Zprávy týkající se iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy týkající se iPhonu

16. října 2009, 00.00 | Apple upravil firmware nejnovějších iPhonů 3GS tak, že znemožňuje jeho otevření (jailbreak) stávajícími hackerskými nástroji. Vývojový rámec TapLynx dovoluje psaní mediálních aplikací pro iPhone bez znalosti programování. A China Unicom oznámil datum zahájení prodeje iPhonu v Číně.

Opět se sešly také nějaké zprávy týkající se iPhonu:ł

Nejnovější iPhony 3GS Apple vybavuje BootROM znemožňující otevření firmwaru

Je to možná pouhá shoda okolností, ale právě když se objevily hackerské nástroje dovolující otevření (jailbreak) nejnovějšího firmwaru 3.1.2 i na iPhonu 3GS, přišly zprávy, že Apple učinil kroky, jež takovéto zásahy do firmwaru velice ztíží nebo dokonce znemožní.

Na webu iClarified byl zveřejněn příspěvek oznamující, že Apple začal minulý týden na trh dodávat iPhone 3GS s novou BootROM verze iBoot-359.3.2, která není prolomitelná útokem „24kpwn“ využívaným stávajícími hackerskými nástroji.

Člen iPhone Dev Teamu (hackerského týmu, co vyvinul nejpoužívanější nástroje pro otevření firmwaru iPhonu a iPod touch a pro odblokování iPhonu) MuscleNerd potvrdil, že zacelení této zranitelnosti zamezuje otevření firmwaru současnými prostředky a je to podle něj poprvé, kdy Apple uvedl novou BootROM pro stejný model iPhonu (ta dosud přicházela vždy až s novým modelem telefonu).

Apple hackerské zásahy do firmwaru svých kapesních přístrojů samozřejmě nikdy neschvaloval, ale zatím se zdálo, že je víceméně toleruje, jeho nejnovější tah však naznačuje, že teď přikročil k ráznějším opatřením. Je pochopitelně možné, že hackerské týmy najdou i v nové BootROM nějakou další díru dovolující její prolomení, avšak určitě to bude obtížné, proto se těm, kdo chtějí své telefony otevřít, doporučuje, aby si pořídili starší verze (třeba z druhé ruky), jež ještě používají předchozí verzi BootROM.

Přirozeně to rozvířilo debaty, proč vlastně k něčemu takovému Apple sáhl. Jako jedno z vysvětlení se nabízí zvýšené používání pirátských aplikací, i když to zase až tolik rozšířené není – podle aktuálního průzkumu analytické firmy Pinch Media z nyní provozovaných iPhonů a iPodů touch mají otevřený firmware asi 4 miliony, tedy méně než desetina dosud prodaných přístrojů a pirátské aplikace se užívají jen asi na 1,5 milionu z těchto upravených přístrojů, tedy jenom na 38 procentech.

Míra pirátství se navíc značně liší podle regionu, v USA či Japonsku zůstává velice nízká (pouze v jednotkách procent), naopak dost vysoká je v Číně (přes 37 procent, tam se ovšem iPhone teprve začne oficiálně prodávat, viz níže) a v Rusku (skoro 25 procent).

Podíl pirátských aplikací na hlavních trzích je tedy spíš zanedbatelný, a tak se zdá, že Applu jde především o to, aby si zachoval plnou vládu nad svou kapesní platformou. Jak ovšem lze soudit z reakcí v diskusích, jestliže se mu to opravdu povede, nejspíš ztratí právě ty zákazníky, jimž takový přístup nevyhovuje a uchylovali se k hackerským zásahům.

Je dost pravděpodobné, že by přešli na jinou platformu, zejména na Android. Ten sice ještě není úplně dotažený, ale dá se očekávat, že to v dalších plánovaných verzích dožene (ostatně iPhone OS až do verze 3.0 postrádal mnohé základní funkce) a v oblasti hardwaru pro Android můžeme příští rok rovněž čekat mnohé zajímavé novinky.

Prodej iPhonu případný odchod takovýchto zákazníků příliš neovlivní, z výše uvedeného plyne, že se jedná jen o menšinu uživatelů (i když zdaleka ne zanedbatelnou). Další vývoj v tomto směru však bude nepochybně zajímavý a samozřejmě ho budeme dále sledovat.

TapLynx má umožnit vývoj mediálních aplikací pro iPhone bez znalosti programování

Vedle vývojového prostředí Applu přibývá také alternativních vývojových nástrojů pro iPhone. V září Novell uvolnil své vývojové prostředí MonoTouch, jež dovolí psát aplikace pro iPhone OS prostředky platformy .NET a počátkem října Adobe oznámila, že chystaný Flash Professional CS5 bude schopen vytvořené aplikace exportovat do podoby použitelné na iPhonu.

A včera svůj vlastní vývojový rámec oficiálně vydala firma NewsGator, známá svou RSS čtečkou NetNewsWire pro Mac OS X a pro iPhone.

Jde o rámec TapLynx, určený pro snadnou tvorbu zpravodajských a mediálních aplikací iPhonu a iPodu touch pracujících s aktualizovaným obsahem dodávaným pomocí RSS kanálů.

Vytvořené aplikace mohou zahrnovat text, obrázky, zvuky a videoklipy a dovolují sdílení informací pomocí elektronické pošty a Twitteru (podpora Facebooku se připravuje). Aplikace mohou používat integrovaný webový prohlížeč, nabízený obsah se dá prohlížet i offline, je možné ho aktualizovat pomocí XML a RSS a vzhled aplikace lze poměrně široce upravovat.

Při tvorbě aplikací je možné vycházet ze šablon, aplikace jde dělit do karet (až 16) a zobrazovaný obsah se dá prohledávat. A tohle všechno dovoluje TapLynx zařídit bez jakýchkoli znalostí programování. (Práci s rámcem TapLynx názorně předvádějí YouTube videa na této stránce.)

TapLynx dále poskytuje různé možnosti, jak na výsledných aplikacích vydělávat, nabízí podporu pro reklamy různých formátů a z různých serverů, též lze využívat sponzorování či poplatky za stahování obsahu.

Z uvedeného je jasné, že se TapLynx dá užít jen na poměrně úzce vymezený okruh aplikací, běžným vývojovým prostředím se nevyrovná, ale pro aplikace pracující s obsahem by mohl být docela zajímavý. Problém však zřejmě bude s jeho cenou.

Samotný TapLynx se sice po vyplnění registračního formuláře dá zdarma stáhnout odtud (má velikost pouhé 3 MB, stačí mu Mac OS X 10.0 nebo vyšší, podporuje jak procesory Intel tak PowerPC a dále požaduje ještě Xcode a iPhone Simulator OS 3.0), avšak aplikace vytvořené tímto rámcem vyžadují aktivaci, k čemuž bude potřeba licenční klíč.

Jenže NewsGator zatím nabízí pouze podnikovou licenci Enterprise Package a ta stojí plných 3 499 USD. TapLynx si tak sice své zákazníky určitě najde, ovšem požadovaná cena cílovou zákaznickou obec značně zužuje.

China Unicom začne prodávat iPhone 30. října

Jednání o prodeji iPhonu v kontinentální Číně trvala velice dlouho, teprve koncem srpna bylo oznámeno úspěšné uzavření dohody s druhým největším čínským mobilním operátorem China Unicom. I poté však přicházelo konkrétnějších informací jen velmi málo, koncem září se sice objevily první určitější zprávy o cenách a o tom, že prodej začne v říjnu, avšak od té doby se stále nic nedělo.

Nyní však China Unicom konečně stanovil datum zahájení prodeje, podle serveru ChinaTechNews se oficiální prodej iPhonu 3G a 3GS v Číně spustí 30. října.

Známy jsou už také ceny nedotovaných telefonů, 8GB iPhone 3G se bude prodávat za 4 999 jüanů (asi 12 600 Kč), 16GB iPhone 3GS za 5 880 jüanů (14 900 Kč) a 32GB iPhone 3GS za 6 999 jüanů (17 700 Kč). China Unicom bude ovšem nabízet též dotované telefony pro ty, kdo se upíšou k některému z paušálů (jejichž podmínky zatím známé nejsou), ty by měly stát 293 jüanů (740 Kč) v případě 8GB modelu a 439 jüanů (1 100 Kč) za 16GB telefon.

Uvádí se, že zmíněné ceny jsou na čínské poměry dost vysoké, ale vzhledem k lidnatosti této země se přesto dá předpokládat značný odbyt, a tak je dost pravděpodobné, že k celkovým prodejům iPhonu v posledním čtvrtletí letošního roku již nezanedbatelně přispěje i Říše středu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Jailbreak

Autor: Vaclav Vancura Muž

Založeno: 16.10.2009, 09:24
Odpovědí: 0

False alarm. Jailbreak stale jde: http://www.wired.com/gadg
etlab/2009/10/jailbreak-i
phone

Odpovědět na příspěvek

RE: Jailbreak

Autor: mykl Muž

Založeno: 16.10.2009, 17:16

Ano, sice jde, ale pouze docasne, to znamena po rebootu nebo vypnuti se musi provezt znova... coz je prinejmensim lehce neprakticke :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: