Bose SoundDock - dobrý kamarád iPodu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Bose SoundDock - dobrý kamarád iPodu

14. července 2005, 00.00 | Když jsem v září minulého roku měl možnost na pařížském Apple Expu vidět prezentaci stylových reprobedýnek pro iPod honosící se logem Bose, bylo mi hned jasné, že se nejedná o výrobek, který v široké nabídce doplňků pro iPod jen tak zapadne. Jednoduchý a čistý design, dálkové ovládání a luxusní cena. I tak by se dal Bose SoundDock charakterizovat, ale já se o něm rozepíšu trochu více.

Když jsem v září minulého roku měl možnost na pařížském Apple Expu vidět prezentaci stylových reprobedýnek pro iPod honosící se logem Bose, bylo mi hned jasné, že se nejedná o výrobek, který v široké nabídce doplňků pro iPod jen tak zapadne. Jednoduchý a čistý design, dálkové ovládání a luxusní cena. I tak by se dal Bose SoundDock charakterizovat, ale já se o něm rozepíšu trochu více.

Když před pár týdny messenger přivezl ze společnosti CDS (Apple IMC pro český trh), které děkujeme za zapůjčení, na testování Bose SoundDock, byl můj iPod mini již plně připraven na testy - 4 GB interního pevného disku plné hudby různých žánrů, které se klepaly na prověření v zahraničí vychvalovaných reprobeden od Bose.


První dojem

Vybalení a zapojení je otázkou pár okamžiků a není potřeba složitějších návodů a nastavení. Celou proceduru zvládne běžný uživatel iPodu levou zadní a rozhodně se není potřeba obávat manuálu o sto stránkách. V krabici naleznete samotný SoundDock (rozměry 16.89 x 30.26 x 16.47 cm a váha 2.1 kg), napájení, dálkový ovladač, stručný manuál a redukce pro různé verze iPodu. Stačí zapojit adaptér do sítě, připojit SoundDock a to nejtěžší je za námi. Vzhledem k tomu, že je více verzí iPodů, tj. mají různé rozměry, je nutné použít dodávané redukce, které iPod pevně do SoundDocku usadí. Jedná se o plastové destičky s výřezem pro spodní část iPodu. Dokový konektor neslouží jen pro přenos hudby z iPodu, ale i jako nabíječka, takže se není potřeba bát, že by iPodu v průběhu poslechu došla šťáva. Vzhledem k zapojení přes dokový konektor, nelze používat první generaci iPodů a samozřejmě iPod shuffle.

Bohužel SoundDock nenabízí FireWire výstup, kterým by se dal spojit s počítačem a obsah iPodu z iTunes spravovat. Stejně tak nenabízí standardní audio vstup (3,5" jack konektor), jež je běžně k vidění u konkurenčních přenosných reprosoustav. Tím by se k SoundDocku dalo připojit i jiné zařízení, jako je CD přehrávač, iPod první generace, počítač nebo třeba mobilní telefon pro poslech MP3 skladeb. SoundDock tak zůstal "uzavřený" pouze pro iPod, což je trochu škoda, neboť zvuk, který nabízí, by mohla využít i jiná zařízení.


Zvuk

Hned v úvodu připomínám, že nepatřím mezi audiofily ani netopýry a mé hodnocení kvality je čistě subjektivní. A jako subjektivní musím označit Bose SoundDock za to nejlepší (ale také nejdražší), co jsem měl možnost k iPodu připojit a poslouchat. Kvalitní plný zvuk, který bez problémů zaplní celou místnost vyváženým a velice příjemným zvukem. Nejedná se o konkurenci Hi-Fi sestav, ale uživatele, kteří chtějí z iPodu vyždímat maximum a dostat z něj zvuk v kvalitě, která je uspokojí, nabízí Bose velmi slušné řešení. Rozhodně se nejedná o druhořadé "bedýnky", které slouží pouze pro okrasu. Pro změnu hlasitosti lze použít dvě tlačítka vedle posazeného iPodu označená + a -. Stejnou funkci nabízí i dálkový ovladač titěrných rozměrů a navíc přidává možnost přesunu na další a předchozí skladbu, pauzu/play a vypnutí.


Závěr

Bose SoundDock je řešení pro všechny, kteří chtějí stylový doplněk do bytu ke svému iPodu, ale není určen cestovatelům a milovníkům multifunkčních zařízení. Bose SoundDock umí "pouze" přehrávat hudbu z iPodu, ale tento úkol zvládá skvěle a svým čistým designem dokáže upoutat pozornost návštěvníků. Jestliže hledáte doplněk na cesty nebo chcete k reprobedničkám připojovat i jiná zařízení, sáhněte raději třeba po nabídce společnost Altec Lansing (série inMotion), SoundDock je určen pro zcela jinou cílovou skupinu. Společnost Bose myslela na všechny, co mají rádi jednoduchost (jednodušší zapojení a ovládání si už opravdu nedokážu představit), design a kvalitní zvuk. Pokud je toto i váš případ a peníze pro vás nejsou problém, připravte si 13 900,- Kč, což je cena, za kterou SoundDock pořídíte na českém internetovém Apple Storu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Nastradam si na auticko

Autor: Hynais Muž

Založeno: 14.07.2005, 01:46
Odpovědí: 0

Muzu potvrdit, zvuk to ma opravdu neprekonatelny a jsou i levnejsi obchody
http://www.tauer
.cz/store/product/1156

Odpovědět na příspěvek

RE: Nastradam si na auticko

Autor: Modrak Muž

Založeno: 14.07.2005, 09:53

Ale ty mujmac nepodporuji a je treba si udelat reklamu...ber to tak ze mujmac je ziven CDSkem :)

Nic ve zlem

Odpovědět na příspěvek

ziven CDSkem

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 14.07.2005, 12:25

Co já vím, není živen: CDS je normální inzerent, stejně jako Tauer, ale je to významný inzerent.
Což ale vůbec nesouvisí s tím, že pokud nějaká firma poskytne svůj prodejní produkt k testu, tak má být zmíněna. To je fér.
Také to nic nemění na tom, že CDS je po mnoha stránkách dost příšerná firma (na update Logic jsem čekal bezmála 2 měsíce). Zase ale, pokud udělá něco dobře, nenadával bych na ně jen proto, že je nemám rád...

Odpovědět na příspěvek

iPal

Autor: Pavel Muž

Založeno: 14.07.2005, 08:36
Odpovědí: 0

SoundDock jsem jeste hrat neslysel - jako ext. repro pouzivam Tivoli iPal - http://www.tivoliaudio.co
m/product.php?productid=1
61&cat=&page= a ten ma lepší zvuk, než celá hi-fi sestava za 50 tis., kterou mám doma.

Odpovědět na příspěvek

RE: iPal

Autor: Ardan Muž

Založeno: 14.07.2005, 09:37

No ne, ze bych chtel byt skarouch, ale HiFi sestava za 50 l bude mit vzdy lepsi zvuk nez to co leze z MP3 ci AAC neb se jedna o ztratovou kompresi. V prvni rade ti to ofikne vyssi harmonicke a zvuk se stava tupy. Zkuz si na sestave za 50 l poslechnout nejakou klasiku a porovnej to z iPalem. :-ppp

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: iPal

Autor: Pavel Muž

Založeno: 14.07.2005, 09:57

Rozdíl mezi CD bez komprese a AAC nerozeznám. Např. Chopin hraje tak, že slyším na iPalu fyzický klavír - narozdíl od zmíněné sestavy, která se může pochlubit tak max. jako "room-shaking stereo".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: iPal

Autor: Jirka Muž

Založeno: 14.07.2005, 10:20

"Rozdíl mezi CD bez komprese a AAC nerozeznám." V tom případě se ale opravdu nedá nic dělat. To si můžete obstarat něco daleko lacinějšího.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: iPal

Autor: Pavel Muž

Založeno: 14.07.2005, 10:32

Ono jsem o AAC a kompresích slyšel hodně - bylo to hlavně u lidi, kteří měli prách slyšitelnosti na 14k.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: iPal

Autor: Libor Kučera Muž

Založeno: 14.07.2005, 18:27

iTunes AAC kompresor nastavený na 128 kbps AAC zavírá přesně na 16 kHz, pak to jde strmě dolů - měřěno na ProTools 24 MIX - Waves frekv. analyzer. Howg

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: iPal

Autor: LP Muž

Založeno: 14.07.2005, 11:35

Prosímvás, když něčemu nerozumíte, nepište takové příspěvky. AAC neufikne žádné harmonické, jednak si ujasněte, co je to harmonická, většina vysokých frekvencí např. u činelů ap. nejsou žádné harmonické, dále si laskavě udělejte Fourierovu transformaci signálu před a po AAC kompresi a dekompresi a uvidíte, jak se pletete, pokud to ovšem nepřevzorkujete na 8kHz. Jestli by byl zájem, můžu o těch kompresích napsat článek, vyvracející některé bludy. Přes to všechno můžu říct, že rozdíl mezi AAC a MP3 i s největšími bitrates je rozeznatelný, pro mě osobně především u cembala, varhan a bicích.

Zdraví

LP

Odpovědět na příspěvek

článek, vyvracející některé bludy

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 14.07.2005, 12:05

bych určitě uvítal. Lidé stále podléhají mnoha bludům...
Že je AAC komprese šikovnější ale snad nezpochybňuje nikdo. Hlavně při velké kompresi zůstává AAC stále poslouchatelné, kdežto MP3 na mě působí jako JPEG té nejnižší kvality... Když jako analyzér použiju své nehifistické uši, tak při postupném snižování bitrate se nejprve ztrácí okrajové kmitočty, mizí šířka hlavně v basech, trochu na výškách, rozpíjí se (rozostří) dlouhé tóny, co bylo v nahrávce málo, je teď ještě míň (což může paradoxně v určitých případech znít lip...) až nakonec to začne odporně chorusovat. Což AAC dělá taky, ale v mnohem přijatelnější míře.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: iPal

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 14.07.2005, 12:20

Je fakt, že když jsem dělal srovnávací pokusy před a po kompresi, tak zcela slyšitelně nebyly hi-hat a činely tak cinkavé, jako před tím, a píšťalové varhany, hlavně v plénu a tutti ztratily část svého lesku. Taktéž jsem měl pocit, že mírně utrpěla i dynamika.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: iPal

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 14.07.2005, 15:57

Take bych se primlouval za takovy clanek. To by bylo super.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: iPal

Autor: Ardan Muž

Založeno: 14.07.2005, 17:32

Paklize je komprese ztratova, je ztratova. Tim "ufiknutim" jsem myslel MP3 nebot ty jsem vizualne porovnaval s nekomprimovanym signalem a nechovaji se k datum prilis citlive. AAC se zrejme chova k signalu podobne jako sonacky ATRAC, ktery "vyhodi" frekvence jez ucho neni schopno postrehnout. Pripadne se u AAC jedna o neztratovou kompresi. Ale kvalitne vybrana audio sestava je u akustickych nastroju vzdy lepsi. :-)

Odpovědět na příspěvek

návrh šéfovi a dalším slyšícím

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 14.07.2005, 12:17
Odpovědí: 0

cituji: "Hned v úvodu připomínám, že nepatřím mezi audiofily ani netopýry a mé hodnocení kvality je čistě subjektivní."
- Myslím, že kdykoliv se recenzuje nějaký zvuk, mělo by to dělat víc lidí, recenze je potom jaksi hodnotnější.
- Pokud by tedy šéfredaktor měl zájem, rád se na pár minut v redakci zastavím, vezmu s sebou náš studiový showreel a napíšu 4 věty. Ze zájmu, zadarmo. Taky bychom mohli hvězdičkovat.
- Pokud by bylo víc lidí (a do diskusí o hudbě jich píše dost), kteří by se přihlásili jako testovací králíci, tak by stačilo poslat mail, kdy se poslechovka koná, kdo by dorazil, ten by dorazil, snad by nás bylo přihlášených víc, než je potřeba, takže třeba 3 by byli vždy.
- Co na to redakce a co další ochotní slyšící?

Odpovědět na příspěvek

RE: návrh šéfovi a dalším slyšícím

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 14.07.2005, 12:21

To není špatný nápad, víc uší víc slyší. Jsem jednoznačně pro.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: návrh šéfovi a dalším slyšícím

Autor: ED Muž

Založeno: 14.07.2005, 18:42

urcite, ale mozna by to chtelo jeden referencni system na stalo.

Odpovědět na příspěvek

RE: návrh šéfovi a dalším slyšícím

Autor: dag1 Muž

Založeno: 14.07.2005, 19:21

to nejde, protože pak by mohly být recenze smysluplné a už by nešlo o reklamu. Kdo by posílal na test bedny za 13litrů, když hrajou jako plastové a náhodou by to někdo slyšel. Proto nejlépe nechat test beden neaudiofilovi a nejlépe nahluchlému, test displaye bych nechal dělat naoplátku muzikantovi s šedým zákalem a rychlostní testy procesorů bych svěřil svačinářce, ale na její pozici se dere hajzlbába. Zpět do totáče!

Odpovědět na příspěvek

Nezapominejme na skvele SoundSticks !

Autor: CybeR Muž

Založeno: 23.07.2005, 21:06
Odpovědí: 0

Ja jen dodam, ze prestoze jsem BOSE nemel moznost slyset tak jaksi tise predpokladam, ze vetsina uzivatelu iPodu neni zrovna spickovych manageru ci reditelu spolecnosti a bude je zajimat (vetsinou na prvnim az druhem miste) i cena ... V tomto ohledu mohu rici, ze mnou vlastnene SoundSticks II (ty s beznym 3.5" jackovym vstupem) jsou taky super (HARMAN-KARDON, co dodat) a nezruinuji vasi penezenku ... stoji cca 1/2 a hraji fakt moc hezky.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: