Zprávy o iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPhonu

20. srpna 2010, 00.00 | iPhone 4 se u nás začne prodávat už za týden. V Jižní Koreji předběžné objednávky iPhonu 4 již za první den překročily 100 000. A množí se náznaky, že budoucí iPhone bude využívat technologii NFC pro bezdrátovou komunikaci na krátkou vzdálenost.

Samozřejmě stále přicházejí zprávy související s iPhonem, ta první se týká naší země:

Za týden se začne iPhone 4 oficiálně prodávat v České republice

Zemí, v nichž se prodává iPhone 4, stále přibývá, 30. července se telefon dostal do 17 dalších zemí a v září se objeví též v Jižní Koreji a zřejmě i v Číně.

Naše republika však tyto dva významné trhy nejspíš předběhne, Mobil.cz tvrdí, že naši tři mobilní operátoři (O2, T-Mobile a Vodafone) začnou telefon prodávat už za týden, tedy od pátku 27. srpna.

Bližší podrobnosti zatím nejsou známy, ale je v podstatě jisté, že telefon bude opět neblokovaný a cena nedotovaného přístroje se odhaduje na zhruba 20 tisíc Kč. Mimochodem, již nyní iPhone 4 nabízejí některé české webové obchody, avšak za ceny blížící se 30 tisícům Kč (navíc se pravděpodobně jedná o šedé dovozy).

Za takovýchto podmínek se fronty zájemců před obchody jistě tvořit nebudou, je ovšem otázkou, kolik iPhonů 4 vlastně na náš trh přijde (podle posledních zpráv se ale zdá, že výroba pomalu začíná dohánět poptávku).

Počet předběžných objednávek iPhonu 4 v Jižní Koreji už první den překročil 100 000

Zatímco u nás se nějak enormní zájem o iPhone 4 čekat nedá, v Jižní Koreji je tomu jinak. Ve středu totiž začal operátor KT, který tam iPhone prodává (je to druhý největší mobilní operátor v zemi), přijímat předběžné objednávky na iPhone 4 a jak uvádí deník Korea Herald, zájem zákazníků byl obrovský (objednávat bylo možné jak na webu KT, tak ve 2 900 jeho prodejnách po celé zemi). Příjem objednávek začal v 6:00 místního času a již ve 13:00 dosáhl 100 000, po 13 hodinách dostoupil ke 130 000.

To je samozřejmě pro iPhone výborná zpráva, zvlášť když ještě nebyl ani přesně stanoven termín zahájení prodeje, ví se jen, že to bude někdy v září. Zájem o iPhone 4 je už teď v Jižní Koreji větší než o předchozí iPhone 3GS, loni v listopadu KT přijal 55 000 předběžných objednávek tohoto telefonu za první den a když spustil fyzický prodej, odbylo se 60 00 kusů.

Jak vidět, nový iPhone svého předchůdce v Jižní Koreji překonává již nyní, web KT se pod náporem zájemců dokonce zhroutil a operátor musel posílit server, na němž ho provozuje.

Je proto vysoce pravděpodobné, že až se tam bude iPhone 4 prodávat, ustaví se nový rekord. Na této vlně zájmu ovšem má svůj podíl nejspíš i to, že Jižní Korea nebyla zahrnuta do druhé vlny zemí, do nichž iPhone 4 přišel 30. července, protože telefonu údajně chyběla potřebná úřední povolení.

Zatím lze jenom odhadovat, kolik iPhonů 4 se tam může prodat, ale jestliže se podle údajů z počátku srpna dosud v Jižní Koreji prodalo 840 000 kusů iPhonu 3GS, bude to v případě iPhonu 4 nejspíš ještě mnohem víc. Mluvíme tak nejméně o milionu kusů a takové množství už Apple sotva může ignorovat.

iPhone 4 tam však bude čelit velice silné konkurenci domácích výrobců, na tamním trhu chytrých telefonů se chce prosadit zejména Samsung se svými novými modely používajícími systém Android. SK Telecom, největší jihokorejský operátor, právě s modelem Samsung Galaxy S dosáhl vůdčího postavení mezi chytrými telefony (tyto telefony Samsungu v poslední době nasbíraly řadu ocenění), po příchodu iPhonu 4 na jihokorejský trh ovšem soupeření v téhle kategorii dále zesílí.

Budoucí iPhone by mohl podporovat technologii NFC pro bezdrátovou komunikaci na krátkou vzdálenost

Už dlouho se mluví o tom, že by mobilní telefony mohly sloužit také jako platební terminály, dokonce se objevily úvahy, že nahradí platební karty. Takovéto představy jsou možná přehnané, ovšem na technologiích, jež by to umožnily, se již intenzivně pracuje, jde především o technologii NFC obstarávající rádiovou komunikaci na krátkou vzdálenost (zhruba do 10 centimetrů).

Zařízení podporující NFC si tak mohou vyměňovat data při přiblížení nebo letmém dotyku. A už byla schválena řada předběžných specifikací a standardů, aby se různá NFC řešení dokázala vzájemně dorozumět.

Dá se proto předpokládat, že to budou právě chytré telefony, u nichž se tato možnost začne objevovat. A v poslední době přibývá náznaků, že by tuhle technologii mohly do své výbavy začlenit též budoucí iPhony.

Apple zaměstnal významného experta na NFC řešení

Už minulý týden se objevila zpráva, že Apple najal významného experta na NFC, web Near Field Communications World oznámil, že Apple nedávno (podle jeho záznamu na LinkedIn letos v červenci) zaměstnal Benjamina Vigiera jako nového produktového manažera pro mobilní komerci.

Vigier přitom patří k předním expertům na NFC technologie, v oboru se pohybuje již od roku 2004, naposledy se o tyto záležitosti staral u firmy mFoundry, specializující se na mobilní platby v USA. Tam měl na starosti například mobilní verzi služby PayPal, systém mobilních plateb kavárenského řetězce Starbucks (ten využívá čárových kódů), aplikaci mobilní peněženky pro dvě hlavní americké mobilní sítě a NFC aplikace pro tři největší americké banky.

Je to tedy člověk s opravdu značnými zkušenostmi na daném poli, což nasvědčuje, že to v Cupertinu se zavedením technologií pro mobilní platby myslí opravdu vážně. Nebylo by to nijak překvapivé, ostatně to byl právě Near Field Communications World, který loni tvrdil, že Apple zkouší prototypy iPhonu vybavené bezdotykovou RFID čtečkou. A navíc si Apple podal řadu patentových žádostí týkajících se možných využití technologie NFC.

Údajně se již testují prototypy iPhonu s NFC hardwarem

A je docela dobře možné, že se podpora NFC technologie objeví už v příští verze iPhonu, alespoň to naznačují nové pověsti. V úterý totiž TechCrunch přinesl zprávu, že Apple již zkouší prototypy iPhonu podporující NFC, mají využívat hardware firmy NXP Semiconductor, předního výrobce NFC vybavení.

Je-li zpráva pravdivá (jako vždy pochází od „nejmenovaných zdrojů“), je téměř jisté, že se technologie NFC objeví už příštím iPhonu (označovaném jako iPhone 5, ale pochopitelně se zatím neví, jaké jméno pro něj Apple nakonec zvolí).

Dalo by se to celkem čekat, NFC hardware totiž hodlají využívat i jiní významní výrobci mobilních telefonů, Nokia slibuje, že ho začlení do všech svých chytrých telefonů uvedených příští rok a NXP nedávno oznámila, že připravuje referenční platformu a otevřenou vývojářskou sadu pro přístroje s Androidem.

Když se tohle vše zváží, je jasné, že Apple nebude chtít zůstat stranou, zvlášť když by mohl takovýto mobilní platební systém propojit se svým obchodem iTunes Store, který má hodně přes 100 milionů aktivních zákaznických účtů. Právě propojení s další existující infrastrukturou by mohlo tvořit jednu z velkých konkurenčních výhod Applu.

NFC komunikace ovšem může posloužit k mnoha jiným účelům vedle mobilních plateb, třeba k přenosu dat, lze si představit například takovýto přenos fotografií z iPhonu do budoucí verze Apple TV (podle nejnovějších pověstí se má jmenovat iTV a bude rovněž využívat iOS), přenos dat pouhým přiblížením by se hodil i pro mnohá jiná zařízení (včetně iPodu touch a iPadu).

Další velkou příležitostí by mohla být integrace NFC komunikace s reklamní platformou iAd tvořící součást iOS 4, reklamy na iPhonu s podporu NFC by mohly nabízet elektronické slevové kupóny a jiné podobné výhody.

Zatím ovšem není jasné, kdo bude dodavatelem NFC hardwaru pro budoucí iPhone, prototypy sice používají vybavení NXP, avšak TechCrunch spekuluje, že by se Apple mohl rozhodnout užít hardware Broadcomu, který pro iPhone 4 dodává čipy pro WiFi připojení a GPS přijímač a nedávnou koupil firmu vyrábějící NFC hardware, aby měl v nabídce vše potřebné.

NFC technologie sice mají i své odpůrce (hlavně kvůli možným bezpečnostním rizikům), ale je velice pravděpodobné, že se příští rok stane svědkem jejich širšího nasazení v praxi a Apple u toho pochopitelně nebude chtít chybět, zvlášť když by mohl integrací technologie NFC se svým dalším softwarem a hardwarem a také distribuční infrastrukturou získat významnou konkurenční výhodu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: