Zprávy o iPhonu: Pátá beta verze vývojářské sady, iPhone v Mexiku a Orange chce prodávat iPhone v dalších zemích. (9.5.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o iPhonu: Pátá beta verze vývojářské sady, iPhone v Mexiku a Orange chce prodávat iPhone v dalších zemích. (9.5.08)

9. května 2008, 08.00 | Apple uvolnil pátou beta verzi vývojářské sady a firmwaru 2.0. America Mobil hodlá prodávat iPhone v Mexiku a dalších zemích Latinské Ameriky. A Orange vyjednává o Polsku a Španělsku, ve Francii však nic měnit nechce.

Tento týden přichází hodně zpráv spojených s iPhonem, především těch, co hovoří o uvedení telefonu Applu do dalších zemí. Nejprve se však podíváme na dění okolo vývojářské sady:

Apple vydal pátou beta verzi vývojářské sady

V úterý v noci Apple uvolnil už pátou beta verzi vývojářské sady pro iPhone (a iPod touch), kterou oficiálně představil 6. března.

Nové sestavení 9M2173 si nyní mohou registrovaní vývojáři stáhnout z příslušné stránky Applu.

Tato nová verze alespoň na první pohled nepřináší žádné významné změny vývojových nástrojů (popis Applu u odkazu pro stažení se od minulé beta verze nezměnil, zatímco v minulosti nové beta verze přidaly například Interface Builder pro snadnou tvoru uživatelských rozhraní nebo podporu OpenGL ES v emulátoru iPhonu), ale, podle Ars Technicy, Apple dále provádí změny ve firmwaru 2.0 pro iPhone a v API rozhraních vrstvy Cocoa Touch starající se o uživatelské rozhraní aplikací telefonu. Došlo k podstatným změnám v UIKitu (jím se zařizuje dotykové ovládání aplikací) a v OpenGL ES (API rozhraní iPhonu pro 3D grafiku). Tyto změny budou pravděpodobně vyžadovat významné změny programového kódu již vyvíjených aplikací (což jejich tvůrce příliš nepotěší).

K dalším změnám patří úpravy komponent AddressBook, AudioToolbox, AudioUnit, QuartzCore a SystemConfiguration. Doprovodné poznámky naznačují, že přiložený beta firmware nebude synchronizovat nebo přehrávat soubory z iTunes Store s DRM ochranou Fair Play.

Seznam známých problémů v UIKitu je značně dlouhý, příští beta verze pravděpodobně přinesou jeho další vylepšení. Zapracovat se bude muset též na Interface Builderu, ten zatím ještě nepodporuje úplně všechny prvky uživatelského rozhraní. Ostrá verze vývojářské sady a firmwaru 2.0 by se měla objevit koncem června, tedy za necelé dva měsíce, takže jak Apple, tak nezávislé vývojáře čeká opravdu hodně práce.

S vývojářskou sadou se objevila i nová beta verze firmwaru 2.0, ten nyní bude nepochybně podroben velmi pečlivému zkoumání, lze očekávat, že se v příštích dnech začneme dozvídat, jaké nové funkce obsahuje, každá další beta verze zatím vždy přinesla nějaké novinky.

America Movil bude prodávat iPhone v Mexiku

Tento týden se doslova roztrhl pytel s oznámeními o prodeji iPhonu v dalších zemích. Velký rozruch vzbudil Vodafone, když prohlásil, že začne s prodejem telefonu Applu v deseti zemích, k nimž patří také Česká republika.

A včera oznámil operátor America Movil, že začne prodávat iPhone v Mexiku a v dalších zemích dané oblasti. Jde o největšího mobilního operátora v Latinské Americe, v březnu obsluhoval 152 milionů zákazníků v 16 zemích, ležících především v Latinské Americe a v Karibiku.

Jako většina ostatních operátorů, kteří přišli s takovýmito oznámeními, ani America Movil neudal přesné datum zahájení prodeje (omezil se na neurčitou frázi „později v tomto roce“) a nenaznačil, zda mu smlouva s Applem dá práva na exkluzivní prodej telefonu v příslušných zemích.

Dříve však ti operátoři, co dosáhli dohody s Applem, ve svých prohlášeních exkluzivitu na prodej velice zdůrazňovali, ale tentokrát v oznámeních takovéto informace chybí. Analytici z toho usuzují, že nové smlouvy pravděpodobně již exkluzivitu zahrnovat nebudou, jde ovšem pouze o jejich dojmy.

Dále se všeobecně předpokládá, že se tyto nové smlouvy už týkají nového modelu iPhonu, nejspíš s podporou 3G technologií. Ten by měl na trh přijít někdy na přelomu června a července (zdá se tomu nasvědčovat uniklé vnitřní sdělení AT&T), uvažuje se o tom, že by Apple nový telefon mohl uvést na americký trh přesně rok po zahájení prodeje první verze. V ostatních zemích zřejmě prodej začne o něco později.

Orange by rád pronikl do dalších zemí

Z výše uvedeného plyne, že nově se nejspíš bude s nadnárodními mobilními operátory jednat o vstupu iPhonu hned do celé skupiny zemí. K takovýmto operátorům by se chtěl přidat také Orange (vlastněný bývalým státním monopolem France Telecom). Orange od loňského listopadu prodává iPhone ve Francii, teď hodlá svůj záběr rozšířit.

Finanční ředitel France Telecomu Gervais Pellissier při dotazu na středeční tiskové konferenci, zda jednají o zajištění distribučních práv ve Španělsku a v Polsku, odpověděl, že France Telecom jedná s Applem o více než dvou zemích.

Po oznámení Vodafonu právě Španělsko a Polsko jsou největšími zeměmi v Evropě, v nichž zatím není určen distributor iPhonu. Podobně jsou na tom i některé středně velké země, jako třeba Holandsko, Belgie, Švýcarsko a Rumunsko. A ve všech těchto zemích Orange působí.

Stejně jako v případě ostatních výše zmíněných operátorů není jasné, jaký obchodní model Orange v těchto zemích zvolí, z Pellissierovy odpovědi plyne, že jednání teprve probíhají, přímo řekl, že uvidí, jaké budou výsledky, takže zatím nelze dělat nějaké závěry.

Ve Francii Orange zatím zlevňovat nehodlá

Pellissier se vyjádřil také k situaci ve Francii. Připustil, že za cenu okolo 400 EUR iPhone nepřiláká každého, přiznal, že se na trhu nacházejí jiné chytré telefony za citelně nižší cenu.

Zároveň však uvedl, že Orange prozatím neplánuje změny cenové politiky pro iPhone, počkají s tím na nový model a dodal, že příchod nového iPhonu (s předpokládanou podporou 3G technologií) prodej posílí.

Prodej současného iPhonu, podporujícího pouze technologii EDGE, se v Evropě (narozdíl od USA) příliš nedaří. Pellissier odmítl udat přesná čísla o prodeji ve Francii, pouze řekl, že se prodalo přes 100 000 iPhonů. Vzhledem k tomu, že podle prvních prohlášení toto množství chtěl Orange prodat již v loňském roce, nevypadá to na příliš velké úspěchy. To se zřejmě nezmění do příchodu nového modelu iPhonu, prozatím zůstane u stávajících cen (kvůli legislativním požadavkům se iPhone prodává ve Francii též odblokovaný, avšak za citelně vyšší cenu, podrobnosti najdete zde). Nehodlá tedy napodobit operátory v Německu a v Británii, kteří výrazně zlevnili 8GB model.

Pellissier se v této souvislosti také zmínil o tom, že Orange má s Applem uzavřenou smlouvu na exkluzivní prodej ve Francii po dobu tří let, a to včetně všech budoucích modelů.

Ve Francii tak nejspíš zůstane zachován stávající stav, v jiných zemích, do nichž hodlá Orange proniknout, však možná bude situace jiná. Způsoby distribuce nového iPhonu zřejmě budou mnohem pestřejší, než tomu bylo doposud, skutečně věrohodné informace ale získáme asi až po prázdninách.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: