Macworld Expo 2005 - shuffle iPod, lehký jako pírko - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Macworld Expo 2005 - shuffle iPod, lehký jako pírko

12. ledna 2005, 00.00 | Druhý produkt, který jsme na Macworldu testovali, je shuffle iPod - nový přírůstek do velké rodiny iPodů. A nutno dodat, že shuffle iPod je nejlehčí a nejmenší iPod v nabídce Applu. Na první pohled vás možná ani nenapadne, že se jedná o iPod, ale spíše USB klíčenku. Až kruhové ovládání v horní části napovídá, že by se přeci jenom o iPod jednat mohlo.

Druhý produkt, který jsme na Macworldu testovali, je shuffle iPod - nový přírůstek do velké rodiny iPodů. A nutno dodat, že shuffle iPod je nejlehčí a nejmenší iPod v nabídce Applu. Na první pohled vás možná ani nenapadne, že se jedná o iPod, ale spíše USB klíčenku. Až kruhové ovládání v horní části napovídá, že by se přeci jenom o iPod jednat mohlo. V přední části naleznete jen tento kruhový ovladač pro ovládání hlasitosti (nahoru/dolu), přesouvání dopředu/dozadu a mezi skladbami (doprave/doleva) a pauza/play (střed). Ač to nemusí být patrné, při podržení tlačítka Play na déle než tři vteřiny je možné shuffle iPod zamknout (hold) a po opětovném podržení odemknout. Jedinou signalizací jsou dvě led diody nad kruhovým ovladačem - zelená a žlutá. Při seznamování je tak potřeba se naučit, co jaká barva znamená - bez displeje není jiná možnost, jak dostat z iPodu odezvu. Samotný iPod vypadá jako bílá, trochu lesklá, tyčinka s rozměry 8.25 x 2.5 x 0.8 cm. Je potřeba si uvědomit, že vzhledem k šířce iPodu může být problém zapojit do sousedního USB portu v počítači další zařízení - konkrétně u Powerbooku G4 Titanium mohu zapojit pouze iPod shuffle, ale další USB zařízení nepřipojím, není místo. Zde samozřejmě záleží na konstrukci počítače.

Konektor na sluchátka se nachází zcela v horní části, USB konektor je pak zcela dole. Na něm je napsán i kapacita iPodu (jinde informaci o velikosti nezískáte) a samotný USB konektor má po stranách dva malé otvory - ty jsou důležité pro fixování iPodu v krytce. Krytka má v sobě dva malé kovové zobáčky, které do otvorů zapadnou a drží pohromadě, aby nedošlo ke ztrátě. Řešení vypadá stabilně a iPod vám ze šňůrky samovolně neupadne, což by ani vzhledem k jeho váze nebylo možné - je opravdu lehký a jeho váha (22g) na krku není vůbec cítit. Na sundání krytky pak potřebujete vyvinout určitou sílu, což je jenom dobře. U těchto řešení je potřeba dávat pozor na provedení a z prvních pokusů vypadá, že Apple tuto část nepodcenil.

V zadní části se nachází další část ovládání - posuvný jezdec, který má tři polohy. První z nich je Off (vypnuto), druhá nastavuje náhodné přehrávání obsahu a třetí spustí přehrávání v definovaném pořadí (to je převzato z iTunes). Pod posuvným jezdcem je ještě ukazatel stavu baterie - po stisknutí se rozsvítí dioda. Zelená signalizuje dobré/plné nabití, oranžová nízké nabití a červená téměř nulové. Pokud se dioda nerozsvítí vůbec, je čas zapojit iPod do počítače. A to je další věc - iPod shuffle je provázán s počítačem více než předchozí verze, v balení totiž není žádná nabíječka a vy jste vždy odkázáni na USB port počítače.

K samotným ovládacím prvkům bych měl menší výtku - přepínač na zadní straně má vcelku tuhý chod a je potřeba iPod pevně uchopit. A zde je menší problém - na druhé straně je kruhové ovládání a dost pravděpodobně jedno z tlačítek stisknete. Z toho důvodu je lepší používat ovládání zamknuté (hold) nebo získat určitý cvik. A ještě jeden poznatek - počítač iPod shuffle načte, pouze pokud je zapnutý. Ve stavu Off jej systém vůbec nerozpozná. Shuffle iPod je taky první iPod, který tlačítko Off má - ostatní se pouze uspávají. Nejsem si zcela jist, proč je nyní možné iPod zcela vypnout. Možná se jedná o ochranu baterie, nebo pouze o určitou signalizaci, že iPod nepřehrává a uživatel tak má jistotu, že mu hudba nehraje do sluchátek.

iPod shuffle se prodává v malé zelené krabičce, uvnitř které naleznete samotný iPod, šňůrku na krk, sluchátka, manuál, instalační CD s iTunes a malou kartičku z tvrdého kartónu s popisem všech ovládacích prvků a signalizačních diod - ideální pomocník pro první seznamovaní s iPodem. Nejprve je nutné i Pod připojit k počítači a spustit iTunes. Pro první nabití je potřeba nechat iPod 4 hodiny připojený do USB portu, pro nabití na 80% stačí hodiny dvě (iPod shuffle by měl vydržet až 12 hodin přehrávání). V iTunes se iPod objeví v levém sloupci (stejně jako ostatní iPody) a v dolní části okna iTunes přibyla funkce Autofill, ke které se ještě za chvíli vrátím.

Po prvním zapojení chvíli trvalo, než se iPod ukázal v iTunes, což bylo poněkud matoucí - důvod byla pravděpodobně vybitá baterie. iTunes následně zkontrolovali, zda jsem připojen na iTunes Music Store, respektive zda jsem online (nebyl jsem, na což mě iTunes upozornily), a až poté jsem mohl s iPodem v iTunes pracovat. Pojďme se nyní podívat na předvolby.

V předvolbách iPodu shuffle lze nastavit automatické spuštění iTunes po připojení a zanechání ikonky iPodu v levém sloupci, i když je odpojen - z mého pohledu skvělá funkce, neboť můžete obsah iPodu shuffle spravovat, i když jej nemáte připojený a kdykoliv můžete zkontrolovat, co jste si do něj vlastně nahráli.

Jeho obsah si tak můžete postupně měnit a až po připojení do něj nové písničky "nasypat". Další možnosti jsou updatování pouze zaškrtnutých písniček a konvertování skladeb s vyšším bitrate na 128 kbs AAC - ideální, pokud máte celou sbírku v 320 kbs formátu a skladby zabírají hodně místa. Je potřeba ovšem počítat s tím, že písničky budou při přenosu konvertovány, což bude chvilku trvat a může se protáhnout doba přenosu. Poslední volbou je 'Enable disk use' - po zaškrtnutí můžete iPod shuffle používat i jako přenosný disk (USB klíčenku), ovšem je nutné dopředu nadefinovat velikost místa, kterou chcete uvolnit na data.

Skladby se do něj přenášejí stejným způsobem jako u předchozích iPodů - pouhým přetažením. V iPodu shuffle není možnost mít více playlistů a skladby se přesouvají do jedné složky - nebylo by jak mezi různými playlisty přepínat. Druhou možností je využít funkci Autofill a nechat váš počítač, ať rozhodne, co bude v iPodu za hudbu.

U Autofillu si můžete zvolit, z jakého playlistu má skladby vybrat, zda má vybírat písně náhodně či podle pořadí v daném playlistu, zda má preferovat skladby s vyšším hodnocením a jestli při každém Autofillingu má dojít k přemazání všech předchozích skladeb v iPodu. Autofill následně vybere písně a začne je do iPodu přemísťovat. Shuffle iPod lze připojit pouze přes USB a pokud máte počítač s USB 1.1, chvilku si počkáte. Mě konkrétně trvalo naplnění 512 MB iPodu cca 9-10 minut přes USB 1.1.

Shuffle iPod se prodává ve dvou variantách - 512 MB za 99 USD a 1GB za 149 USD. V současnosti je zde dostupná pouze levnější varianta. Celkem by mě zajímalo, zda Apple plánuje i novou řadu iPod Socks, které by seděly tomuto drobečkovi :-). Apple nabízí i čtyři doplňky k shuffle iPodu - Armband (pouzdro na ruku), sportovní pouzdro, externí battery pack a dok - každý za cenu 29 USD.

Life is random, tak zní slogan k iPod shuffle a přesně myšlenku tohoto iPodu vystihuje. Pokud máte rádi neustálý dohled nad obsahem své hudební sbírky a chcete znát jméno hudebníka či skladby při přehrávání, tudíž potřebujete displej, pak si pořiďte nějakého z větších bratříčků iPodu shuffle. Jestliže chcete poslouchat své oblíbené písničky, nic víc neřešit a přitom ještě ušetřit peníze, pak je iPod shuffle určen právě vám. Jednodušší to už být nemůže, iPod shuffle je především o muzice a ačkoliv určitě nebude vyhovovat všem, svou cílovou skupinu si najde. Alespoň zde, v San Franciscu, již můžete potkat spoustu čerstvých majitelů s iPodem na krku a v místním Apple Storu je po něm stále velká poptávka.

Celé zpravodajství z CESu a Macworldu můžete sledovat i na report.grafika.cz.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Prislusenstvo - FM vysielac

Autor: Pavel Muž

Založeno: 12.01.2005, 23:32
Odpovědí: 0

Dufam, ze coskoro bude maly FM vysielac aj pre shuffle iPod - uz na neho tesim

Odpovědět na příspěvek

RE: Prislusenstvo - FM vysielac

Autor: Pawel Muž

Založeno: 12.01.2005, 23:39

Já bych ho chtel, kdyby mel FM prijimac...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Prislusenstvo - FM vysielac

Autor: Jakub Muž

Založeno: 13.01.2005, 14:26

no vzhledem k tomu, co se hraje na ceskych radiich za muziku, to fakt nevidim jako problem...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Prislusenstvo - FM vysielac

Autor: vladak Muž

Založeno: 17.01.2005, 00:09

nektera ceska radia jsou kvalitni, staci jenom umet hledat. Treba radio Akropolis.

Odpovědět na příspěvek

Cena

Autor: Ondřej Noak Muž

Založeno: 12.01.2005, 23:35
Odpovědí: 0

U Tauera jsem před chvílí viděl cenu 4100 s dph za nižší model a 6000 za vyšší. Moc příjemné, hlavně ta nižší konfigurace.

Nic s podobnou kapacitou za stejnou cenu na trhu není. Pokud někdo oželí display, není co řešit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Cena

Autor: Pavel Muž

Založeno: 12.01.2005, 23:54

www.maczone.sk nezaostava:

512MB - 3.100 Sk | 3.689 s DPH
1GB - 5.200 Sk | 6.188 s DPH

/je tam vsak upozornenie, ze sa cena moze menit, dufam ze za 512MB nie/

Odpovědět na příspěvek

RE: Cena

Autor: Pavel Muž

Založeno: 12.01.2005, 23:55

není na trhu ? já jich našel v jednom obchdě nejméně 6 ve stejné cenové relaci a to včetně displeje, radia a záznamníku !!! :) a pochopitelně ve stejné velikosti

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cena

Autor: Ondřej Noak Muž

Založeno: 13.01.2005, 00:02

Tož možné to je. Já hledal jen iRivery, ne nějaké Tesco či Koruna značky :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Cena

Autor: Garfield Muž

Založeno: 14.01.2005, 16:44

Sorry, ale to tvoje znalosti o flashovych MP3 moc daleko nesahaji. Ale sebeduveru a rychle nazory mas, to se musi nechat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Cena

Autor: Marek Muž

Založeno: 15.01.2005, 15:12

Super - hod sem alternativu odborniku 8-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Cena

Autor: Garfield Muž

Založeno: 14.01.2005, 16:45

Sorry, ale to tvoje znalosti o flashovych MP3 moc daleko nesahaji. Ale sebeduveru a rychle nazory mas, to se musi nechat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cena

Autor: rve Muž

Založeno: 13.01.2005, 08:59

ale nemas tam jablicko

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Cena

Autor: Pavel Muž

Založeno: 13.01.2005, 11:39

he he já tu mám originál samolepek na rozdávání :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Cena

Autor: Tom Muž

Založeno: 13.01.2005, 14:27

Nemáš černou samolepku ? Nutně potřebuji, nebo kde se dá sehnat?

Odpovědět na příspěvek

Já si počkám.

Autor: Dr. Gonzo Muž

Založeno: 13.01.2005, 00:02
Odpovědí: 0

Na co? Až bude telefon od Motoroly s integrovaným flash přehrávačem s dostatečnou pamětí (doufám) a iTunes. Jinak bych ho koupil hned.

Odpovědět na příspěvek

USB

Autor: ushneek Muž

Založeno: 13.01.2005, 08:27
Odpovědí: 0

a jak je to tedy s tím USB? Podporuje to 2.0? A Mass Storage?

Odpovědět na příspěvek

RE: USB

Autor: Pavel Muž

Založeno: 13.01.2005, 10:22

USB 2.0 ano

Odpovědět na příspěvek

dobijeni :(

Autor: peta Muž

Založeno: 13.01.2005, 12:06
Odpovědí: 0

to dobijeni jen pres USB je pro urcite situace pruser.. uz jsem se tesil na tydenni lyzovacku ve francii s ipodem na krku.. na dovolenou to proste neni a baterry pack to uplne neresi.. leda zeby se dala udelat nabijecka s usb koncovkou - do toho ja nevidim..

Odpovědět na příspěvek

RE: dobijeni :(

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 13.01.2005, 12:30

Adapter sa da kupit volitelne www.apple.com/ipodshuffle
/accessories.html

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: dobijeni :(

Autor: peta Muž

Založeno: 13.01.2005, 13:51

dik! info jsem cerpal jen z clanku..

Odpovědět na příspěvek

FM prehravac

Autor: korky Muž

Založeno: 13.01.2005, 19:48
Odpovědí: 0

niekto spominal, ze by to kupil resp. caka kedy to bude mat FM prehravac.

nikdy to nebude FM prehravac .. v USA je FM mrtve .. vela sa tam keca a vela reklamy .. nikto to nejak nepocuva ... je to OUT

Odpovědět na příspěvek

RE: FM prehravac

Autor: Jakub Muž

Založeno: 13.01.2005, 20:46

Nevim sice jak v SK, ale v CZ se take jen velmi keca a stale se pousteji reklamy... radio uz 7 let nemam, neposloucham...

...a navic, iPod pouzivam pri cestovani -- musel bych kazdych par minut ladit nejake jine radio... zbytecnost...

Odpovědět na příspěvek

RE: FM prehravac

Autor: Garfield Muž

Založeno: 14.01.2005, 16:40

Asi proto tam treba Creative prodava tolik podobnych vecicek s FM tunerem a (BTW) displejem :).

Odpovědět na příspěvek

RE: FM prehravac

Autor: ernesto Muž

Založeno: 16.01.2005, 17:26

proboha NEEEE FM "prehravac", ale FM VYSILAC!! To znamena, ze kdekoliv na FM prijimaci (ne prehravaci he he) mozno slyset iPod a kez by i iPod shuffle. Treba v aute, kam si netreba kupovat radia pro mp3 CD apod. To je, co?

A clovek, kterej mi rika, co je v USA in, je opravdovej vykvet.

Odpovědět na příspěvek

Zadne nadseni

Autor: Peeter Muž

Založeno: 14.01.2005, 23:21
Odpovědí: 0

Apple mam rad (doma iPod a PowerMac G5) ale tohle mi prijde jako velmi slabe. Mimochodem vsimli jste si jak se nikdo nezminuje o kvalite reprodukce? Kdyz Sony pred lety prislo s MD tak se vsichni mohli zblaznit ze to hraje hur nez CD....

Odpovědět na příspěvek

Kvalita reprodukcie????

Autor: Tomas Muž

Založeno: 15.01.2005, 19:49
Odpovědí: 0

vie niekdo, ako kvalitne to hraje? napr. kvalinejsimi sluchatkami ako Koss Porta pro?

Odpovědět na příspěvek

RE: Kvalita reprodukcie????

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 16.01.2005, 13:34

Muj subjektivni pocit je, ze se zvukove vubec nelisi od "vetsich" ipodu, sluchatka jsou take totozna, s koss porta pro ci 6isolator ziskate samozrejme kvalitnejsi zvuk...

Odpovědět na příspěvek

iPod a záznamník

Autor: CD Muž

Založeno: 29.01.2005, 12:56
Odpovědí: 0

Bude mít iPod někdy funkci záznamu zvuku? Nepřijde mi to jako zbytečná funkce...

Odpovědět na příspěvek

shuffle

Autor: gwen Muž

Založeno: 12.07.2005, 15:09
Odpovědí: 0

ja jsem zrovna vcera jeden ipod shuffle dostala od tetky.. je to jen 512 a jelikoz jsem doted zadnou mptrojku nemela jsem docela spokojena.. i kdyz do budoucna mam zalusk na 20GB ipod s balevnym displejem..chichi.. ale to si asi jeste pockam ;) tech 100 pisnicek co na tehnle narvu je dost malo... na to ten displej ani neni potreba!! je lehkej jak krabicka od sirek coz je plus! cena taky good, značka very good!! ale jak rikam malo dat :(

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: