Zveřejněna data o chování uživatelů aplikací iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zveřejněna data o chování uživatelů aplikací iPhonu

23. února 2009, 08.00 | Analytická firma Pinch Media zjistila, jak uživatelé zacházejí s aplikacemi pro iPhone a iPod touch staženými z App Store.

Aplikační obchod Applu App Store, z něhož si lze stahovat programy pro iPhone a iPod touch, se všeobecně považuje za ohromný úspěch, přičemž se však jako hlavní kritérium bere počet aplikací nabízených v tomto obchodu, který již překročil hodnotu 20 000.

Poměrně málo se ale zatím vědělo o tom, jak uživatelé vlastně se staženými aplikacemi, ať už placenými, anebo poskytovanými zdarma, zacházejí, Apple je v tomhle ohledu jako obvykle na informace velmi skoupý.

Nyní však se svými zjištěními přišla firma Pinch Media. Ta se dostala do obecného povědomí především svými zprávami o zachycení testů nového modelu iPhonu, dosud známého jen pod identifikátorem „iPhone 2,1“.

To však byl pouze vedlejší důsledek hlavní činnosti firmy, jež poskytuje vývojářům aplikací iPhonu analytické nástroje a služby, jimiž sleduje využívání aplikací na iPhonu a nabízí jim též reklamní služby, svými analýzami se snaží vývojářům pomoci zjistit, kdy se více vyplatí aplikaci prodávat a kdy bude výhodnější sponzorovat ji z reklam (a obstará též příslušnou inzerci).

Analýza 30 milionů stažení

Firma tak sleduje poměrně velký počet stažení aplikací pro iPhone a minulý týden zveřejnila na setkání vývojářů aplikací iPhonu v New Yorku prezentaci (33stránkový Flash dokument) předkládající zjištění z analýzy více než 30 milionů stažení aplikací.

To samozřejmě představuje jen menší část celkového počtu stažení z App Store, týká se to pouze těch aplikací, které se rozhodly využít služeb Pinch Media, ale rozhodně to už je statisticky reprezentativní vzorek.

Opakované používání bezplatných aplikací prudce klesá s časem

Největší pozornost pochopitelně vyvolalo zjištění, že se jen 20 procent uživatelů vůbec kdy vrátí ke stažené bezplatné aplikaci po jejím prvním použití.V průběhu času toto procento dále klesá, po jednom měsíci aplikaci opakovaně užívá méně než 5 procent uživatelů a po třech měsících se tahle hodnota blíží nule (příslušná křivka vypadá takto).

02mm23022009f.jpg

Podobný, ačkoli ne tak strmý pokles se projevuje také u placených aplikací, z čehož lze soudit, že vývojáři aplikací mají jenom poměrně málo času na to, aby zaujali pozornost zákazníků.

Chabé příjmy z reklamou sponzorovaných aplikací

Pinch Media se také pokusila zodpovědět jednu otázku často kladenou vývojáři: zda aplikaci vydat jako placenou, anebo jestli sáhnout po modelu bezplatného softwaru sponzorovaného z reklam. Ze zpracovaných dat vyplývá, že se placené aplikace používají o trochu více než ty bezplatné a o něco delší dobu. S podporou z reklam dokáže finančně uspět skutečně pouze velmi málo aplikací.

Za předpokladu, že každý uživatel bezplatnou aplikaci v průměru použije desetkrát a že se tyto aplikace provozují asi 6,6krát častěji než placené programy (takže tady máme aspoň částečnou odpověď na to, jaký je poměr mezi využíváním placeného a bezplatného softwaru z App Store) by typická aplikace musela své uživatele doslova bombardovat reklamami, aby přinesla peníze srovnatelné s příjmy z placených titulů.

Průměrná bezplatná aplikace by musela dosahovat 8,75 USD na CPM (výnosu na tisíc shlédnutí reklamy), aby dala příjmy porovnatelné s průměrnou placenou aplikací, jenže současný trh přináší 0,5 až 2 USD na CPM. A tak z reklam dokáže získat dostatečně vysoké výnosy jen několik málo zvlášť oblíbených aplikací, tvořících dohromady méně než 5 procent trhu.

Pinch Media proto doporučuje, aby vývojáři své aplikace raději prodávali, nemají-li nějaký zvláštní důvod, proč je nabízet zdarma.

Hodně pochopitelně záleží i na kategorii, do níž daný softwarový titul spadá. Hry se používají déle než všechny ostatní aplikace. Podíl dlouhodobých uživatelů z celkového počtu stažení je pro většinu aplikací poměrně malý, činí asi 1 procento, zájem uživatelů si krátkodobě více udržují sportovní aplikace, naopak dlouhodobě si nejlépe vedou zábavní tituly.

Podmínky pro vstup do seznamů nejstahovanějších aplikací

Značný vliv však má také to, zda se aplikace dostane do seznamu nejstahovanějších aplikací, který uveřejňuje App Store. Zařazení do seznamu přirozeně šance aplikace citelně zvyšuje. Pinch Media odhaduje, že bezplatná aplikace potřebuje 5 000 stažení během 24 hodin, aby se dostala do seznamu 100 nejoblíbenějších titulů a 20 000 stažení za stejnou dobu k probojování do seznamu 25 nejstahovanějších.

Kvůli rostoucímu počtu aplikací v App Store ovšem roste konkurence, takže se prahové hodnoty pro proniknutí do těchto seznamů pořád zvyšují, před šesti měsíci činil práh pro vstup mezi horních 25 poloviční počet stažení, mezní hodnota pro seznam 100 nejoblíbenějších aplikací se dokonce od té doby zpětinásobila (což ukazuje tahle tabulka).

03mm23022009f.jpg

Závěrečné shrnutí

Pinch Media ovšem hodnotí aplikace jen z hlediska příjmů, jaké mohou přinést svému tvůrci. To sice určitě zajímá hodně vývojářů, ale v případě bezplatných aplikací jistě existuje i dost takových, kterým o peníze zase tolik nejde.

A celkové závěry Pinch Media nejsou nijak překvapivé, to, že většina uživatelů trvale využívá pouze nepatrný zlomek z celkové nabídky aplikací, platí pro všechny platformy, nejenom pro iPhone. A zvlášť v případě bezplatných aplikací se dá předpokládat, že si je sice stáhne spousta lidí na zkoušku, ale většinu z nich po vyzkoušení zase opustí.

Analytici nejspíš začnou z dat Pinch Media vyvozovat dalekosáhlé závěry, avšak když se na ně podíváte s patřičným odstupem, tak v podstatě nic převratného neříkají. Stejně jako na jiných platformách jen nepatrná část aplikací přiláká větší uživatelskou obec a získat z nich podstatnější příjmy se poštěstí pouze málokomu, v případě iPhonu to ovšem dále ztěžuje velice silná konkurence daná velkým množstvím dostupných aplikací, navíc často si navzájem hodně podobných.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

nebavi me to

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 23.02.2009, 08:47
Odpovědí: 0

Uz davno me nebavi probirat se neprebernym mnozstvi kravin a nikdy me nebavio zkouset kupovat aplikace s tim, ze to treba bude dobry. Urcite mi soustu dobrejch uniklo, ale jak k nim mam sakra prijit? Jediny co pro to delam, je to, ze si nechavam do rss zasilat ty aplikace u kterych se zmenila cena. Novinky jsem zrusil uz davno, protoze tech kravin bylo cil dal tim vic. Obcas kdyz me prepadne nalada na hledani neceho uzitecnyho, ale vetsinou to dopadne tak, ze je to placeny a to doopravdy zkouset nebudu, obcas daj vyvojari i verzi Lite za 0,99centu....!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: nebavi me to

Autor: juramac Muž

Založeno: 23.02.2009, 12:03

To je blbe, kdyz clovek nevi ,co chce a hleda " to " jen u free versi zdarma. To se nedivim, ze te to nebavi..... Vetsina uzivatelu hleda neco konkretniho v danych kategoriich, vedi, co chteji a sleduji konkretni nabidku. A vetsina si za dobrou aplikaci take klidne i zaplati, proste si jednou za cas daji o nekolik piv mene.....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nebavi me to

Autor: Attog Muž

Založeno: 23.02.2009, 14:25

Vzdycky hledam konkretni aplikaci za konkretnim ucelem, takovou aplikaci pak pouzivam dlouhodobe, nerozumim tomu vysledku te ankety. Asi 2x jsem se spletl jinak ale vzdycky jsem sel po konkretni aplikaci.
Attog

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nebavi me to

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 23.02.2009, 15:11

Tak jinak, kdyz najdu 5 aplikaci ktery delaj to co hledam a kazda stoji nejakej ten dolar, tak jak si mam pak vybrat, kdyz neni demo?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nebavi me to

Autor: Bobík Muž

Založeno: 23.02.2009, 19:23

Jasně, není problém v tom, že by na to člověk neměl, ale třeba já se bojím, že se aplikace neosvědčí a tedy jsem těch 0,79 euro vyhazoval zbytečně. :-)

Řešením by možná bylo umožnit aplikaci vrátit třeba do týdne, nebo i 24 hodin včetně vrácení peněz. Dovedete si představit, kolik lidí by podle těchto studií koupilo placené aplikace? To by se Apple vyplatilo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: nebavi me to

Autor: Melebius Muž

Založeno: 24.02.2009, 07:05

Taky si myslím, že by demíčka nebyla na škodu. Někteří tvůrci dávají na App Store i Lite verzi, ale co když není?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: