Zprávy spojené s iPhonem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy spojené s iPhonem

21. prosince 2009, 00.00 | V USA iPhone předčil v počtu uživatelů přístroje s Windows Mobile. Data firmy AdMob ukazují silný nárůst používání iPhonu zejména mimo USA. Avšak nová nečekaně příznivá čísla z Japonska vyvolávají pochybnosti. Aplikace Pastebot spravuje schránku na iPhonu a umožňuje výměnu jejích dat s Macem. A na iPhone dorazila hra Need for Speed: Shift.

Zpráv spojených s iPhonem se objevuje pořád poměrně hodně, minulý týden přišla především řada statistik nasvědčujících, že telefon Applu získává stále více příznivců v mnoha částech světa:

iPhone v USA počtu uživatelů předstihl přístroje s Windows Mobile

V poslední době přibývá zpráv svědčících o nadále rostoucím prodeji iPhonu, což zákonitě zvyšuje také míru jeho používání. Dalšího významného mezníku telefon Applu dosáhl v USA, když počet jeho uživatelů v říjnu konečně předstihl přístroje s Windows Mobile, ukazují to výsledky průzkumu firmy comScore.

Ta se dotazuje, jaký typ telefonu respondenti mají a podle toho vypočítává zastoupení jednotlivých mobilních platforem, přehled vývoje jejich podílů v minulých měsících najdete tady.

Svůj průzkum comScore provádí každý měsíc a ve výsledcích uvádí zprůměrované hodnoty za tříměsíční období. Táže se uživatelů mobilních telefonů starších 13 let, získané údaje potom extrapoluje na celou zemi (při vhodně zvolených statistických metodách lze dosáhnout docela reprezentativních výsledků).

Podle tohoto průzkumu letos v říjnu chytrý telefon vlastnilo celkem 36 milionů Američanů, zatímco běžné mobilní telefony (bez operačního systému) má dalších 196 milionů.

Co se týče zastoupení platforem chytrých telefonů, již v červenci se počty uživatelů iPhonu a Windows Mobile vyrovnaly, avšak v říjnu počet uživatelů iPhonu vzrostl na 8,7 milionu, zatímco přístroje se systémem Microsoftu dosáhly jen 7,13 milionu uživatelů.

Nejpoužívanějším chytrým telefonem v USA však stále zůstává BlackBerry firmy RIM se 14,96 miliony uživatelů (tyto přístroje jsou velice oblíbené v amerických podnicích, kam iPhone teprve začíná pronikat). Palm především díky modelu Pre dospěl k 2,84 milionu, zatímco přístroje se systémy Android (v tabulce uvedeny jako platforma Google) a Symbian mají zatím jenom 1,02 a 1,3 milionu uživatelů.

Prudký nárůst počtu uživatelů iPhonu nepochybně způsobilo především letní uvedení iPhonu 3GS, výrazný vzestup počtu uživatelů však vykazují pouze Apple a RIM, ostatní platformy letos rostly mnohem pomaleji a Windows Mobile spíše stagnují.

Příští rok se samozřejmě může hodně změnit (hodně se očekává zejména od chystaných přístrojů se systémem Android a Microsoft by svou neradostnou situaci rád změnil s Windows Mobile verze 7), postavení BlackBerry a iPhonu v USA však bude velmi těžké nějak významněji ohrozit.

Data firmy AdMob ukazují na rostoucí používání iPhonu především mimo USA

USA přirozeně patří k nejvýznamnějším trhům iPhonu, ale nová data firmy AdMob ukazují, že jeho používání roste ještě rychleji mimo Severní Ameriku.

Firma AdMob poskytuje reklamní a analytické služby pro mobilní telefony a jejich aplikace, nedávno ji za 750 milionů USD koupil Google, ovšem usiloval o ni také Apple, protože AdMob velkou část svých služeb dodáváí právě tvůrcům aplikací iPhonu.

Minulý týden AdMob vydala svou pravidelnou zprávu Mobile Metrics za listopad, v níž pomocí analýzy údajů o provozu ve své reklamní síti popisuje trendy na mobilním trhu.

Ze zprávy vyplývá, že letos by Apple mohl celosvětově prodat 40 milionů iPhonů a iPodů touch (protože AdMob sleduje aplikace, týkají se její data všech přístrojů s iPhone OS). USA sice nadále zůstávají největším trhem pro tyto přístroje, ale nejprudší přírůstek počtu uživatelů byl zaznamenán mimo USA. V listopadu tak pocházelo již plných 50 procent požadavků na reklamy AdMob z iPhonů a iPodů touch vně Spojených států, zatímco v lednu to bylo jen 39 procent.

V diagramu 10 států s největším nárůstem počtu uživatelů (v období od ledna do listopadu 2009) se USA a Kanada nacházejí až na devátém a desátém místě, ovšem i tak vykázaly růst o 100 procent. Vede Japonsko s nárůstem plných 350 procent, za ním následuje Francie s 300 procenty. Celosvětově počet přístrojů Applu vzrostl o 150 procent.

Nižší růst v USA a Kanadě je ovšem dán hlavně tím, že v těchto zemích již mají přístroje Applu velkou uživatelskou základnu (navíc stoprocentní nárůst zase až tak slabý není). Zajímavé je i listopadové rozdělení počtu uživatelů podle jednotlivých zemí, jež jasně ukazuje globální rozšíření iPhonu (podíl USA však stále činí plných 50 procent). AdMob též zaznamenala prudký nástup počtu uživatelů v Jižní Koreji během několika málo dnů, což dobře odpovídá dosavadním zprávám z této země, kde se iPhone počal prodávat teprve koncem listopadu.

Podle dat AdMob si její reklamy vyžádalo v listopadu 18 milionů iPhonů a 7,3 milionu iPodů touch, přičemž více než 100 000 přístrojů bylo zjištěno ve 23 zemích světa. A vzhledem k tomu, že se i nadále předpokládá silný odbyt iPhonů a iPodů touch (zvlášť v předvánočním období), mohl by do konce letošního roku počet všech dosud prodaných přístrojů s iPhone OS dosáhnout 78 milionů kusů.

AdMob ovšem sleduje též další platformy, zejména Android svého nového vlastníka. Také přístroje s Androidem zatím pocházejí hlavně z USA, 88 procent veškerého reklamního provozu téhle platformy přišlo ze Spojených států, zatímco z Británie pouhá 4 procenta. A těžko překvapí, že největší podíl mezi přístroji s Androidem měla Motorola Droid, jež zodpovídala za 22 procent provozu.

Pokud jde o globální podíl Applu na celkovém provozu reklamní sítě AdMob, jeho přístroje se v listopadu postaraly o 38,3 procenta, což bylo proti předchozímu měsíci o 6.2 procent více, tento nárůst šel hlavně na úkor Nokie a Samsungu.

Zpráva AdMob obsahuje ještě spoustu dalších dat (dá se stáhnout jako PDF dokument), ale již z toho, co jsme zde uvedli, jasně vyplývá, jak silné zastoupení si mobilní platforma Applu získala v posledních měsících. A zvlášť zajímavé je, že i když USA nadále tvoří největší trh, začínají se přístroje s iPhone OS výrazně prosazovat též v dalších regionech.

Sporná data z Japonska

Ze zprávy AdMob plyne, že podíl iPhonu v Japonsku vzrostl opravdu prudce, a tak většina médií celkem nekriticky přijala zprávu, že podle průzkumu japonské firmy Impress R&D (zpráva je v japonštině, ale Google z ní vytvoří dosti srozumitelný anglický překlad) dokázal iPhone získat téměř polovinu japonského trhu chytrých telefonů během jednoho roku.

Zpráva tvrdí, že iPhone v roce 2009 tvořil 46,1 procenta tohoto trhu, přičemž vede starší iPhone 3G s 24,6 procenta, těsně za ním skončil letos v létě uvedený iPhone 3GS s 21,5 procenta. Až třetí místo zbylo pro Sharp Advanced W-ZERO3 s Windows Mobile, jehož podíl letos klesl na pouhých 14,56 procenta, před rokem přitom byl dvojnásobný.

Průzkum Impress R&D obsahuje spoustu dalších dat, ale nejčastěji se citovaly výše uvedené údaje, zdálo se z nich, že Apple zvítězil také v Zemi vycházejícího slunce. A protože všechny dosavadní informace naznačovaly, že iPhone má značné potíže se na japonském trhu více prosadit, nová zpráva způsobila ohromné překvapení, citoval ji kdekdo a analytici se předháněli v komentářích.

Jenže jak připomíná Impress R&D Macworld, optimismus příznivců Applu byl asi poněkud předčasný. Zpráva firmy Impress totiž není průzkumem trhu, s jakým pracují například dvě předchozí zprávy tohoto článku, jednalo se o průzkum toho, jak mobilní uživatelé vnímají a používají chytré telefony.

V průzkumu se skutečně iPhony 3G a 3GS umístily na prvních dvou místech s oněmi 46 procenty, což ovšem bylo zřejmě způsobeno především nedávnou marketingovou kampaní výlučného japonského distributora Softbank. Avšak japonský dokument jasně neříká, zda se zkoumal skutečný počet uživatelů, anebo jenom obliba přístroje (ne každý, kdo iPhone chce, si ho opravdu koupí).

Bylo by proto předčasné tvrdit, že iPhony skutečně tvoří polovinu chytrých telefonů v Japonsku, bude třeba počkat si na průzkumy s jasněji definovanou metodikou, z diskusí na Webu navíc vyplývá, že se zastoupení těchto přístrojů v Japonsku velice liší podle jednotlivých skupin obyvatelstva a regionů.

Na druhou stranu nelze popřít, že právě v Japonsku odbyt telefonů Applu výrazně stoupl, zjevně se začíná prosazovat i na tomhle velice náročném trhu, kde se zahraniční konkurence dosud uplatňovala velice těžko.

Aplikace Pastebot obstarává správu schránky a výměnu jejího obsahu s Macy

K velice zajímavým aplikacím pro iPhone a iPod touch patří Tapbots, „robotické utility“ navrhované vývojáři Markem Jardinem a Paulem Haddadem. Zatím jsou tři, Weightbot se snaží pomoci udržet vhodnou tělesnou hmotnost, Convertbot pomáhá s převody různých jednotek. Třetí a nejnovější z nich tvoří Pastebot, na niž upozornil Macworld, jde o vyspělého správce schránky pro iPhone OS (aplikace funguje jak na iPhonu, tak na iPodu touch, dále ale budeme pro jednoduchost mluvit jenom o iPhonu).

Po dlouhém čekání firmware 3.0 konečně přinesl na iPhone kopírování a vkládání na systémové úrovni, Pastebot však tyto možnosti ještě podstatně rozšiřuje.

Když systémovými nástroji iPhone OS 3.x něco zkopírujete v libovolné aplikaci a poté spustíte Pastebot, aplikace tahle data uloží do své vlastní schránky, v níž s nimi jde dál pracovat. Pastebot takto může uchovávat různé textové výstřižky nebo třeba snímky z fotoaparátu či z fotoalba. A obsah schránky Pastebotu se navíc dá uspořádávat a editovat.

Výstřižky lze pojmenovávat a umisťovat do složek a díky integrované vyhledávací funkci můžete rychle najít to, co potřebujete. Takto uložené texty je možné pozměňovat funkcí hledání a nahrazování, aplikace dovoluje dokonce jednoduché manipulace s HTML kódem a pro obrázky se nabízejí základní úpravy, jako třeba otočení, oříznutí nebo užití filtrů (například pro převod na černobílou verzi). Pastebot k tomu poskytuje výkonné editační nástroje a zatím 14 obrazových filtrů (další autoři chystají).

Prostým poklepáním na položku ve schránce utility se příslušná data zkopírují zpět do systémové schránky (odkud budou přístupná všem ostatním aplikacím), navíc se zobrazí taková užitečná metadata jako rozměr obrázku, počet slov a znaků v textu a datum vytvoření. Textové výstřižky se též dají odeslat elektronickou poštou a obrázky lze uložit zpět do fotoalba. Pastebot tak poskytuje možnosti rozšířené správy schránky jako obdobné utility pro Mac OS X.

Zvlášť zajímavá je však možnost výměny dat s Macy. Pokud se na Mac nainstaluje zdarma nabízená doprovodná aplikace Pastebot Sync, lze obsah schránky vyměňovat mezi iPhonem a Macem. (Obě zařízení se nejdřív musí propojit, na iPhonu bude třeba zadat čtyřmístný číselný kód, který se zobrazí na Macu.)

Cokoli se při běžící aplikaci Pastebot Sync pod Mac OS X zkopíruje do schránky, automaticky se odešle přes WiFi připojení (přenos přes 3G sítě možný není) do iPhonu, na němž běží Pastebot (a byl propojen s daným Macem). A funguje to také opačně, obsah uložený do schránky Pastebotu se přes WiFi naopak přenese na Mac. Takto však lze pracovat jen s textem a s obrázky, s jinými druhy dat nikoli.

Výměna dat mezi iPhonem a Macem se tím nesmírně zjednoduší, text či obrázek mezi oběma stroji půjde předat příkazy pro práci se schránkou. Jistě lze vymyslet řadu situací, kdy se to bude hodit (dá se tak například snadno dostat na Mac fotografie pořízená iPhonem), názorně to předvádí připojená videoukázka.

Komunikace přes WiFi však není šifrovaná (autoři to zdůvodňují tím, že by doplnění šifrování neúměrně zdrželo schvalování aplikace), ale vzhledem k tomu, že se obvykle bude používat v domácí síti, tak to tolik vadit nebude, avšak na veřejnosti a pro důvěrná data by se tahle výměna používat neměla.

Aplikace Pastebot se prodává na App Store za 2 USD, samozřejmě vyžaduje firmware 3.0 a vyšší. Doprovodná aplikace Pastebot Sync se dá stáhnout odsud (jde o 2,22 MB velký DMG soubor), pracuje pod Mac OS X 10.5 nebo vyšším, pro Windows zatím podobná aplikace dostupná není. HTML dokumentace aplikace Pastebot Sync se nachází tady.

Hra Need for Speed: Shift umí využít nový grafický hardware

Příliv her pro iPhone (a zejména pro iPod touch) vzrostl natolik, že ho zde nemůžeme průběžně sledovat, věnujeme pozornost jen občas některému titulu zajímavému z technického hlediska.

A to je i případ hry Need for Speed: Shift od EA uvedené minulý týden. Jde o nejnovější (již třinácté) pokračování automobilových závodů známé série Need for Speed, jež bylo již dříve dostupné pro Windows a herní konzoly a od minulého pátku se dodává také pro mobilní platformu Applu. Blíže hru představuje například Wikipedie, samotná EA ji podrobněji popisuje tady.

Tato hra se snaží klasické automobilové závody doplnit prvky simulace, vozy působí hodně realisticky a jejich chování při jízdě ovlivňuje semirealistická fyzika, navíc lze přepínat mezi pohledem z kabiny vozu a zevním pohledem na jedoucí vozy.

Nabízí se 20 vozů odvozených od skutečných předloh jako jsou například BMW M3 GT2, Lamborghini Gallardo, Pagani Zonda či Subaru Imprexa WRX STI, závodí se na 18 tratích na různých místech světa (třeba v Chicagu, Tokiu a Londýně).

Hra má tři základní režimy - rychlé závody, kariérní režim, kdy je třeba se postupně probíjet jednotlivými závody a hru více hráčů, v níž lze využít propojení více přístrojů přes Bluetooth či WiFi. Při postupu závody navíc mohou hráči své vozy postupně vylepšovat různými doplňky, na něž získají nárok.

Na variantě hry pro iPhone bude však zajímavý především její silný realismus a vynikající 3D grafika (o tom si můžete udělat představu z tohoto videa na YouTube). Hra je sice kompatibilní se všemi iPhony a iPody touch, avšak na odpovídajícím hardwaru umí pro 3D grafiku využívat OpenGL ES 2.0, což se samozřejmě projeví na jejím vzhledu a výkonu, to ale přirozeně vyžaduje iPhone 3GS nebo iPod touch třetí generace vybavené grafickým koprocesorem podporujícím tenhle standard.

Znamená to, že Need for Speed: Shift sice funguje na všech přístrojích s iPhone OS, takže zachovává zpětnou kompatibilitu, avšak zároveň obsahuje programový kód schopný využívat nejnovější hardware. Doufejme, že podobných titulů bude nyní přibývat.

Hra se prodává na App Store za 9,99 USD a vyžaduje firmware 2.1.1 nebo vyšší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

zalamování řádků

Autor: Petr Muž

Založeno: 02.01.2010, 20:34
Odpovědí: 0

nemá někdo další problém se zalamováním řádků a překrytí částí textu tabulkami umístěnými vpravo od textu (např. Seriály). Změna šířky prohlížeče mi nepomohla. Safari verze 4.0.4 (6531.21.10).
Link na obrázek http://img.skitch.com/201
00102-py1phayfjxeyyf1ta1e
ep1fgdg.png

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: