Zprávy o novém iPhonu a iPodech - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o novém iPhonu a iPodech

1. října 2011, 00.00 | Apple rozeslal pozvánky na 4. říjen a nový iPhone se začne prodávat pravděpodobně 14. října. Začíná přibývat tvrzení o vlastnostech nového iPhonu, stále však trvají spory, zda půjde spíše o iPhone 4S, anebo o iPhone 5, přicházejí argumenty na podporu obou táborů. A iPod touch se zřejmě kromě bílých verzí dočká jen drobných změn, zatímco prodej iPodů shuffle a classic možná bude ukončen.

Když již víme, že Apple příští týden představí nový iPhone a zřejmě také nové iPody, pochopitelně přibývá zpráv o tom, co od nich lze očekávat:

Apple již rozeslal pozvánky na mediální akci k novému iPhonu

Už minulý týden web AllThingsD tvrdil, že Apple uspořádá podzimní mediální akci, na níž představí nový iPhone a případné další novinky, příští úterý 4. října, přičemž se akce bude tentokrát konat přímo v cupertinském areálu firmy.

A to se podle očekávání potvrdilo toto úterý, kdy Apple rozeslal médiím elektronickou pozvánku na dotyčnou akci. (Apple takovéto pozvánky posílá s týdenním předstihem.)

Pozvání je skutečně na akci, jež se bude konat 4. října od 10:00 východopacifického času v sálu Town Hall Auditorium v areálu Applu v kalifornském Cupertinu. Pozvánka nese heslo „Let's talk iPhone“ (Mluvme o iPhonu), které jasně říká, co bude hlavním tématem chystané akce. Heslo doprovázejí čtyři ikony aplikací iOS - pro kalendář (nepřekvapivě s datem 4. října), hodiny, mapy a telefonování. A u ikony telefonování se navíc zobrazuje jednička.

Nejrůznější analytici počali z těchto ikon věštit všechno možné (například to, že bude uveden jediný model iPhonu), bude však určitě lepší si prostě počkat do příštího úterý, než spoléhat na vykládání budoucnosti z ikon. I když na druhou stranu, také John Gruber na svém blogu Daring Fireball poznamenal, že podle pozvánky soudí na uvedení pouze jednoho typu iPhonu a Gruber obvykle mívá velice spolehlivé informace.

S jistou tak nyní můžeme říci, že bude představen nový iPhone a možná dojde též k nějakým modernizacím iPodů (zejména iPodu touch), ovšem u nich změny asi nebudou tak výrazné. Dále budou určitě představeny ostré verze iOS 5 a služby iCloud a podle některých pověstí by mohla být na akci rovněž uvedena aplikace Facebooku pro iPad, avšak to už jsou pouhé dohady.

Nový iPhone se nejspíš začne prodávat 14. října

Na chystané akci budou nepochybně oznámena data uvedení všech představených novinek na trh, ovšem již teď se mnozí snaží z různých náznaků uhodnout, kdy by nový iPhone mohl dorazit do obchodů. Dřívější zprávy mluvily o tom, že Apple zakázal svým zaměstnancům vybírat si dovolenou v období od 9.do 12. října a od 14. do 15. října.

A v úterý doplnil blog Boy Genius Report (BGR), že k podobnému zákazu výběru dovolených došlo též u operátora AT&T. Zákaz platí pro příští dva týdny od pondělí 3. října do pátku 14. října, přičemž právě 14. říjen se jeví jako nejpravděpodobnější datum zahájení prodeje nového telefonu Applu.

Podle zdroje BGR u AT&T navíc v inventárním systému operátora přibylo šest nových zástupných položek pro „nové produkty“, jež jsou zřejmě vyhrazeny pro nové modely iPhonu a snad i jejich příslušenství. Skoro určitě jde o položky pro telefony Applu, protože se u nich nezobrazuje jméno výrobce, zatímco telefony jiných značek se v systému zobrazují setříděné právě podle názvu výrobce, a to i před svým oficiálním oznámením.

K 14. říjnu jako datu uvedení nového iPhonu na trh se začínají přiklánět také další zdroje. Například japonský blog Macotakara napsal (poté, co zopakoval dosavadní pověsti a náznaky), že podle nové pověsti začne prodej iPhonu nové generace 14. října v pěti zemích – Francii, Japonsku, Německu, USA a Velké Británii. Minulý rok se předběžné objednávky na iPhone 4 přijímaly s týdenním předstihem, uvidíme, jak tomu bude s letošním novým iPhonem (to bychom se též měli dozvědět na úterní akci).

A také The Next Web zaslechl, že se nový iPhone počne prodávat 14. října a dodává, že ostrá verze iOS 5 v podobě aktualizace pro stávající přístroje vyjde 12. října. Dřívější zprávy sice vsázely spíše na 10. říjen, ale vždy připouštěly možné drobné změny termínu, takže se 12. říjen jeví jako docela pravděpodobný (odpovídalo by to dosavadním zvyklostem Applu z předchozích let, kdy byl mezi vydáním nové hlavní verze iOS a uvedením nového iPhonu obdobný časový odstup).

Asistent má tvořit jeden z hlavních prvků nového iPhonu

S tím, jak se blíží představení nového iPhonu, pochopitelně přibývá též pověstí o tom, jaké novinky přinese. Obsáhlou zprávu o údajných vlastnostech nového iPhonu předložil v pondělí server 9to5mac.

Nový výkonnější hardware

Nejprve se vyjadřuje k hardwaru, tvrdí, že nový telefon bude vybaven procesorem (či spíše SoC čipem) A5 podobným tomu v iPadu 2. Bude tudíž obsahovat dvoujádrový hlavní procesor ARM a výrazně výkonnější grafický koprocesor. Mimoto však má nový iPhone nabízet 1 GB RAM, podle zdroje, který má informace o výrobě nového SoC čipu. Větší RAM by mohla pomoci dále vylepšit multitasking, v pozadí bude moci zůstávat více úloh.

Celkem by to dávalo smysl, podobně tomu bylo loni se SoC čipem A4. Ten se nejdříve objevil v prvním iPadu a nesl 256 MB RAM, ovšem do iPhonu byla poté nasazena varianta čipu A4 vybavená 512 MB RAM.

Dále má nový iPhone dostat lepší fotoaparát se snímačem o rozlišení 8 megapixelů. Důležité ale je, že to bude snímač typu BSI, což by mělo zajistit kvalitní snímky i při slabém osvětlení. A protože ve vývojářské sadě iOS 5 byly nalezeny odkazy na fotografická panorámata, je dost pravděpodobné, že by nový telefon mohl poskytovat funkci pro přípravu panorámat. Čelní fotoaparát ale zřejmě zůstane v podstatě stejný.

Mimoto bude nový iPhone používat baseband čipy Gobi firmy Qualcomm, jež umožní jeho provozování jak v GSM, tak v CDMA sítích. Pověsti o virtuální SIM kartě či nasazení NFC čipu 9to5mac zatím nemůže ani potvrdit, ani vyvrátit (podle jiných zdrojů však k jejich nasazení spíše nedojde).

Podrobnosti k softwarovému asistentovi

Avšak nejdůležitějším prvkem nového iPhonu má být, podle tvrzení serveru 9to5mac, jeho softwarový asistent (Assistant). Je ale třeba říci, že asistent iPhonu tvoří oblíbené téma tohoto serveru (skoro by se dalo říci, že se stal jeho obsesí), už od čtvrté beta verze iOS 5 prohlašuje, že se asistent testuje a bude tvořit součást vybavení nového iPhonu (beta verze iOS 5 pro vývojáře ho však nezahrnují).

Asistent má vycházet z aplikace firmy Siri, kterou Apple převzal v minulém roce, a pro jeho ovládání se bude využívat technologie rozpoznávání řeči od Nuance Communications (ta se zřejmě skutečně vyskytuje v testovacích sestaveních iOS 5 poskytnutých významným mobilním operátorům). Měl by umožnit provádět různé úkony (jako třeba vytvoření a odeslání SMS zprávy či umístění připomínky do kalendáře) pomocí hlasových příkazů. A též má dovolit konverzaci s telefonem, kdy na hlasové příkazy bude přístroj odpovídat hlasovým výstupem.

Rozpoznávání řeči údajně funguje velice přesně a umožní, aby se s telefonem dalo rozmlouvat skoro jako s člověkem. Jako vždy je však na místě určitá skepse, bude-li to stejně dobře fungovat v praxi.

Dále má asistent nabízet funkci pro vyhledání přátel a bude se též integrovat se znalostní vyhledávací službou Wolfram|Alpha, což dovolí klást telefonu otázky hlasem a získávat tak odpovědi na různé faktografické dotazy. Technologie Nuance také obstará diktování textu do telefonu, jež bude hladce začleněno do aplikace Messages iOS 5.

Hladké fungování asistenta a rozpoznávání řeči má zajistit právě nový hardware, tedy čip A5 a 1 GB RAM, to by měl být důvod, proč tyto technologie budou dostupné pouze na novém iPhonu.

K designu pouzdra nového telefonu se 9to5mac nevyjadřuje, jen upozorňuje, že podle některých zpráv Apple nový hardware pro testování záměrně umístil do pouzder iPhonu 4, aby zabránil únikům.

Je samozřejmě otázkou, zda nový iPhone bude vypadat skutečně právě takhle, zprávy serveru 9to5mac se v minulosti ne vždy potvrdily, ale na druhou stranu také MacRumors podotýká, že podobná tvrzení o asistentovi nového iPhonu zaslechl i z dalších nezávislých zdrojů.

MacRumors však zašel ještě dál a nechal vytvořit výtvarnou představu uživatelského rozhraní asistenta na základě dosavadních informací o něm. A pak se obrátil na Jan-Michaela Carta, aby mu sestavil video názorně předvádějící práci s asistentem nového iPhonu. Ovšem teprve příští úterý uvidíme, zda se všechny tyto představy opravdu uskuteční.

Nový iPhone možná bude podporovat rychlé připojení HSPA+

To, že bude nový iPhone současně pracovat jak v GSM, tak v CDMA sítích, se už považuje za v podstatě jisté, ale možná přidá též podporu rychlejších mobilních datových připojení.

Japonský blog Macotakara totiž ve středu napsal, že japonský zpravodajský IT server „PC Watch“ citoval jednoho z viceprezidentů čínského mobilního operátora China Unicom, který v proslovu na Macworldu Asia 2011 zmiňoval pro nový iPhone podporu vysokorychlostního připojení HSPA+, jež má nabízet přenosovou rychlost až 21 Mb/s. „PC Watch“ vyfotografoval snímek prezentace, na němž se to uvádělo.

Technologie HSPA+ se sice někdy označuje jako „4G“, ale to je marketingové označení, přesnější by bylo mluvit o „3,5G“ technologii, za skutečné „4G“ připojení lze považovat až LTE. LTE sítě sice již chystá řada operátorů, avšak Apple dává jasně najevo, že s podporou tohoto standardu hodlá počkat, dokud příslušné čipové sady nezajistí dostatečnou výdrž baterie (podobně se Apple zachoval už vůči 3G připojení, první iPhone podporoval jenom EDGE a teprve po roce přišel iPhone 3G).

O podpoře HSPA+ v novém iPhonu se ovšem mluví již delší dobu. Například AT&T v USA nasazuje HSPA+ do své sítě jako prostředek postupného přechodu k LTE a vzhledem k tomu, že AT&T stále patří k hlavním provozovatelům iPhonu, tak by rozhodně podpora HSPA+ v novém modelu dávala smysl.

Nebylo by proto nijak překvapivé, kdyby nový iPhone skutečně nabízel podporu HSPA+ na 21 Mb/s, vždyť už současná CDMA verze iPhonu obsahuje baseband čip MDM6600, který zvládá HSPA+ na 14,4 Mb/s (protože však tento telefon funguje pouze v CDMA sítích, nedá se to využít).

China Unicom, od jehož představitele tahle zpráva pochází, zatím jako jediný oficiálně prodává iPhone v kontinentální Číně, a tak je docela dobře možné, že získal nějaké informace předem.

Letos se však zřejmě budou také konkurenční operátoři China Mobile a China Telecom snažit získat práva na prodej nového telefonu Applu v Číně, přičemž jeho hybridní baseband čip by měl usnadnit nasazení v různorodých čínských mobilních sítích. (Gigantický China Mobile s více než 600 miliony zákazníků však používá vlastní čínský 3G standard TS-SCDMA, ale vzhledem k jeho velikosti se spekuluje, že by pro něj Apple mohl vyvinout speciální verzi iPhonu.)

Přetrvávají dohady o „iPhonu 4S“ a „iPhonu 5“

Výše zmíněná zpráva serveru 9to5mac se otázky designu pouzdra nového iPhonu dotkla jen okrajově, ale je zřejmé, že nadále trvají spory o tom, co vlastně Apple příští týden předvede. Jak víte z našich předchozích souhrnů zpráv o novém iPhonu, z pověstí a uniklých fotografií vykrystalizovaly dva rozdílné názory.

Podle jednoho bude představen „iPhone 4S“, tedy vlastně jen vylepšená verze iPhonu 4. Druhý názor naopak počítá s „iPhonem5“, předpokládá zcela nový design pouzdra telefonu a možná i nasazení většího displeje. Tento spor však zatím nepomohly rozřešit ani nové zprávy, přinášejí argumenty pro obě strany.

V inventárním systému Applu se objevily položky pro „iPhone 4S“ a pro nové iPody touch

Server 9to5mac má svůj stálý spolehlivý zdroj informací u Applu, který si říká „Mr. X“ a od něj se ve středu dozvěděl, že se ve vnitřním inventárním systému Applu objevily položky pro nové mobilní přístroje, jejichž oznámení se čeká příští úterý.

Za prvé tam přibyly položky pro nový iPod touch, v systému se zobrazují tři nové modely s kódovým označením „N81A“. Protože se označení „N81“ používá pro současné černé iPody touch čtvrté generace, varianty „N81A“ pravděpodobně představují nové odpovídající bílé modely, o nichž už se delší dobu mluví. To zřejmě znamená, že se černé iPody touch skoro vůbec nezmění, pouze přibudou jejich bílé protějšky, které nejspíš budou mít i stejnou kapacitu flash paměti (8, 32 a 64 GB).

Asi se začne prodávat také 8GB iPhone 4

Dále se v systému Applu ve středu objevily dvě nové položky pro iPhone, ale ty zřejmě nejsou určeny pro očekávaný nový model. Užívají totiž kódové označení „N90A“, což značí pouze nepatrnou změnu proti iPhonu 4, označenému kódem „N90“. Možná to je nový levnější 8GB model iPhonu 4 (o němž se začalo mluvit v srpnu), dvě položky by odpovídaly černému a bílému provedení. Nový iPhone by takovýto kód mít neměl, už kvůli tomu, že v beta verzích iOS se již delší dobu nacházejí odkazy na nový iPhone s označením „N94“.

MacRumors k tomu dodává, že může potvrdit užití označení „N81A“ pro bílý iPod touch a to, že černé modely budou nadále označovány jako „N81“. Změny těchto přístrojů mají být pouze nepatrné, kolují pověsti o vylepšeném čidlu okolního světla a o doplnění oleofobního potahu displeje omezujícího vznik otisků prstů. Nové iPody touch by se prý měly začít prodávat 13. nebo 14. října, ale to pochopitelně stále není zcela jisté a může se to ještě změnit.

Nové náznaky příchodu „iPhonu 4S“

Dohady okolo položek nového iPhonu se trochu vyjasnily ve čtvrtek, kdy v inventárním systému Applu přibyly též položky pro nový iPhone (samozřejmě to opět oznámil „Mr. X“). Odpovídají prototypu „N94“, na který odkazovaly vývojářské sady iOS už před řadou měsíců a o jehož vlastnostech přinesl 9to5mac výše citovanou obsáhlou zprávu.

Je zajímavé, že modelové číslo tohoto telefonu se velmi podobá číslu viditelnému na fotografii modelového štítku na krabici „iPhonu 4S“, jež se objevila na jednom čínském foru.

Fotografii sice 9to5mac původně považoval za podvrh, avšak nakonec možná byla pravá. Na štítku stojí modelové číslo „MD239“ (pro 16GB přístroj), zatímco vyšší model (zřejmě 32GB) uváděný inventárním systémem bude mít číslo „MD234“. To by znamenalo, že se nový iPhone nakonec bude prodávat jako „iPhone 4S“, ale zatím nic z toho není zcela jisté. Mimochodem, štítek uvádí identifikátory IMEI a MEID, což se zdá potvrzovat současnou podporu GSM a CDMA sítí.

Bude se prodávat 64GB iPhone?

„Mr.X“ ovšem v dodávce informací stále pokračuje a ve čtvrtek ještě doplnil, že se nový iPhone „N94“ bude dodávat se třemi různými kapacitami flash paměti. A vzhledem k tomu, že od zdrojů mezi výrobci 9to5mac zaslechl, že Apple přinejmenším zkoušel prototyp iPhonu s 64 GB paměti, zdá se dost pravděpodobné, že by se nový telefon mohl nabízet s kapacitami 16, 32 a 64 GB, tedy stejnými, jaké má iPad.

Nelze však pochopitelně vyloučit ani to, že se nadále budou prodávat modely s 8, 16 a 32 GB, jenže to by dost dobře nešlo dohromady s výše zmíněným 8GB iPhonem 4 („N90A“). Bude-li se skutečně nabízet 8GB iPhone 4, pak by 8GB „iPhone 4S“ nedával valný smysl. Opět tak nezbývá než odkázat na příští úterý, zatím lze s jistotou říci jen to, že nový iPhone se bude opět dodávat se třemi různými kapacitami flash paměti a samozřejmě všechny z nich budou dostupné jak v černém, tak v bílém provedení.

iPod touch by mohl zlevnit

A k iPodům touch 9to5mac ještě dodává, že možná dojde ke zlevnění těchto „nových“ modelů, přinejmenším v některých zemích. Pokles cen pro 32GB a 64GB modely však bude zřejmě jenom nepatrný (částečně kvůli současným výkyvům měnových kursů), ale nejnižší 8GB model by mohl zlevnit dost podstatně, v USA prý nelze vyloučit pokles ceny až na 199 USD z dnešních 229 USD, jisté to však není. Mohla by to ale být odpověď Applu na ve středu představený tablet Amazon Fire za 199 USD.

Možné náznaky existence „iPhonu 5“

Výše uvedené zprávy sice svědčí spíše ve prospěch toho, že Apple příští týden představí „iPhone 4S“, tedy iPhone 4 s novými elektronickými vnitřnostmi, ale stále nelze úplně vyloučit ani existenci „iPhonu 5“ s novým designem a nejspíš i s větším displejem (ostatně zmíněné informační úniky by mohly být záměrnými klamy ze strany Applu).

Inspirací ochranných pouzder „iPhonu 5“ zřejmě byl prototyp ztracený z továrny Foxconnu

Jak víte z našich dřívějších zpráv, už delší dobu se v Číně objevují ochranná pouzdra na “iPhone 5”, jež vycházejí ze stejných představ o vzhledu nového telefonu. A v úterý web M.I.C gadget přinesl obsáhlou zprávu, v níž popisuje možný zdroj těchto informací.

Z továrny Foxconnu (který iPhony montuje) v čínském Šen-čenu se před časem ztratil prototyp nového iPhonu a nejspíš právě tento ztracený přístroj se stal inspirací všech těch ochranných pouzder „iPhonu 5“.

Prototyp byl umístěn do obalu, jenž ho maskoval jako současný iPhone 4, ale uvnitř se ukrýval úplně nový přístroj (stejně tomu bylo se ztraceným prototypem iPhonu 4, co loni získalo Gizmodo, ten byl maskován jako iPhone 3GS). Není ale úplně jasné, jak se tohle zamaskování podařilo, když má „iPhone 5“ být širší a vyšší než iPhone 4.

Mělo jít o testovací model, ale již s konečnou verzí pouzdra se zkosenými hranami (na způsob iPodu touch čtvrté generace či iPadu 2). Dost zvláštní je, že vnitřní elektronika tohoto modelu údajně byla jenom mírně upravenou verzí elektroniky iPhonu 4, používající SoC čip A4 (zatímco nový iPhone by měl určitě obsahovat čip A5). Snad by se to dalo vysvětlit tím, že v té době ještě nebyla nová elektronika hotová.

Současné iPhony nabízejí řadu způsobů, jak je vystopovat, ale tentokrát byl Apple přelstěn člověkem, který se k prototypu dostal. Vymazal jeho software a vyřadil tak z provozu GPS přijímač, jenž by mohl telefon lokalizovat. Poté měl být telefon prodán jednomu z čínských výrobců ochranných pouzder za asi 20 000 jüanů (zhruba 57 000 Kč). Foxconn prý o téhle ztrátě věděl a pokutoval za ni vedení dané továrny. A člověk, který telefon „ztratil“, to údajně též udělal za úplatu.

Je však třeba mít na paměti, že ne všechny prototypy Applu skutečně dorazily na trh. V roce 2009 se objevil zřejmě autentický prototyp iPodu touch třetí generace s fotoaparátem, když však Apple představil nové iPody roku 2009, tak tehdejší iPod touch fotoaparát neměl, na to si bylo třeba počkat další rok. Teprve čtvrtá generace iPodů touch přinesla dokonce hned dva fotoaparáty (kvůli videohovorům FaceTime). Příští týden uvidíme, zda podobný osud nečeká také prototyp „iPhonu 5“.

V každém případě se však zdá, že ona záplava ochranných pouzder „iPhonu 5“, jež se v Číně objevila už celé týdny před jeho ohlášením (nabízejí se jich spousty různých typů), má zdroj právě v tomhle ztraceném prototypu, někteří výrobci prý již na trh dodali tisíce kusů takovýchto pouzder. Výroba forem na ochranná pouzdra je docela drahá, přijde na desítky tisíc jüanů, což naznačuje, že výrobci asi skutečně nevycházeli jenom z kolujících pověstí, ale mohli se opřít o něco konkrétnějšího, nejspíš právě onen prototyp.

Ochranná pouzdra pro “iPhone 5” se již objevila také u AT&T

Ochranná pouzdra pro “iPhone 5” se však nyní dostala už i do USA. BGR ve čtvrtek zveřejnil snímek obrazovky inventárního systému operátora AT&T, který mu někdo poslal, v němž jsou vidět položky pro pouzdra „iPhonu 5“ od firmy Case-Mate (ta již v polovině září na svém webu předváděla pouzdra pro nový design iPhonu, ale zanedlouho jejich vyobrazení stáhla).

A MacRumors ve čtvrtek od jednoho čtenáře obdržel fotografie údajných pouzder „iPhonu 5“, jež se už objevila v kamenných obchodech AT&T. Pouzdra jsou očividně určena pro nový design se zkosenými hranami. Stále však zůstává otázkou, zda AT&T skutečně něco ví předem, anebo jestli i se on musí spoléhat na pouhé dohady (z minulosti víme, že Apple nebývá příliš sdílný ani vůči svým partnerům).

Na základě dosavadních zpráv byl vytvořen fyzický model „iPhonu 5“

Na vzhled „iPhonu 5“ se zatím usuzovalo vlastně jenom z těchto ochranných pouzder. MacRumors si již v srpnu podle nich nechal vypracovat výtvarné představy vzhledu tohoto telefonu a rakouský web benm.at teď dokonce vytvořil jeho fyzický model (příslušný článek se nabízí jak v anglické, tak v německé verzi).

Nejprve na základě všech dostupných informací připravil jeho virtuální 3D model v CAD programu a poté nechal podle něj vyrobit fyzický trojrozměrný model (můžete se na něj podívat v tomhle videu).

Zadní část fyzického modelu byla vyrobena z jednolitého bloku hliníku, jehož povrch pak byl zdrsněn skelnou drtí, aby působil jako pouzdro iPadu. Vznikl tak model, který lze vzít do ruky a jde si podle něj mnohem lépe představit, jak by mohl působit skutečný přístroj. Podle autorů modelu se tenhle prototyp drží mnohem lépe než iPhone 4 a i když je o pár milimetrů vyšší a širší a osadili ho maketou 4“ obrazovky, vypadá kompaktnější než iPhone 4.

V každém případě je třeba ocenit zručnost tvůrců, ovšem už za čtyři dny se ukáže, nakolik se tento model přiblížil skutečnosti. Mimochodem, vyjdeme-li z předpokladu, že kolující fotografie a jiné náznaky o vzhledu „iPhonu 5“ jsou opravdu odvozeny od onoho prototypu ztraceného v továrně Foxconnu, tak vlastně nyní došlo k uzavření kruhu, kdy nejprve fyzický prototyp podnítil výrobu ochranných pouzder a ta zase posloužila jako podklad pro zhotovení fyzického 3D modelu.

Apple možná ukončí prodej iPodů shuffle a classic

Úterní akce se sice zaměří hlavně na nový iPhone, ale očekávají se na ní také nové iPody. O iPodech touch již byla řeč výše, ty zřejmě čekají jen drobné změny a doplnění bílých provedení. Je však otázkou, co se stane s ostatními iPody (nepoužívajícími iOS). Už jsme zmínili, že iPod nano se nejspíš rovněž dočká menších úprav, avšak mnohem zásadnější změna možná potká iPody shuffle a classic. Blog TUAW totiž tvrdí, že by Apple mohl ukončit jejich prodej.

Mohly by zůstat pouze iPody s dotykovou obrazovkou

Podobné úvahy se objevovaly již dříve, většinou pocházely od analytiků na základě čísel o klesajících prodejích a toho, že tyto modely příliš nezapadají do celkové koncepce Applu. iPod classic se nejvíce podobá prvnímu iPodu uvedenému před 10 lety a jako jediný stále ještě používá mechanický pevný disk, zatímco Apple postupně přechází na flash paměť. A iPodu shuffle zase chybí obrazovka, což bylo předmětem stížností již od jeho první generace. Kdyby Apple skutečně přestal prodávat tyto dva typy, používaly by všechny zbývající iPody dotykovou obrazovku, a právě to možná chce.

TUAW prohlašuje, že zdrojem pro jeho tvrzení není analytik, ale někdo mnohem spolehlivější a je přesvědčen, že k ukončení prodej iPodů shuffle a classic skutečně dojde. Pro iPod touch pak stejně jako ostatní předpovídá pouze drobné změny a příchod bílých verzí. V takovém případě by se iPod nano stal nejnižším modelem iPodu (ale jeho zlevnění asi nelze čekat), zatímco na vrcholu řady zůstane iPod touch (ten se však nedá považovat za pouhý přehrávač).

Vyloučit se to rozhodně nedá, jak připomíná MacRumors, prodeje iPodů již několik let trvale klesají, a to i když se do nich započítává též prodej iPodů touch, které mají na celkovém odbytu jistě nemalý podíl (Apple nezveřejňuje přesná čísla o prodeji jednotlivých typů iPodů, ale při zveřejňování svých finančních výsledků připustil, že podíl iPodů touch na celkovém odbytu je víc než poloviční).

iTunes Store již nenabízí hry pro dotykové kolečko

Odchodu iPodu classic ze scény by mohlo nasvědčovat též to, že z iTunes Store zmizel odkaz na hry pro dotykové kolečko tohoto přehrávače. Dosud v iTunes roletové menu pro App Store nabízelo odkaz na „iPod Click Wheel Games“, z něhož se dalo pořídit několik desítek těchto her. Avšak jak si všiml AppleInsider, nyní tahle volba z menu zmizela.

Apple hry pro iPod classic začal prodávat v roce 2006 a byly to vlastně svým způsobem předchůdci her pro iOS, jež ovšem přišly až o dva roky později. Celkem se nabízelo okolo 50 takovýchto titulů jak od Applu, tak od velkých herních vydavatelů (Apple však nikdy nezveřejnil potřebnou vývojářskou sadu, takže tyto hry mohli vyvíjet pouze jeho blízcí partneři), daly se používat na všech iPodech vybavených dotykovým kolečkem (vedle iPodu classic to byly i starší verze iPodů nano a mini).

Vycházely však docela draho, protože jejich cena byla stanovena na 7,49 USD a vzhledem k hardwaru, na němž pracovaly, byly dost omezené, přesto si nějaké své zákazníky našly. Pokud se nyní přestaly nabízet, opravdu to vypadá jako zřejmá známka příprav na ukončení prodeje posledního iPodu s tímhle typem ovládání.

Vše se vyjasní až příští týden

Ukončení prodeje iPodů shuffle a classic by sice pořád řadě uživatelů vadilo, avšak z obchodního hlediska by dávalo smysl a z minulosti víme, že se v podobných případech Apple na stížnosti uživatelů nikdy příliš neohlížel. Ostatně už loni při představování nových iPodů Apple o iPodu classic mlčel, tehdy ho však nadále ponechal ve své nabídce.

To se letos možná změní, mimo jiné i kvůli tomu, že se nyní Apple bude snažit prosazovat službu iCloud, jež by, přinejmenším podle jeho představ, měla snížit požadavky na kapacitu lokálního úložiště. Ale stejně jako všechno ostatní zde probírané se tohle vyjasní až příští úterý.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: