Zprávy související s iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy související s iOS

11. února 2011, 00.00 | Třetí beta verze iOS 4.3 pravděpodobně obsahuje odkazy na hry pro Apple TV druhé generace. Apple zřejmě bude opravdu vyžadovat hrazení předplatného obsahu z aplikací, což se vůbec nelíbí evropským vydavatelům novin. A Google vydal aplikaci Google Translate pro iOS.

V USA je sice nyní hlavním tématem zahájení maloobchodního prodeje CDMA verze iPhonu 4, ale k tomu se vrátíme až příští týden, kdy snad již budou dostupné přesnější údaje o tom, kolik se těchto telefonů už prodalo. Objevilo se však i pár dalších zpráv týkajících se iOS a aplikací pro něj:

Beta verze iOS 4.3 možná obsahuje odkazy na hry pro novou Apple TV

Počátkem února vývojáři obdrželi již třetí beta verzi iOS 4.3 (podle kolujících pověstí by jeho ostrá verze mohla vyjít už toto pondělí). V beta verzích iOS se vždy najde řada různých skrytých odkazů, což samozřejmě platí i pro třetí beta verzi iOS 4.3, jež mimo jiné obsahuje řetězce týkající se nové Apple TV, která je také zařízením s iOS.

Engadget dostal tip, že se tam nacházejí odkazy, jež by mohly znamenat, že nová Apple TV bude provozovat síťové hry (nebo o tom v Cupertinu alespoň někdo vážně uvažuje). Kód třetí beta verze iOS 4.3 totiž zahrnuje odkazy na „ATVGames“ a „ATVThunder“ v souvislosti s jakýmsi druhem ovladače, s tabulkami výsledků (jaké poskytuje herní síť Game Center), s plánováním her (snad pro pořádání her více hráčů) a s elektronickým obchodem (na způsob App Store).

Engadget zvlášť zaujaly řetězce „com.apple.appletv.play.live.thunder“ a ".play.archive.thunder", které by mohly naznačovat, že Apple chystá podobnou internetovou herní službu jako je Xbox Live pro herní konzolu Microsoftu.

Samozřejmě to ale jsou pouhé dohady a není jasné, jak by se případné hry dodávaly. Engadget spekuluje, že by mohlo jít o streaming na způsob služby OnLive, což ovšem nelze nijak dokázat. Stejně dobře by to mohlo být nějaké hybridní řešení, protože rozebrání nové Apple TV ukázalo, že nese 8 GB lokální paměti, použitelné jako buffer a její SoC čip Apple A4 (stejný jako v iPadu, s 256 MB RAM) poskytuje dostatečný výkon na lokální provozování méně náročných her.

V kódu iOS 4.3 byla navíc odhalena ještě další dvě dosud neznámá kódová označení, „Sedona“ a „Flagstaff“. Označení „Sedona“ je spjaté s odkazy na režiséra, epizodu a podobně, takže by to mohlo být něco spojeného s prodejem a straemingem videa, samozřejmě přes iTunes Store. S čím souvisí „Flagstaff“ již není tak jasné, zřejmě se také jedná o nějaké obchodování.

Jde sice jenom o dohady na základě nepřímých náznaků, ale celkem by to dávalo smysl. Že je nová Apple TV zařízení s iOS se tušilo v podstatě už od jejího představení loni v září a od počátku se objevovaly úvahy, kdy Apple na ní dovolí provozovat dodatečné aplikace.

A samozřejmě ve spojení s televizory se jako nejvhodnější aplikace jeví právě hry, nejspíše odvozené ze současné bohaté nabídky v App Store. Tyto herní tituly by se sice musely upravit pro nové ovládání, ale to by nemělo být až tak těžké (herní ovladač pro Apple TV by naopak byl mnohem podobnější ovladačům herních konzol, oproti dotykovému ovládání ostatních přístrojů s iOS), takže by rychle mohla vzniknout značně pestrá nabídka, hry by se však asi místo trvalého stahování spíše jen půjčovaly (podobně jako je tomu u současné Apple TV s mediálním obsahem).

Stávající Apple TV by přirozeně nemohla konkurovat „velkým“ herním konzolám, avšak jistě by dokázala zaujmout početné řady příležitostných hráčů, kdyby se hry nabízely za obvyklé ceny App Store. Nelze ovšem vyloučit ani to, že se zmíněné odkazy týkají něčeho úplně jiného, v každém případě však Cupertino přinejmenším plánuje další rozšíření možností Apple TV.

Požadavky Applu na podmínky předplácení obsahu vyvolávají nelibost vydavatelů

Ve středu 2. února bylo oficiálně představeno zpravodajství The Daily pro iPad od News Corp., které bude první publikací využívající novou metodu placení předplatného z aplikací iOS, požadovaná částka se bude pravidelně odečítat z účtu uživatele u iTunes Store.

Na to se dlouho čekalo, ovšem zároveň dorazily zprávy, že nově bude Apple vyžadovat, aby všechny aplikace poskytující placený obsah zároveň nabízely možnost placení z aplikace novou metodu, vedle placení v externích obchodech.

A totéž nyní uvádí TechCrunch, od svých zdrojů se dozvěděl, že vydavatelé sice budou moci nadále směrovat předplatitele na své weby či platební portály, zároveň však bude muset taková aplikace zahrnovat i možnost totéž předplatné uhradit přes iTunes Store. (Jinak nebude aplikace vpuštěna do App Store, už minulý týden Wall Street Journal napsal, že tato podmínka začne být povinná od 31. března).

TechCrunch k tomu dodává, že jde od Applu o brilantní tah. Navenek to sice vypadá, že zákazník dostává možnost se sám rozhodnout, ale dá se předpokládat, že naprostá většina uživatelů zvolí předplatné přes iTunes Store. Bude to totiž mnohem pohodlnější a předplatné veškerého elektronického obsahu půjde vyřizovat z jednoho místa namísto potýkání se s řadou různých webů a platebních bran.

Vydavatelé začínají protestovat proti podmínkám Applu

Zákazníky to asi potěší, vydavatele už ovšem méně. Výjimku tvoří The Daily, jež bude využívat jen předplatného přes iTunes Store, jenže to je úplně nová publikace určená zatím výlučně pro iPad, navíc se neví, zda jako první svého druhu nezískala od Applu nějaké zvláštní podmínky (Steve Jobs s majitelem News Corp. Rupertem Murdochem údajně jednal již řadu měsíců předem).

Tradičním vydavatelům se však nové předplatné vůbec nelíbí. Samozřejmě jim vadí, že budou muset odvádět 30 procent z předplatného Applu, ale mnohem horší pro ně bude, že ztratí přístup k datům předplatitelů. Dělení se o příjmy by asi překousli, nakonec při stánkovém prodeji se rovněž musí s prodávajícími podělit o obálkovou cenu. Mnohem větší hodnotu však mají data předplatitelů, jež se dají výhodně prodávat inzerentům, avšak když se předplatné bude vyřizovat přes iTunes Store, tyto údaje zůstanou u Applu.

Vydavatelé proto stále silněji dávají najevo své znepokojení, sdružení evropských vydavatelů novin ENPA prohlásilo, že by měli dostat možnost volby, jak budou stanovovat ceny a jak budou vybírat předplatné za své elektronické publikace. ENPA zastupuje 5 200 novin z Evropské unie, Norska a Švýcarska, tvrdí, že chce zajistit, aby vydavatelé měli plný přístup k datům předplatitelů bez jakýchkoli omezujících podmínek.

iPad a další tablety sice sdružení chválí jako „fantastickou“ platformu pro rozvoj elektronických novin, zároveň však trvá na tom, že pouze vydavatelé by měli zodpovídat za určování cen a platebních možností pro takovýto obsah.

Toto prohlášení je samozřejmě reakcí na nové kroky Applu v oblasti předplaceného obsahu, někteří evropští vydavatelé se již začali dotazovat, zda počínání Applu nejeví známky zneužití monopolního postavení. Spory okolo předplaceného obsahu pro iOS tak mohou skončit u právníků, což by celou záležitost jistě dále zkomplikovalo.

Do předplaceného obsahu pro iPad mnozí vydavatelé vkládali naděje, že pomůže vyrovnat pokles odbytu tištěných publikací, avšak když budou zmíněné spory pokračovat, vůbec se nemusí naplnit.

Vyšla aplikace Google Translate pro iOS

Webovou překladatelskou službu Googlu zná snad každý, kdo využívá tento vyhledávač. Z Mobile Safari ovšem nefungovala zrovna ideálně, a tak už v roce 2008 vznikla varianta webové služby optimalizovaná pro iPhone.

A toto úterý zašel Google ještě dál a vydal přímo aplikaci Google Translate pro iOS (což přirozeně oznámil blog Google Mobile).

Aplikace nabízí všechny funkce webové služby a ještě pár věcí navíc. Textové překlady lze provádět mezi 57 různými jazyky, avšak v 15 vybraných jazycích (mezi které patří i čeština) je možné také fráze pro překlad prostě vyslovit, aplikace se jim pokusí porozumět a přeloží je (do některého z oněch 57 jazyků), stačí stisknout ikonu mikrofonu vedle překladového textové pole a vyřknout danou frázi. A naopak přeložený text se dá nechat přečíst, hlasový výstup je možný ve 23 jazycích (opět včetně češtiny).

Pro jazyky používající nelatinková písma (jako jsou čínština a japonština) se navíc zobrazuje oficiální fonetický přepis do latinky. Textové překlady mohou též využívat přepnutí do režimu zobrazení na celou obrazovku, což se hodí, je-li potřeba překlad ukázat dalším osobám. Aplikace dále umí ve slovníku vyhledávat jednotlivá slova nebo krátké fráze a k již provedeným překladům se dá vracet i tehdy, když není dostupné připojení k Internetu.

Aplikace Google Translate funguje na iPhonu, iPodu touch a iPadu s iOS 3.0 nebo vyšším, zatím však nenabízí uživatelské rozhraní uzpůsobené pro iPad. Jako ostatní podobné aplikace Google se i ona dá stáhnout zdarma.

Podobných aplikací Googlu pro iOS nyní rychle přibývá, očividně se projevuje zmírnění podmínek pro aplikace App Store loni v září. Záhy poté se v App Store objevila aplikace Google Voice, jež byla předtím předmětem dlouhých sporů mezi Applem a Googlem a dokonce vedla k úřednímu vyšetřování, ale to vše už pominulo.

Google sice na mobilním trhu Applu konkuruje svým Androidem (pro něj se samozřejmě aplikace Google Translate nabízí také), ale pochopitelně má zájem na co nejširším využívání svých služeb, takže své mobilní aplikace vydává též pro iOS, vzhledem k rozšířenosti této platformy (podle posledních oficiálních údajů se prodalo již přes 160 milionů přístrojů s iOS).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: