M-AUDIO JamLab - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

M-AUDIO JamLab

20. prosince 2007, 00.00 | Zajímavá externí zvuková karta a software pro začínající kytaristy

Několik slov úvodem

Dnes tu mám článek, který je svou povahou charakterizovatelný jako recenze hardware. Protože se však neřadím mezi studiové profesionály, profesionální hudebníky apod., prosím podobné jedince o shovívavost. Nečekejte prosím laboratorní testy ani fundovaná srovnání s jinými obdobnými zařízeními. Článek je psán se záměrem nastínit pro začínající macovské kytaristy, jak lze připojit jejich nástroj k počítači za pár korun (79 USD, resp. u nás v ČR asi 1 700,- Kč) a začít využívat softwarové efekty (zkreslení apod.).

Co je JamLab?

Jde o externí zvukovou kartu pro kytaristy, která obsahuje především vysokoimpedanční vstup pro nástroj (klasický "velký" jack) a sluchátkový výstup (běžný 3,5" jack). Připojení a napájení je řešeno standardně rozhraním USB 1.1, jež je z karty vyvedeno "napevno". Použitý A/D převodník je dvoukanálový, 24-bitový (dá se však softwarově degradovat v preferencích OS i na 16-bitový) a pracuje (opět podle volby v preferencích OS) na 44,1 kHz nebo 48 kHz. JamLab je přitom společným počinem firem M-AUDIO a D-SOUND. M-AUDIO dodalo hardware a ovladače, D-SOUND se postaral o softwarové vybavení (GT Player Express a doplňky). Nebudu tady hýřit technickými detaily o použitém hardware, koho to zajímá (a je navíc schopen z toho i něco reálně vyvodit), má hezky přehledně vše sumarizováno přímo na stránkách výrobce:
stránky M-AUDIO - detaily produktu JamLab
Hlavní stránka produktu je pak zde:
stránky M-AUDIO - o produktu JamLab

Jaké to má nároky?

Stručně řečeno: minimální. Zahrají si i ti z vás, jejichž stroj už je (kulantně řečeno) dávno za zenitem. Konkrétně vám bude stačit libovolný Mac s procesorem od G3/500 MHz výše, 384 MB RAM a OS X ve verzi alespoň 10.3.9. K tomu snad jen několik poznámek:
- CPU karty třetích výrobců nejsou (alespoň oficiálně) podporovány
- použitý USB port by měl být také originální (tedy ne např. vložená PCI USB karta)
- toto jsou nároky JamLabu (tedy i GT Playeru), co dalšího budete k tomu chtít pouštět, může vyžadovat silnější HW nebo novější OS
Mně osobně to chodí na základním MacBooku (Intel Core Duo 1,83 GHz, 2 GB RAM) naprosto bez problémů, pouze jsem musel (po nedávném přechodu z PPC G5) poněkud zapátrat a přijít tak na to, že GT Player Express už vlastně dále neexistuje a pro Intel Macy je nyní náhrada (modernější a lepší) s názvem inTone / Guitar Express:
inTone Guitar Express
Její nároky jsou sice poněkud vyšší, vyžaduje alespoň 800 MHz procesor, ale zrovna tohle uživatele Intel Maců trápit nemusí a uživatelé PPC strojů (je to totiž UB řešení) mohou pořád ještě používat dodávaný GT Player Express s minimálními nároky a nebo, pokud jim na to stačí hardware, mohou také updatovat (zdarma):
Download nové verze

Jak je to s ovladači a podporou karty v OS

JamLab podporuje Core Audio, WDM a ASIO2, z technologií pro dodávané řešení D-SOUND pak ReWire (po upgrade na Pro verzi) a VST. Pro mne bylo samozřejmě nejzajímavější na Macu bez debaty Core Audio. Dodávaný driver je už sice (v době psaní článku) poněkud staršího data (verze 1.6.1 z 21.3. 2006), ale stále funguje z mého praktického pohledu na jedničku i pod Leopardem, takže mne tento fakt nikterak nepohoršil. Na tomto místě je rovněž vhodné uvést, že řešení je globální, tedy nevztahuje se např. jen na GT Player. Prostě a jednoduše, pokud kartu připojíte a nainstalujete ovladače, může na ni být nasměrován veškerý zvukový výstup (i vstup) vašeho Maca (stačí opět nastavit v preferencích OS). Jak už jsem psal v článku o SRS iWow, nemám sice netopýří uši, ale přišlo mi, že např. i iTunes a spol zní přes kartu o poznání čistěji, než pouhý vestavěný výstup z mého MacBooku, hardwarově se však zřejmě není ani čemu divit. Poslední ovladače samozřejmě najdete na stránkách výrobce:
ovladače
(USB Audio Series - Jamlab - volba OS ...)

Latence

Jedním z údajů, který nemohu opomenout, ani kdybych chtěl, je latence audiovstupu JamLabu. V mém případě a při použití defaultního bufferu (128) je latence pod 10ms, což v případě začátečníka určitě neurazí. Při nastavení většího bufferu se samozřejmě latence zvyšuje, např. při bufferu 256 činí již něco přes 15ms. Samozřejmě ale také platí, že při menším bufferu se zase latence sníží (dá se dostat i pod 5ms). Defaultní buffer je ale v praxi naprosto bez problémů, nevšiml jsem si žádných nespojitostí (vynechávání) zvuku a samozřejmě deklarované zpoždění (pod 10ms) asi těžko někdo sluchově zaznamená.

GT Player Express a doplňky

Něco málo na toto téma už padlo ve stati o nárocích, takže opravdu jen velmi stručně: dodávané řešení je poměrně zajímavé, každopádně každého začátečníka jistě uspokojí, najde zde několik desítek zajímavých presetů (přednastavení), které si může dále dotvářet k obrazu svému, a nechybí ani přehrávač nějakého toho doprovodného tracku (typicky bicích, ale klidně třeba i nějaké kompletní MP3 skladby) v téměř libovolném formátu. Jako bundlované řešení k externí zvukové kartě za pár korun je to naprosto uspokojivé řešení, řekl bych v daném kontextu až nadstandardní (každopádně potěší). A pokud by to snad někoho zaujalo natolik, že by chtěl tímto směrem investovat nějakou tu další korunu, je za poměrně lidový peníz (asi 1 355,- Kč) možno upgradovat na Pro verzi (inTone / Guitar Pro), rozdíly naleznete např. zde:
rozdíly verzí
a zde si můžete upgrade rovnou zakoupit formou multiplatformního licenčního klíče (tedy využitelného i pro Windows verzi):
zakoupit licenci
(Doporučuji přepnout na češtinu a české koruny, můžete si zde také stáhnout trial /zkušební verzi/ Pro).
Ke kartě je také bundlováno 160MB profesionálních smyček bicích (M-AUDIO Pro Sessions), takže abyste mohli začít hned hrát, nestojí opravdu nic v cestě.

Pro původní velikost klikněte na obrázek

Podpora ostatních aplikací

Jelikož jde o zvukovou kartu (a ne jen o nějaký uzavřený efektový modul), je samozřejmě možno její vstupy (i výstupy) využít všude tam, kde je k dispozici interface Core Audio. Tedy např. i v populárním GarageBandu, který sám poměrně hodně využívám, tedy určitě více než jen dodávaný GT Player Express, u kterého je navíc poněkud škoda, že nepodporuje AU plugin system, a tudíž je pro mne přes Garage Band jednoduchým způsobem nepoužitelný - na webu jsem sice našel na jednom místě něco ve smyslu, že GT Player podporuje AU a výslovně tedy i GarageBand, ale nějak tuto volbu v GarageBandu nevidím - možná se zde ale jedná o mou chybu a nebo je tato funkce dostupná podobně jako ReWire jen v Pro verzi. Každopádně konkrétní řešení této situace by zde mohla představovat utilita od FxPansion (VST to AU Adapter 2.0), která umí konvertovat VST pluginy do formátu AU, jedná se ale o komerční řešení (75 EUR bez DPH):
řešení FxPansion

Demo

Jak se říká, vidět a slyšet je lepší, než si o tom jen někde přečíst, a proto se zde můžete podívat v krátkém promo videu přímo na ukázku použití (v režii kytarového profesionála firmy M-AUDIO Jace Nuzbacka):
JamLab promo video

Co říci závěrem

Z mého pohledu jde o velmi levné a zcela dostačující řešení pro macovského začátečníka hry na elektrickou kytaru, poloprofesionál, či dokonce profesionál bude zřejmě zvažovat nějaké jiné (dražší) řešení, kupříkladu Guitar Rig 3 od Native Instruments, který je v poslední době velmi populárním řešením. Pro uživatele Intel Maců se u JamLabu a podobných levných externích karet navíc jedná (v případě potřeby efektovat kytaru přes počítač) o naprostou nutnost, doby relativně nízkých latencí integrovaných zvukových karet u PPC strojů jsou už bohužel ty tam, vestavěný zvukový vstup Intel Maců je na podobný účel podle mých dosavadních zkušeností opravdu naprosto nepoužitelný (testováno na několika různých strojích).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: