Zprávy okolo iPhonu: Microsoft se zajímá o vývojářskou sadu, galerie snímků firmwaru 2.0 a první zkušenosti s App Store. (26.3.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy okolo iPhonu: Microsoft se zajímá o vývojářskou sadu, galerie snímků firmwaru 2.0 a první zkušenosti s App Store. (26.3.08)

26. března 2008, 08.00 | Microsoft vyjádřil zájem o vývojářskou sadu, vidí v ní příležitost k zisku. Objevila se rozsáhlá fotogalerie snímků obrazovek beta verze firmwaru 2.0. A jednomu uživateli se zřejmě podařilo strefit do testování App Store.

Všechny dnešní zprávy o iPhonu nějak souvisejí s vývojářskou sadou a novým firmwarem:

O vývojářskou sadu jeví zájem také Microsoft

Apple představil vývojářskou sadu pro iPhone (a iPod touch) 6. března a od té doby zájem o vývoj pro telefon Applu projevila řada firem. Nyní se k nim přidal i Microsoft. Jeho motivace je zcela jasná, tuší zde možný zisk. Jeho divize Mac Business Unit (Mac BU), připravující software pro Mac, přináší nezanedbatelné příjmy, přestože v současnosti pracuje prakticky pouze na Office 2008.

Mac BU dnes spadá do skupiny Specialized Devices and Applications Group, jež podle údajů Microsoftu vloni dosáhla tržeb ve výši 1 miliardy dolarů. Vedoucí této skupiny Tom Gibbons v rozhovoru pro časopis Fortune mimo jiné uvedl, že Mac BU se na příjmech skupiny podílí asi jednou třetinou, takže tržby zřejmě přesahují 300 milionů USD a vzhledem k vysokým ziskovým maržím na softwaru Fortune odhaduje, že Mac BU mohla vloni přinést zisk ve výši 200 milionů USD. To už není zanedbatelné číslo ani pro Microsoft.

A ten by ho pochopitelně rád dále zvětšil, příležitost vidí právě v iPhonu, Tom Gibbons k tomu řekl, že ve stejném rozsahu, v jakém dávají zákazníkům Mac Office ty funkce, které potřebují ve svém prostředí, snaží se Microsoft přijít na to, jak totéž zajistit pro uživatele iPhonu. Microsoft zatím možnosti vývojářské sady studuje, zkoumá, co vůbec bude možné.

Jednou z možností by mohlo být využití zkušeností Microsoftu s Office 2008. Poštovní klient iPhonu sice dokáže její dokumenty zobrazovat, mnozí uživatelé však žádají také možnost jejich editace na telefonu, s tím by si mohl poradit právě Microsoft (i když s virtuální klávesnicí to asi nebude to pravé ořechové). Další možnost představuje třeba synchronizace iPhonu s Entourage, poštovní aplikací Office 2008. Podobných příkladů by se jistě našlo mnohem víc.

Zdá se, že Microsoft vidí ve vývoji aplikací pro iPhone dobrou investiční příležitost, to by mělo důvěru v iPhone dále posílit. Motivací Microsoftu je samozřejmě zisk, to ovšem platí pro všechny firmy, včetně Applu, není tedy důvod se nad tím nějak pohoršovat. A zájem Microsoftu by mohl mít ještě jeden důležitý důsledek: Při představení vývojářské sady Apple jasně naznačil, že hodlá s iPhonem více proniknout do podniků, pro vývoj podnikových aplikací ostatně nabízí zvláštní podmínky a vývojářské programy. A řada podniků se silně zaměřuje na software Microsoftu, ať se nám to líbí nebo ne. Zájem Microsoftu o vývoj pro iPhone by nepochybně telefonu usnadnil cestu do takovýchto podniků. Podniky se zatím k iPhonu stavěly spíše odmítavě, ovšem právě tohle by mohlo přispět k rozhodujícímu obratu.

Samozřejmě, jedna věc jsou vyslovené přísliby a druhá věc konkrétní kroky, teprve příští měsíce ukážou, co z těchto snah Microsoftu doopravdy vzejde (potíže by mohla způsobit poměrně silná omezení zatím kladená na vývoj aplikací třetích stran, s Microsoftem a dalšími velkými výrobci softwaru však Apple asi bude jednat poněkud jinak).

Fotogalerie snímků obrazovek firmwaru 2.0

BoyGeniusReport zveřejnil rozsáhlou galerii snímků obrazovek firmwaru 2.0.

Teď bude třeba trochu vysvětlování. Apple k vývojářské sadě přikládá beta verzi firmwaru 2.0, na němž poběží aplikace v sadě vytvořené. (Beta verze zatím vlastně nese označení 1.2, ale ostrá verze, jejíž uvedení se předpokládá v červnu, bude přečíslována na verzi 2.0).

Projekt Pwnage a rozšifrování firmwaru 2.0

Tato beta verze firmwaru by měla sloužit k testování aplikací v emulátoru iPhonu obsaženém ve vývojářské sadě, jenže známý hackerský tým iPhone Dev Team našel nový způsob, jak rozšifrovat firmware iPhonu. K tomu slouží projekt Pwnage, který využívá chyb již v zaváděcí sekvenci. Tak bylo možné firmware 2.0 beta (tedy vlastně 1.2) rozšifrovat a nasadit na fyzický iPhone, zároveň tak lze instalovat aplikace i bez App Store (chystaného internetového obchodu Applu s aplikacemi ve stylu iTunes Store, jenž by měl být jediným prostředkem distribuce oficiálních aplikací). iPhone Dev Team rovněž pracuje na metodách, jak zajistit přístup i k těm API rozhraním, která Apple před vývojáři záměrně ukryje.

Toto rozšifrování pochopitelně vyvolalo široké debaty o tom, jaké to bude mít pro Apple důsledky, to zde však řešit nebudeme, ostatně do vydání ostré verze firmwaru může Apple ještě přijít na nějaká protiopatření.

Jedním z konkrétních důsledků tohoto počinu je, že se začaly objevovat bližší informace o chystaném novém firmwaru.

Galerie snímků obrazovek

BoyGeniusReport předkládá galerii téměř čtyř desítek snímků obrazovky iPhonu s novým firmwarem. Najdete v ní řadu konfiguračních obrazovek, několik snímků zatím nefunkčního obchodu App Store (příslušná obrazovka pouze sdělí, že se nemůže připojit k iTunes Store) a též obrázky z ukázkové hry Lunar Lander (přistání na Měsíci), kterou Apple přidal, aby předvedl některé specifické možnosti iPhonu, například využití akcelerometru k ovládání her.

Jedná se o beta verzi, do příchodu ostré verze se asi ještě něco změní, ovšem základní rysy se jistě už měnit nebudou.

První bezděčná zkušenost s App Store?

Výše popisovaná galerie ukazuje, že App Store zatím nefunguje, což nepřekvapuje, Apple ještě nemá přichystanou příslušnou internetovou infrastrukturu.

Jednomu uživateli se však náhodou podařilo proniknout do prototypu obchodu. Pohrával si se zkušebně nainstalovaným firmwarem 2.0 beta (tedy 1.2) a náhodou postoupil dál, Apple zřejmě právě testoval funkčnost chystaného obchodu s aplikacemi. Z pořízených obrázků je vidět, že se v kategoriích Genres (žánry) a Top 50 (nejlepších 50 aplikací) nacházelo pár aplikací.

Zatím se však jednalo o pouhé dva žánry a v nich se nalézalo pár webových aplikací, nepochybně nasazených pro zkušební účely. Ze zobrazených aplikací se dá dále dovodit, že zřejmě bude existovat systém jejich hodnocení užívající pět hvězdiček a k jednotlivým aplikacím půjde psát uživatelské recenze. Vlevo vedle názvu aplikace se nachází prázdná oblast, jejíž tvar naznačuje, že by se tam mohla zobrazovat ikona aplikace, ta se nejspíš po jejím nainstalování objeví v obrazovce aplikací iPhonu (v takzvaném springboardu).

I v tomto případě se jedná o velmi předběžnou verzi, přesto si lze udělat rámcovou představu, jak asi bude obchod Applu s aplikacemi vypadat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: