Zprávy související s iPadem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy související s iPadem

24. února 2010, 00.00 | První předběžné objednávky iPadů údajně budou možné již od 25. února. Vývoj čipu A4 pro iPad měl Apple stát 1 miliardu USD. Ve vývojářské sadě iPhonu byly objeveny další náznaky podpory videohovorů. A Apple zřejmě hodlá iPhone OS rozšířit i na další hardwarové platformy.

Ačkoli fyzický prodej iPadu pravděpodobně začne až za měsíc, pořád se objevuje dost zpráv, jež s ním alespoň nepřímo souvisejí:

Apple možná začne přijímat objednávky na iPad už 25. února

Na stránkách iPadu Apple nadále uvádí, že prodej WiFi modelů začne koncem března a 3G modely mají dorazit až v dubnu, platí tedy to, co Steve Jobs řekl při lednovém představení iPadu.

Avšak podle nových pověstí by předběžné objednávky na tento svůj přístroj mohl Apple začít přijímat již zítra, od 25. února, tedy zhruba měsíc před předpokládaným uvedením na trh. O víkendu s tímhle tvrzením přišel blog AppAdvice, podle jeho spolehlivého zdroje totiž má Apple zahájit příjem objednávek velice brzy, snad už onoho 25. února či brzy poté. Tato možnost se však bude nabízet pouze zákazníkům v USA a bude se týkat jen modelů s WiFi připojením (bez 3G modemu), objednané přístroje by (jestliže Apple dodrží slibované termíny) měli zákazníci dostat zhruba za 30 dnů.

Možná již zítra tak zjistíme, nakolik spolehlivý citovaný zdroj byl, ale vcelku by to dávalo smysl, Apple by si totiž tak mohl mimo jiné udělat představu o zájmu zákazníků a přizpůsobit tomu přípravné práce.

V současnosti totiž už zřejmě v Asii probíhá výroba iPadů, kolují pověsti, že poměrně dlouhou dobu mezi prvním veřejným představením přístroje a zahájením vlastního prodeje Apple nastavil hlavně kvůli tomu, aby si stačil připravit dostatečné zásoby iPadů (samozřejmě tak zároveň získal čas na doladění přístroje, zejména jeho softwaru a vývojáři mohou připravit aplikace uzpůsobené pro iPad), předběžné objednávky by ovšem dovolily dále upřesnit potřebné tempo výroby.

Lze předpokládat, že Apple zvolí stejnou strategii jako při uvedení prvního iPhonu, který byl rovněž oznámen řadu měsíců předem. Apple nyní sice bude do poslední chvíle nepochybně tajit přesné datum zahájení prodeje iPadu (minulý týden se objevily zprávy, že dokonce utajuje data o importech do USA souvisejících s iPadem, aby znemožnil odhad přesnějších termínů), je ovšem dost pravděpodobné, že stejně jako v případě prvního iPhonu také prodej iPadu bude zahájen ve všech odbytových kanálech v jeden určitý den s obvyklým mediálním a marketingovým doprovodem.

Náklady na vývoj čipu Apple A4 pro iPad se odhadují na 1 miliardu USD

Analytici se už dlouho předhánějí v odhadech, kolik Apple letos prodá Padů, skutečný zájem zákazníků se ovšem ukáže až v příštích měsících. Apple by si jistě přál, aby se naplnily prognózy o milionech prodaných kusů, protože podle všeho vývoj tohoto přístroje nebyl zrovna levný, jen vývoj speciálního čipu pro něj zřejmě stál okolo miliardy USD.

Takovýto odhad uvádí deník New York Times v článku zabývajícím se obecným vývojem na poli pokročilých procesorů pro chytré telefony, poznamenává, že vývoj těchto procesorů si vyžaduje značné investice.

Jednotlivé firmy si nyní vyvíjejí vlastní čipy odvozené z architektury ARM, samotnou jejich výrobu ovšem zadávají především asijským firmám zabývajícím se zakázkovou výrobou čipů, jež se začínají stávat významným soupeřem dosud vedoucího Intelu (z hlediska výroby čipů pro osobní počítače, v případě mobilních zařízení už dlouho převažují řešení postavená na procesorech ARM).

Deník zmiňuje, že firmy jako Apple, Nvidia a Qualcomm si navrhují vlastní řešení odvozená z architektury ARM, které pro ně budu vyrábět oni zakázkoví výrobci, díky tomu ušetří nemalé výdaje na vlastní výrobní linky (náklady na postavení takové továrny dosahují minimálně 3 miliard USD a její vybudování trvá několik let), ovšem ani samotný vývoj takovýchto čipů není nijak levný, New York Times ho odhaduje na částku okolo 1 miliardy USD.

A domnívá se, že boj o to, kdo bude dodávat procesory pro další generaci mobilních zařízení, bude ještě ostřejší, předpokládá další, „krvavější“ kolo válek mobilních procesorů (vlastně však půjde spíše o SoC čipy integrující většinu funkcí přístroje).

Intel se snaží do mobilních přístrojů protlačit své procesory Atom, jenže ty jsou pořád dražší a především stále mají mnohem vyšší příkon než procesory ARM. Přesto se už v roce 2008 objevily pověsti o tom, že by Apple mohl úsporné procesory Intelu nasadit do svých produktů, to se ovšem nestalo a se svými kapesními přístroji nadále zůstal u procesorů ARM, které však od té doby značně vyspěly.

Apple sice neprozradil mnoho podrobností, víme ale, že iPad obsahuje čip Apple A4 s taktovací frekvencí 1 GHz. Tento nový SoC čip si vyvinul přímo samotný Apple, jeho vlastnosti však neznáme. Steve Jobs při představení iPadu řekl, že A4 zahrnuje procesor, grafiku, I/O obvody a paměťový řadič, to ovšem platí prakticky pro všechny podobné SoC čipy.

Dále Jobs chválil jeho výkon a podle prvních zkušeností s iPadem je přístroj opravdu znatelně výkonnější než dosavadní iPhony (včetně modelu 3GS), což vede k domněnce, že čip A4 vychází z procesoru Cortex-A9, tvořícího další vývojový stupeň po procesoru Cortex-A8 užitém v iPhonu 3GS (a iPodu touch třetí generace).

Apple však nesdělil žádné bližší podrobnosti k tomuto čipu, takže ani netušíme, zda se tak jako u obdobných čipů konkurence jedná o vícejádrové řešení, stejně tak nevíme nic bližšího o použité grafice (kvůli zachování kompatibility ovšem zřejmě půjde o grafické jádro PowerVR SGX). Dá se ale předpokládat, že čip A4 bude v zásadě podobný čipu Tegra 2, který NVIDIA představila letos v lednu.

Apple vlastní licence jak na procesory ARM, tak na grafiku PowerVR už dlouho a na jaře 2008 navíc převzal firmu P.A. Semi za 278 milionů USD, jejíž pracovníci nejspíš zajistili vývoj nového čipu.

Dá-li se věřit výše uvedenému odhadu, potom samotný vývoj čipu A4 stál podstatně víc než celá P.A. Semi, stanovení přesné částky je ovšem velice těžké, budou to spíše kvalifikované odhady, zvlášť v případě Applu, jenž všechny takovéto podrobnosti pečlivě tají. Na druhou stranu je jasné, že již vzhledem k potřebným personálním výdajům to opravdu musela být dost nákladná záležitost.

Avšak i kdyby čip A4 skutečně stál miliardu USD, pro Apple by to nebyl vůbec žádný problém, při oznámení finančních výsledků za čtvrté čtvrtletí 2009 totiž uvedl, že jeho hotovostní zásoba dosáhla ohromných 39,8 miliardy USD, takže vývoj nového čipu pro něj znamenal jen takové „běžné vydání“.

To, zda se nový čip vyplatil, ukáže až prodej iPadu, Apple tvrdí, že právě díky tomu, že si ho vyvinul sám, se mu podařilo dosáhnout jak vysokého výkonu, tak zároveň značné výdrže na baterii, iPad by měl vydržet 10 hodin intenzivního používání a ve stavu nečinnosti se má dokonce udržet déle než měsíc, což ovšem potvrdí nebo vyvrátí teprve nezávislé testy poté, co se iPad začne prodávat.

Další náznaky podpory videohovorů ve vývojářské sadě iPadu

Ve vývojářské sadě iPhone 3.2 SDK pro iPad se pořád nalézají další a další náznaky možných budoucích funkcí (v současnosti se nabízí druhá beta verze sady, včera sice Apple uvolnil už třetí beta verzi, jenže ji vzápětí kvůli blíže neurčené závažné chybě zase stáhl).

Již v první beta verzi byly objeveny známky podpory videohovorů a nyní byly vypátrány ještě výmluvnější odkazy, jak informuje 9to5mac, v rámci TelephonyUI se našly ikony pro přijetí nebo odmítnutí příchozí videokonverzace a příslušný kód navíc odkazuje střídavě na „iChat“ a na „VideoChat“ (ve VídeoToolBoxu).

Zatím ovšem iPad žádné takové aplikace nemá, iChat se však vyskytuje v Mac OS X, odkud mohl být tento kód teoreticky přenesen, avšak to nevysvětluje, kde se vzaly ony ikony (na Macu nepoužívané), zdá se tedy pravděpodobnější, že jde opravdu o přípravu na budoucí verze.

Zatím ale není jasné, v jakém z budoucích přístrojů Applu by se taková schopnost měla objevit. O kameře v iPadu se sice mluvilo a dokonce přišly zprávy, že v iPadu je prostor pro umístění kamery z MacBooku, avšak v první verzi iPadu, co má nyní přijít na trh, nejspíš kamera ještě nebude, bylo by totiž dost zvláštní, kdyby o ní Apple nic neřekl při jeho představení.

Mnohem spíš by se tak podpora videohovorů mohla objevit v novém modelu iPhonu očekávaném letos v létě, ten by ovšem musel být osazen druhou, čelně umístěnou kamerou. (Tomu by napovídaly pověsti o údajných součástkách nového iPhonu, podle nichž by nový model měl být o něco vyšší, což by udělalo místo pro dodatečnou kameru, věrohodnost těchto informací je však velmi sporná.)

V případě iPhonu by to ale nebylo zase tak velké překvapení, vybavení pro videohovory se u chytrých telefonů vyšší třídy objevuje už řadu let, ostatně při zavádění 3G sítí patřily právě videohovory k jedné z jejich vychvalovaných novinek, avšak z řady různých důvodů se, kromě Japonska, nikde příliš neuchytily. Ovšem další rozvoj mobilních sítí by to mohl změnit a Apple se na to možná již připravuje, jasněji však bude teprve po uvedení nového iPhonu.

Apple zřejmě hodlá přenést iPhone OS i na další hardwarové platformy

Až začne Apple prodávat iPad, dostane se iPhone OS poprvé na jiné zařízení než iPhone či iPod touch, tedy na něco jiného než mobilní telefon či PDA. V zásadě však lze iPad stále považovat za „kapesní“ zařízení, nyní se ale objevily náznaky, že hodlá tuto svou softwarovou platformu přenést i na další platformy hardwarové.

Apple totiž zveřejnil inzerát, v němž hledá zaměstnance na místo technického manažera, který povede tým zaměřující se na prosazování iPhone OS na nové hardwarové platformy.

Ty inzerát nijak blíže nespecifikuje, uvádí pouze, že k nim patří iPhony a iPody, ale vzhledem k tomu, že se od adeptů na tohle místo vyžaduje, aby měli zkušenosti s vývojem pro unixové systémy a se SoC čipy, přičemž výhodou bude znalost SoC čipů ARM a vývoje pro iPhone OS či Mac OS X, mohlo by to znamenat, že se dotyčný nebude zabývat pouze iPhony, iPody touch a iPady, ale možná i nějakými úplně novými zařízeními, na nichž hodlá Apple též uplatnit iPhone OS.

Samozřejmě se zatím lze pouze dohadovat, co by to mohlo být. Jedním z kandidátů je nová verze Apple TV, jejíž hardware se od jara 2007, kdy se začala prodávat, v zásadě nezměnil (pouze se zvětšil instalovaný pevný disk). Hardware Apple TV tvoří dnes již velmi slabý a zastaralý Mac s procesorem Intel, ovšem vzhledem k jejímu použití by přechod na SoC čip ARM a na iPhone OS celkem dával smysl.

Lze si přirozeně představit další zařízení pro iPhone OS, například něco na způsob tolik očekávaných smartbooků (netbooků s procesory ARM), jenže ty by konkurovaly iPadu, takže do nich se Apple asi pouštět nebude, přesto se možná na tomto poli ještě dočkáme zajímavých překvapení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: