Zprávy o iPhonu: Orange omezuje rychlost, další testy antén iPhonu 3G, bezpečnostní chyba firmwaru 2.0.x, Pwnage Tool 2.0.3 a potvrzena smlouva v Rusku. (28.8.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o iPhonu: Orange omezuje rychlost, další testy antén iPhonu 3G, bezpečnostní chyba firmwaru 2.0.x, Pwnage Tool 2.0.3 a potvrzena smlouva v Rusku. (28.8.08)

28. srpna 2008, 23.00 | Orange záměrně omezuje rychlost 3G připojení. Další testy ve Švédsku potvrdily, že komunikační hardware iPhonu 3G se neliší od konkurence. Firmware 2.0.x má bezpečnostní chybu, jež umožňuje obejít uzamčení kódem. Nástroj Pwnage Tool 2.0.3 si umí poradit i s firmwarem 2.0.2. A ruský operátor VimpelCom potvrdil uzavření smlouvy o prodeji iPhonu.

Poměrně hodně se toho stalo také kolem iPhonu, zde uvádím výběr zpráv, jež považuji za nejvýznamnější:

Orange záměrně omezuje rychlost 3G připojení

Uživatelé iPhonu 3G přirozeně počali měřit rychlost 3G připojení, zejména rychlost stahování dat do telefonu. Přitom se začaly objevovat výrazné rozdíly, z nichž některé nebylo možné vysvětlit jen vlivem různých proměnných faktorů.

Konkrétně uživatelé ve Francii připojení přes síť operátora Orange dosahovali sotva 400 Kb/s, zatímco v sousedním Německu v síti T-Mobile uživatelé běžně stahovali rychlostí 1 800 Kb/s.

To si pochopitelně Francouzi nechtěli nechat líbit a začali pátrat po příčině. A ukázalo se, že Orange skutečně záměrně omezuje rychlosti pro 3G telefony (nejenom pro iPhone). Při volání na liinku technické podpory se několikrát stalo, že když technici změnili některé parametry připojení, rychlost prudce vzrostla, někdy až ke 3 Mb/s.

To samozřejmě vyvolalo protesty, vznikla i petice. Francouzský zpravodajský web FranceInfo se obrátil přímo na Orange a zástupce operátora údajně potvrdil, že skutečně omezují přenosové rychlosti pro všechny 3G telefony ve své síti na 384 Kb/s. Zdůvodnil to tím, že se tak snaží „zachovat stabilitu sítě“.

Rozzlobení uživatelé ovšem tuto dojemnou starostlivost příliš neocenili a po schůzce jejich zástupů s vedením firmy v Paříži Orange slíbil, že do 15. září zvedne limit pro uživatele iPhonu z 384 Kb/s na 1 Mb/s.

Jak vidět, chování mobilních operátorů se příliš neliší po celém světě, ale nátlakové operace uživatelů iPhonu začínají být alespoň někdy úspěšné (vzhledem k potenciálu tohoto trhu se operátorům drobné ústupky prostě vyplatí). A nijak nepřekvapuje ani to, že s odhalením omezení přišli právě uživatelé iPhonu, tento telefon (přes všechny, někdy i oprávněné výhrady) mobilní Internet skutečně využívá.

Švédové v testovací komoře prověřili další iPhony 3G

Nedávno švédský deník Göteborgs-posten podrobil svůj iPhone 3G testování ve speciální komoře firmy Bluetest, jež umožňuje objektivně přešetřit schopnosti telefonu při vysílání a příjmu signálu.

Jak se dalo čekat, objevily se výtky, že byl otestován pouze jeden přístroj, s tím ovšem švédští novináři počítali, už předem vyzvali majitele iPhonů 3G, kteří mají potíže s příjmem, aby jim své telefony zapůjčili k dalším testům.

Nakonec se jim podařilo sehnat dva uživatele, jejichž iPhony 3G ukazovaly slabší signál než jiné 3G telefony a ty byly otestovány v komoře Bluetest.

Ředitel firmy Bluetest ovšem podotýká, že odhadování síly signálu ze stupnice na displeji telefonu je zavádějící, počet dílků vůbec není spolehlivý údaj. Při přemístění telefonu o půl metru nebo při jízdě autem se mohou vyskytovat rozdíly o velikosti 10 až 20 dB, navíc způsob zobrazování dílků na stupnici není nijak standardizovaný.

Bluetest minule porovnala iPhone 3G s firmwarem 2.0.2 s telefony Sony Ericsson P1 a Nokia N73. Dodatečný test přidal další dva iPhony 3G, jeden s firmwarem 2.0 a jeden s firmwarem 2.0.2. Jejich uživatelé si stěžovali na časté potíže s nalezením 3G signálu a na časté přepínání na pomalejší službu EDGE.

Laboratorní testy v komoře však neobjevily žádné výrazné odchylky mezi těmito třemi iPhony, příjem a vysílání signálu byly naprosto normální a nelišila se ani rychlost odpojování při zeslabení signálu. iPhony s firmwarem 2.0.2 sice daly nepatrně lepší výsledky, odchylky však nebyly statisticky významné, protože odchylky do 1 dB mohou být způsobeny chybou měření a přirozenými fluktuacemi (prostředí v komoře se sice snaží proměnné vlivy maximálně omezit, ale zcela vyloučit je nedokáže, to nejde z fyzikálních důvodů).

Všechny tři otestované iPhony tedy měly antény naprosto v pořádku. Tabulku s výsledky příslušných testů a s podrobnějším (anglickým) popisem měření najdete tady.

Protože měření probíhalo ve Švédsku, zkoumalo se fungování přístrojů ve frekvenčních pásmech 1 900 a 2 100 MHz, tedy v hlavních UMTS pásmech vyhrazených pro Evropu. Netestovalo se v pásmu 850 MHz, které používá AT&T v USA či Telstra v Austrálii.

Pásmo 850 MHz s oblibou využívají operátoři v geograficky rozlehlých zemích, protože zajišťuje větší pokrytí s menším počtem základnových stanic. AT&T používá jak pásmo 850, tak 1 900 MHz, přiznává ovšem, že pro služby HSPA užívá přednostně pásmo 850 MHz všude, kde je to možné. Rozdíly mezi výkony iPhonu 3G v Evropě a v USA či v Austrálii by tak teoreticky mohly částečně padat na vrub nasazených frekvenčních pásem, avšak výkony v konkrétní lokalitě ovlivňuje tolik faktorů, že prakticky nelze vynášet nějaké kategorické soudy.

I nové švédské testy jistě budou zpochybňovány, ale úvahy některých analytiků o tom, že potíže iPhonu 3G způsobuje chyba v použitých 3G čipech Infineonu, lze už teď odmítnout.

A navíc analytik investiční skupiny Citygroup ohlásil v podstatě stejné problémy s 3G telefonem BlackBerry Bold, který jako 3G modem využívá součást svého procesoru pod Marvellu (zřejmě zákaznický procesor ARM doplněný o další specializované procesory), tedy zcela odlišný hardware než iPhone 3G.

Nové technologie sice výrazně zrychlily mobilní datové přenosy, ovšem stále u nich nelze počítat se stejnou spolehlivostí, jakou nabízejí pevná připojení. To se sice ví již dávno, ale uživatelé iPhonu 3G to prostě „mediálně zviditelnili“, protože tyto sítě využívají ve věší míře (a podle výše uvedeného lze předpokládat, že i ostatní nové 3G telefony více používající internetové technologie budou mít podobné potíže).

Bezpečnostní chyba umožňující obejít uzamčení iPhonu

iPhony s firmwarem 2.0.x trpí docela nepříjemnou bezpečnostní chybou. Nový firmware řady 2 totiž umožňuje zabránit v přístupu k datům přístroje pomocí čtyřčíselného kódu. Jenže se ukázalo, že se toto zabezpečení dá obejít. Obrazovka pro zadání kódu totiž obsahuje také tlačítko „Emergency Call“, jež dovoluje vytočit číslo nouzového volání, aniž byste museli kód znát. To je vcelku rozumné opatření, i bez znalosti kódu tak lze zavolat pomoc v krizových situacích.

Avšak toto tlačítko ve skutečnosti zpřístupní víc, než by mělo. Pokud totiž stisknete „Emergency Call“ a poté dvakrát klepnete na tlačítko Home (implicitně sloužící pro návrat do domovské obrazovky), jde tak vyvolat seznam oblíbených kontaktů, zobrazit telefonní čísla, adresy elektronické pošty a weby. A z tohoto seznamu se již dá spustit většina hlavních funkcí iPhonu, včetně poštovního klienta, editoru SMS zpráv, map Googlu a prohlížeče Safari. (Podrobněji v češtině se to popisuje zde.)

Chyba už byla samozřejmě oznámena a lze předpokládat, že v chystaném firmwaru 2.1, který by se měl objevit v září, bude odstraněna. Ale již nyní existuje poměrně snadné řešení, jak tomuto průniku zabránit, stačí v předvolbách přístroje pro položku „Home Button“ (domovské tlačítko) namísto výchozí hodnoty „iPhone Favorites“ (oblíbené položky) nastavit hodnotu „Home“ (domovská obrazovka) nebo „iPod“.

Jde samozřejmě o nemilou chybu, jež k dobré pověsti iPhonu nepřispěje, ovšem úvahy o tom, že by to mohlo zbrzdit přijetí iPhonu v podnicích, jsou poněkud přehnané. Ano, mohlo by to vyvolat obavy, že telefon obsahuje další podobné chyby, ale tahle konkrétní chyba pro podniky velký význam nemá. Bylo by naivní si myslet, že by někdo iPhone používaný pro přístup k podnikovému systému s důležitými daty opatřil jen takovouto „ochranou“, tam by jistě byl nasazen ochranný software zcela odlišné kategorie.

Pwnage Tool 2.0.3 si poradí i s firmwarem 2.0.2

Známý hackerský tým iPhone Dev Team uvolnil novou verzi svého nástroje pro otevírání firmwaru, Pwnage Tool 2.0.3.

Již koncem července tým vydal Pwnage Tool 2.0 umožňující otevření firmwaru 2.0. Tenhle nástroj dovoluje otevření („jailbreak“) nového firmwaru, takže pak lze přistupovat k jeho souborovému systému a instalovat do něj neoficiální aplikace, jež neprošly přes App Store. Nástroj však zatím neumí odblokovat iPhone 3G, tedy ho změnit tak, aby fungoval s libovolným operátorem. Tato funkce ovšem dnes poněkud ztrácí na významu, protože nový iPhone se (samozřejmě za vyšší, nedotovanou cenu) dá dnes v moha zemích sehnat odblokovaný, navíc změna způsobu aktivace v podstatě nedovoluje vyhnout se povinnému úvazku u dotovaných přístrojů. Původní (2G) iPhone se však tímto softwarem odblokovat dá.

Bližší informace o nové verzi nástroje přináší blog iPhone Dev Teamu. Nová verze 2.0.3 především podporuje firmware 2.0.2 pro iPhone a iPod touch a tento software by se měl stahovat jen jako „.tbz“ soubor (blog obsahuje i příslušné odkazy pro stažení). Neměl by se rozbalovat utilitou Unarchiver, stačí na něj dvakrát poklepat ve Finderu (Pwnage Tool je určen pro Mac, verze pro Windows se zatím nachází v beta verzi). Co se týče možnosti odblokování 3G modelu, tým zatím v tomto směru nijak nepokročil, dává v podstatě najevo, že většina jeho členů nemá čas se tomu věnovat naplno, jestli se přesto dosáhne nějakého pokroku, oznámí to.

Mimochodem, číslování verzí nástroje není vůbec náhodné, je o jedničku vyšší než nejvyšší verze firmwaru, kterou dokáže otevřít. Pwnage Tool 2.0 tak zvládá firmwary 1.0 až 1.1.4, verze 2.0.1 se vypořádá s firmwarem 2.0, verzi 2.0.2 potřebujete na firmware 2.0.1 a tak dále.

VimpelCom potvrdil prodej iPhonu v Rusku

Pověsti o zahájení prodeje iPhonu 3G v Rusku kolují už několik dní, teď se však objevilo první potvrzení.

Kupodivu s ním nepřišel favorizovaný operátor MTS, uzavření dohody s Applem oznámila jako první firma VimpelCom. Oznámení se drží obvyklé šablony, takže pouze uvádí, že daný operátor bude v Rusku prodávat iPhone 3G, datum zahájení prodeje neupřesňuje, užívá zavedenou formulku „později během letošního roku“.

V Rusku působí tři hlavní mobilní operátoři, vedle již zmíněného VimpelComu by to měly být ještě firmy MTS a Megafon. Ty nejspíš brzy vydají podobná prohlášení. Spekuluje se, že jednání prodloužily požadavky Applu na odběr velkých množství telefonů, mluví se o tom, že od této trojice operátorů požadoval, aby prodali během příštích dvou let na ruském trhu až 3,5 milionu iPhonů, což analytici nepovažují za reálné. Očividně však přinejmenším s jedním z operátorů tohle Apple vyřešil.

Současná rozbouřená politická situace kolem Ruska sice investice do této země činí poněkud nejistými, ovšem potenciál ruského trhu je příliš lákavý, než aby ho Apple opomíjel.

A tak z lidnatých a rozlehlých zemí už zbývá iPhonu proniknout jen do Číny, podle náznaků v dřívějším rozhovoru by Steve Jobs chtěl uzavřít smlouvy jak v Rusku, tak v Číně do konce letošního roku. Podaří-li se to, bude iPhone dostupný pro většinu lidstva a na většině zemského povrchu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

chyba

Autor: ERT Muž

Založeno: 29.08.2008, 00:56
Odpovědí: 0

ano,bude opravena v září http://www.macrumors.com/
2008/08/28/apple-confirms
-september-iphone-update/

Odpovědět na příspěvek

jailbreak iPhone 3G

Autor: Chlup Muž

Založeno: 29.08.2008, 09:29
Odpovědí: 0

iPhone 3G nelze prolomit ? Kdyz pustim pwnage tool, tak si můžu vybrat mezi iPhone, iPod Touch a iPhone 3G. A aplikace je pro ten telefon ochotná ten firmware uplácat. Tady (http://www.iclarified.co
m/entry/index.php?enid=15
58) je návod. Takže jsem trochu zmaten z toho prohlášení, že iPhone 3G nelze prolomit .... Jak to je doopravdy ?

Odpovědět na příspěvek

RE: jailbreak iPhone 3G

Autor: Leadel Muž

Založeno: 29.08.2008, 10:06

čti pozorně !!! pro 3G lze provést pouze "jailbreak", což je uvolnění pro provoz aplikací i bez AppStore, ale nelze jej odblokovat pro jiné operátory! Nevím čemu říkáš prolomení

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jailbreak iPhone 3G

Autor: KiXs Muž

Založeno: 30.08.2008, 19:06

no vzhledem k tomu, ze vsichni 3 CR operatori ho prodavam neblokovanej, tak je to OK. Bo nam opravdu staci iP3G "jen" jailbreaknout :)

Otazka, ale stoji, zda ho Pwnage nezablokuje, coz by bylo docela nemile... Emile :(

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: