Zprávy o iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPhonu

15. července 2011, 00.00 | Objevily se možné náznaky příprav na uvedení nástupce iPhonu 4. A v Číně zřejmě ještě letos začne iPhone prodávat také operátor China Telecom.

V současnosti se sice čeká především na Mac OS X Lion a modernizované Macy a zprávy týkající se přístrojů s iOS ustoupily spíše do pozadí (kromě informací o třetí beta verzi iOS 5, ty jsme shrnuli zde), ale objevilo se též několik informací o iPhonu, jež stojí za zmínku:

Náznaky příprav uvedení nového iPhonu

Letos Apple porušil dosavadní tradici a na konferenci WWDC 2011 neuvedl nový model iPhonu, tedy nástupce stávajícího iPhonu 4. A co se týče nové hlavní verze iOS, na WWDC byla představena pouze první beta verze iOS 5 s tím, že ostrá verze vyjde někdy na podzim. Všeobecně se proto očekává, že nový iPhone (a nejspíš též iPod touch, spekuluje se rovněž o novém modelu Apple TV) dorazí na trh spolu s iOS 5.

Předpokládá se, že to bude asi v září, ale tak jako u všeho, co se týká budoucích plánů Applu, musíme se spoléhat jen na pověsti, dohady a nepřímé náznaky. A takové se objevily hned dva, avšak vzájemně si poněkud odporují:

Interní dokument AT&T by mohl ukazovat na datum zahájení prodeje nového iPhonu

Od amerického operátora AT&T unikl interní dokument, jenž možná prozrazuje datum zahájení prodeje nového telefonu Applu. (Může to však být pouhá shoda okolností.)

Dokument, který získal 9to5mac, se týká podmínek pojištění telefonů. Od 17. července mohou zákazníci, co si nově aktivují iPhone, využít pojistné programy MI (Mobile Insurance) a MPP (Mobile Protection Pack), dokument však upozorňuje, že měsíční platby za program MI se zvýší ze 4,99 na 6,99 USD od 4. října 2011. Souvisí to s tím, že od tohoto data vznikne nová pojistná kategorie zařízení s cenou od 199 USD výše a právě do ní spadnou iPhony a další přístroje.

Samozřejmě to nemusí vůbec nic znamenat, ale pokud by nástupce iPhonu 4 byl představen v září, mohl by uvedený datum (4. říjen) značit zahájení jeho prodeje v USA, protože mezi představením přístroje a jeho vlastním prodejem bývá prodleva několika týdnů.

Pro AT&T by to dávalo smysl z obchodního hlediska, lze čekat, že po letošním prodlouženém čekání bude zájem o nový model ještě větší než dříve a operátor by tak mohl získat pár dolarů navíc od těch, co si nový telefon raději pojistí.

Britský Apple posílí personál pro prodej iPhonu od srpna do října

Druhý náznak přišel z Velké Británie. CNET UK obdržel tip, že personální agentura Gekko hledá pro britský Apple personál pro prodej iPhonu v jeho klíčových kamenných obchodech. Tito lidé budou pracovat 5 dní v týdnu, od úterý do soboty, na plný úvazek v období od 16. srpna do 29. října. Tato nabídka zaměstnání se několikrát objevila na portálu pracovních příležitostí Reed pro různé oblasti Británie.

Posílení personálu pro prodej iPhonu pochopitelně vede k domněnce, že to souvisí s uvedením nového iPhonu. Nemusí to ovšem znamenat, že nový telefon přijde na trh již v srpnu, jistě bude třeba nějaký čas na přípravu a navíc se možná Apple bude ještě předtím snažit vyprodat co nejvíce iPhonů 4. V každém případě ale tento inzerát naznačuje, že na letošní září a říjen Apple chystá něco, co odbyt iPhonu dále posílí.

Ještě letos by mohl začít prodávat iPhone také China Telecom

Největším mobilním trhem světa se nyní stala Čína (počet tamních uživatelů mobilních telefonů se blíží 900 milionům), a tak Apple samozřejmě má zájem dále posílit svou přítomnost v této zemi. Zatím iPhone v Číně oficiálně prodává pouze operátor China Unicom, objevily se však náznaky, že by telefon Apple mohl prodávat též operátor China Mobile.

China Unicom je druhý největší čínský operátor se 180 miliony zákazníků, největší China Mobile ovšem má zákazníků již přes 600 milionů, avšak používá 3G síť vlastního čínského standardu TD-SCDMA, takže v něm zatím lze využívat pouze GSM funkce iPhonu (naproti tomu China Unicom pracuje se standardní UTMS sítí), ale vyskytly se domněnky, že Apple chystá speciální variantu iPhonu podporující TD-SCDMA.

A nyní přišly zprávy, že o prodeji iPhonu uvažuje také třetí největší čínský operátor China Telecom, který měl v květnu necelých 106 milionů zákazníků. Agentuře Reuters ve středu sdělil její zdroj, že China Telecom usiluje o uzavření dohody s Applem ještě do konce letošního roku.

Potřebnou technologii už má, teď bude záležet na podmínkách dohody, přičemž China Telecom ví, že jednání s Applem bývají poměrně obtížná. Další zdroj uvedl, že pravděpodobným termínem zahájení prodeje iPhonu u tohoto operátora je letošní listopad.

Náznaky, že China Telecom jedná s Applem o iPhonu, se objevovaly již loni a podle zprávy Reuters se předseda představenstva tohoto operátora letos v květnu obrátil na Apple s žádostí o iPhone používající technologii CDMA (právě na té pracuje jeho síť). CDMA verzi iPhonu 4 přitom Apple už od počátku letošního roku nabízí pro amerického operátora Verizon. Tento telefon se údajně podařilo aktivovat v síti China Telecomu a v červnu proběhly první omezené testy.

Ale jestliže prodej začne až v listopadu, je pravděpodobné, že již půjde o nástupce iPhonu 4, u něhož se předpokládá současná podpora více standardů, přinejmenším by telefon měl pracovat jak v GSM, tak v CDMA sítích (podpora TD-SCDMA zůstává nejistá, avšak China Mobile je tak velký, že by se asi vyplatila i výroba samostatné TD-SCDMA verze).

Prodej iPhonu v Číně v poslední dobře roste raketovým tempem, při oznámení finančních výsledků za druhé kalendářní čtvrtletí 2011 Apple uvedl, že meziroční odbyt iPhonu v širší Číně vzrostl o plných 250 procent. Není proto divu, že se snaží proniknout do dalších segmentů tohoto trhu a navíc doufá, že strategie užité v Číně mu mohou pomoci proniknout i na další perspektivní rozvíjející se trhy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: