Akcie Apple opět silně posilují - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůNovinky

Akcie Apple opět silně posilují

24. září 2013, 07.30 | Necelých 10 tisíc Kč, neboli 490 dolarů, to je aktuální cena jedné akcie společnosti Apple. Za strmým nárůstem hodnoty o 5% stojí především dosavadní velmi dobré prodejní výsledky chytrých telefonů iPhone 5S a iPhone 5C. Pokud se ale Apple stejně úspěšný start nepovede i s novými iPady a OS X Maverics, mohou se akcie firmy na svou původní hodnotu vrátit už v horizontu několika málo týdnů. Více informací v článku.

Po několika týdnech nedůvěry a opatrných výprodejů zažívají akcie společnosti Apple opět silný růst. Zatímco úniky informací o chystaných modelech, obavy z příliš vysoké ceny iPhone 5C a nejistota dostupnosti iPhone 5S srazily cenu akcií z devítiměsíčního maxima 507 dolarů, tedy zhruba 9 750 Kč, na pátečních 471 dolarů, neboli něco málo přes 9 000 Kč, nad očekávání úspěšný start prodejů nových modelů iPhone je během jediného dne vrátil téměř na původní úroveň. Akcie Apple tak pondělní obchodování uzavřely posílením o 5% s cenou 490 dolarů, tedy 9 425 Kč.

 

 

Společnosti Apple se po dlouhé době opět podařilo překonat očekávání trhu a překvapit. Zatímco analytici obecně očekávali, že firma během úvodního prodejního víkendu udá 5 až 6 milionů kusů telefonů iPhone 5C a 5S, Apple se podařilo prodat více než 9 milionů telefonů.

 

Jak už ale bylo uvedeno v úvodu, i rychlé posílení hodnoty akcií neznamená, že investoři obnovili svou důvěru v budoucnost společnosti. Ta, vyjádřená právě hodnotou akcií, dosáhla svého maxima v polovině září loňského roku, kdy se jedna akcie prodávala za rekordních 702 dolarů, tedy zhruba 13 500 Kč. V reakci na uvedení iPhone 5 a následně také iPad mini, které se sice dobře prodávají, ale oproti předchozím verzím spíše reagují na současné trendy a nepřináší nic moc inovativního, akcie postupně klesly až na současnou hodnotu.

 

 

Podobná situace se opakuje i nyní – iPhone 5C a iPhone 5S jsou evidentně prodejně velmi úspěšné, v praxi ale zásadní inovace nepřináší. Je tak otázkou čím Apple (ne)překvapí v následujících týdnech, respektive jak bude zákazníky i trhem přijata jak nová generace tabletů iPad, tak i nový OS X Maverics. Pokud nepřinesou nic zásadně inovativního, lze očekávat další pokles hodnoty akcií společnosti a postupný pokles zájmu investorů o ně.

 

Není to přitom tak dávno, co do Apple vstoupil dravý americký investor Carl Icahn. Podle něj by se akcie společnosti měly opět vrátit nad hranici 700 dolarů za kus. Bohužel způsoby, kterými toho plánuje dosáhnout (tj. odkup akcií, výplata dividend, aj.) jsou sice investorsky atraktivní, faktickou dlouhodobou hodnotu firmy ale nijak nezvýší.

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: