Zprávy týkající se iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy týkající se iPadu

17. března 2010, 00.00 | Počet předběžných objednávek za první víkend se odhaduje na 152 000, další přírůstek se již zpomaluje. Apple oznámil, že baterii iPadu bude vyměňovat za 99 USD formou výměny celého přístroje. A dodací lhůty některého příslušenství iPadu se posunuly na ještě pozdější termíny.

S blížícím se zahájením prodeje iPadu v USA pochopitelně přibývá zpráv týkajících se tohoto přístroje a jeho příchodu na trh:

Počet předběžných objednávek za první víkend pravděpodobně dosáhl 152 000

iPad se v USA začne prodávat 3.dubna, ovšem už minulý pátek počal Apple přijímat od amerických zákazníků předběžné objednávky, a tak se pochopitelně začaly objevovat odhady, kolik těchto objednávek vlastně bylo, protože by to mohlo naznačit, jaký bude zájem zákazníků o tento přístroj.

Podle prvních odhadů jen za první dvě hodiny přišlo přes 50 000 objednávek, avšak údaje za celý uplynulý víkend ukazují, že po pátečním vzedmutí přísun zájemců dost silně ochabl.

Diskusní web AAPL Sanity na InvestorVillage nabízející svůj obsah pouze předplatitelům se snažil vývoj objednávek sledovat. Jeho data sice nejsou volně přístupná, avšak analytik Daniel Tello, který pomáhal se zjišťováním těchto údajů, některé základní informace sdělil blogu Fortune Brainstorm Tech.

V pátek přicházelo až 25 000 objednávek za hodinu, avšak o víkendu toto tempo prudce kleslo na pouhých 1 000 za hodinu, za celý minulý víkend se tak celkový počet objednávek iPadu odhaduje na 152 000.

Tello přisuzuje počáteční vlnu objednávek v pátek nadšenectví nekritických zastánců Applu, kteří se nemohli dočkat, aby si novinku objednali, údajně proto lze ze 120 000 v pátek zadaných objednávek celou polovinu připsat na vrub právě těchto nadšenců. Tello (vystupující na Webu pod přezdívkou „Deagol“ vypůjčenou z Pána prstenů) je člověk poměrně známý v investorských kruzích, již vícekrát velice přesně předpověděl finanční výsledky Applu, takže se jeho slovům přikládá značná váha.

V případě iPadu své odhady odvodil z údajů o objednávkách, jež mu sdělili najatí dobrovolníci, ti předali čísla svých objednávek, která Tello extrapoloval na celé USA a vyšlo mu, že do nedělní půlnoci dosáhl počet předběžných objednávek iPadu 152 000, nejsou v tom však započteni ti, kdo si iPad předem rezervovali pro osobní odběr v určitém konkrétním obchodu Applu po zahájení prodeje.

Do toho zbývají tři týdny a dva víkendy, Tello předpokládá, že během této doby počet objednávek a rezervací iPadu dosáhne půl milionu, hranice milionu prodaných kusů by podle něj mohla být překročena do druhého týdne od spuštění prodeje.

Pokusil se též odhadnout, v jakém poměru zákazníci objednávají jednotlivé modely iPadu, vyšlo mu, že poměr WiFi modelů proti 3G modelům (dražším a navíc dostupným až koncem dubna) činí více než 2:1, zatímco vzájemný poměr mezi modely s 16, 32 a 64 GB paměti je zhruba vyrovnaný, ale o víkendu měl navrch 64 GB model, jehož zastoupení narostlo až na 35 procent.

Tello a jeho další spolupracovník, analytik Victor Castroll, hledají další dobrovolníky, kteří by jim pomohli se sledováním předběžných objednávek iPadu, s rostoucím objemem údajů by se měly jejich odhady dále zpřesnit.

Nejsou to ovšem nijak překvapivé závěry, dalo se čekat, že prvotní příval objednávek byl dílem nekritických nadšenců a poté zákonitě nastalo jisté ochabnutí zájmu, další vývoj prodeje bude jistě záviset hlavně na tom, jaké budou praktické zkušenosti s iPadem poté, co se začne prodávat (a pochopitelně to ovlivní též to, kolik iPadů vlastně bude Apple schopen dodat na trh).

Apple už také zveřejnil podmínky výměny baterie iPadu

Jak se poslední dobou stalo zvykem u většiny přístrojů Applu, též iPad má baterii, kterou si nemůže vyměnit samotný uživatel a nyní jsou již známy podmínky, za nichž Apple baterii vymění, jestliže se nějak porouchá.

Apple totiž na svém webu zveřejnil podpůrný dokument, který tuto záležitost probírá, předkládá seznam často kladených otázek ohledně výměny baterie iPadu.

Dokument uvádí, že pro iPad se bude nabízet podobná služba výměny baterie jako nyní pro iPhone a iPody, tentokrát se to však bude obstarávat výměnou celého přístroje. Apple píše, že pokud bude iPad potřebovat opravu kvůli snížené schopnosti baterie udržet elektrickou energii, za poplatek iPad vymění a upozorňuje, že data uložená na daném přístroji nebudou zachována, protože zákazník obdrží náhradní iPad s funkční baterií, který nebude obsahovat žádná osobní data, ty si dotyčný prostě musí sám zazálohovat synchronizací přes iTunes, Apple za ně neručí.

Cena služby bude činit 99 USD plus 6,95 USD za poštovné, to samozřejmě platí pro USA. Pokud jde o dobu vyřízení výměny, Apple odhaduje, že bude trvat zhruba týden, než zákazník, který pošle svůj iPad, dostane náhradní přístroj.

O výměnu baterie iPadu bude možné zažádat v kamenných obchodech Applu, u jeho autorizovaných prodejců nebo u technické podpory, mimo USA to zřejmě budou zařizovat autorizovaní prodejci a servisy (tak jako v případě iPhonu).

Apple nevysvětlil, proč bude výměnu baterie řešit výměnou celého přístroje, dá se však předpokládat, že konstrukce iPadu bude taková, že ani zkušený technik ho nedokáže jednoduše otevřít a baterii vyměnit bez rizika dalšího poškození, to se jistě vyjasní brzy poté, co se přístroj začne fyzicky prodávat a někdo ho rozebere, aby poznal jeho vnitřní uspořádání.

Apple dále posunul termíny dodání některého příslušenství iPadu

Víme, že samotný iPad se začne v USA prodávat 3. dubna, mnozí zákazníci si ale nepochybně budou chtít pořídit také některé příslušenství, jež Apple k přístroji nabízí (podrobněji jsme ho popsali ve zprávě z lednového představení iPadu). Jenže teď se ukazuje, že na část z něj si budou muset zájemci počkat ještě déle, než se dosud čekalo.

Jak vidíte na příslušné stránce amerického webového obchodu Applu, zatímco základní dok a adaptér z dokového konektoru na VGA (umožňující připojení externího zobrazovače v plném rozlišení) mají být dostupné do 3. dubna, tedy spolu s iPadem, u pouzdra na iPad se jako termín dodání zobrazuje polovina dubna a pro dok s integrovanou klávesnicí a pro 10wattový napájecí USB adaptér dokonce obchod udával jako dodací datum květen (pro dok se to však už zase změnilo v konec dubna).

A obchod Applu zatím neobsahuje vůbec žádnou zmínku o sadě Camera Connection Kit, jež se v lednu sice ukazovala, nepředváděla se však v provozu. O sadě se předpokládalo, že nabídne jak čtečku SD karet, tak USB adaptér pro spolupráci s digitálními fotoaparáty, teď však není vůbec jisté, kdy a zda vůbec dorazí na trh.

To je samozřejmě značně nepříjemné, mnozí zákazníci doufali, že tato sada adaptérů pomůže vypořádat se s tím, že samotný iPad tyto porty nemá (s iPadem se sice má dodávat kabel z dokového konektoru na USB, ovšem s SD a kartami přístroj zacházet neumí).

Apple jako obvykle důvody zpoždění nevysvětlil, všeobecně se však předpokládá (tvrdí to například 9to5mac), že jde o důsledek vysoké poptávky, příslušenství lze objednávat předem stejně jako iPad a zájem o něj zjevně překonal očekávání Applu.

Je-li to pravda, tak zřejmě byl značný zájem o dok s klávesnicí (iPad ovšem má být schopen spolupracovat i s běžnou bezdrátovou klávesnicí Applu), hodně zájemců očividně stojí také o pouzdro (to může posloužit i jako víceúčelový stojánek). A napájecí adaptér by se měl dodávat standardně s iPadem, takže není divu, že jeho samostatný prodej bude zpočátku omezen.

Otázka dostupnosti příslušenství pro iPad se asi vyjasní až po zahájení fyzického prodeje, kdy se ukáže, jaká je skutečná poptávka, podle toho se určitě změní i dodací lhůty (v případě velkého zájmu se ovšem mohou termíny ještě prodloužit).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: