Zprávy související s iPhonem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy související s iPhonem

12. října 2009, 00.00 | Apple vydal firmware 3.1.2 opravující tři chyby. Adobe uvolnila aplikaci Photoshop.com Mobile pro iPhone. Evropské webové obchody Applu začaly nabízet automobilovou sadu TomTom. A operátor AT&T není v USA ještě připraven podporovat používání iPhonu ve funkci datového modemu.

Konec minulého týdne přinesl několik novinek spojených s iPhonem, které shrnuje tento článek:

Firmware 3.1.2 přináší opravy tří chyb

Ve čtvrtek Apple uvolnil nový firmware pro iPhone a iPod touch, verzi 3.1.2. Jak napovídá číslo verze, jde o drobnou údržbářskou aktualizaci, jež by měla opravovat některé chyby. Doprovodné poznámky Applu se konkrétně zmiňují o třech chybách, které nový firmware odstraňuje:

Řeší zřídka se vyskytující problém, co mohl způsobit, že se iPhone neprobudil z režimu spánku (neměl by se tedy již dostávat do stavu v internetových diskusích označovaného jako „kóma iPhonu“). Dále firmware 3.1.2 napravuje občasnou potíž, jež mohla přerušit fungování služeb mobilní sítě až do restartu telefonu a též opravuje chybu, schopnou občas vyvolat zhroucení přístroje při proudovém přehrávání (streamingu) videa.

Nový firmware je určen pro všechny modely iPhonu (původní, 3G a 3GS) a vydána byla také odpovídající verze pro iPod touch. Nový firmware, jehož velikost přesahuje 200 MB, se jako vždy dá stáhnout prostřednictvím iTunes a přirozeně se nabízí též v lokalizovaných verzích, včetně české.

Nový firmware tak Apple vydal téměř přesně měsíc poté, co vypustil firmware 3.1 (na pravidelné zářijové akci, kde dále uvedl iTunes 9 a nové letošní iPody). Avšak nové iPody touch dostaly firmware 3.1.1 (spekuluje se, že se Apple na poslední chvíli rozhodl neosadit je všemi očekávaným fotoaparátem, a proto byl nucen užít pozměněný firmware), takže nová aktualizace nese číslo 3.1.2.

Nový firmware by tedy měl opravovat některé nepříjemné chyby, ovšem ve webových diskusích se už objevily stížnosti i na něj a zatím není jasné, zda řeší také některé další potíže (třeba s výdrží na baterii).

A samozřejmě ti, kdo využívají otevření (jailbreak) firmwaru a odblokování iPhonu, by měli s přechodem na novou verzi počkat, iPhone Dev Team vydal varování, že jeho nástroje dosud nejsou s verzí 3.1.2 kompatibilní (avšak George Hotz, jenž jako první prolomil iPhone 3GS, tvrdí, že jeho nástroj BlackRa1n, který hodlá již brzy uvolnit, dokáže otevřít i firmware 3.1.2).

Aplikace Photoshop.com Mobile zpřístupňuje fotografickou službu Adobe

Adobe loni spustila internetovou službu pro sdílení a správu fotografií Photoshop.com, jež mimo jiné zahrnuje funkce služby Photoshop Express, podrobněji schopnosti služby a podmínky jejího používání popisuje tato stránka (některé dodatečné možnosti služby mohou využívat pouze vlastníci programů Photoshop Elements a Premiere Elements verze 7 či vyšší).

Adobe ovšem dovoluje přístup ke službě též z mobilních přístrojů a minulý týden příslušnou aplikaci uvolnila také pro iPhone (zpočátku byla dostupná jenom pro přístroje s Windows Mobile). Aplikace Photoshop.com Mobile for iPhone tedy vlastně slouží jako uživatelské rozhraní k dané službě.

A díky tomu poskytuje základní možnosti zpracování fotografií, lze je ořezávat, překlápět a otáčet a dá se upravovat jejich expozice, sytost a nádech a též je jde převádět na černobílé. Nabízejí se rovněž dva filtry, Sketch změní snímek v náčrtek, zatímco filtr Soft Focus změkčí kresbu fotografie.

A dále je možné použít řadu efektů volaných jediným dotykem, například Pop (vytvoří sadu snímků s měnícími se barvami), Border (přidá bílý rámeček), Vignette Blur (rozostří okraj fotografie), Warm Vintage (napodobí starou fotografii), Rainbow (duhový efekt), White Glow (bílá záře) či Soft Black and White (změkčený černobílý snímek).

Aplikace podporuje odvolávání a zpětné přivolávání již provedených úkonů a máte-li vytvořený účet u služby Photoshop.com (aplikace se dá používat i bez něj), půjde fotografii na něj uložit (služba zdarma nabízí až 2 GB úložného prostoru), uložit ji ovšem můžete také lokálně.

Před započetím úprav lze navíc uložit původní podobu snímku a služba Adobe přirozeně umožňuje další editaci, hoštění a sdílení fotografií (viz výše zmíněné odkazy), pracovat se dá i se snímky už uloženými na daném účtu.

Velice zajímavé je však to, že se aplikace ovládá téměř výlučně gesty, zmíněné filtry a efekty se na fotografii uplatní přetažením prstů po displeji (názorně to ukazuje tahle videorecenze na YouTube), Adobe tak skutečně důsledně využila dotykového ovládání iPhonu.

Aplikaci Photoshop.com Mobile for iPhone si lze zdarma stáhnout z App Store, fungovat bude na iPhonech a iPodech touch s firmwarem 2.0 nebo vyšším. Všem uživatelům se tím otevírá možnost rozsáhlejších úprav fotografií přímo na iPhonu.

V evropských webových obchodech se opět objevila automobilová sada TomTom

Koncem září se v některých evropských webových obchodech Applu nedopatřením objevila automobilová GPS sada TomTom pro iPhone, doplňující navigační aplikaci této firmy. Příslušné stránky však tehdy uváděly mylné informace, jež způsobily značný rozruch, Apple je sice zase rychle stáhl, ale TomTom to alespoň přinutilo oznámit cenu sady.

Koncem minulého týdne se však sada TomTomu do evropských obchodů Applu znovu vrátila a tentokrát se již zdá, že jde o skutečnou nabídku. Příslušná položka se nachází například na britském či německém obchodu, s cenou 99,95 GBP, respektive 99,95 EUR (americký obchod sadu zatím nevede, ale už se ví, že cena pro USA bude činit 119,95 USD). A v obou případech se uvádí dodací lhůta 1 až 2 týdny, což odpovídá příslibu, že se sada začne prodávat během října.

Stránka sady nyní jasně uvádí, že se navigační aplikace TomTomu prodává samostatně (jejíž cena se liší podle přiložených map, například s mapami pro západní Evropu přijde na 80 EUR). A též upřesňuje otázky kompatibility. Píše se tam, že sada sice je kompatibilní se všemi modely iPhonu, avšak samotná aplikace funguje pouze na iPhonu 3G a 3GS. A mezi podporovanými jazyky se uvádí i čeština.

Sice to bude vyžadovat další upřesnění, ale zatím to vypadá, že se asi nenaplní naděje na širší kompatibilitu navigačního řešení TomTomu. Tato automobilová sada totiž obsahuje vlastní GPS přijímač, a tak se šířily pověsti, že ji bude možné užít také pro původní iPhone a iPod touch a dokonce se mluvilo o podpoře pro navigační aplikace jiných výrobců. Tahle záležitost se zřejmě zcela vyjasní teprve poté, co začne fyzický prodej sady.

Automobilová sada TomTomu sice nabízí opravdu hodně dodatečných funkcí (vlastní, citlivější GPS přijímač, napojení na autorádio, handsfree), jenže tomu odpovídá i jí cena, když se sečtou ceny samotné sady a softwaru TomTomu, vyjdou některé samostatné GPS navigace již levněji.

AT&T stále ještě v USA nedovolí používat iPhone jako modem

iPhone byl často (oprávněně) kritizován za to, že nenabízí některé funkce, jež jsou u jiných mobilních telefonů naprosto běžné. Týkalo se to kupříkladu podpory MMS zpráv nebo možnosti používat telefon jako datový modem, třeba pro připojení notebooku (v angličtině se tato funkce označuje slovem „tethering“).

Firmware 3.0 podporu pro tyhle funkce doplnil, avšak řada z nich vyžaduje též podporu ze strany operátora, což způsobilo, že v některých zemích nebyly dostupné ani po vydání firmwaru 3.0. Typickým příkladem jsou právě USA, které sice stále představují největší trh pro iPhone, ale tamní operátor AT&T, s výlučným právem provozování telefonu Applu, nové funkce zavádí se značným zpožděním, podporu MMS zpráv aktivoval až 25. září. A minulý týden také povolil provozování VoIP aplikací přes svou mobilní sít, avšak co se týče modemové funkce, s tou nadále otálí.

Po povolení VoIP aplikací mnozí doufali, že bude následovat podpora modemu, jenže pro deník Wall Street Journal AT&T uvedl, že používání iPhonu jako modemu zůstává nedostupné, mluvčí operátora prohlásil, že síť a další systémy AT&T budou vyžadovat další doladění, než bude možné tuhle funkci zprovoznit. AT&T se zjevně obává, že by se začala využívat v takovém rozsahu, který by mohl ohrozit jeho síť (stejné důvody ovšem uváděl i v případě podpory MMS či VoIP, je ale pravda, že tyto funkce obvykle přenášejí mnohem menší objemy dat).

Američtí uživatelé iPhonu tak mají další důvod ke kritice svého operátora, avšak tyhle problémy se neomezují jenom na USA, také čeští uživatelé narážejí na podobné potíže u některých našich operátorů, jak ukazuje tento článek Jablíčkáře.cz.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Photoshop

Autor: Frankie Muž

Založeno: 12.10.2009, 00:18
Odpovědí: 0

Díky pane Králi, aplikace Photoshop je výborná. Dlouho jsem hledal takovou aplikaci, která by byla zdarma a zároveň splňovala vše, co tato umí, ten Photoshop je vynikající... Skvělý tip! Díky ještě jednou

Odpovědět na příspěvek

RE: Photoshop

Autor: rampa.mekkvak Muž

Založeno: 12.10.2009, 11:00

nesnášim app story, na us už to je a já to na českym ani australskym pořád nevidim...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Photoshop

Autor: Frankie Muž

Založeno: 12.10.2009, 14:39

Jo bohužel jsme malá zemička no... Na US Store je toho více, co by každý uvítal i u nás. Z nejlepších můžu, mimo Photoshopu, jmenovat také Shazam či Google Earth. Nechápu co tvůrcům brání zařadit jejich programy pro celý svět...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Photoshop

Autor: rampa.mekkvak Muž

Založeno: 12.10.2009, 15:54

a ja ksi se na us store dostal...? já sem si teď koupil gift card na tom brazilian shopu, co tu někdo zmiňoval, tak čekam až mi přijde na email kód a doufam, že pojedu na us store taktéž...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Photoshop

Autor: Frankie Muž

Založeno: 12.10.2009, 20:02

Hele stačí si zřídit účet tak, že vlezeš na US Store, tam se pokusíš stáhnout nějakou aplikaci která je free a zaregistruješ se. Musíš si vymyslet nějakou adresu v USA. Tot vše...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Photoshop

Autor: sidi1 Muž

Založeno: 18.10.2009, 12:22

No, tot jeste neni vse, abys mohl v App Store US nakupovat, potrebujes tam mit penize. Nejjednodussi je to pres Gift Card. Tim si zaroven otevres cely US iTunes Store.

Odpovědět na příspěvek

blackra1n

Autor: Myklcz Muž

Založeno: 12.10.2009, 02:37
Odpovědí: 0

Potvrzuji funkcnost Blackra1n JB na 3GS OS 3.1 - vse bez problemu... Jen doufam, ze brzy bude k mani i MAC verze :-)

Odpovědět na příspěvek

Tethering u O2

Autor: Jetel Muž

Založeno: 12.10.2009, 09:48
Odpovědí: 0

Pokud se někomu nedaří zapnout tethering u O2 u nás, zkuste to podle tohohle návodu: http://www.chlupataprdel.
cz/index.php/2009/07/teth
ering-u-o2/ ...mě to fungovalo :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Tethering u O2

Autor: mykl Muž

Založeno: 12.10.2009, 15:25

Tento navod ovsem funguje jen pro stare firmware, respektive pro baseband 04.xx.xx, firmware 3.1.x (baseband 05.11.07) vubec mobilconfig nastaveni APN pro tethering neakceptuje, dokonce ani kdyz jsou digitalne podepsane (coz ty z benm.at nejsou)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tethering u O2

Autor: myklcz Muž

Založeno: 20.10.2009, 03:06

Takze uz jede, staci jednoduchy patch, osobne potvrzuji funkcnost (odzkouseno) s 3GS OS 3.1.2., zbytek viz http://wikee.iphwn.org/ho
wto:random

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: