Upgrade na Snow Leoparda v praxi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůMac OS X CZ

Upgrade na Snow Leoparda v praxi

Snow promo

15. září 2009, 00.00 | Pokud uvažujete o zakoupení Snow Leoparda nebo jej již vlastníte a chystáte se na upgrade počítače, nemáte se čeho bát. Vyzkoušeli jsme v praxi základní instalaci upgradu Snow Leoparda.

Snow Leopard neboli Mac OS X 10.6 se prodává již několik týdnů a přesto řada stávajících uživatelů Leoparda váhá s upgradem. Apple dokonce již vydal i verzi 10.6.1, která řeší některé drobné chybičky a uživatelé v diskuzních fórech se ve většině shodují na tom, že Snow je stabilní a bezproblémový. Co přesně znamená upgrade systému?

1. Příprava
Prvním krokem by měla být příprava. Snow Leopard je určen pro počítače osazené procesory Intel, takže se ujistěte, že nepoužíváte starší PowerPC Mac. V podstatě na všech Macích s Intel procesorem Snow Leopard poběží bez problémů a z nekompatibility strach mít nemusíte.

Druhým krokem přípravy by měla být záloha všech dat. Pokud používáte Time Machine, tak stačí jen ujištění že záloha není příliš stará. Pokud Time Machine nepoužíváte, asi nejjednodušším způsobem je zkopírovat celý systém a domovské složky na externí disk. Samozřejmě lze použít desítky dalších cest, osobně preferuji prosté přetažení ikony systémového disku na externí disk.

Třetím krokem je případné přihlášení se pod uživatelským účtem, který má administrátorská práva. Pokud používáte jediný uživatelský účet, nemusíte řešit nic.

Čtvrtým krokem je pak povypínat všechny běžící aplikace a můžeme začít instalovat.

2. Samotná instalace
Po vložení DVD Snow Leoparda se otevře okno nabízející ikony standardní instalace, dokumentace a volitelné instalace. Apple odvedl velmi dobrou práci a instalování 10.6 systému přímo na starší 10.5.x podle všech ohlasů je zcela bezproblémové. Proto jsme tuto cestu využili, je snadná a pokud máte systém v rozumné kondici, není důvod si komplikovat život čímkoli složitějším.

Po odklikání licence a cílového disku se rozeběhne instalační proces. Nevyžaduje žádnou spolupráci uživatele a trvá dle výkonu a rychlosti mechaniky 30 – 60 minut. Konkrétně na nejnovějším MacBooku Pro 17“ necelých 40 minut. Na starším MacBooku Pro 15“ trvala instalace 47minut. Na MacBooku Air s externí mechanikou přesně hodinu. V průběhu instalace se počítač 3x restartuje, což je v pořádku.

3. Po prvním přihlášení
Pokud provádíte přímý upgrade z 10.5.x na 10.6, systém si zachová všechna nastavení, data, zůstanou všechny aplikace i vše co je ve vašem keychainu. Neboli můžete okamžitě dál pracovat přesně tak jako před upgradem. Z testovaných aplikací pouze systémový Mail potřeboval po prvním spuštění několik minut pro upgrade databáze. Jinak vše fungovalo okamžitě a bez problémů.

4. Kompatibilita
Nový systém nepřináší jen nové funkce, ale i změny ve vnitřní struktuře a s tím spojené potenciální problémy s kompatibilitou. Snow Leopard naštěstí nepředstavuje příliš dramatický krok v tomto směru, takže nekompatibilních aplikací je zatím hlášeno velmi málo. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit bezproblémový běh všech systémových aplikací, Time Machine s Time Capsule, NeoOffice 2.2.5 P14, Adium 1.3.6, Skype 2.7.0.330, BBEditu 9.2.1, Transmitu 3.6.7, iWorks 09, iLife 09, Aperture 2.1.4, Adobe Creatice Suite CS4, Evernote 1.4.9, Toast 10.0.2, Things 1.2.1, VMFusion 2.0.5. Jediná aplikace, která měla trochu problém byl 1Password, který vyžadoval instalaci verze beta3, ale i ta se chová zcela korektně.

Co říct závěrem?
Instalace upgradu Snow Leoparda na Leoparda se opravdu bát nemusíte. Je to velice jednoduchý a rychlý proces, který zvládne kdokoli kdo kdy s Macem chvíli pracoval.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Mac OS X CZ  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

cista instalacia?

Autor: bawy Muž

Založeno: 15.09.2009, 01:25
Odpovědí: 0

Mňa by len zaujímalo, ako sa chová snow leopard, ak chcem čistú inštaláciu. Neskúšali ste to niekto ? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: cista instalacia?

Autor: Petr Muž

Založeno: 15.09.2009, 07:40

Tady:
http://superapple.
cz/tag/instalace/
najdes kompletni petidilny serial o instalaci Snow Leoparda, včetně čisté instalace a ostatních myslitelných variant...

Odpovědět na příspěvek

RE: cista instalacia?

Autor: MartensPh Muž

Založeno: 15.09.2009, 07:44

Vlivem problémů po upgrade SL na Leoparda (rok stará čistá instalace), který sice proběhl výborně, ale začal střečkovat až druhý den večer! Měla mě varovat hláška SLka, že si upgraduje Keychain. Kombinace SL na jednom, MobileMe a synchronizace Keychainu s dalším Leopardem byla smrtící, tak jsem udělal čistou instalaci a musím říci, že je to ještě lepší než upgrade. Dokonce už mi funguje zase i second click dvěma prsty na touchpadu. Já osobně i u 2. počítače jdu do čisté instalace, časově to není zase tak náročné. Rozdíl na mém MacBooku mezi čistou a upgradem vidím.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: cista instalacia?

Autor: user Muž

Založeno: 15.09.2009, 10:08

Mohu jen potvrdit. Kolega provedl upgrade na jeho MacBooku Pro (cca 2 roky nepřeinstalovávaného systému...), já čistou instalaci na MacBooku ... a běh je neporovnatelný, najednou mám rychlejší počítač, než on :) Doporučuju jednoznačně čistou instalaci! On už se na ni chystá ostatně také... Máte-li Time Machine v chodu, nemáte problém, i po čisté instalaci se Vám samozřejmě stejně nabídne obnova všeho možného...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: cista instalacia?

Autor: Adam Muž

Založeno: 16.09.2009, 18:53

mate nekdo zkusenost zda je lepsi cista instalace+TM nebo upgrade nebo cista a dohrani app znovu?

Mam totiz takovy pocit, ze se mi hodne nakop leopard po instalaci noveho safari a doufam, ze to 10.6 trosku zlepsi, ale nerad bych aby mi tam pripadnou neplechu nahral TM zpet...

Odpovědět na příspěvek

RE: cista instalacia?

Autor: Aloisius Muž

Založeno: 15.09.2009, 10:09

Ja jsem provedl cistou instalaci, predtim jsem dal format disku pres disk utility z instal DVD. Samotna instalace trvala asi 20 minut, potom jsem dal transfer dat a uctu ze zalohy Time Machine. Zatim vse v normalu.

Odpovědět na příspěvek

Priprava

Autor: Jiri Muž

Založeno: 15.09.2009, 06:41
Odpovědí: 0

Druhy a treti krok spolu souvisi??Pokud mam jeden ucet musim take zalohovat??

Odpovědět na příspěvek

Update z Mac OS 10.4.11

Autor: Falcon Muž

Založeno: 15.09.2009, 07:09
Odpovědí: 0

Naprosto stejně bezproblémový byl update z Mac OS 10.4.11 a to pomocí tzv. updatovacího DVD pro 10.5. za cca. 770 Kč.
MacOS 10.5 jsem vůbec nepoužíval, protože jsem zde měl velké problémy s nekompatibilitou některých aplikací jako Internet Clean Up 5.0.4 a dalšími, které mi po nainstalování ze zálohy opakovaně 10.5. shazovaly a vzhledem k poměrně velkému počtu aplikací, které používám a případné nemožnosti je nahradit jinými, jsem tedy po opakovaných problémech a trošku svojí lenosti, kdy se mi nechtělo systémem pokus chyba opakovaně zkoušet, které další aplikace mi ještě Leoparda shazují, na používání MacOS 10.5 rezignoval.
Měl jsem trošku obavy, zda se problémy nebudou opakovat i s 10.6, ale byl jsem velmi příjemně překvapen tím, že instalace na mém MBP 2.2 GHz, model 2007, 4 GB RAM, proběhla po asi 47 minutách naprosto bez problémově. Problematické aplikace byly označeny a informace o nic se ocitly ve zvláštní složce a systém je stabilní, pracuje naprosto bez problému, všechna nastavení se převedla a ještě mi nový systém ušetřil cca. 5 GB místa na disku.
Nejvíce používané aplikace jako Neooffice 3,Parallels 4.0. Adobe CS 3, Cros Over 8 pracují stejně jako hry a to i ty klasické pod DosBoxem naprosto bezproblémově a jsem velmi spokojen, protože mi, možná subjektivně připadá, že se i celý systém zrychlil.
Myslím, že mohu přechod všem stávajícím uživatelům 10.4 jen doporučit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Update z Mac OS 10.4.11

Autor: Lee Muž

Založeno: 15.09.2009, 08:17

Ad Falcon: Myslíte, že stejně hladký bude přechod na 10.6 z 10.4.11? Upgradovací 10.5 nemám a Tiger nám doma zatím dobře slouží.

Kdy se nahradí 10.6 u nově prodávaných Maců, stavající instalačky 10.5? Na Vánoce?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Update z Mac OS 10.4.11

Autor: Falcon Muž

Založeno: 15.09.2009, 09:41

Já jsem updatoval přímo z 10.4.11 na 10.6 a naprosto bez problému viz. výše psáno.
Oficiálně je ono ,,updatovací''DVD určeno pro update z 10.5, ale funguje i pro update z 10.4.11.

Odpovědět na příspěvek

RE: Update z Mac OS 10.4.11

Autor: Grimca Muž

Založeno: 24.11.2009, 20:25

to: Falcon
Ahoj, tak jsem zkoušel upgrade z 10.4.11 na 10.6, ale nějak mi to nejde. Píše mi to, že to nelze provést pro tuto verzi. Můžeš mi poradit, jestli jsi prováděl něco jinak, než že jsi vložil DVD a pak vše si nechal běžet ...... Díky

Odpovědět na příspěvek

Adobe Creative Suite CS3?

Autor: JuraP Muž

Založeno: 15.09.2009, 08:57
Odpovědí: 0

Poběří mi ve SnowLeopardovi česká CS3? Diky za info.

Odpovědět na příspěvek

RE: Adobe Creative Suite CS3?

Autor: Falcon Muž

Založeno: 15.09.2009, 09:42

Já mám americkou verzi a ta zatím funguje bez problému. Ale mám i americký systém.

Odpovědět na příspěvek

RE: Adobe Creative Suite CS3?

Autor: Michal Domnosil Muž

Založeno: 15.09.2009, 13:11

Zkoušel jsem v práci a po dvou dnech se vrátil k 10.5. Všechny aplikace CS3 mi začaly padat několikrát denně. Největší problém jsem ale měl s Quarkem 7.5, ten byl v podstatě nepoužitelný. Je však možné, že problémy můžou být spojeny s instalací (provedl jsem čistou, ale aplikace jsem nechal instalovat ze zálohy).

Jinak ještě známý problém s 10.6 /10.6.1 je to, že dálkové ovládání nejze přiřadit jen vyhrazené aplikaci. Takže pokud používáte třeba Movist, VLC nebo MPlayer, nebude Vám DO fungovat správně.

Odpovědět na příspěvek

bezproblemovy SL?

Autor: rajo Muž

Založeno: 15.09.2009, 16:22
Odpovědí: 0

No, jak je SL bezproblémový, se stačí podívat na diskuze na apple.com nebo na twitter... Problémů jsou tisíce, mě s čistou instalací na iMacu 2006 padalo skoro všechno. Naštěstí to napravil 10.6.1, ale systém rozhodně není "bezproblémový".

Odpovědět na příspěvek

RE: bezproblemovy SL?

Autor: Rucka Muž

Založeno: 15.09.2009, 22:31

Nevzpomínám si, kdy jsem naposled opět vracel stary systém. Po instalaci SL mi nesla nainstalovat tiskárna Xerox s EfiFairy. TimeMachine to vše napravoval pul dne... Modernizace 10.6.1 nic nevyresila.

Odpovědět na příspěvek

A co čeština ?

Autor: Krtek Muž

Založeno: 15.09.2009, 16:24
Odpovědí: 0

Zkoušel někdo upgrade rovnou z počeštěný 10.5.8 ? Předpokládam že by to mohlo naběhnout na anglickou 10.6 ale nezkolabovalo by to během instalace ?
Co případně čistá instalace + převod účtů, dat a programů z timemachine ?

Odpovědět na příspěvek

RE: A co čeština ?

Autor: T. Sochor Muž

Založeno: 04.11.2009, 15:11

To by mě taky zajímalo, hledám všude možně ale nikdo se neozývá. Že by všichni uživatelé v Česku měli systém v angličtině? Pokud můžete, prosím napište někdo.

Odpovědět na příspěvek

RE: A co čeština ?

Autor: ERT Muž

Založeno: 04.11.2009, 15:49

měl sem 10.5 bez změny sys ( SU fungovalo a instalace taky) a upgrade proběhl v pořádku.

Jen mě děsila délka čekání na náběh DVD, což ale bude problém jen u mě.

Česštinu sem zase přes Pacifista nahodil po update na 6.1 a pohodička - > 2x rychlejší i na 32bit CPU.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Nevzpomínám si, kdy jsem naposled opět vracel stary systém. Po instalaci SL mi nesla nainstalovat tiskárna Xerox s EfiFairy. TimeMachine to vše napravoval pul dne... Modernizace 10.6.1 nic nevyresila.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: