LaCie Little Big Disk přichází do prodeje - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

LaCie Little Big Disk přichází do prodeje

21. září 2011, 00.00 | Americké obchody Applu začaly nabízet v únoru ohlášený externí disk LaCie Little Big Disk s rozhraním Thunderbolt. Zmatky však byly v předkládaných modelech, webový obchod Applu nejprve nabízel 1TB a 2TB modely s pevnými disky, ale nyní se tam už nacházejí 250GB a 500GB modely s SSD disky.

K perifériím, jež mohou nejlépe využít možnosti rozhraní Thunderbolt, samozřejmě patří především úložná zařízení, hlavně externí disková pole.

LaCie svůj Thunderbolt disk ohlásila již v únoru

Významným dodavatelem externích disků a diskových polí pro Macy je firma LaCie. Ta se k podpoře rozhraní Thunderbolt přihlásila mezi prvními již při únorovém uvedení MacBooků Pro, prvních Maců vybavených tímto rozhraním.

Toto přihlášení učinila zařízením LaCie Little Big Disk Thunderbolt Series, externím diskem (vlastně jednoduchým diskovým polem) s rozhraním Thunderbolt, v němž se nalézají dva klasické pevné disky či dva SSD disky uspořádané do RAID pole.

Koncem června LaCie předvedla toto zařízení některým médiím, při zapojení dvou disků Little Big Disk k letošnímu MacBooku Pro dosáhla rychlostí čtení přes 800 MB/s (šlo přirozeně o modely se dvěma SSD disky spojenými do pole RAID 0 a oba dva byly navíc zapojeny opět do pole RAID 0 vyšší úrovně).

Nyní Little Big Disk už skutečně přichází na trh

A od úterý se tyto disky začaly nabízet ve webovém obchodu Applu (zatím však pouze pro USA, pro ostatní země ještě ne) a podle serveru 9to5mac se již objevily i v některých kamenných obchodech Apple Store.

Little Big Disk obsahuje dva 2,5“ disky (pevné disky či SSD disky) ve stylovém hliníkovém pouzdru vybaveném dvěma Thunderbolt porty. Díky tomu je lze řetězit (samozřejmě se dají kombinovat i s jinými Thunderbolt perifériemi) do rozsáhlejších diskových polí, což umožňuje dále zvýšit jejich výkon. Nezapomínejte, že každý Thunderbolt port poskytuje dva datové kanály s přenosovou rychlostí 10 Gb/s v obou směrech, takže problém je spíše s tím, jak vůbec této přenosové rychlosti využít, omezující faktor zde proto představují samotné disky, nikoli vnější rozhraní.

Spojení více disků dále zvyšuje rychlost

LaCie uvádí, že jeden Little Big Disk osazený 5400otáčkovými pevnými disky dosahuje rychlosti čtení až 190 MB/s, pokud se místo nich použijí SSD disky, rychlost čtení vzroste na 480 MB/s. (Už jsme řekli, že každý Little Big Disk obsahuje dva pevné disky nebo SSD disky, tyto hodnoty platí pro RAID pole z nich sestavené.)

Spojí-li se do nadřazeného diskového pole dva disky Little Big Disk (SSD modely), rychlost čtení naroste na 800 MB/s a sestava čtyř takovýchto disků má dosahovat až 870 MB/s (při jejich uspřádání do polí RAID 0, ze čtyř disků Little Big Disk osazených 7200otáčkovými pevnými disky údajně půjde vymáčknout až 782 MB/s).

Pro Little Big Disk se 7200otáčkovými pevnými disky LaCie udává rychlost čtení i zápisu ve výší 180 MB/s, pro model s 5400otáčkovýkmi disky potom 190 MB/s. Pro SSD variantu se rychlosti liší, pro čtení činí 480 MB/s a pro zápis jen 345 MB/s. To platí pro jeden Little Big Disk v jeho výchozí konfiguraci, což je pole RAID 0 (s rozkladem dat na disky, volitelně lze nastavit pole RAID 1 se zrcadlením dat nebo volný svazek disků JBOD).

Jde o docela malé zařízení, LaCie ho popisuje jako „přenosné“ (při rozměrech 40 x 140 x 85 milimetrů se skutečně vejde do ruky) a jeho hmotnost 650 gramů zajišťuje celkem snadnou přenosnost.

Zmatky v nabídce Apple Online Store

K velkým zmatkům však došlo v nabídce webového obchodu Apple Online Store. Včera se tam totiž objevily dva modely Little Big Disku s pevnými disky: Model s celkovou kapacitou 1 TB tvořenou dvěma 7200otáčkovými disky a 2TB verze nesoucí dva disky s 5 400 otáčkami. Pro 1TB model obchod uváděl cenu 399 USD a pro 2TB Little Big Disk 499 USD.

To se však po několika málo hodinách změnilo a nyní americký Apple Online Store nabízí dva modely Little Big Disku s SSD disky. Zaprvé to je 250GB model (osazený dvěma 128GB SSD disky, kapacita navíc se zřejmě využívá pro mechanismy prodlužující životnost SSD disků) za 899,95 USD a za druhé 500GB model (se dvěma 256GB SSD disky) za 1 499,95 USD.

K těmto cenám se však ještě musí připočítat Thunderbolt kabel, který se prodává zvlášť (za ten chce Apple v USA 49 USD, český Apple Online Store ho nabízí za 1 190 Kč). Pro oba dva modely Little Big Disku obchod udává dodací lhůtu 1 až 2 týdny (stejná se zobrazovala i pro stažené modely s pevnými disky).

Zdá se, že někdo v obchodu Applu udělal nějakou mechanickou chybu a omylem nejprve zařadil do nabídky modely Little Big Disku s pevnými disky, jež se mají začít nabízet až později, teď už alespoň víme, jaké asi budou jejich ceny.

Také LaCie nasadila vysoké ceny

Američtí zákazníci si tak již brzy budou moci koupit SSD varianty Little Big Disku a zanedlouho se jistě objeví též nezávislé testy těchto periférií (dosud se musíme spoléhat pouze na údaje LaCie). Zatím jedinými reálně dostupnými úložnými zařízení pro rozhraní Thunderbolt byla disková pole Promise Pegasus RAID (ta se prodávají od konce června), teď tedy přibyla další alternativa.

Ovšem ceny Little Big Disku příliš nenadchly, jejich poměr ceny a kapacity není nijak skvělý, zvlášť v porovnání s poli Promise. Čekalo se, že Little Big Disk bude levnější, ale periférie pro Thunderbolt očividně nadále zůstávají ve vyšší cenové kategorii. A teprve výsledky testů (jež bude možné porovnat s výsledky polí Promise) ukážou, zda vyšší cenu vyvažuje alespoň vyšší výkon.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: