Zprávy související s iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy související s iOS

8. listopadu 2010, 00.00 | Přibývá přípravných kroků spojených s blížícím se uvedením iOS 4.2, který bude také podporovat MIDI hardware. Steve Jobs slíbil brzkou podporu iTunes Extras a iTunes LP na nové Apple TV. A do App Store byl vpuštěn prohlížeč umožňující (převodem na serverové straně) přehrávání Flash videa, avšak přílišný zájem uživatelů silně omezuje jeho dostupnost.

Nejdůležitější novinkou týkající se iOS bude samozřejmě uvedení verze 4.2, k čemuž možná dojde už během tohoto týdne, protože vývojáři obdrželi závěrečnou verzi GM již minulé pondělí a též další vývoj okolo Mac OS X naznačuje, že ostrá verze iOS 4.2 nemůže být daleko.

Zde se proto podíváme jak na některé zprávy týkající se příchodu iOS 4.2, tak na další novinky spojené s iOS a jeho aplikacemi:

Apple začal pro iPad schvalovat aplikace podporující Game Center a reklamy iAd se budou nabízet celosvětově

Další známkou blížícího se příchodu iOS 4.2 je, že Apple už schválil aplikace iPadu podporující herní sociální síť Game Center.

Ta přitom vyžaduje iOS 4.2 (na iPhonu a iPodu touch je dostupná od iOS 4.1), 9to5mac upozornil, že hra Big Bad Sudoku Book ve své nové verzi uvádí mezi novinkami podporu iOS 4.2 včetně sítě Game Center a multitaskingu, dále ještě na iPadu (s iOS 4.2) dovolí přehrávání hudby v pozadí.

Aplikace podporující iOS 4.2 mohou vývojáři zasílat ke schválení pro App Store od minulého pondělí a některé z nich již vstupní kontrolou Applu zjevně úspěšně prošly.

Další změnou pravděpodobně související s blížící se novou verzí iOS bude to, že reklamní platforma iAd, integrální součást iOS 4, bude brzy dostupná celosvětově, server MacRumors získal informace od vývojářů, že jim začínají reakce na reklamy přicházet z celého světa, zatímco předtím se tyto reklamní programy omezovaly pouze na Severní Ameriku a Velkou Británii.

Pro vývojáře to znamená dodatečné zdroje příjmů, řady inzerentů však zřejmě ještě zesílí poté, až se objeví iOS 4.2, protože přinese iAd též na iPad, což bude znamenat nové reklamní příležitosti. Uživatele tato novinka už asi tolik těšit nebude, jenže pokud chtějí levné či bezplatné aplikace, budou se muset s reklamami smířit.

iOS 4.2 bude také podporovat MIDI hardware

O novinkách iOS 4.2 již bylo napsáno docela dost, MůjMac nevyjímaje. Zajímavý však bude též pro hudebníky, protože konečně přinese oficiální podporu MIDI hardwaru. Vývojový rámec Core MIDI totiž zřejmě podporuje i několik možností připojování takovýchto zařízení, včetně připojení MIDI zařízení přes WiFi a přes USB, jak zjistil hudební server Create Digital Music. Uplatní se to pochopitelně hlavně na iPadu.

Připojení přes USB (dnes už vcelku standardizované) by měla podporovat široká paleta stávajícího hardwaru, ale pravděpodobně bude nutné k takovémuto vybavení doplnit dodatečné napájení, i když úsporná zařízení, jako třeba adaptér Uno od M-Audia, možná budou s iPadem kompatibilní také z hlediska napájení. iPad sice USB port nemá, ale půjde použít USB adaptér ze sady iPad Camera Connection Kit, s nímž budou MIDI aplikace spolupracovat. (Připojení MIDI klávesnice k iPadu přes USB adaptér názorně předvádí toto video.)

WiFi připojení MIDI zařízení ještě není úplně standardizováno, proto se předpokládá, že Apple použije svou vlastní implementaci, jež dovolí bezdrátovou komunikaci takovýchto MIDI periférií s přístroji s iOS a s Macy, zatímco s jinými zařízeními asi ne. A není úplně jasné, jestli toto připojení nebude zdrojem dodatečných prodlev.

Již teď několik firem vyrábí speciální adaptéry pro MIDI zařízení, nová API rozhraní ovšem nejspíš jejich význam značně sníží. Rámec Core MIDI by však mohl pomoci i jim, jeden z výrobců takovýchto adaptérů, iConnectMIDI, se domnívá, že by nový software mohl pomoci zkrátit prodlevy pro jeho stávající produkty.

iOS 4.2 tak umožní též nový rozvoj hudebních aplikací pro přístroje s iOS, především pak pro iPad, na němž by takovéto aplikace, díky jeho většímu displeji, mohly být opravdu zajímavé.

Nová Apple TV bude podporovat iTunes Extras a iTunes LP

Loni v září Apple uvedl iTunes 9, jež mimo jiné přinesly některé nové typy multimediálního obsahu (nabízené obchodem iTunes Store), například filmové bonusy iTunes Extras a hudební alba iTunes LP.

A v říjnu 2009 začala tento obsah podporovat původní Apple TV, když pro ni Apple vydal firmware verze 3.0.

Letos ovšem přišla nová, zcela přepracovaná Apple TV (druhé generace), o níž víme, že používá upravenou verzi iOS 4.1 a ta zatím iTunes Extras a iTunes LP nezvládá.

Velice brzy by se to však mělo změnit, potvrzení přišlo z místa nejvyššího, od Steva Jobse. Jeden ze čtenářů serveru MacRumors, vývojář firmy Redwind Software, mu totiž nedávno elektronickou poštou zaslal dotaz na to, co se bude dít s iTunes Extras a iTunes LP na nové Apple TV. Kupoval takovýto obsah pro své staré Apple TV, ale na nové s ním pracovat nemůže, a tak chce vědět, zda přijde aktualizace, jež to napraví.

Steve Jobs odpověděl svým obvyklým stručným způsobem: „Přijde“. Cupertinské orákulum promluvilo, je zřejmé, že se chystá aktualizace firmwaru Apple TV druhé generace (tedy upraveného iOS 4.x), která tyto nedostatky vyřeší.

Zatím se sice samozřejmě neví, kdy by se mohla objevit, ale nejspíš to nebude trvat dlouho, protože se předpokládá vydání nového firmwaru pro tohle zařízení v souvislosti s příchodem iOS 4.2. Ten totiž zahrnuje také funkci AirPlay, umožňující bezdrátový streaming mediálního obsahu na novou Apple TV, jenže se současným firmwarem to funguje pouze pro zvuk, pro video a fotografie nikoli.

To by měla zajistit nová aktualizace firmwaru, je tudíž docela dobře možné, že bude zahrnovat i podporu pro iTunes Extras a iTunes LP a možná ještě něco dalšího (možnost spouštění aplikací to ale skoro určitě nebude, Steve Jobs ji sice v dlouhodobějším výhledu připustil, jenže k tomu budou potřeba rozsáhlé změny firmwaru a navíc by bylo třeba připravit infrastrukturu pro vývojáře, protože aplikace z ostatních přístrojů s iOS rozhodně nepůjde mechanicky přenášet).

Pokud ovšem iTunes Extras a iTunes LP budou dostupné na nové Apple TV, mohly by se dostat též na další zařízení s iOS, zejména na iPad, s iOS 4.2 to však asi ještě nebude.

Hudební ukázky iTunes Store by se v USA měly prodloužiti na 90 sekund

Když už mluvíme o iTunes Store, konečně by v něm mělo dojít k prodloužení bezplatných hudebních ukázek na 90 sekund (ze současných 30). Na blogu Symphonic Distribution se objevila zpráva od Applu sdělující, že ukázky v iTunes Store pro USA se prodlužují ze 30 na 90 sekund, jestliže celá skladba bude delší než 2 minuty a 30 sekund.

O prodloužení hudebních ukázek se spekulovalo již před letošní zářijovou akcí k iPodům, avšak tehdy k němu nedošlo, podle následných informací kvůli problémům s licencemi, ty nyní byly očividně vyřešeny.

Webový prohlížeč Skyfire umožňuje přehrávání Flash videa pod iOS, ale jeho výrobce nezvládl nápor zájemců

To, že vztah Applu (a především Steva Jobse) k technologii Flash je víc než chladný, ví snad každý, proto nepřekvapuje, že pod iOS má Flash vstup zakázán. Jenže Flash nejsou jen reklamy, jež by chyběly málokomu, ale také velká část videa nabízeného na Webu, které se pod iOS nedá přehrávat (a zdaleka ne každý web nabízí alternativní formáty pro iOS).

Značný rozruch proto počátkem listopadu vyvolala firma Skyfire Labs, vyvíjející vlastní webový prohlížeč, umožňující přehrávat Flash videa i na zařízeních, co Flash nepodporují. Zařizuje to tak, že z dané stránky stáhne Flash video na servery Skyfire, kde se zpracuje a převede na HTML5, jež se vrátí do prohlížeče (a s ním si iOS již poradí).

Aplikaci nazvanou Skyfire Web Broswer Apple začátkem listopadu už schválil, takže se na ni pochopitelně napjatě čekalo. V App Store se skutečně minulou středu objevila (zatím se ale nabízí pouze pro USA), je to ovšem placený program, stojí 2,99 USD. (Fungování aplikace názorně předvádí toto video na YouTube určené pro tisk.)

Zájem o aplikaci však byl tak velký, že ji Skyfire záhy zase stáhla. Po prvotních spekulacích, zda se tak stalo na popud Applu, se ukázalo, že to bylo rozhodnutí samotné Skyfire, což vysvětlila na svém blogu.Zpočátku to fungovalo dobře, ale jak přibývalo uživatelů, byly požadavky na výkon převádějících serverů a na přenosovou kapacitu k nim tak vysoké, že se kvalita poskytovaného videa začala snižovat. Došlo tak v podstatě k „vyprodání“ dostupné kapacity, proto se firma rozhodla dočasně zastavit nové koupě z App Store, zatímco bude pracovat na posílení svých serverů.

Minulý pátek pak Skyfire podrobněji vyjasnila svůj další postup, na svém blogu uvedla, že bude v příštích dnech nové uživatele vyřizovat po „dávkách“. V pátek se v App Store objevila první dávka nových nabídek, jež jako první získali ti, kdo jako první přišli, a tak tomu bude i nadále.

Poptávka po aplikaci je tak silná, že Skyfire musela zvolit tento přístup, protože chce zachovat dostatečnou kvalitu videa pro své zákazníky. Další dávky nabídek budou následovat v příštích dnech (zprvu jenom pro uživatele z USA, ale později mají přibýt i jiné země), jejich termíny bude firma oznamovat na Twitteru a Facebooku, varuje ovšem, že se zpočátku nemusí dostat na každého, neuspokojení zájemci budou muset počkat na pozdější dávku.

Zájem o Skyfire Web Browser je značný, očividně tak existuje nemalý zájem o přehrávání Flash videa i na přístrojích s iOS. A to přitom tato aplikace zdaleka nezvládá veškerý Flash obsah, zaměřuje se pouze na videa, hry a aplikace ve Flashi nepřehrává a nepracují s ní ani některé videoslužby (třeba Hulu).

Skyfire uvádí, že si v současnosti poradí s Flash videem asi ze 100 000 webů a jejich seznam dále rozšiřuje. (Mimochodem, Skyfire nabízí beta verzi svého prohlížeče také pro Android, který sice od verze 2.2 Flash podporuje, ale pro přístroje s nižšími verzemi Androidu nebo se slabším hardwarem to též může být vítané řešení.)

Skyfire Web Browser se nabízí ve verzi 2.0, vyžaduje iOS 3.0 nebo vyšší a není zatím optimalizovaný pro iPad (běží v režimu kompatibility s iPhonem). Je zřejmé, že tato aplikace bude potřebovat ještě dopracovat a firma bude muset posílit kapacitu svých serverů, má-li být její služba skutečně masově použitelná (při počtech uživatelů iOS to ovšem bude obtížný úkol), ale přinejmenším Skyfire ukázala možnou cestu, jak se dostat i ze zařízení s iOS k alespoň některému Flash obsahu na Webu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: