Apple představil nové telefony iPhone. Díl 2: Telefony to nekončí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůNovinky

Apple představil nové telefony iPhone. Díl 2: Telefony to nekončí

11. září 2013, 14.30 | Nový iPhone 5S a iPhone 5C, čtečka otisků prstů, udržení iPhone 4S v prodeji, brzké vydání iOS 7 nebo rychlé uvedení nových iPhonů do prodeje. Včerejší tisková konference společnosti Apple potvrdila mnoho spekulací, vyvrátila mnoho jiných a v některých bodech i překvapila. Podívejte se na stručný souhrn toho, co Apple představil.

iPhone 4S zůstává v prodeji

I přes uvedení „levného“ iPhone 5C zůstává dva roky starý model iPhone 4S stále v nabídce Apple. iPhone 4S s kapacitou 8 GB tak nahradil iPhone 4 na pozici nejlevnějšího low-endového telefonu s nakousnutým jablkem v logu. Podle dostupných informací by iPhone 4S měl být k dvouletému úvazku zcela zdarma, tedy alespoň u operátorů v USA a západní Evropě.

 

 

Smysl ponechání zastaralého iPhone 4S v nabídce je zřejmý, tedy snaha přitáhnout k platformě iOS maximum zákazníků, tedy i ty, pro které je současná dvojice iPhone 5S a iPhone 5C příliš nákladná. Vzhledem k tomu, že Apple na platformě iOS vydělává především z prodeje hudby, her a dalšího multimediálního obsahu, dává tato strategie smysl. Na druhou stranu iPhone 4S je dnes už minimálně morálně zastaralým zařízením a jeho ponechání na trhu tak svědčí především o honbě Apple za ziskem, než za snahou poskytovat inovativní produkty.

 

iOS 7

Apple i přes hlasitou kritiku dokončil práce na iOS 7 a systém je připraven k distribuci. Jako první by se k jeho finální, tzv. „zlaté“ verzi měli dostat vývojáři a to už pár hodin po skončení úterní konference. Běžní uživatelé si iOS 7 budou moci stáhnout už ve středu 18. září. Stejně jako v minulých letech ale iOS 7 nebude hned dostupný všem zájemcům a je možné, že si na něj budeme muset pár dnů počkat..

 

Z dostupných demonstrací je patrné, že Apple od červnového představení iOS 7 zapracoval především na grafice. Ta působí sladěnější a méně kontrastní, možná jsme si ale jen už zvykli.

Seznam podporovaných zařízení iOS 7 zahrnuje iPhone 4 a novější, iPad 2 a novější a iPad mini a iPod Touch páté generace a novější. Oproti předchozím očekáváním by iOS 7 měl být od začátku dostupný jak pro iPhone, tak pro iPad .

 

700 milionů prodaných mobilních zařízení

Během října by počet prodaných mobilních zařízení, postavených na platformě iOS, měl přesáhnout hranici 700 milionů. Jedná se přitom o nevídaný obchodní úspěch – platforma iOS byla spolu s první generací iPhone představena teprve v roce 2007. V roce 2008 se přidal první iPod Touch a následně v roce 2010 první iPad.

 

Přestože Apple rozšiřuje produktovou řadu a uvádí derivované produkty, jako je iPad mini či iPhone 5C, dá se i tak říct, že počtu 700 milionů prodaných zařízení se firmě podařilo dosáhnout během pouhých šesti let a s pouhými třemi typy zařízení. Z tohoto hlediska se jedná o neuvěřitelný výkon, který jen těžko hledá sobě rovného.

 

Podle Tima Cooka, CEO společnosti Apple, bude iOS 7 nejrozšířenějším mobilním operačním systémem na planetě. Pravdivost tohoto výroku závisí na úhlu interpretace – OS Android před několika měsíci překonal hranici jedné miliardy aktivovaných zařízení a jeho tržní podíl dlouhodobě roste rychleji, než podíl platformy iOS. Android ale dlouhodobě trpí fragmentací mezi více verzí systému a jen poměrně malý podíl všech zařízení používá jeho nejnovější verzi. Oproti tomu adopce nových verzí iOS je mezi majiteli iPadů, iPodů a iPhonů mnohem rychlejší. Tedy – iOS 7 se velmi pravděpodobně stane nejrozšířenější verzí operačního systému vůbec. Bez ohledu na instalovanou verzi ale jasně vede Android.

 

Přichází iTunes Radio

Spolu s iOS 7 startuje Apple novou službu pojmenovanou iTunes Radio. Ta nabídne zcela zdarma streamování rádia takového žánru, jaký si uživatel zrovna vyžádá. Podle dostupných informací by hudbu každých 15 minut měl přerušit nespecifikovaně dlouhý reklamní blok. Každou hodinu pak budou posluchači muset shlédnout reklamní video.

 

Pro uživatele placené služby iTunes Match, jejíž cena se pohybuje okolo 500 Kč (tj. 24.99 dolarů) bude iTunes Radio dostupné zcela bez reklam.

 

iTunes Radio bude cross-platformní službou, která bude dostupná téměř na všech zařízeních Apple. Spustit ji bude možné na všech zařízeních s iOS 7, tedy iPadech, iPhonech a multimediálním přehrávači iPod Touch, stejně jako na Apple TV a počítačích Mac.

 

Jak jsme vás už v minulosti informovali, služba iTunes Radio má potenciál stát se pro Apple významným reklamním zdrojem příjmů z reklamy. Pravidelné reklamní bloky a potenciál stovek milionů posluchačů už před oficiálním spuštěním přilákal velké světové značky, které se jen pro účast v systému nebály dopředu investovat miliony dolarů.

 

iMovie, iPhoto a iWork zdarma k novému iOS zařízení

Všechna nová mobilní zařízení Apple postavená na iOS 7 budou nově automaticky vybavena aplikacemi iMovie, iPhoto a iWork (tj. Keynote, Numbers a Pages). Podle slov Tima Cooka se tím Apple snaží vyřešit současnou komplikovanou situaci, kdy si majitelé iPadů a iPhonů musí tyto aplikace kupovat separátně prostřednictvím App Store.

 

 

Nejedná se přitom o levnou záležitost – samotné iMovie pro iOS vyjde na 4.49 EUR, tedy zhruba 120 Kč, stejně tak iPhoto. Cena každé z aplikací kancelářského balíku iWorks se pak pohybuje na úrovni 8.99 EUR, tedy zhruba 232 Kč. Apple tak novým majitelům svých mobilních zařízení nabízí zdarma aplikace v hodnotě zhruba 900 Kč, což rozhodně není špatné.

 

Motivací Applu ovšem ani tentokrát není zájem o vyšší dobro, ale snaha o zvýšení podílu vlastních aplikací na daných trzích. Druhotným efektem pak bezesporu je silnější přitažení uživatelů ke službě iCloud a motivace k zakoupení některého z rozšiřujících balíčků.

 

Podívejte se sami

Na rozdíl od minulých událostí nebyla úterní konference společnosti Apple přenášená živě na internet. Ovšem už po pouhých třech hodinách od jejího skončení se můžete podívat alespoň na záznam z ní. Ten je dostupný buď přímo na webových stránkách společnosti Apple nebo v rámci aplikace Apple Events v Apple TV.

 

 

Jak se vám nové iPhony líbí? Podělte se s námi o svůj názor v diskuzi.

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: