Nové podrobnosti o Snow Leopardovi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Novinky

Nové podrobnosti o Snow Leopardovi

1. června 2009, 00.00 | Jeden z testujících Mac OS X 10.6 Snow Leopard zveřejnil na službě Flickr snímky obrazovek ilustrující řadu drobných novinek tohoto chystaného operačního systému.

Už za týden by Apple měl na konferenci WWDC 2009 představit funkčně úplnou beta verzi Mac OS X 10.6 Snow Leopard, ale mnohé informace o novinkách nástupce Leoparda již pronikly na Web dříve a další se stále objevují, nejnovější přírůstek tvoří popis mnoha drobných vylepšení přinášených Snow Leopardem.

Na službě Flickr zveřejnil uživatel vystupující pod přezdívkou inewton1974 album více než čtyř desítek snímků obrazovek nejnovější dostupné verze Snow Leoparda (sestavení 10A354, rozeslaného externím vývojářům počátkem května).

Na toto album inewton1974 upozornil server AppleInsider a ten předkládá popis nejdůležitějších zjištění.

Další drobné novinky Snow Leoparda

Instalační pomocník nyní varuje uživatele, že nezadali nápovědu k heslu a dialogová okna pro otevírání (Open) a ukládání (Save) souborů využívají technologii Quick Look pro náhledy.

Jiným zajímavým zjištěním je, že Apple užívá v novém Finderu, napsaném pro prostředí Cocoa, přechodové efekty. Především příkaz „Clean Up“ pro „úklid“ oken Finderu ikony „zasouvá“ na místo, místo aby je přemístil okamžitě. Údajně jde o hezký vizuální efekt a lze předpokládat, že se jich objeví víc. Finder též přidal nový posuvník do pravého dolního rohu svých oken v režimu zobrazování ikon, který umožňuje plynule měnit velikost ikon (o tom už ovšem víme).

Za zmínku také stojí, že Snow Leopard postrádá panel předvoleb pro QuickTime a ty se nenacházejí ani v přehrávači QuickTime X Player, což by mohlo nasvědčovat, že Apple nakonec přece jen do Snow Leoparda zahrne funkce, jaké dnes nabízí za příplatek QuickTime Pro.

Výběr zajímavých snímků obrazovek

A nyní se podívejme na další zajímavé detaily odhalené albem inewtona1974:

Panel předvoleb data a času dovolí uživatelům Snow Leoparda zobrazovat datum a čas (nebo den v týdnu) vedle sebe v liště menu Mac OS X.

Dost velkých změn doznaly předvolby pro časové pásmo. Při přejíždění myší přes mapu světa zobrazovanou v tomhle panelu se postupně zvýrazňují jednotlivá časová pásma. A již z dřívějších zpráv je známo, že časové pásmo půjde nechat nastavit automaticky s pomocí nového vývojového rámce Core Location pro určení polohy počítače, Snow Leopardem označovaného jako nové služby Location Services.

To se ovšem každému nemusí zamlouvat, uživatelé obávající se o narušení svého soukromí proto dostanou možnost vypnout určování polohy prostřednictvím Location Services ve všeobecných bezpečnostních předvolbách systému. Jejich panel navíc zavádí novou funkci, jež dovolí nastavit časové intervaly, po nichž Mac usne (nebo spustí šetřič obrazovky) a určí, po jaké době bude třeba zadat heslo k obnovení přístupu ke stroji.

Bude tak například možné nastavit, aby obrazovka zhasla po 10 minutách nečinnosti, ale nezamkl se systém a po 45 minutách bude třeba zadat heslo. (Současná verze Mac OS X tohle všechno sice také dovoluje, avšak neumožňuje nastavit pro jednotlivé úkony rozdílné časové intervaly).

Kalendář iCal přidal nové předvolby Accounts (účty), které vedle CalDAV účtů dovolují přidávat rovněž účty Microsoft Exchange, očekávaný krok v rámci ohlášené podpory Exchange ve Snow Leopardovi (firmware iPhonu takovou podporu obsahuje už od verze 2.0). A obdobné předvolby Accounts získal také adresář (Address Book) Snow Leoparda, nabízí se v nich volby pro synchronizaci kontaktů se službami Exchange, MobileMe, Yahoo a Googlu.

Panel předvoleb sdílení (Sharing) získal novou pokožku Scanner Sharing, pod Snow Leopardem tedy zřejmě bude možné sdílet též skenery. A nebude-li k Macu s Mac OS X 10.6 připojena myš, po otevření příslušného panelu předvoleb se začne hledat myš bezdrátová.

O tom, že nový QuickTime X Player přinese nové uživatelské rozhraní, se ví již od března, ale zpočátku byly dostupné pouze umělecké představy jeho vzhledu, něco se objevilo až v nedávných videoukázkách a teď nabízí příslušné snímky obrazovky také inewton1974.

Nový přehrávač navíc uživatelům dovolí nahrávat filmové soubory na YouTube či účty MobileMe. A též poskytne základní možnosti střihu (ořezu) videa a zvuku, což se uplatní především spolu s funkcí nahrávání dění na obrazovce.

Ke změnám došlo i v panelu předvoleb aktualizačního mechanismu Software Update, karta „Installed Updates“ (nainstalované aktualizace) byla přejmenována na „Installed Software“ (nainstalovaný software), což by mohlo naznačovat, že Apple nově dovolí přes tento mechanismus rovněž instalaci nového softwaru, nikoli jenom jeho aktualizací.

Když už je řeč o jednotlivých předvolbách, změnilo se také celkové uspořádání systémových předvoleb, předvolby pro myš a pro klávesnici se rozdělily do svou samostatných panelů (namísto současného společného panelu), předvolby pro Bluetooth se přesunuly z oddílu „Hardware“ do nového oddílu „Internet & Wireless“ (Internet a bezdrátové připojení) a předvolby „International“ byly přejmenovány na „Language & Text“ (jazyk a text).

Jejich panel v nové kartě „Text“ nabízí nastavení pro globální náhrady textových symbolů a výrazů (v rámci nových rozšířených textových služeb) a karta „Input Sources“ (zdroje vstupu) dovolí nastavovat vstupní metody (tedy především verze rozložení klávesnice) samostatně pro jednotlivé otevřené dokumenty (pořád pochopitelně existuje možnost nastavit stejný vstup pro všechny dokumenty).

Další novinku tvoří možnost rozdělení Terminalu do dvou pohledů, což při práci s příkazovou řádkou jistě přijde vhod.

Přepracování se dočkal též uvítací dialog Automatoru, namísto výběru úloh, jež se vykonají jako šablona, se ve Snow Leopardovi volí šablona pro „pracovní postup“ (Workflow). A nabízí se i volba „Service“ pro vytvoření systémové služby.

Změnily se také předvolby pro systémový náhled Preview a předvolby firewallu dovolují, aby podepsaný software přijímal příchozí připojení.

Jak bylo zmíněno již výše, Quick Look náhledy se objevují na více místech systému, Snow Leopard umožňuje zobrazit náhledy videa též v dialogu „Get Info“ (Informace).

A nakonec hlubší pohled do nitra systému: Jednou z významných novinek Snow Leoparda bude širší podpora 64bitového zpracování. Jádro (kernel) se v 64bitové verzi nabízí už v testovacích sestaveních, avšak jak ukazuje tento výpis nainstalovaných aplikací, mnoho komponent na 64bitů stále ještě nepřešlo.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: