Matrox RTMac - dokonalý realtime? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Multimedia

Matrox RTMac - dokonalý realtime?

25. července 2001, 00.00 | Dluho očekávaná karta pro střih v reálném čase ve skvělém programu FinalCut je konečně na trhu. Jaké funkce vám přinese a nakolik vám ušetří čas? Čtěte naši důkladnou recenzi.

Jednu z hlavních novinek, které sebou přinesla nová verze nelineární střihové aplikace Final Cut Pro 2.0, představuje podpora realtime efektů. Jako první na tuto výzvu zareagovala společnost Matrox a za halasného vytrubování famfár představila hardwarové řešení pro střih v reálném čase nazvané RTMac.

To Render Or To Be

Každý, kdo si někdy vyzkoušel práci s počítačovou střižnou, dobře ví, jaké útrapy dokáže přinést výroba nejrůznějších efektů a triků. Většina nelineárních střihových systémů, včetně Final Cutu, totiž využívá tzv. „non-destructive editing", což znamená, že zdrojový materiál zůstává vždy v původní podobě na disku, a to i případě, kdy v něm provedete například barevné změny. Tím je sice zaručeno, že jakoukoliv úpravu můžete kdykoliv zrušit a vrátit se k originální podobě, ale na druhé straně je nutné i sebemenší změnu uložit jako zcela nový záběr. Pokud tedy například změníte velikost výřezu nebo přidáte červenou barvu, musí počítač nejdříve na základě vámi zadaných parametrů okénko po okénku vytvořit výslednou podobu záběru a uložit ji na disk jako nový soubor. Teprve poté je možné výsledek korekcí přehrát.

Celý tento proces se nazývá anglickým slovem „render" (počítání) a v závislosti na náročnosti úprav může zabrat v případě minutového záběru i několik hodin. Musíme si totiž uvědomit, že sekunda videa ve formátu DV obsahuje 25 obrázků v rozlišení 720x576 bodů, které se skládají z 25 Mbitu dat. Vedle výpočtu samotných změn je navíc nutné upravený obrázek zároveň komprimovat do DV codecu.
Pokud pracujete na obsáhlém projektu a tlačí vás termíny, mohou náročné a časově zdlouhavé výpočty představovat takřka existenční problém. Proto přišli výrobci nelineárních střihových systémů s hardwarovou akcelerací, která dovoluje sledování úprav v reálném čase. Před exportem zpátky na magnetický záznam je sice nutné celé hotové dílko renderovat, neboť kvalita realtime efektů není stoprocentně spolehlivá, nicméně možnost korigovat obraz bez nutnosti čekání na výpočet každé, byť sebemenší změny, představuje nezanedbatelnou časovou úsporu.

Střižna pro každého

S uvedením Final Cutu přišla v oblasti digitálního videa malá revoluce. Přesto, že tento produkt, který původně vznikal pod hlavičkou firmy Macromedia a později jej odkoupil Apple, vstoupil na relativně rozdělený trh, dokázal se prosadit a během několika měsíců získal obrovskou popularitu u nezávislých filmařů a televizních studií. Stalo se tak nejen díky intuitivnímu rozhraní a snadné obsluze, ale svou roli sehrál i fakt, že společně s applovským hardwarem vytvořil komplexní střihové řešení za velmi přijatelnou cenu. Většina osvědčených hráčů na poli nelineárních střihových systému totiž poněkud zaspala nástup DV formátu a soustředila se na drahá hi-endová řešení, zatímco Apple vytušil nástup digitální revoluce a nabídl levnější variantu, která dokáže svými možnostmi uspokojit televizní profíky a zároveň je cenově dostupná i pro komunitu nezávislých a internetových filmařů.
Aby ovšem bylo řešení na bázi Final Cutu skutečně komplexní a konkurenceschopné, potřeboval Apple nabídnout rovněž realtime. V současné době se tak na trhu objevila hned dvě zařízení, na jejichž vývoji se úzce podíleli také cupertinští inženýři. Prvním z nich je hi-endová CinéWave společnosti Pinnacle, která si v reálném čase poradí i s nekomprimovaným videem, a druhým právě RTMac firmy Matrox. Uživatelé Final Cutu si díky tomu mohou přesně v duchu jeho filosofie vybrat mezi vysoce výkonný, leč dosti drahým (vyjde na 6.500 $), nebo cenově dostupnějším řešením pro nezávislou produkci.

Část 2 z 5: Instalace a konfigurace ->

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

RT katry na trhu

Autor: uzivatel Muž

Založeno: 25.07.2001, 12:03
Odpovědí: 0

Na světovém trhu je realtime karet pro MacOS samozřejmě více, nejen CinéWave a RTMac, ale ty jsou všechny analogové. A pokud vím, tak RTMac je realtime pouze na analogovém výstupu, tj. přes FireWire realtimové efekty neuvidíte.Nebo snad ano? Jinak recenze je slušná, ale RTMac bych si nekoupil... díky. Je smutny, ze na PC jsou MNOHEM lepší karty za menší peníze... a na Macu zatím velky kulový.
Jinak souhlasim s nazorem Radima Bublika (příspěvek na konci recenze)...

Odpovědět na příspěvek

karty

Autor: Michal Muž

Založeno: 27.07.2001, 10:18
Odpovědí: 0

Ma nekdo ze zde pritomnych zkusenosti s vyrobky Formac?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: