Zprávy související s iPodem touch - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy související s iPodem touch

8. září 2010, 00.00 | Počet již prodaných iPodů touch byl odhadnut na 45 milionů. První modely čtvrté generace míří k zákazníkům. Telekomunikační úřad FCC zveřejnil také fotografie nitra nového iPodu touch, který mimo jiné obsahuje vibrační motor.

Apple v současnosti prodává tři různé přístroje s iOS, totiž iPhone, iPod touch a iPad (iOS sice možná používá též nová Apple TV, ale ta se ještě neprodává a navíc bude mít mnohem omezenější možnosti). Média věnují pozornost především iPhonu a iPadu, ale nyní, když byly uvedeny nové modely, se objevily rovněž zprávy týkající se iPodu touch, jež zde shrnujeme:

Analytická firma odhaduje počet již prodaných iPodů touch na 45 milionů

To, že je iPod touch oblíbený, se všeobecně ví, samotný Apple to sice zpočátku překvapilo, nyní s tím ovšem už počítá, představuje ho hlavně jako alternativu ke specializovaným přenosným herním konzolám. Neřekl však, kolik přesně se již iPodů touch prodalo, ale teď se objevil poměrně věrohodný odhad, přišla s ním analytická firma Asymco zabývající se průzkumem trhu.

Vyšla z toho, že se podle prohlášení Steva Jobse na mediální akci konané minulou středu prodalo už 120 milionů zařízení s iOS. Z hlášení pro komisi pro cenné papíry SEC pak plyne, že do června se prodalo celkem 59,6 milionu iPhonů a ze stejných zdrojů se ví, že iPadů se za stejné období prodalo 3,2 milionu kusů.

Asymco dále extrapolovala, že se během července a srpna prodalo dalších 8 milionů iPhonů a 4 miliony iPadů (toto je asi nejspornější předpoklad, je divné, že by k tomu Apple nevydal žádnou zprávu, když dosud oznamoval každý další milion prodaných kusů) a vyšlo jí, že celkový počet prodaných iPodů touch (všech modelů dohromady) činí 45,2 milionu, což tvoří 37,7 procenta z celkových 120 milionů. V dubnu přitom Asymco odhadla podíl iPodu touch na 41 procent, jeho podíl se tedy snížil, což je ovšem dáno (úspěšným) nástupem iPadu.

Jde samozřejmě pouze o odhady, protože opravdu přesně známe jen některá čísla, zatímco ta ostatní jsou definována dost neurčitě, ale dovolují udělat si představu jak o absolutních počtech přístrojů s iOS, tak o jejich vzájemném zastoupení.

Nic jiného ale stejně nemáme, protože Apple ve svých finančních výkazech prodej iPodů touch samostatně neuvádí, zahrnuje ho pod ostatní iPody. Na středeční akci však Jobs uvedl, že se iPod touch stal nejprodávanějším iPodem, překonal v oblibě u zákazníků iPod nano.

Tato čísla především jasně ukazují, jak ohromná je uživatelská základna iPodů touch, což bude jistě mít významný vliv zejména na trh přenosných her. iPod touch ovšem navíc může těžit z kompatibility s iPhonem, jež uživatelskou základnu dále rozšiřuje. A dá se předpokládat, že s uvedením modelů čtvrté generace jeho obliba ještě dále poroste (naopak nový iPod nano mnohé odradí, což vyvolává otázku, zda to nebyl tak trochu záměrný tah).

Nové iPody touch již míří k zákazníkům

Minulou středu Steve Jobs mimo jiné představil nové iPody touch čtvrté generace, které převzaly hodně hardwarových prvků z iPhonu 4 (displej Retina, SoC čip A4, gyroskop a také přední a zadní fotoaparát schopné vést videohovory FaceTime a nahrávat HD video – v případě zadního fotoaparátu). Už minulý týden bylo možné tyto nové modely předběžně objednávat a tento týden by měly přijít do prodeje.

A již brzy by měly první objednané nové iPody touch dorazit ke svým zákazníkům, v pondělí se počala objevovat hlášení (třeba na TiPb a v diskusních forech), že Apple začal zákazníkům zasílat oznámení, že byl jejich iPod touch už expedován a samozřejmě jim sdělil také předpokládané datum doručení. Někteří by se měli dočkat již tento pátek (10. září), jiní ale budou muset počkat až do příštího úterý 14. září.

Webový obchod Applu pro nový iPod touch udává dost dlouhé dodací lhůty, v USA nové objednávky slibuje vyřešit do týdne, v evropských zemích pak za 5 až 7 pracovních dní. Apple očividně ani u tohoto přístroje nedokáže plně uspokojit poptávku, ovšem proti iPhonu 4 je situace mnohem lepší, protože pro telefon webový obchod udává dodací lhůtu 3 týdny.

Telekomunikační úřad FCC zveřejnil také fotografie nitra nového iPodu touch

iPod touch sice samozřejmě není telefon, ale podporuje Bluetooth a WiFi připojení, takže jde o bezdrátové komunikační zařízení, které musí schvalovat příslušný telekomunikační úřad, což v USA je FCC.

A ten přirozeně schvalovací dokumenty zveřejňuje na svém webu a udělal to i pro nový iPod touch, přičemž se ukázalo, že zveřejnil též fotografie vnitřku přístroje, upozornil na to Engadget.

Fotografie nitra iPodu touch čtvrté generace najdete na webu FCC tady, Engadget je nabízí ve vlastní fotogalerii.

FCC sice přístroj nerozebral úplně, ale přesto si ze zveřejněných snímků lze udělat dobrou představu o tom, jak to v jeho útrobách vypadá. Je z nich zřejmé, že nový iPod touch s modelovým číslem „Apple A1367“ obsahuje displej Retina, SoC čip A4, lithium-polymerovou baterii o kapacitě 3,44 Wh (fotografie jasně ukazují, jak velkou část vnitřního prostoru zaujímá, očividně se stejně jako u iPhonu 4 kladl důraz na co nejdelší výdrž baterie) a vnitřní anténu pro WiFi připojení standardu 802.11 b/g/n v pásmu 2,4 GHz.

Podobně jako v iPhonu 4 jsou vnitřní komponenty uspořádány velice kompaktně, ostatně v pouzdře s tloušťkou pouhých 7,2 milimetru to ani jinak nejde (zvlášť když se musí dělit o místo s objemnou baterií). Fotografie ukazují přístroj v různých stádiích rozebrání a také zobrazují některé jednotlivé komponenty, jako například zmíněnou baterii, základní desku se sejmutým stínícím plechem či vnitřní WiFi anténu.

Je otázkou, jaká bude kvalita příjmu u nového modelu iPodu touch, protože jeho zadní panel už nemá plastové okénko zlepšující prostup rádiových signálů. Dá se však přepokládat, že anténa byla navržena tak, aby bezdrátová komunikace fungovala spolehlivě (bude záležet i na tom, z jakého materiálu je vlastně vyrobena zadní část pouzdra).

Fotografie FCC sice jasně ukazují vnitřní uspořádání nového iPodu touch, avšak na podrobnější analýzu komponent to nestačí, bude třeba si počkat na reportáže specialistů na rozebírání, až dostanou nový iPod touch fyzicky do rukou. (iFixit již rozebrala nový iPod shuffle a slibuje, že iPod touch brzy přijde také na řadu.)

Přesto už nyní lze říci, že se na základní desce nachází čip A4, dále pak flash paměť od Hynixu a ještě jeden další větší čip, který zřejmě sdružuje ostatní funkce, pravděpodobně se jedná o obdobu „čipové sady“ osobních počítačů (bude to samozřejmě třeba ještě ověřit, ale třetí čip nejspíš obstarává ty funkce, jež se nevešly do čipu A4). Důkladnější rozebrání jistě přinese další zajímavé podrobnosti.

FCC zveřejnil též dokumenty k nové Apple TV, avšak bez fotografií

Engadget si navíc všiml, že se na webu FC objevily také dokumenty k nové Apple TV, ty však nezahrnují žádné fotografie. Z přiloženého dopisu totiž plyne, že si Apple vyžádal, aby se jejich zveřejnění pozdrželo o 180 dní. Apple TV se ovšem má začít prodávat již asi za 3 týdny, dá se proto čekat, že mnohem dříve ji rozebere někdo jiný (iFixit jistě bude mezi prvními) a svá zjištění zveřejní.

Z webu FCC se dá zjistit jen to, že nová Apple TV podporuje Bluetooth a dvoupásmové WiFi připojení (802.11 b/g/n v pásmu 2,4GHz a 802.11 a/n v pásmu 5 GHz), Apple přitom v technických specifikacích zmiňuje WiFi, nikoli však Bluetooth.

Nový iPod touch má vibrační motor

Výše popsané fotografie nitra nového iPodu touch se pochopitelně staly předmětem zkoumání mnoha zvídavců a již se počaly objevovat první výsledky jejich úsilí. Všimli si například toho, že tento přístroj obsahuje vibrační motor (zmiňují to třeba iPod Touch Fans či 9to5mac).

Na fotografii odhalené základní desky je totiž vidět, že se u ní nachází další malá destička, která nese vibrační motor, umožňující upozorňovat vibracemi. Vibrační vyzvánění dosud poskytoval pouze iPhone, nový iPod touch však podporuje (přes WiFi) videohovory FaceTime a zřejmě právě proto bylo doplněno vibrační upozornění, oznamující sluchově postiženým uživatelům, že mají přijmout příchozí čekající videohovor.

To dává smysl, Apple věnuje zpřístupnění svých produktů pro postižené značné úsilí a stránka přístupnosti pro nový iPod touch výslovně zmiňuje použití videohovorů FaceTime pro komunikaci ve znakové řeči a mimo jiné uvádí, že bude-li někdo chtít začít videohovor, obdrží uživatel daného iPodu touch vibrační upozornění.

Vedle oznamování příchozích videohovorů (což bude nepochybně hlavní využití tohoto nového prvku), které se může hodit nejen sluchově postiženým, by se dalo (bude-li možné ho ovládat z aplikací) uvažovat o použití vibračního motoru ve hrách (podobně jako u iPhonu), takže o něm nejspíš ještě uslyšíme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: