone before dialing". Také si zde zvolte "Show modem status in menu bar".
5) Připojení
Z menu modemu, které se objevilo v pravo u ostatních nabídek si vyberte "Connect", případně spusťte aplikaci "Internet Connect" a připojte se přímo z ní - pro lepší kontrolu nad stavem připojování. Jestliže jste vše nastavili správně, mělo by za chvíli dojít k připojení a panel programu by měl vypadat zhruba takto.
Faktická rychlost připojení závisí na použitém mobilním telefonu, čase a místě, v praxi je připojení přes mobil relativně pomalé, rychlost se však vyhoupne na cca 2,6 kb/s (v případě Nokie 6310) při přenosu souvislých souborů - webové stránky, skládající se z malých souborů, se načítají pomaleji, než stejný objem dat v jednom celku. Proto je efektivnější vypnout zobrazování obrázků, kromě toho výrazně ušetříte.
V případě, že máte problémy s připojením, napiště do diskuse maximum možných informací - problémy se "na dálku" poměrně špatně zjišťují.