Zprávy týkající se iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy týkající se iPhonu

11. října 2010, 00.00 | Čínské obchody Applu vyžadují předběžnou rezervaci iPhonu 4. Apple začíná zkoumat poškození zadního krycího skla iPhonu 4 některými ochrannými pouzdry. Příští rok se má opravdu objevit CDMA iPhone pro operátora Verizon. A iPhone 5 se údajně bude designem pouzdra výrazně lišit od iPhonu 4.

Koncem minulého týdne se sešlo několik zpráv souvisejících s iPhonem:

Čínské obchody Applu začaly vyžadovat rezervaci na iPhone 4

V Číně se iPhone 4 oficiálně prodává od konce září, poptávka po něm byla tak velká, že se počáteční dávka telefonů rychle vyprodala a navíc začaly vznikat problémy s překupníky, kteří nakoupili větší počty telefonů a poté je prodávali zájemcům za vyšší cenu.

Došlo to tak daleko, že obchody Applu musely zavést přísná omezení prodeje. Podle zpráv z různých zdrojů (mimo jiné je přinesl M.I.C gadget) nyní Apple vyžaduje od těch, kdo chtějí iPhone 4 koupit, předběžnou rezervaci, jež se musí provést po Internetu a při vyzvednutí telefonu v obchodu se musí prokazovat totožnost. A v daný den navíc zákazník smí koupit jenom jeden iPhone 4, zatímco v jiných zemích to bývají dva kusy. Každý den takto bude zpřístupněn pouze omezený počet rezervací.

Jak se ale dalo čekat, záhy poté, co nová opatření začala platit, počet rezervací překročil zásobu telefonů ve všech čtyřech dnes provozovaných obchodech Applu v Číně (má po dvou v Pekingu a v Šanghaji), další dodávky iPhonu 4 se čekají v blízké budoucnosti.

Apple tak zjevně nestíhá uspokojovat poptávku po iPhonu 4 v Číně (docela paradoxní, když uvážíme, že fyzická výroba telefonu probíhá právě v této zemi) a navíc se musí vypořádávat se specifiky čínského trhu, k nimž patří též překupníci (jejich počínání vedlo ke střetům s personálem obchodů, jež někdy vyústilo až ve fyzické potyčky). Ovšem to, že pro prodej iPhonu 4 teď platí tak přísná omezení, asi nikoho příliš vzrušovat nebude, vzhledem k poměrům panujícím v Číně.

Zároveň ale tohle vše ukazuje, že přinejmenším ve velkých čínských městech je zájem o iPhone víc než silný, tento trh by tak mohl významně přispět k dalšímu posílení už tak rekordního odbytu (přesné počty prodaných iPhonů bychom se měli dozvědět 18. října, kdy Apple oznámí své finanční výsledky za minulé čtvrtletí).

Apple začal zkoumat zprávy o poškození zadního krycího skla iPhonu 4 některými ochrannými pouzdry

Dohady okolo antény iPhonu 4 už v podstatě utichly, o čemž svědčí to, že se ochranná pouzdra opět začala prodávat za plnou cenu, program bezplatného poskytování pouzder skončil 30. září, aniž by to vyvolalo silnější odezvu, zřejmě tak celá „kauza Antennagate“ odchází do zapomnění.

Občas se dočtete, že bezplatná pouzdra mohla Apple přijít až na 175 milionů USD, ale to je zřejmě pouze odhad tržeb za všechna tato pouzdra, kdyby se byla prodala za plnou cenu. Avšak zjevně si pouzdro zdarma neopatřili zdaleka všichni, kdo by na něj byli měli nárok a navíc výrobní náklady pouzder budou podstatně nižší než jejich udaná cena.

Apple se ale poučil, že se mediální odezvy takovýchto záležitosti nesmí podceňovat, a proto šetří další potenciální problém spojený s iPhony 4. Podle informací serveru gdgt konstrukční tým iPhonu 4 zkoumá možná poškození zadního krycího skla některými ochrannými pouzdry.

Určitá pouzdra, zejména ta, jež se telefon nasouvají, totiž údajně mohou způsobit, že při zachycení jemných částic materiálu (prachu) mezi telefonem a jeho pouzdrem dojde k poškrabání, popraskání nebo dokonce rozbití zadního skleněného panelu iPhonu 4 (jak jistě víte, tento telefon má dvě krycí skla, jedno na čele, vyrobené ze speciálního vysoce odolného skla, druhé sklo se nachází na zadní straně, to však zjevně není z tak odolného materiálu jako čelní panel).

Konstrukční tým iPhonu proto rozběhl nový testovací program, v němž se snaží tuto věc prozkoumat hlouběji. Pochopitelně nestojí o další mediální aféru, protože i kdyby případná obvinění nebyla úplně podložená, mělo by to nepříjemné důsledky.

Apple nyní prodává svá pouzdra Bumper za 29 USD a vedle nich také několik dalších pouzder jiných výrobců. Ale jak upozorňuje gdgt, zcela mezi nimi chybí ona nasouvací pouzdra, Apple zjevně blokuje jejich prodej, dokud se zmíněný problém nevyřeší. Výrobci takovýchto pouzder zatím nemají šanci je dostat do obchodů Applu, k zákazníkům se ovšem mohou dostat jinými cestami.

Apple samozřejmě nechce, aby vypukla „kauza Glassgate“. Pokud se mezi pouzdro a telefon dostane prach, zejména ten obsahující křemenné částice, zadní sklo se očividně může poškrábat. Je ovšem otázkou, co s tím Apple může udělat, protože hodně bude záležet na tom, jak s telefonem zachází jeho uživatel.

V případě iPhonu 4 už asi k nějakým významnějším změnám nedojde, ale možná se to projeví v konstrukci následujícího modelu, gdgt se domnívá, že příští iPhone již zadní krycí sklo mít nebude, ale to jsou jen dohady (přirozeně by pomohlo nasadit i dozadu vysoce odolné sklo, jenže to je jistě dost drahé). Po „Antennagate“ je však Apple ostražitější a zjevně se snaží podobným potížím předcházet.

Příští rok se má opravdu objevit CDMA iPhone pro Verizon

V Evropě byl přijat jednotný mobilní standard GSM/UMTS a ostatní komunikační technologie a standardy hrají pouze podružnou úlohu, avšak v USA je situace úplně jiná, tam mobilní operátoři používají více různých, navzájem nekompatibilních technologií.

To mimo jiné znamená, že současný iPhone podporující GSM/UMTS by se v USA dal celoplošně provozovat v podstatě pouze v síti operátora AT&T (americký T-Mobile má také GSM síť, ale jeho 3G technologie pracuje na jiných frekvencích), i kdyby se zrušila administrativní omezení, jež iPhone vážou právě na tohoto operátora.

Hlavním konkurentem AT&T v USA je však Verizon, jehož síť používá standard CDMA. A proto už dlouho kolují pověsti, že se chystá CDMA verze iPhonu (naposledy se objevily v srpnu). Teď ale přišly nové zprávy o CDMA iPhonu, které vypadají skutečně dost věrohodně.

Minulou středu napsal deník Wall Street Journal, že do konce roku má začít hromadná výroba CDMA iPhonu, aby se mohl prodávat již počátkem příštího roku, výrobcem by měla být tchajwanská firma Pegatron Technology Corp. (vlastní ji Asustek Computer Inc.).

A minulý pátek se přidal deník New York Times, jenž rovněž uvádí, že podle člověka, co je v kontaktu s Applem, se opravdu chystá výroba CDMA iPhonu pro Verizon. Podle tohoto zdroje, který si pochopitelně přál zachovat anonymitu, bude prodej nového telefonu zahájen počátkem roku 2011.

Změnu postoje Applu New York Times celkem logicky vysvětlují rostoucí konkurencí ze strany telefonů s Androidem a připomínají, že se v úvahu musí brát též uvedení telefonů s operačním systémem Windows Phone 7 Microsoftu (k tomu by mělo oficiálně dojít právě dnes). Zatím sice není jasné, jak se nová mobilní platforma Microsoftu uchytí, ale úplně podceňovat by se neměla.

V současnosti ovšem hlavní konkurenci představuje Android a v případě Verizonu Apple zatím neměl nic, čím by se mu postavil, což by se s CDMA verzí iPhonu samozřejmě změnilo.

Uvedení CDMA iPhonu někteří zpochybňovali s odkazem na to, že Verizon chystá nasazení sítě nové generace s technologií LTE, avšak samotný Verizon dal najevo, že hodlá dál rozvíjet i svou CDMA síť, nemluvě o tom, že LTE síť s ní bude zpětně kompatibilní.

CDMA iPhone by se navíc mohl uplatnit na dalších trzích, například v Číně, jež také provozuje více mobilních standardů, minulý týden analytik Deutsche Bank uvedl, že třetí největší čínský operátor China Telecom, který využívá CDMA síť, jedná o možnosti nasazení výše zmíněného nového CDMA iPhonu.

Je sice pravda, že všechny dosavadní pověsti o CDMA iPhonu se nikdy nepotvrdily, jenže tentokrát jde o informace z více zdrojů a situace na trhu rovněž mluví ve prospěch takovéhoto kroku, který by v USA dále upevnil postavení iPhonu.

iPhone 5 údajně použije nový, odlišný design pouzdra

A objevily se též nové pověsti o tom, co Apple chystá pro nástupce iPhonu 4. Wall Street Journal totiž ve stejném článku, v němž psal o CDMA iPhonu, zároveň uvedl, že Apple již vyvíjí nový model iPhonu páté generace, jehož vnější design se bude zcela lišit od současného iPhonu 4.

Žádné další podrobnosti deník neuvádí, pro Apple by to však byl postup poněkud neobvyklý. Zatím to bylo tak, že Apple vytvořil určitý design, který pak dál rozvíjel (například iPhone 3G a 3GS byly zevně téměř nerozlišitelné).

iPhone 4 přinesl výraznou změnu designu, jehož opuštění už v další generaci odporuje dosavadním zvyklostem, ale samozřejmě se to vyloučit nedá, mohlo by to souviset s některými jeho problémy (například onou záležitostí s anténou).

Do uvedení iPhonu 5 je ovšem ještě hodně daleko (dá se předpokládat, že přijde až v létě 2011), výše zmíněný CDMA iPhone zřejmě bude vycházet z iPhonu 4, bude mít pouze jinou elektroniku pro komunikaci s mobilní sítí. Zásadnější změny Apple nejspíš ponechá až na další generaci svého telefonu, který se od toho současného možná bude lišit víc, než dosud bývalo zvykem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zadní sklo

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 11.10.2010, 09:36
Odpovědí: 0

No nevím, ale stále zvažuju, zda si opravdu pořídit telefon za 20 tisíc, když i při jemně hrubším zacházení budu mít strach, že mi to zadní sklíčko popraská (např. když mně spadne na zem - koberec, plovoučka) :-/...máte s tím někdo nějaké zkušenosti??

Odpovědět na příspěvek

RE: Zadní sklo

Autor: jirkaa Muž

Založeno: 11.10.2010, 10:30

K vecem za 20.000 se chovam zpravidla slusne a opatrne a proto jsem na zadni stranu dal folii a koupil obal, ktery chrani cely telefon. Jsou jich stovky, ja osobne jsem zvolil tento SGP :
http://www.sgpstore.co
m/product_info.php/cPath/
21_28_89/products_id/1459

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Zadní sklo

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 11.10.2010, 22:39

Já se chovám ke všemu pěkně a ohleduplně, ale hold sem tam mi telefon z ruky vyklouzne a pouzdra jsem, ač jsou pro ochranu telefonu to nejlepší, nikdy nepoužíval, jelikož je nemám prostě rád :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Zadní sklo

Autor: PetrG5 Muž

Založeno: 11.10.2010, 22:43

iP4 už mi dvakrát spadnul na dlaždičky z necelého metru a nic se mu nestalo.

3G mi spadl několikrát a přežil taky. Z metru na beton už ne (bez pouzdra), to jsem musel měnit sklo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Zadní sklo

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 11.10.2010, 22:50

Přesně tohle jsem potřeboval slyšet, jen bych se ještě zeptal, zda i ty první dva pády byly bez pouzdra nebo s...díky :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Zadní sklo

Autor: PetrG5 Muž

Založeno: 12.10.2010, 12:28

3G mi padalo bez pouzdra několikrát, kulatá zadní strana je k tomu velmi vhodná :-) Na iP4 mám pouzdro Speck Pixelskin . http://www.kamakudy.cz/po
uzdo-speck-pixelskin-hd-5
01.htm a nevím přesně které pády byly s a které bez. Samozřejmě s pouzdrem je vyšší šance na přežití a vzhledem k ceně výměny skel se asi vyplatí i fólie na přední sklo. Uvažuju o ní. Pouzdro trochu dělá problém při používání navigace v autě, pokud má člověk držák na holý iPhone, pak se to musí sundavat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Zadní sklo

Autor: Michal Muž

Založeno: 12.10.2010, 16:55

Ale je to Apple. A ten je nejlepsi. Amen.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Zadní sklo

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 12.10.2010, 21:59

Díky za odpověď, zezačátku si snad vystačím jen s ochrannýma fóliema (které naopak preferuju :-D)

Odpovědět na příspěvek

Nový Iphone 5

Autor: Pan Kníže Muž

Založeno: 11.10.2010, 19:20
Odpovědí: 0

Ano, mám zprávy. Bude se lišit.
VÍC, NEŽ SI MYSLÍTE.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nový Iphone 5

Autor: iMartin Muž

Založeno: 11.10.2010, 22:22

a este nam prezrad, ci bude po novom roku alebo az v lete :)

Odpovědět na příspěvek

Která pouzdra jsou tedy vhodná?

Autor: Petr Muž

Založeno: 11.10.2010, 19:24
Odpovědí: 0

A která pouzdra jsou tedy "bezpečná"? Ta, co Apple nabízel "zdarma" k iPhone 4 koupenému do 30. září?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: