Dodávky iPhone 5S budou nejméně do konce září omezené - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůNovinky

Dodávky iPhone 5S budou nejméně do konce září omezené

18. září 2013, 08.00 | Společnost Apple podle dostupných informací zatím mobilním operátorům dodala jen velmi malé množství kusů mobilního telefonu iPhone 5S. Podle některých prodejců je poskytnuté množství „groteskní“ a rozhodně nebude stačit na pokrytí očekávaného zájmu. Podle dostupných informací navíc zlepšení nepřijde dřív, než počátkem října. Více informací v článku.

Nákup nového iPhone 5S bude pravděpodobně komplikovanější, než dosud. Zatímco v minulých letech stačilo několik dnů trpělivě stát ve frontě před obchodem Apple Retail Store, zaplatit nejméně 550 dolarů (zhruba 11 tisíc Kč), proběhnout se mezi nadšenými prodejci a fanoušky a iPhone byl doma, letos to bude náročnější. Problém není ve frontě, penězích ani uličce slávy, ale v tom, že na vás iPhone 5S jednoduše nezbyde. A pokud ano, tak nejspíš nebude v barvě a s vnitřní pamětí, kterou jste si představovali.

 

 

Jinými slovy dodávky nového iPhone 5S jsou, alespoň podle neoficiálních informací ze strany amerických mobilních operátorů, velmi nízké a rozhodně nebudou stačit na pokrytí odhadované poptávky. Zhruba 80% všech telefonů iPhone, které Apple zatím dodal operátorům má tvořit levnější iPhone 5C. Přitom dosavadní zkušenost z Číny naznačuje, že zákazníci budou oproti iPhone 5C naopak preferovat dražší iPhone 5S.

 

Prakticky při všech dosavadních premiérách nové generace iPhone se Apple dobře připravil. Množství telefonů dostupných pro předobjednávku sice už bylo vyčerpané, společnost ale vždy dokázala uspokojit všechny zákazníky, kteří si pro nový telefon přišli do některého z kamenných obchodů Apple Retail Store nebo si jej po uvedení do prodeje objednali na internetu.

 

Vzhledem k tomu je omezení dodávek iPhone 5S přinejmenším zvláštní a v podstatě může být způsobené několika důvody:

 

  • Apple si iPhone 5S šetří do svých prodejen;

  • Apple se takto pokouší uměle zvýšit zájem o levnější iPhone 5C;

  • nízké zásoby jsou důsledkem výrobních problémů;

 

Jako nejpravděpodobnější z výše uvedených se zdá být poslední varianta, tedy, že Apple narazil na neočekávané komplikace při výrobě iPhone 5S. To potvrzuje i Ming-chi Kuo, analytik společnosti KGI Securities, který je tradičně poměrně dobře informován o dění kolem společnost Apple. Podle něj je na vině osazení iPhone 5S čtečkou otisků prstů, takzvaným Touch ID, jehož výroba se ukázala mnohem náročnější, než se původně předpokládalo. Ming-chi Kuo také uvedl, že změna k lepšímu nepřijde dříve, než v říjnu letošního roku, kdy by se dodávky iPhone 5S měly přinejmenším vyrovnat množství dostupných iPhone 5C.

 

Výrobním problémům modelu iPhone 5S pak nahrává i fakt, že právě iPhone 5S nebude až do oficiálního uvedení do prodeje vůbec dostupný k předobjednání. To naznačuje, že Apple se pokusí každý volný kus umístit do kamenných prodejen.

 

 

Ať je důvod pomalého startu iPhone 5S jakýkoliv, společnosti Apple spíš uškodí, než pomůže. iPhone 5C byl přijat spíš vlažně a ani v případě iPhone 5S nemůžeme mluvit o zářném úspěch, nad kterým by trhy zaplesaly. Připomeňme si, že akcie firmy po představení nové generace telefonu iPhone poklesly o 5%. A lze očekávat, že pokud bude množství dostupných iPhone 5S skutečně nízké, akcie firmy se propadnou ještě více.

 

 

Jak vážné jsou podle vás obavy ze špatné dostupnosti iPhone 5S? Vnímáte ji jako něco, co se může stát každému nebo se podle vás jedná o další z negativních proměn Apple po smrti Steva Jobse? Podělte se s námi o svůj názor v diskuzi.

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 » Rubriky  » Polemiky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: