Představení nového iPhone se blíží. Díl 3: Radikálně přepracovaný iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůNovinky

Představení nového iPhone se blíží. Díl 3: Radikálně přepracovaný iOS

27. srpna 2013, 16.20 | Pomalu se blížící konec letních prázdnin přináší mnoho věcí. Vedle záplavy natěšených prvňáčků s novou aktovkou, značně nespokojených všech ostatních školou povinných a vytouženého návratu neprázdninových, tj. normálních jízdních řádů nás čeká i něco pozitivního - v následujících měsících se můžeme těšit na představení množství novinek společnosti Apple vedle nové generace iPadu (Mini), nových MacBooků Pro, OS X Mavericks a dalšího je to především uvedení nové generace vlajkové lodi značky Apple, tedy chytrého telefonu iPhone. V krátké sérii článků pro vás shrneme všechny zásadní dohady a očekávání, které se ohledně uvedení nového iPhone objevují.

V minulých dílech tohoto krátkého seriálu jsme se podívali nejdříve na obecné spekulace a nepotvrzené informace, týkající se nové generace chytrého telefonu iPhone a následně také na jeho pravděpodobnou hardwarovou specifikaci. V dnešním díle budeme spekulovat podstatně méně a podíváme se na iOS 7, který bude představen spolu s novým iPhonem.

 

Přepracovaný design

Na rozdíl od připravovaného iPhone 5S přináší iOS 7 ve srovnání s předchozí generací velké množství změn. Tou na první pohled rozhodně nejpatrnější je rozsáhlý grafický redesign systému jako celku, pod kterým se podepsal Sir Jony Ive a jeho designový tým. Dvě slova, které novou podobu iOS 7 vystihují, jsou bezesporu „barva“ a „jednoduchost.“

 

 

Přechod k pastelovým, velmi jasným a poměrně kontrastním barvám je vidět prakticky na každé ukázce z prostředí iOS 7. Novou podobu dostaly ikony všech hlavních nativních aplikací iOS a není se tak čemu divit, že hlavní plocha doslova hraje všemi barvami duhy. Až z toho oči přecházejí.

 

Co se jednoduchosti týká upustil Apple od stylizovaných ikon a ovládacích prvků, které měly reflektovat své skutečné předlohy. Například v aplikaci Notes tak už nebudete psát po žlutém, červeně linkovaném sešitě, ale jednoduchým černým fontem po bílém podkladu. Za jednoduchost také můžeme považovat masivní rozšíření poloprůhledných oken nebo použití jednoduchých ikon pro různá nastavení. To je nejlépe vidět třeba v části Control Center.

 

Je na každém z nás posoudit, jestli je nová grafická podoba iOS 7 lepší nebo horší, než její předchůdci, jednu výtku si ale i tak neodpustíme. Při představení iOS 7 na červnovém WWDC 2013 kladl Jony Ive důraz na to, jak je ovládání aplikací i samotného systému jednoduché, přehledné a krásné. Co ovšem chybí je jakékoliv sjednocení – skoro to vypadá, jako by jednotlivé aplikace a součásti iOS 7 navrhovaly různé designové týmy, a to pouze na základě velmi základních parametrů zadání. Jinak si nelze vysvětlit tak silné rozdíly v designu Mailu, kalendáře či Notes na straně jedné a třeba kompasu nebo počasí na straně druhé.

 

 

Jistě, nový font vypadá skvěle, jasné pastelové barvy jsou teď populární, stejně jako ostře řezané křivky. To vše je fajn, pořád to ale není ono. Jinými slovy novému iOS 7 podle nás chybí ten unikátní pocit jednotnosti a sounáležitosti, který spojoval dosavadní verze iOS.

 

Zcela samotnou kapitolou je pak funkce vytváření dimenze. V rámci ní jsou jednotlivé informace zobrazené na displeji zařízení sloučeny do několika vrstev. V té spodní bude aktuální tapeta, ve vrstvě nad ní aplikace na ploše a v nejvyšší vrstvě Notification Center nebo jiná aplikace. Při pohybu telefonem nahoru, dolů nebo do stran se jednotlivé vrstvy pohybují tak, že vytváří dojem hloubky. O praktické využitelnosti této funkce nechť si laskavý čtenář udělá obrázek sám.

 

Obsáhlé Notification Center

Notification Center se pod iOS 7 dočkalo několika zásadních rozšíření. Předně tedy narost jak počet aplikací, které do Notification Center reportují, tak i objem zobrazených informací. Například namísto současné informace o tom, že máte šest nových e-mailů bude Notification Center zobrazovat všechny přijaté emaily a to včetně předmětu, odesilatele a samozřejmě času obdržení.

 

 

Součástí Notification Center se nově stala také záložka nazvaná Dnes, která zobrazuje vaše aktuální dnešní úkoly včetně například událostí v kalendáři nebo naplánovaných úkolů a oznámení.

 

Obě uvedené funkce jsou ve skrze pozitivní a bezesporu přispějí k jednoduššímu a rychlejšímu získání přehledu o programu na zbytek dne. Problémem je, že Notification Center všechny tyto informace zobrazuje i při zamčeném telefonu – stačí jen přejet prstem přes horní okraj displeje směrem dolů. Praktické především v situacích, kdy si telefon zapomenete v kanceláři nebo jej necháte doma na stole.

 

Chytřejší multitasking

Multitasking je, naštěstí, součástí iOS už od verze iOS 4.0. Připravovaný iOS 7 by ovšem měl obsahovat chytřejší multitasking, který kromě samotného souběžného provozu několika aplikací bude reagovat i na vaše chování. Jinými slovy objeví-li iOS 7 ve vašem chování nějaké pravidelnosti, například kontrolu pošty nebo sociálních sítí každý den ve zhruba stejný čas, začne vám systém sám tyto informace dopředu stahovat tak, abyste nemuseli zbytečně čekat.

 

iOS 7 také při dvojitém stisknutí Home buttonu zobrazí náhledy všech běžících aplikací namísto pouhých ikonek tak, jak je tomu dnes. Aplikace pak bude možné ukončit pouhým přetažením přes horní okraj displeje.

 

Pod položku chytřejšího multitaskingu spadá i volitelná možnost automatické instalace aktualizací. Tu bude iOS 7 sám provádět v momentě, kdy bude telefon nabíjet, nebude používán a bude připojen k internetu buď prostřednictvím počítače nebo alespoň WiFi. Vzhledem k četnosti aktualizací aplikací v rámci iOS tuto funkci subjektivně považuji za jednu z nejvydařenějších.

 

Fotoaparát s více funkcemi

Změn se dočkala také integrovaná aplikace fotoaparátu, která mimo nového designu obsahuje také zcela nový fotografický režim Square, neboli Čtverec. Praktické využití je otázkou, pravdou ovšem zůstává, že čtvercové fotografie jsou i díky aplikacím jako je Instagram stále populárnější. Mimo to bude součástí aplikace fotoaparátu osm předvolených filtrů (mono, noir, zašlá fotografie a další), které bude možné na vyfocené fotografie aplikovat.

 

 

U fotek ještě zůstaneme, ale přesuneme se do aplikace Photos. Ta bude nově fotografie automaticky řadit také podle událostí. Vydáte-li se tak na výlet do Berlína, aplikace všechny tam vyfocené fotografie automaticky zařadí do tohoto alba. Pro pilné cestovatel se určitě bude jednat o skvělou funkci, je ovšem otázkou, jak bude vše fungovat v momentě, kdy se pohybujete pouze po Praze a obvykle nafotíte jen pár fotek týdně.

 

 

V posledním díle, který vyjde už tento čtvrtek, se zaměříme na další novinky a nové funkce v iOS 7.

 

 

 

Přečtěte si také:

Představení nového iPhone se blíží. Díl 1: Očekávat se dá mnoho

Představení nového iPhone se blíží. Díl 2: Silnější, rychlejší a téměř bezedný

Představení nového iPhone se blíží. Díl 4: Nové funkce iOS

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: