Apple začal prodávat disková pole Promise pro rozhraní Thunderbolt - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Apple začal prodávat disková pole Promise pro rozhraní Thunderbolt

29. června 2011, 00.00 | Ve webovém obchodu Applu se objevila disková pole Promise Pegasus s rozhraním Thunderbolt a také Thunderbolt kabel od Applu.

V pondělí jsme v přehledu dohadů o chystaném hardwaru Applu též zmínili, že podle některých zdrojů budou periférie pro rozhraní Thunderbolt a pro technologii AirPort přinejmenším zpočátku spadat do vyšší cenové kategorie, protože implementace podpory těchto rozhraní je poměrně nákladná.

V případě rozhraní Thunderbolt však dosud bylo hlavním problémem to, že se pro něj nedaly sehnat vůbec žádné periférie, ani ty drahé ne a dokonce nebyl k dostání ani příslušný kabel. To se začalo měnit teprve včera, kdy se ve webovém obchodu Applu objevil první hardware pro tohle rozhraní.

Do prodeje přicházejí dva typy diskových polí Pegasus RX

Jde o disková pole Pegasus RX od Promise Technology, jež byla ohlášena už v únoru při uvedení MacBooků Pro. A nyní se tyto periférie začaly skutečně prodávat (ve všech zemích, kde má Apple přímé zastoupení). Obchod pro ně udává dodací lhůtu do 24 hodin, jsou tedy opravdu fyzicky dostupná.

Není to ovšem až tak velké překvapení, marketingové materiály Applu k rozhraní Thunderbolt jako příklad užívají právě tahle disková pole a Promise na jejich vývoji zřejmě s Applem spolupracovala, dalo se proto čekat, že se na trh dostanou první.

Nabízejí se dva typy těchto diskových polí, Pegasus R4 a Pegasus R6.

První z nich dokáže pojmout až čtyři a druhý až šest 3,5“ pevných disků s rozhraním SATA (SATA II a SATA III), které lze uspořádat do RAID polí s konfiguracemi 0, 1, 5, 50, 6 a 10 (některé z nich jsou vzhledem k minimálnímu potřebnému počtu disků dostupné jen pro typ R6).

Pole nesou dva Thunderbolt porty, což dovoluje jejich řetězení (takto jde za sebe zapojit až 6 jednotek, takže teoreticky by bylo možné připojit v polích Pegasus až 36 disků na jeden Thunderbolt port Macu).

S vhodnými konfiguracemi RAID polí by tyto periférie měly poskytovat přenosové rychlosti až 500 MB/s v případě typu R4 a až 800 MB/s u typu R6. A protože samotné rozhraní Thunderbolt zvládá rychlost 10Gb/s (v obou směrech) na jednom datovém kanálu (Thunderbolt port má dva datové kanály), skutečně můžeme čekat, že se těchto rychlostí dosáhne (první testy prototypů periférií pro Thunderbolt ukázaly, že při čtení jsou možné rychlosti hodně přes 800 MB/s).

Obě pole nabízejí elegantní a kompaktní skříně, zajišťující dobré chlazení a tichý provoz, jejich diskové šachty samozřejmě dovolují výměnu disků za chodu a použitý RAID řadič slibuje vysoký výkon a silnou ochranu dat (nakonec Promise patří k předním dodavatelům hardwarových RAID řešení).

Ceny odpovídají profesionálnímu určení těchto periférií

Oba typy polí Pegasus se dodávají ve dvou různých modelech lišících se kapacitou osazených disků (a tudíž i svou cenou). Pegasus R4 se nabízí se 4 čtyřmi 1TB disky (jde o 3,5“ disky se 7 200 otáčkami za minutu) za 999 USD (cena v USA, v eurozóně je to 869 EUR), se čtyřmi 2TB disky přijde na 1 499 USD (1 299 EUR). Pole Pegasus R6 se dodává buď se šesti 1TB (1 499 USD či 1299 EUR), nebo 2TB disky (1 999 USD či 1699 EUR).

Potvrdily se tak zprávy, že první periférie pro Thunderbolt budou patřit do vyšší cenové kategorie, u těchto zařízení se ovšem vyšší náklady na samotné rozhraní v celkové ceně již příliš neprojeví.

Tahle disková pole se přirozeně dají použít jen na Macích s rozhraním Thunderbolt, mimoto ještě vyžadují 100 MB prostoru na systémovém svazku a Mac OS X 10.6.8 nebo vyšší. Skutečná kapacita diskového pole bude záviset na nastavené konfiguraci RAID pole, například pro pole RAID 5 zformátované pod HFS+ bude skutečná kapacita základních modelů činit 2,7 TB pro typ R4 a 4,7 TB pro typ R6.

Pole Pegasus RX samozřejmě jsou kompatibilní s Time Machine, ale bylo by poněkud snobské používat je jenom k zálohování systému, už jejich cena napovídá, že jde o zařízení určená pro profesionální účely. Zvlášť hodit se budou pro zpracování HD videa, s takovýmito přenosovými rychlostmi by neměl být problém pracovat s několika HD proudy současně.

Kombinace nejvyšších modelů letošních 27“ iMaců s těmito perifériemi by mohla vytvořit velice výkonnou videostanici, brzy se jistě objeví první popisy praktických zkušeností s takovýmito konfiguracemi.

Začal se prodávat také Thunderbolt kabel Applu

Aby bylo vůbec možné výše popsaná disková pole ke kompatibilním Macům připojit, je potřebný odpovídající kabel, ten se však musí koupit zvlášť, součástí dodávky není. A tak se v obchodu Applu včera objevil též Thunderbolt kabel za (pro Apple) obvyklou cenu 49 USD.

Kabel je opět dostupný ve všech zemích, kde má Apple přímé zastoupení, v eurozóně se prodává za 49 EUR. Dodání slibuje obchod Applu do 24 hodin, kabel je tak stejně jako pole Pegasus opravdu fyzicky dostupný.

Tento dvoumetrový kabel přirozeně slouží především k připojování periférií s rozhraním Thunderbolt, ale má i další použití. S jeho pomocí je teď možné propojit dva Macy s rozhraním Thunderbolt a jeden z nich spustit v režimu Target Disk Mode, kdy se bude chovat jako externí disk. To zatím šlo jen s rozhraním FireWire, Thunderbolt sice takovýto režim také podporuje, jenže bez kabelu se to zařídit nedalo.

A dále kabel lze užít k připojení letošních iMaců k MacBookům Pro s rozhraním Thunderbolt, kdy se iMac bude chovat jako externí monitor notebooku. Jde o režim „Target Display Mode“, který poskytoval již loňský 27“ iMac (ten ovšem pro Mini DisplayPort). Stejný režim podporují všechny současné modely iMaců, avšak pouze pro rozhraní Thunderbolt a zase chyběl potřebný kabel.

iMacy se Thunderbolt porty se prodávají od počátku května, trvalo tedy skoro dva měsíce, než se na trh dostalo příslušenství, jež dovoluje využít všech jejich možností. Teď už by se ale situace měla postupně zlepšovat a dá se očekávat, že se brzy objeví též levnější kabely třetích stran, v podstatě se opakuje totéž, co se dělo při zavádění Mini DisplayPortu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

trinitrotodlencto

Autor: Stephen Muž

Založeno: 30.06.2011, 12:19
Odpovědí: 0

Ten pokrok, kde se to zastaví?...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: