Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
HDMI.org usiluje o zastavení prodeje Mini DisplayPort-HDMI kabelů
11. července 2011, 00.00 | Obchodní skupina spravující licence k rozhraní HDMI tvrdí, že kabely z Mini DisplayPortu na HDMI neodpovídají specifikaci a nelze na ně udělit licenci.
Rozhraní Mini DisplayPort poprvé Apple použil již v říjnu 2008 pro MacBooky a MacBooky Pro s hliníkovými „unibody“ pouzdry a též pro 24“ monitor LED Cinema Display a postupně jím vybavil všechny Macy.
Otázka přenosu zvuku přes Mini DisplayPort
Zpočátku však mělo jedno vážné omezení. Specifikace rozhraní DisplayPort sice od začátku podporovala jak přenos obrazu, tak zvuku, ale Apple v prvních implementacích Mini DisplayPortu přenos zvuku přes tento konektor neumožňoval (řešil to oklikou přes USB).
Teprve loni v dubnu se ukázalo, že Mini DisplayPort tehdejších nových MacBooků Pro už přenos zvuku dovoluje. A současně Apple prozradil, že stejnou možnost poskytují též iMacy z konce roku 2009. Všechny novější Macy pak samozřejmě podporují současný přenos obrazu a zvuku přes Mini DisplayPort.
Díky tomu bylo možné začít nabízet kabely, jež mají na jednom konci Mini DisplayPort a na druhém HDMI zástrčku, takže všechny novější Macy lze velice snadno připojit k HD televizorům a dalším audiovizuálním zařízením s HDMI vstupem. Nabídka takovýchto kabelů se zvětšovala a ceny klesaly.
HDMI.Org útočí na kombinované Mini DisplayPort-HDMI kabely
Potud se zdálo být vše v pořádku a všichni mohli být spokojení, jenže nyní přichází útok ze strany organizace, jež uděluje licence na vše, co souvisí s rozhraním HDMI. Obchodní skupina HDMI Licensing, LLC (známá ovšem spíše jako HDMI.Org), která spravuje specifikaci rozhraní HDMI a udělování licencí na související hardware, potvrdila minulý pátek britskému webu TechRadar, že kabely, co mají na jednom konci Mini DisplayPort a na druhé straně HDMI zástrčku, nejsou licencované a neměly by se prodávat.
Jako důvod HDMI.Org uvádí, že specifikace HDMI kabelu popisuje kabel s HDMI konektory na obou koncích, cokoli jiného není součástí oficiální specifikace a není dovoleno. A ještě dodává, že všechny HDMI produkty procházejí testy ověřujícími, zda vyhovují specifikaci, ovšem kombinované kabely ve specifikaci nejsou, a tak se nedají testovat.
Oficiálně jsou přípustné pouze adaptéry
HDMI.Org za jediné v současnosti přípustné řešení považuje kabely s DisplayPortem na jedné straně a s HDMI zásuvkou na straně druhé, do níž lze zapojit „oficiální“ HDMI kabely s HDMI zástrčkami na obou koncích. To ovšem znamená, že namísto jednoho kabelu bude potřebné řešení s dodatečným adaptérem.
Sama HDMI.Org chápe, že to není zrovna uspokojivé řešení a ve svém vyjádření pro TechRadar připouští, že na trhu může existovat potřeba pro kabelové řešení namísto adaptérů, ale hned dodává, že v současnosti neexistuje způsob, jak takové kabely vyrábět způsobem vyhovujícím licenci.
HDMI.Org zatím ještě nepodnikla žádné aktivní kroky ke stažení dotyčných kabelů z trhu, udělat by to však mohla a někteří prodejci již preventivně stáhli kombinované kabely z prodeje a nahradili je adaptéry (udělal to například americký prodejce Monoprice.com).
Hlavním důvodem zřejmě budou licenční poplatky
HDMI.Org se pochopitelně zaštiťujete ušlechtilými důvody, ale hlavní příčina jako obvykle nejspíš spočívá v penězích. Většinu příjmů této organizace tvoří licenční poplatky, přičemž se platí za každý HDMI konektor a tyto „nelegální“ kabely jeden HDMI konektor odstraňují.
Navíc Mini DisplayPort už zdaleka není jen záležitostí Applu. Toto rozhraní používají všechny novější Macy, ale postupně ho přebírají i další výrobci PC a objevuje se i na mnohých grafických kartách (nezapomínejte, že již od podzimu 2009 je Mini DisplayPort oficiálním standardem VESA, nejde tedy o uzavřené řešení Applu).
Je těžké se ubránit podezření, že po zavedení dodatečných poplatků z kombinovaných kabelů by se náhle nějaké řešení našlo. Zatím ovšem není jasné, jak se to vše nakonec vyvine, ale zájmy uživatelů zde rozhodně nestojí na prvním místě.
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|