Zprávy týkající se iPhonu 4 a iOS 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy týkající se iPhonu 4 a iOS 4

28. června 2010, 00.00 | Většina prvních kupců iPhonu 4 přechází ze starších modelů. Macworld otestoval kvalitu fotografií a videa iPhonu 4, dopadla velice dobře. Apple zřídil bezplatnou telefonní linku pro vyzkoušení videohovorů FaceTime. A Kongres požádal Steva Jobse o vysvětlení změny obchodních podmínek iTunes Store.

Většina zpráv nyní samozřejmě souvisí s iPhonem 4, jehož prodej začal minulý čtvrtek. Značný rozruch vyvolaly především jeho potíže s příjmem 3G signálu při určitém způsobu držení, proto téhle záležitosti věnujeme samostatný článek, ostatní zprávy související s novým iPhonem a iOS 4 shrnujeme tady:

Z iPhonů 4 prodaných v USA první den 77 procent nahrazovalo starší modely

Přesnější údaje o objemech prodeje iPhonu 4 za první víkend budou samozřejmě dostupné až později, ale už se objevují první odhady pro první den, tedy pro minulý čtvrtek a zároveň se ukázalo, že přinejmenším v USA převážná většina prvních kupců iPhonu 4 již předtím nějaký iPhone vlastnila.

Vyplývá to z šetření analytika Piper Jaffray Gena Munstera. Dotazoval se 608 lidí v obchodech Applu v San Franciscu, Minneapolisu a New Yorku a 77 procent z nich přecházelo ze staršího modelu. V roce 2009 přitom tento podíl činil jen 56 procent a v roce 2008 dokonce pouze 38 procent. Mimochodem, 54 procent z nich zvolilo 32GB verzi iPhonu 4.

Munster to považuje za příznivé znamení svědčící o tom, že si Apple dokázal zajistit silnou loajalitu ke své značce. První odhady předpokládají, že se za první den v USA prodalo 1 až 1,5 milionu kusů, ale podle Munstera na tom zase až tolik nezáleží právě díky oné silné loajalitě zákazníků a dovozuje, že si Apple vytvořil zákaznickou obec, která bude zdrojem vysokých příjmů i v budoucnosti. Zároveň se dotazoval také na iPad, z oslovených ho už vlastnilo 28 procent, ale z těch ostatních si ho chtělo pořídit během příštích 12 měsíců dalších 39 procent.

Munster je známý svým všeobecným optimismem, co se týče Applu a zůstává otázkou, zda jeho zjištění jsou opravdu pouze příznivá. Na jednu stranu sice naznačují, že iPhone 4 má zajištěný silný odbyt, protože si ho nakonec nejspíš pořídí většina z vlastníků starších modelů, ale zároveň to ukazuje, že skupina prvotních kupců (ochotných vystát ony dlouhé fronty) se již tolik nerozšiřuje a začíná se stabilizovat.

Bude samozřejmě třeba počkat ještě několik měsíců, aby se projevily zřetelnější trendy, ale postupná stabilizace zákaznické obce iPhonu se skutečně dá předpokládat.

Macworld otestoval fotografie a videa pořizovaná iPhonem 4

iPhone 4 přinesl poměrně hodně hardwarových novinek, a to se týká i jeho fotoaparátu (vlastně fotoaparátů). Pochopitelně se už objevily první snahy zjistit, jak to vypadá s kvalitou pořizovaných statických snímků a videonahrávek, dost rozsáhlé testy provedl Macworld.

Jeho článek nejprve přináší bližší technické podrobnosti o fotoaparátech nového iPhonu. (Samotný Apple je popisuje na téhle stránce.)

Hlavní fotoaparát používá snímač s rozlišením 5 megapixelů (jeho předchůdce iPhone 3GS měl 3,2megapixelový snímač), což je sice méně proti některým konkurenčním telefonům (třeba Motorola Droid X nasazuje osmimegapixelový fotoaparát), jenže snímač iPhonu 4 má jednu velkou přednost.

Již při představení telefonu na WWDC 2010 Steve Jobs zmínil, že se jedná o snímač se zadním osvětlením, takže vodiče osvětlení nekryjí část jeho buněk. Díky tomu na ně dopadne více světla a především bylo možné zajistit větší rozlišení a zároveň zachovat stejnou velikost pixelů jako u snímače iPhonu 3GS. Naopak telefony s vyšším počtem megapixelů rozměry buněk snímačů zmenšují, což kvalitě snímků rozhodně neprospěje.

¨

Dále Macworld uvádí, že fotoaparát má objektiv o průměru 3,85 milimetru se světelností f/2,8, expoziční automatika mění rychlost závěrky a hodnotu ISO (citlivost snímače). V testech fotoaparát používal hodnoty ISO mezi 80 a 1 000, nejdelší expoziční doba činila 1/15 sekundy, nejkratší pouze 1/1000 sekundy.

Fotoaparát iPhonu 4 může fungovat i jako videokamera schopná nahrávat v rozlišení 720p (1280 x 720) při 30 snímcích/s. A nově přidaný LED blesk dovoluje přisvítit scénu, použít se dá jak při fotografování, tak při natáčení videa. (Blesk se může úplně vypnout či naopak nechat trvale svítit, anebo to lze svěřit automatice.)

A dále ještě fotoaparát umožňuje jak pro statické snímky, tak pro video zaostřovat na určité části scény poklepáním na displej a pro fotografie se nabízí 5X digitální zoom (ten v podstatě vytvoří výřez snímku).

iPhone 4 ovšem má fotoaparáty dva, zatím se mluvilo o tom hlavním na zadním panelu telefonu, ale vepředu se nachází ještě druhý fotoaparát. Ten sice slouží především jako kamera pro videohovory FaceTime, ale lze ho používat i jako samostatný fotoaparát a kameru (přepínačem v pravém horním rohu fotografické aplikace). Podle Macworldu má čelní kamera rozlišení 1,4 megapixelu a pořizuje videonahrávky v rozlišení 360p (640 x 360).

V testech Macworld porovnával hlavní fotoaparát iPhonu 4 se třemi jinými chytrými telefony a se dvěma kompaktními digitálními fotoaparáty. Srovnávacími telefony byly EVO 4G, Motorola Droid X a Samsung Galaxy, jako fotoaparáty se použily Sony DSC-WX1 (10,2megapixelový) a Samsung HZ35W (15megapixelový). A pro videozáznamy jako srovnávací přístroj posloužila ještě kapesní videokamera Flip Video M2120.

Porota posuzovatelů (kteří nevěděli, z jakých zdrojů předložené fotografie a videa pocházejí) pak hodnotila jak fotografie, tak videa z těchto přístrojů a srovnávala jejich kvalitu. Každý z fotoaparátů pořídil čtyři snímky, videozáznamy se dělaly dva, při běžném a při slabém osvětlení.

Co se týče kvality statických snímků, nejlépe porota vyhodnotila expozici a barvy fotografií iPhonu, 4, problémy však měl s ostrostí a geometrickým zkreslením, celkově iPhone dopadl 4 nejlépe ze všech telefonů, skončil hned za oběma kompaktními fotoaparáty. (Představu o kvalitě fotografií z jednotlivých přístrojů si lze udělat z tohoto obrázku slučujícího snímky ze všech sedmi přístrojů.)

Ještě lépe si nový iPhone vedl s videem, porota ohodnotila jako lepší pouze záznam kamery Flip Video M2120. Obraz obou přístrojů se lišil jen málo, kamera však poskytovala mnohem kvalitnější zvuk. Z telefonů nahrával nejlepší zvuk Samsung Galaxy, iPhone 4 a Motorola Droid X na tom byly zhruba stejně. Všechny pořízené testovací nahrávky si lze prohlédnout v příslušném kanálu YouTube.

Testy Macworldu tak jasně ukázaly, že rozhodně nezáleží jen na počtu megapixelů, kvalitu fotografií a videa výrazně ovlivňují i jiné faktory. Bohužel marketing digitálních fotoaparátů se v poslední době řídí spíše heslem asijských trhovců „čím víc proužků, tím víc Adidas“ a Apple zůstává jedním z mála, kdo tomuto neblahému trendu nepropadli.

Z testů zároveň však plyne, že specializované přístroje stále poskytují jak vyšší kvalitu fotografií, tak videa, ale pro příležitostné snímky a nahrávky (kdy s sebou člověk sice má telefon, ale už ne fotoaparát či kameru) bude iPhone 4 plně vyhovovat.

Apple zřídil bezplatnou telefonní linku pro testování funkce FaceTime

Další významnou novinku iPhonu 4 představuje funkce FaceTime, dovolující snadné navazování videohovorů. Apple jí přikládá značný význam a pochopitelně by chtěl, aby se rozšířila, jenže tomu brání několik věcí.

Především se tyto videohovory sice používají nesmírně snadno, ale zatím fungují jenom mezi iPhony 4, kterých přirozeně ještě tolik není, navíc spojení probíhá pouze přes WiFi, nikoli přes mobilní síť, což však má velkou výhodu v tom, že se za videohovory nic neplatí (Apple jasně prohlásil, že nespotřebují žádné z minut hovoru poskytovaných v rámci tarifů nabízených v USA).

V důsledku toho mnozí vlastnící nového iPhonu nemají mnoho možností, jak si funkci FaceTime ozkoušet, proto Apple zřídil novou bezplatnou telefonní linku pro její testování.

Minulý týden začal Apple zákazníkům vlastnícím nový iPhone elektronickou poštou rozesílat výzvu, aby vyzkoušeli (bezplatné) číslo 1-888-FACETIME (322-3846). Tam se jim ozve pracovník Applu, který položí několik otázek o telefonu a o jeho aktuálním WiFi připojení (to musí být aktivní), poté spojí videohovor s obsluhou linky, která podá další informace o FaceTime a dovolí videohovory prověřovat v praxi.

Nová linka pro FaceTime je nyní v USA dostupná od 8:00 do 20:00 středoamerického času, je vidět, že se Apple snaží používání videohovorů co nejvíc rozšířit. Ale teprve budoucnost ukáže, nakolik se mu to podaří (FaceTime využívá otevřených standardů, což by též mělo přispět ke snazšímu rozšíření).

Ve většině zemí se zatím videohovory příliš neujaly, přestože je 3G sítě podporují od počátku svého zavádění, výjimky tvoří Japonsko a Jižní Korea, kde je však mentalita zákazníků poněkud odlišná. Teprve se uvidí, zda na tom Apple dokáže něco změnit i v jiných zemích.

Apple možná bude vyšetřován také kvůli novým obchodním podmínkám iTunes Store

Kvůli iPhonu se Apple stal předmětem zájmu amerických úřadů už vícekrát a nyní přibyl další takový „případ“. Již jsme informovali, že uživatelé iOS 4 mohou zakázat, aby o nich reklamní platforma iAd, tvořící integrální součást nového mobilního softwaru Applu, shromažďovala bližší údaje.

Jenže, jak zjistil deník LA Times, Apple v podmínkách obchodu iTunes Store změnil pravidla ochrany soukromí tak, že si vyhrazuje právo sledovat „v reálném času geografickou polohu“ iPhonů a dalších svých mobilních zařízení a tyto údaje může dále sdílet s partnery a držiteli licencí, přičemž sběr těchto dat odmítnout nejde, zákazník nové podmínky buď přijme, nebo musí přestat používat všechny služby iTunes Store.

To pochopitelně vzbudilo nelibost a věci si všiml dokonce americký Kongres. Spolupředsedové výboru pro ochranu soukromí poslali minulý týden Stevovi Jobsovi dopis žádající o vysvětlení, co Apple ke změně podmínek vedlo, vyjadřují obavu, že by mohly porušovat federální telekomunikační zákon, který sběr dat o poloze zakazuje bez předchozího svolení uživatele.

Jobs dostal na odpověď lhůtu do 12. července, pak jistě bude výbor jeho odpověď zpracovávat, takže nějaký výsledek toho všeho bude zřejmý teprve mnohem později.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: