Apple drží hotovost ve výši 147 miliard dolarů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůNovinky

Apple drží hotovost ve výši 147 miliard dolarů

3. října 2013, 07.30 | Neuvěřitelných 147 miliard dolarů, tedy zhruba 3 bilionů Kč, dosáhl balík hotovosti, který má společnost Apple prakticky okamžitě k dispozici. To přitom odpovídá celé jedné desetině všech hotovostních prostředků, které jsou v držení firem a korporací na území USA. Jak Apple s dostupnými prostředky plánuje naložit se dozvíte v článku.

Situace, ve které je momentálně společnost Apple, je bez nadsázky nevídaná. 147 miliard dolarů v podobě hotovosti a krátkodobých investičních instrumentů představuje aktivum, o kterém si většina světových korporací může nechat jen zdát. Příjmy společnosti navíc i nadále silně převažují nad jejími náklady, což objem dostupných prostředků i nadále zvyšuje a to tempem zhruba 1 %, tedy necelých 15 miliard dolarů, za rok. Pro srovnání kombinovaná hotovost držená společnosti Cisco, Google, Microsoft a Pfizer dosahuje zhruba 300 miliard dolarů, tedy okolo 6 bilionů Kč.

 

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně nestandardní situaci, představuje držení velkého množství hotovosti také nemalé riziko. Předně tedy hotovost uložená na běžných účtech a v krátkodobých finančních instrumentech není nejlepší investicí. Vlastně se jedná o investici dost špatnou, neboť prostředky jako takové nejenže nečinně leží a nepřináší firmě žádný další zisk, ale v případě byť sebemenší inflace bude jejich reálná hodnota postupně klesat.

 

 

Není se tak čemu divit, že od roku 2010, kdy v čele Apple stanu její současný CEO Tim Cook, se firma snaží najít nové cesty, jak s dostupnými prostředky naložit a co nejefektivněji je využít. Jak už bylo zmíněno dříve, jedná se o tak významnou sumu peněz, kterou nejenže nejde jednoduše utratit, ale která se navíc, v důsledku obchodních úspěchů Apple i neustále zvyšuje. Možná i proto jsou všechny dosud představené způsoby využití prostředků neproduktivní a spíš, než o cokoliv jiného se jedná o úlitbu akcionářům firmy. Tedy něco, co spoluzakladatel Apple a dřívější CEO Steve Jobs nikdy nepřipustil.

 

Dosud oznámené programy využití dostupných prostředků se tak v praxi omezují buď na výplatu dividend nebo na organizovaný zpětný odkup akcií společnosti. Jen v rámci něj by firma do konce roku měla z trhu stáhnout akcie v hodnotě neuvěřitelných 100 miliard dolarů, tedy zhruba 2 biliony Kč. Tato činnost přitom není nijak produktivní a firmě v dlouhodobém horizontu nepomůže. Jediným cílem tak je potěšit investory v čele s Carlem Icahnem, kteří o nahromaděné prostředky Apple už dlouhodobě usilují.

 

Situace je ovšem ještě trochu komplikovanější. Zmíněných 147 miliard dolarů, tedy zhruba 3 bilionu Kč, není americké centrále Apple okamžitě k dispozici, ale podstatná část této sumy se nachází v jednotlivých regionálních centrálách firmy. Otázka využití těchto prostředků je pak paradoxně ještě komplikovanější, neboť převod do USA (a následné využití například na zpětný odkup akcií) je zatížen mimořádnou, zhruba 20 % daní, což atraktivitu tohoto kroku značně snižuje.

 

Situace, ve které se Apple nachází tak trochu připomíná Pyrrhovo vítězství. Společnost má k dispozici nevídané finanční prostředky, ale paradoxně nemá k dispozici způsob, jak je efektivně použít.

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: