Pojďme si hrát... s GarageBandem! (17) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůMultimedia

Pojďme si hrát... s GarageBandem! (17)

13. dubna 2005, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste se báli něco si s ní začít? Právě vypukla smyčkománie! A Kakaxa s Dubeckým už v tom jedou. Pojeďte s nimi. Prožijte dobrodružství hledání neznámého, stvoření neslyšeného, a přeměny ošklivého káčátka v elegantní labuť!

Dubiho tutorial 5 - Smyčkománie

V minulé lekci Dubecký učinil první základní krok. Našel smyčku, která zásadním způsobem změnila atmosféru skladby a vyřešil zádrhel s odlišnou tóninou. Dnes se podíváme blíže na vyhledávání a správu smyček v GB. Dubi vám přitom předvede, jak vytvořil základní rytmický doprovod své "úžasné hitovky".

 

skladba

Obsah:

Skvělé smyčky zcela zdarma...
Instalace smyček
Prohlížeč smyček - tlačítka vs. sloupce
Vyhledávání smyček
Poslech s nahrávkou
Vkládání smyček

 

Skvělé smyčky zcela zdarma

Dubi: Tak přátelé - všechno, co dnes budu potřebovat, jsem našel na webu a můžu vám to vřele doporučit.

Na MacJams.com pořádají takovou Garážbenďáckou soutěž a TuneLoops.com zase při té příležitosti uvolnili sadu smyček, která je fakt super, skvěle inspirativní, s každou druhou jsem hned začal skládat a...

Kakaxa: ...Dubi, zkrať to, prosím, ano, naši čtenáři si je tam stáhnou a my se můžeme dát do práce.

Dubi: Jistě, jenom jsem ještě chtěl říct, že když už se tam zaregistrujete, abyste si smyčky stáhli, tak tam taky zkuste nějakou vaši skladbu poslat, můžete vyhrát plno věcí, a hlavně, hlavně se taky můžete proslavit!

Kakaxa: Ano, od Dubeckého to zní trochu neuvěřitelně, ale musím to potvrdit. Tam to kolem GarageBandu opravdu žije, mají téměř 7 tisíc skladeb, a co jsem slyšel v té jejich "hitparádě", to skutečně znělo velmi dobře.

Dubi: No já dokonce nedávno čet', že Girl-X a Mars právě získali kontrakt u velkých firem (Sony Music a Imperial Records). A ta Girl-X je děsně sexy...

Kakaxa: ...tak dost, Dubi, já tě chápu, je jaro, my ale musíme vést tutorial, ne se koukat po ženských.

 

Instalace smyček

Dubi: Tak snad jsme vás trošku naladili, teď si otevřete notebooky, stáhněte si smyčky, nastartujte GB, zobrazte si prohlížeč smyček a ikonku Tune-Up Mini ze stažené disk image do něj přetáhněte.

Kakaxa: Pokud už máte GB 2.0 (a to doufám, že máte), tak si teď v liště prohlížeče smyček můžete vybrat zvlášť smyčky z každého balíku, který nainstalujete. Teď si pro přehlednost vyberte Tune-Up Mini.

 

Prohlížeč smyček - tlačítka vs. sloupce

Dubi: No a jak já postupuju? Tak za prvé si vždycky vytáhnu černou lištu až nahoru, abych viděl tlačítek co nejvíc. Ty tlačítka jsou klíčová slova, která tvůrci svým smyčkám přiřadili. A čím více jich zmáčknete, tím více svůj výběr vymezujete, tedy jako přesněji popisujete, co hledáte. Já na začátku většinou moc nevím, co hledám, takže je to trochu o náladě a o náhodě.

Kakaxa: Hmm, vypadá to, že i když ses při mém výkladu vždycky úporně dloubal v nose, že jsi při tom ještě stihl dávat pozor... Ale počkej - není to s tím množstvím tlačítek trochu zmatek, džungle, nepořádek, nejistota...?

tlacitka

Dubi: Já to tak mám rád. Přesně z těchto pocitů ze mě i proudí ta tvorba. Ale pro "tabulkáře" tady mám přehlednější řešení: tlačítkem vlevo dole se přepnete do sloupcového zobrazení. Je to zde uspořádáno jako soubory ve Finderu. A krásně tady vidíte, že to množství klíčových slov je vlastně složeno pouze ze 3 kategorií: žánry, nástroje a nálady.

sloupce

Tip: V závorce vidíte, kolik smyček se pod tímto klíčovým slovem nachází. Také je zde dobře vidět, jak tutéž smyčku najdete pod různými kategoriemi.

Kakaxa: Výborně, Dubi, žánry, nástroje v pořádku, ale s těmi náladami je to složitější: jsou zde také popisy zvuku smyček, jako zkreslená/čistá, akustická/elektrická, melodická/disonantní, sólo/sbor apod. Tak začni už s tím hledáním.

 

Vyhledávání smyček

Dubi: Teď mám ve skladbě pracovní zpěv s kytarou a jednu náladotvornou smyčku. Ta je na jednom tónu, takže bez problémů prochází celou harmonií, jak se mění doprovodné akordy.

Kakaxa: Ale jistě, starý fór s napětím a průchozím tónem: U2, Pražský výběr, Chaprál Crazy - Plesk!...

Dubi: (zasněně vydechne) A teď: Dubecký... (probere se) Co mi nejvíc schází, jsou nějaké bicí. Vezmu to přes tlačítka a zkusím zmáčknout All Drums, pak k tomu ještě Electronic.

Tip: Můžete klepnout kdekoliv v řádku smyčky a na další se přesunout šipkou dolů.

Dubi: To už zúží výběr na rozumné množství a já si nalezené smyčky začnu klepnutím přehrávat. Hned si...

Kakaxa: (rozrušeně, přerývaně) ...Tak tady já musím zasáhnout, ty řekneš, přehrávat, přehrávat. Přátelé, mluvím z vlastní zkušenosti, tady teď máte jenom Tune-Up Mini, ale jakmile toho máte víc... Třeba moje sbírka smyček zabírá 3,6GB! To si takhle potom můžete hrát celou noc! A až pak odpadnete vysílením, řeknete si, to by mohlo být skladeb, ale ono nic za vámi nezůstane, "zbrowsili" jste toho tolik, že si z toho stejně nic nepamatujete... a vůbec žádnou... můžete... začít znovu...

Dubi: ...To jsem právě chtěl říct, kdybyste mě Mistře Kakaxo nechal domluvit, že velmi silně doporučuji našim čtenářům, aby od začátku používali zatržítko Favourites - po noci plné vášnivého "browsení" pak stačí zmáčknout druhé tlačítko zleva a pak dle libosti další kategorie, vždy pak uvidíte pouze ty vybrané.

Tip: Tlačítka Reset se bát nemusíte, nic si tím nesmažete - pouze najednou vypnete všechna zmáčknutá tlačítka. Pak můžete začít svůj výběr nanovo a z jiného konce.

Kakaxa: (hlesne) Tak už nám předveď ten svůj zázrak. (zakysle) Mistře...

 

Poslech s nahrávkou

Dubi: V mé síti, vymezené tlačítky Favourites & All Drums & Electronic, uvízly 3 rybky-smyčky.

Abych zjistil, která se ke skladbě hodí, zapnu přehrávání [mezerník], převinu na začátek [Z, Home]. Doporučuji vybrat nějaké místo, kde už se zpívá, případně si zapnout Cycle mode [C], kdy se bude dokola přehrávat žlutě vyznačený úsek.

Tip: Žlutý trámec lze přesouvat i rozšiřovat. Ujistěte se, že máte zapnutou mřížku [apple-G].

Kakaxa: A já bych zase doporučoval, abys teď trochu ztlumil tu tvou demo stopu - je příšerně nepřesná, takže by nám kazila dojem, třeba bychom si pak jen kvůli tomu mysleli, že dotyčná smyčka tam nejde.

Dubi: Ano, jistě.

Kakaxa: Zní to lépe.

Dubi: Klepnu na první smyčku ElectroBeat 6. Co říkáte?

Kakaxa: Já říkám - je to dobrá smyčka, ale nehodí se sem. Je tam nepříjemný protirytmus, zkus další.

Dubi: Tak Glitchbeat 1...

Kakaxa: Nóo, to je zajímavé (rozehřívá se), sice tam nejsou standardní bicí, ale výborně to rozpohybovává, zní to tak moderně... šup tam s ní!

 

Vkládání smyček

Dubi: Takže to už znáte z předchozí lekce, vůbec nemusíte přehrávání zastavovat, prostě smyčku chytnete a přetáhnete do prázdného místa v hlavním okně.

Kakaxa: Teď je ale potřeba přehrávání zastavit, vypnout Cycle [C] a smyčku natáhnout za její pravý horní roh, aby vám hrála přes celou skladbu.

Dubi: Ještě tady mám jednu favoritku. Zase ji k tomu pustím, co myslíte?

Kakaxa: Víš ty co? Šoupni ji tam taky! Trochu ji ale ztlum. A demo stopu teď zas můžeš mírně přidat.

po sestaveni

 

 

Tady je ke stažení ještě kompletní skladba v GB souboru (8MB).

___________________________________________________

Nahrajte si svoji vlastní skladbu! Pokračujte s Dubeckým, třeba to dokážete lépe než on! Na konci tutorialu vaše skladby v redakci zhodnotíme a ten nejlepší z vás pak může strávit den v profesionálním nahrávacím studiu 3bees (bez dalších podmínek) zcela zdarma!

Příště: Dubiho tutorial 6 - Žár trvá!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: