Zprávy o videosoftwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o videosoftwaru pro Macy

5. ledna 2011, 00.00 | Utilita HandBrake v nové verzi 0.9.5 již nepodporuje PowerPC. A nové Final Cut Studio se má objevit v březnu či v dubnu.

Softwarových novinek pro Macy zatím mnoho není, zřejmě se čeká na čtvrteční spuštění obchodu Mac App Store (kterému nejspíš bude předcházet vydání Mac OS X 10.6.6, další podrobnosti najdete ve včerejším článku), za zmínku však stojí zprávy, jež se týkají softwaru pro zpracování videa pod Mac OS X:

HandBrake 0.9.5 přináší řadu menších vylepšení, končí však s podporou PowerPC

Skoro každý alespoň někdy potřebuje převést videa z méně obvyklých formátů a často se hodí též možnost extrakce DVD a jejich převodu do souborů v jiném formátu (třeba pro přehrávání na mobilních zařízeních). K tomu se samozřejmě nabízí celá řada různých softwarových nástrojů, k nejpoužívanějším z nich patří utilita HandBrake.

Tento zdarma dostupný otevřený software podporuje všechny hlavní platformy osobních počítačů (Mac OS X, Linux a Windows), jako vstup může použít DVD disky a jejich obrazy (z pochopitelných důvodů ovšem nezahrnuje funkce pro prolomení CSS ochran, pro to musí užít dodatečné externí programy), kromě toho si umí poradit též s většinou dalších multimediálních souborů, které dokážou načíst a dekódovat knihovny libavformat a libavcodec. Pro výstup program užívá MP4 a MKV kontejnery, video kóduje do formátů MPEG-4, H.264 a Theora, zvuk pak jako AAC, MP3, Vorbis či AC-3.

Předloni v listopadu vyšla verze 0.9.4 této utility, jež obsahovala řadu významných vylepšení, mimo jiné doplnila podporu 64bitového zpracování. Od té doby se s ní dlouho nic nedělo, trvalo přes rok, než dorazila nová verze 0.9.5, vývojový tým její novinky oznámil v pondělí.

Verze 0.9.5 nepřináší zásadní změny, ale spíše řadu různých menších vylepšení – nabízí aktualizované knihovny, lepší podporu podtitulků (nově podporuje formáty SSA a VOBSUB), více přednastavených hodnot kódování pro nová výstupní zařízení (včetně iPhonu 4, iPadu a nové Apple TV), podporu kódování do AC-3 a univerzální míchání zvuku do nižšího počtu kanálů (down-mixing). Nově podporuje též strukturu Blu-ray disků, nikoli však jejich dešifrování.

V MP4 videosouborech si nyní utilita poradí se zvukovými stopami v MP3, dovoluje dávkové zpracování více vstupních souborů a umožňuje editovat fronty úloh. Také nově zvládá kódování z bodu do bodu a nastavení maximální snímkové rychlosti výstupního kódu. Uživatelské rozhraní se dočkalo řady menších úprav a nová verze pochopitelně též opravila řadu chyb.

Varianta utility pro Mac OS X navíc přináší nový zvukový panel zvládající více než 4 zvukové stopy, podporuje současné provozování více instancí programu a nově je utilita schopná zjistit, zda se ve složce Applications nachází mediální přehrávač VLC (který lze použít pro extrakci chráněných DVD).

HandBrake 0.9.5 však přináší též jednu další změnu, jež se nebude vůbec líbit majitelům starších Maců, nová verze totiž končí s oficiální podporou procesorů PowerPC, verze 0.9.5 již pracuje jen na Intelech. Tvůrci utility vysvětlují, že se svými omezenými zdroji a časem prostě nedokážou podporovat okrajové platformy, a tou se PowerPC již stalo (nakonec ho v podstatě už nepodporuje ani Apple), uživatelé PowerMaců tak budou muset zůstat u předchozí verze 0.9.4.

Přesnější představu o schopnostech této utility si lze udělat z volně dostupné uživatelské příručky, některé její kapitoly však ještě nebyly aktualizovány tak, aby odrážely změny ve verzi 0.9.5.

HandBrake 0.9.5 pro všechny podporované platformy se dá stáhnout tady, pro Mac OS X se nabízí 64bitová a 32bitová varianta, utilita vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší. (Daná stránka poskytuje varianty utility s grafickým uživatelským rozhraním, zde lze získat varianty pro příkazovou řádku, předchozí verzi 0.9.4 si je možné stáhnout odtud.)

Nová verze Final Cut Studia se údajně objeví v březnu či v dubnu

Minulý rok se hodně spekulovalo o tom, kdy Apple vydá novou verzi svého profesionálního balíku Final Cut Studio pro zpracování videa, který se významněji nezměnil již od července 2009, vlastní střihový program Final Cut Pro tak například dodnes ještě nenabízí plnou podporu 64bitového zpracování či vícejádrových a víceprocesorových systémů.

V květnu 2010 vyvolal značný rozruch článek AppleInsideru, jenž tvrdil, že Apple hodlá Final Cut Studio více zaměřit na běžné uživatele, což ovšem záhy Apple důrazně popřel a přihlásil se k podpoře profesionálních uživatelů. Žádná významná aktualizace však stále nepřicházela a loni v říjnu server Hardmac (anglická verze francouzského serveru MacBidouille) uvedl, že podle jeho zdrojů nová verze Final Cut Studia vyjde až v letošním roce.

To se zjevně splnilo, protože dosud se nová verze neobjevila a v pondělí Hardmac přinesl nové pověsti na tohle téma (francouzskou verzi článku najdete zde). Nyní Hardmac tvrdí, že se všechny nové verze Final Cut Studia objeví v březnu nebo nejpozději počátkem dubna. Má to být významná aktualizace proti předchozím verzím, ale není jisté, zda skutečně přinese všechny novinky, jaké očekávají profesionální uživatelé. Apple údajně již provozuje dvě beta verze, jednu pro Snow Leoparda a druhou pro chystaný Mac OS X Lion.

Na říjnové akci k Macům Apple představil jen některé novinky uživatelského rozhraní této připravované verze Mac OS X, Hardmac však tvrdí, že některé nové funkce Final Cut Studia budou dostupné pouze ve verzi pro Lion kvůli změnám ve vrstvě QuickTimu, zjevně tedy Lion přinese nějaká vylepšení i ve svém nitru. Ovšem Lion má být dostupný až někdy v létě, takže nové možnosti Final Cut Studia půjde plně využít teprve později (Hardmac to neupřesňuje, ale možná spolu s Lionem Apple vydá další aktualizaci svého střihového balíku).

Jde sice o neověřené pověsti, ale dosavadní tvrzení Francouzů o Final Cut Studiu se potvrdila a vcelku dává smysl i to, že se s novou verzí Mac OS X objeví také aktualizace profesionálního střihového softwaru Applu. (A navíc loni v listopadu Steve Jobse v odpověď na jeden dotaz prohlásil, že „skvělá verze Final Cutu přijde začátkem příštího roku“.)

Už loni ovšem Hardmac napsal, že letošní aktualizace nebude tak rozsáhlá, jak se původně plánovalo, například jednotné uživatelské rozhraní pro všechny aplikace balíku prý bylo odloženo až do následující verze, jež by se měla objevit teprve v roce 2013. Jasněji kolem Final Cut Studia by tak mělo být již o letošních Velikonocích.

Dodatečné zmínky o Xserve a o Blu-ray

Mimochodem, článek Hardmacu obsahuje ještě další dvě zmínky, které sice s Fial Cut Studiem přímo nesouvisejí, ale pominout by se neměly.

Za prvé jde o reakci na ukončení prodeje a vývoje serverů Xserve (zdůvodňované nízkým objemem jejich prodeje). Steve Jobs po tomto rozhodnutí dostal stovky zpráv od profesionálních uživatelů, jež do tohoto hardwaru investovali velké částky. Nesouhlasné reakce přicházely z IT oddělení velkých podniků, studií a akademických institucí a údajně se k nim připojil i Arthur D. Levinson, generální ředitel biotechnologické firmy Genentech, který sedí ve správní radě Applu.

Ti všichni tvrdili, že nízký objem prodeje souvisel hlavně s chabou podporou Applu. Ovšem vzhledem k tomu, že Apple na řadu jiných podobných stížností příliš nereaguje (stačí vzpomenout alespoň na četné odpůrce lesklých displejů), nelze si asi dělat velké naděje, že by Apple své rozhodnutí ohledně Xserve změnil.

A nakonec Hardmac získal nové informace o postoji Steva Jobse k technologii a formátu Blu-ray. Ten se nijak výrazně nezměnil, Jobs nadále považuje Blu-ray „za pytel potíží“, zvlášť se mu nezamlouvá předimenzovaná DRM ochrana a složitá licenční politika, vyžadující vysoké poplatky pro řadu různých zúčastněných firem. (Jobs měl dokonce na interní schůzce prohlásit, že se stydí za spojování Applu s Blu-ray, protože firma patřila k zakládajícím členům příslušného podpůrného sdružení.)

S mnoha Jobsovými výhradami proti Blu-ray sice lze souhlasit, současně je však jasné, že Jobs z pochopitelných důvodů upřednostňuje stahování obsahu z iTunes Store, jež ovšem také není bez vad. V každém případě to znamená, že podpora Blu-ray v Mac OS X a v Macích není v nejbližší době pravděpodobná. (A lze předpokládat, že ani v nové verzi Final Cut Studia se na tento formát nebude klást příliš velký důraz.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

blu-ray

Autor: tilik Muž

Založeno: 05.01.2011, 15:40
Odpovědí: 0

Snad to opět někdo nepochopí tak, že blu-ray na Macích "nejede". Jede! Ale za použití jiného softwaru, jak přímo od Apple. Je možné blu-ray vypalovat (toast), je možné jej přehrávat (VLC) a vlastně provádět všechny myslitelné operace. Je ne přímo v systému. Jo a samozřejmě je zapotřebí dokoupit mechaniku (do Macu Pro klidně interní), do notebooků či iMacu externí.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: