iPod-Linux - iPod říznutý tučňákem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

iPod-Linux - iPod říznutý tučňákem

11. února 2005, 00.00 | Úspěšný přehrávač iPod a jeho ovládání asi nemá na těchto stránkách smysl představovat. Na toto téma bylo napsáno již mnoho kilobytů textů a bylo by těžké se neopakovat. Ačkoliv je ovládání iPodu a systém obecně často vychvalován, často lze slyšet i výtku na nemožnost rozšíření. To asi vadilo i autorům projektu iPod-Linux, kteří se rozhodli do iPodu dostat operační systém Linux. A jak se jim to povedlo?

Úspěšný přehrávač iPod a jeho ovládání asi nemá na těchto stránkách smysl představovat. Na toto téma bylo napsáno již mnoho kilobytů textů a bylo by těžké se neopakovat. Ačkoliv je ovládání iPodu a systém obecně často vychvalován, často lze slyšet i výtku na nemožnost rozšíření. Jinak řečeno, uživatel nemá možnost do iPodu dohrávat vlastní programy a hry a musí si vystačit s tím, co do iPodu dala společnost Apple. Totéž asi vadilo i autorům projektu iPod-Linux, kteří se rozhodli do iPodu dostat operační systém Linux. A jak se jim to povedlo?

Hned v úvodu je potřeba uvést, že Linux (konkrétně se jedná o uClinux) lze instalovat pouze na iPody první, druhé a třetí generace, ale na aktuální verze iPodů jej (zatím) nedostanete. Dále je třeba zmínit i fakt, že přestože se zatím žádné problémy s Linux-iPody neobjevily, jedná se o zásah do firmwaru a ten může zapříčinit ztrátu záruky či eventuelní výskyt problémů. Dále určitě nezapomeňte nejdříve prostudovat dokumentaci u instalačního balíčku a na stránkách projektu. Byli jste varováni, teď můžete číst směle dál.


Začínáme

Instalace Linuxu je v podstatě triviální, stačí připojit iPod k počítači, stáhnout iPod-Linux installer a spustit jej. Instalátor si z iPodu stáhne firmware do Maca, pozmění jej a hacknutý jej nahraje zpět do iPodu. Návrat k původní stavu lze provést stejným způsobem, takže se nemusíte obávat složité práce s příkazovou řádkou - stačí kliknout na Uninstall a Linux opustí váš iPod stejně rychle jako se na něm objevil. Velkou výhodou je, že v iPodu máte najednou oba systémy - jak ten dodávaný Applem, tak Linux. Po restartování si můžete zvolit, jaký systém chcete spustit. Když nic nezmáčknete, naběhne OS od Applu, pokud podržíte tlačítko Zpět (<<), spustí se Linux. Je možné nastavit i opačné chování, ale dá se předpokládat, že primárně budete pořád používat spíše systém od Applu než alfaverzi iPod-Linuxu.

Po zvolení Linuxu se vám na displeji začnou vypisovat hlášení systému s informacemi o bootovaní a po chvíli se objeví rozhraní Podzilla - jinak řečeno standardní grafické rozhraní iPod-Linuxu. To se částečně podobá rozhraní, které pro iPod navrhla společnost Apple, jen je použito jiné písmo, ale ovládání je podobné. Hned první položkou v menu je složka Music, která obsahuje tytéž písničky, jež byly do iPodu nahrány z iTunes. Můžete tak procházet jednotlivé Playlisty a pouštět je, ale iPod-Linux se zatím nedá označit za ideální řešení na hudbu. Formát AAC mu dělá problémy a stejně MP3 s VBR (Variable Bit Rate) - dochází k přeskakování, nesprávné rychlosti písně a podobně. Jistotou ve většině případů jsou pouze MP3 s CBR (Constant Bit Rate).

Z toho jasně vyplývá, že aktuální verze iPod-Linuxu nebude pro poslech to pravé ořechové, ale naštěstí nám tento systém nabízí více. V menu Extras se nacházejí čtyři možnosti na výběr - Recordings, Calendar, Calculator, a Games. Recordings vám dovolí iPod využít jako diktafon bez přídavného zařízení (!), ale tato funkce je limitováno pouze na iPod třetí generace. Jako mikrofon vám může složit levé sluchátko, pokud v menu zvolíte Mic Record. Druhou možností nahrávání je Line In Record, neboli ripování zvuku z jiného zdroje (cd přehrávač, věž, atd.). Nahrávky jsou následně uloženy ve formátu WAV a po připojení iPodu k počítači s nimi lze dále pracovat (konvertovat). Calendar je pouze měsíční kalendář bez možnosti editace - jsou vidět pouze data a vzhledem k tomu, že je standardně nastaven na rok 1970, trvá zatraceně dlouho, než se k roku 2005 "dotočíte". Calculator je kalkulačka, která nabízí základní funkce.

Položka Games nabízí (jak jinak) hry. Naleznete zde celkem nabídku pěti různých titulů. Steroids - předělávka hry Asteroids (létáte s malou raketkou a střílíte do asteroidů), Othello - pravděpodobně něco jako piškvorky (přiznám se, že jsem tuto hru nepochopil), BlueCube - klon Tetrisu, asi nejzábavnější hra celé sady. Dále se zde nachází Pong - pinkání míčku z jedná strany na druhou a Nimesweeper - ortodoxně známé Miny. Hry by mohly být velkým lákadlem pro instalaci Linuxu a dá se předpokládat, že nabídka se bude dále rozšiřovat.

V hlavním menu se dále nachází položka Settings pro nastavení chování Podzilly, jako je podsvícení, citlivost kolečka, uložení a nahrání nastavení, ale nenaleznete tu nic jako je ekvalizér či možnost opakovaného nebo náhodného přehrávání skladeb. Více zajímavou volbou v menu je File Browser, který vám umožní procházet obsah vašeho iPodu, včetně zobrazení skrytých souborů. Díky tomu lze prohlížet obrázky ve formátech GIF, JPEG a BMP ve čtyřech odstínech šedi s maximálním rozlišením 160x128 bodů. Aplikace se spouštět nedají, ale lze spouštět shell skripty a číst textové dokumenty (koncovka .txt). Bohužel kódování unicode není podporováno a použitý font v Podzille nemá ani středoevropské znaky.

Mezi posledními položkami v menu se nachází Reboot iPod, která slouží k restartu a možnosti přepnout se do standardního rozhraní iPodu. Pro zapnutí Linuxu ze standardního Apple rozhraní je nutné podržet tlačítko Menu a Play a po restartu držet <<. Při spuštěném Linuxu nelze iPod připojit k počítači a bohužel současná verze iPod-Linuxu nemá ani možnost ztlumení či vypnutí displeje, což je příčinou vyšší náročnosti na kapacitu baterie.


Závěr

iPod-Linux má před sebou ještě dlouho cestu a vývojáři se budou muset soustředit především na vyřešení problémů s přehráváním hudby a se šetřením baterie (stále zapnutý displej). Na druhou stranu se jedná o jednoduchý způsob, jak rozšířit možnosti iPodu bez znalosti Linuxu jako takového a bez složité instalace. Přepínání mezi oběma systémy je jednoduché a zabere pár vteřin. A především se jedná o otevřené řešení, které mohou vývojáři vylepšovat a přidávat další aplikace, hry a nové funkce (údajně se plánuje přímé spojení dvou iPodů a iPodu s USB zařízením - Mass Storage). Bude zajímavé sledovat, jakým směrem se iPod-Linux bude dále vyvíjet a zda nabídne podporu i pro novější verze iPodů - přeci jenom iPody první až třetí generace již dnes nelze pořídit jinak než z druhé ruky a jejich uživatelská základna je oproti novým verzím hodně omezená.

iPodLinux Installer pro Windows a PC iPod

Domovská stránka projektu

Domovská stránka projektu iPod-Linux Installer pro Mac OS X

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

zvuk ze sluchátka

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 11.02.2005, 11:29
Odpovědí: 0

to by mě zajímalo, jaký to má zvuk, ta nahrávka ze sluchátka...

Ale je to docela vtipný řešení, osobně mi absence nahrávání u iPodu vadí nejvíc. Různé nástavce mi připadají nepraktické.

Co by to Applu udělalo, přidat tam mikrofon jaký má každý iMac? (dolar, dva...?)
Dovedu si představit, že satelitní rádio nechtějí proto, aby lidi neposlouchali zadarmo ale nakupovali v Music Storu. Ale moje vlastní nápady?
S GarageBandem a Logicem se tváří jako firma podporující hudební kreativitu, tak snad jim to jednou dojde i v iPodech.

A nejen pro muziku, můžu chtít třeba nahrát žvatlání malého dítěte pod slide show jeho fotek, dědovo vyprávění k záběrům z jejich chalupy, babiččiny recepty...
(Přímý import do iTunes a z nich GB a iPhoto, iMovie a kamkoliv.)

Odpovědět na příspěvek

RE: zvuk ze sluchátka

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 11.02.2005, 12:26

Mikrofon - to nie je problem, co takto pouzit nejaky nejaky lacny, alebo nosit so sebou stary dobry PlainTalk?

Satelitne radio – ked si to clovek pozrie, tak tie radia su velke, tazke a drahe (99 dolarov najlacnejsie). Ludia chcu so sebou nosit maly elegantny prehravac, nie tazku tehlu (a iPod je uz i tak dost draha vec)

A ten mikrofon si tam zapojit fakt nie je problem :)

Odpovědět na příspěvek

Satelitni radia

Autor: Honza Muž

Založeno: 11.02.2005, 14:13

To o te velikosti platilo do minuleho prosince - koukni se na tuhle stranku a uvidis, ze satelitni radio lze nosit a neni o moc vetsi nez treba iPod. Zatim dostupne jen za velkou louzi a celkem drahe, ale predpokladam ze je to jen otazka casu nez se dostane do Evropy a nez zacnou klesat ceny. Ostatne vetsi radia do auta jsou k nezaplaceni zvlast pro delsi streky - radia v US jsou pomerne rozdelena a neco jako automaticke ladeni na CRo1 jako v CR se tu jen tezko hleda. No a BBC lze chytit slusne jen na tom satelitnim radiu, ale to uz je trochu off-topic :-).

https://xmradio.m
etrononline.com/xm/main.a
spx

Odpovědět na příspěvek

RE: Satelitni radia

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 11.02.2005, 16:49

"satelitni radio lze nosit a neni o moc vetsi nez treba iPod"

O to tu prave ide - pridaj k tomu rozmery a hmotnost iPodu a si na poriadnej tehle. Co takto sa trocha zamysliet pred napisanim vety? ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: zvuk ze sluchátka

Autor: Jakub Muž

Založeno: 11.02.2005, 14:31

"A ten mikrofon si tam zapojit fakt nie je problem "

zapojit možná jo, ale jak se standardním iPodem nahráváš?

a s tím PlainTalkem máš osobní praktické zkušenosti?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: zvuk ze sluchátka

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 11.02.2005, 16:48

So standardnym iPodom predsa cez Linux for iPod :)
O tom je snad clanok, alebo nie?

S Plaintalkom mam osobne skusenosti (aj ked nie v iPode). Je to moc dobry mikrofon a je skoda, ze ho Apple nevyraba a uz nedodava s pocitacmi. Kedze v linuxe ide prepnut na "line in" a PlainTalk je predzosilneny mikrofon, nemal by byt problem

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: zvuk ze sluchátka

Autor: Jakub Muž

Založeno: 11.02.2005, 21:22

no právě, pochopil jsem, že Kakaxa si stěžuje, že je tomu právě tak! A osobně to také považuji za největší problém -- zvláště, když vím, že takto úplná drobnost velmi často odradí zájemce od iPodu...

pokud jde o PlainTalk, tak se obávám, že má jiný konektor -- s počítači vybavenými PlainTalk mikrofonem totiž nefungoval běžný mikrofon...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: zvuk ze sluchátka

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 12.02.2005, 11:11

PlainTalk nema iny konektor. Ma normalny mini-jack, 3.5 mm

TO, ze nefungoval iny mikrofon nema s Plaintalkom nic spolocne - Macy nemaju predzosilneny vstup, takze musis mat predzosileny mikrofon (staci nieco dobastlit alebo pripojit cez vezu).
Alebo pouzit Griffin iMic

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: zvuk ze sluchátka

Autor: JirSoft Muž

Založeno: 12.02.2005, 11:47

Jestli se nepletu, tak PlainTalk ma jiny konektor - neni to jen o prumeru :-) Bezne 3.5mm konektory jsou kratke, ten u PlainTalk byl delsi, aby dosahl na napajeci pin v samici v Macu a pritom aby to neznicilo jine (nenapajene) mikrofony...

Odpovědět na příspěvek

RE: zvuk ze sluchátka

Autor: VD Muž

Založeno: 11.02.2005, 14:38

Nahravání pomocí sluchátek jsem vyzkoušel není to špatný (zde je ukázka: http://tycoon.unas.cz/ipo
d_sluchatko.wav), mimochodem nahrávky vezme itunes jako kdyby byly nahraný pomocí voice memos.
Bohužel nejde posouvat sklatby během přehrávaní a ani měnit hlasitost.

Odpovědět na příspěvek

RE: zvuk ze sluchátka

Autor: VD Muž

Založeno: 11.02.2005, 14:40

Nahravání pomocí sluchátek jsem vyzkoušel není to špatný (zde je ukázka: http://tycoon.unas.cz/ipo
d_sluchatko.wav), mimochodem nahrávky vezme itunes jako kdyby byly nahraný pomocí voice memos.
Bohužel nejde posouvat sklatby během přehrávaní a ani měnit hlasitost.

Odpovědět na příspěvek

Škodvka z Mercedesu

Autor: ales Muž

Založeno: 11.02.2005, 14:08
Odpovědí: 0

Přijde mi to trochu jako dělat Škodovku z Mercedesu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Škodvka z Mercedesu

Autor: mip Muž

Založeno: 11.02.2005, 14:31

naopak z Trabantu se dela Mercedes. Na tom je dobre videt co vsechno se na Ipodu doladit. Pokud se ted Apple nechytne za hlavu tak je Sony zvalcuje http://www.sonystyle.com/
is-bin/INTERSHOP.enfinity
/eCS/Store/en/-/USD/SY_Di
splayProductInformation-S
tart?ProductSKU=VGFAP1L#s
pecs

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Škodvka z Mercedesu

Autor: Jakub Muž

Založeno: 11.02.2005, 15:56

Tak zrovna tohle je dost desny kram...

Odpovědět na příspěvek

RE: Škodvka z Mercedesu

Autor: skodovak Muž

Založeno: 20.09.2005, 15:30

jebko ;o)

Odpovědět na příspěvek

Plaintalk se ještě prodává za 10 USD!!!

Autor: Kuk Muž

Založeno: 12.02.2005, 14:23
Odpovědí: 0

Hele Plaintalk má prodlouženej střední díl konektoru mrkněte se sem:
http://wwwedu.ge.ch
/cptic/formation/doc_cour
s/2000-202/entrees.html


http://www.macsmit.nl/R
esources/plaintalkmike.jp
eg

Můžete si ho v pohodě koupit třeba ještě tady :)
http://www.megamacs.c
om/v1/?action=view&pid=25
6719

Jelikož jsem kdysi neváhal a koupil ho v bazáči za 150,- Kč tak ho mám, ale mám dotaz:
Půjde zapojit do PC, když si udělám redukci???

Odpovědět na příspěvek

sakra

Autor: :o((( Muž

Založeno: 25.08.2005, 18:22
Odpovědí: 0

juhuu mam ipod v pi*i diky linuxu

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: