Zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPadu

15. září 2010, 00.00 | WiFi iPad se začne prodávat v Číně (a několika dalších zemích) od 17. září. Aktualizovaná aplikace CBS News for iPad 1.1 nabízí jak textový obsah, tak video. Pro iPad se připravuje mediální přehrávač VLC. A iPad má údajně dostat fotoaparát a podporu videohovorů již velice brzy.

V minulých dnech se sešlo několik zpráv o iPadu, jež zde shrnujeme:

iPad se začne v Číně prodávat 17. září

Už od konce srpna se , že se iPhone 4 bude v Číně prodávat od 16. září a zároveň probleskovaly náznaky, že by na tento obrovský trh měl brzy přijít také iPad.

A to se potvrdilo v pondělí, kdy Apple oznámil (touto tiskovou zprávou), že prodej iPadu v Číně začne v jeho obchodech a v obchodech autorizovaných prodejců tento pátek 17. září od 10:00 místního času. (Samozřejmě ho bude nabízet také čínský webový obchod Applu.)

Zpráva však jasně mluví pouze o WiFi modelech, 3G iPady se zatím v Říši středu prodávat nebudou, důvodem pravděpodobně opět budou potíže s úředními povoleními. Dá se předpokládat, že 3G iPady dorazí na čínský trh později, až se tyto záležitosti vyřídí.

Vstup iPadu do nových zemí je jistě důsledkem nedávného posílení výrobních kapacit, již koncem srpna se dodací lhůty ve webovém obchodu Applu zkrátily na 24 hodin a v USA se chystá rozšíření maloobchodních odbytových kanálů, brzy by iPady měly začít nabízet též obchodní domy Target.

iPadů je nyní dostatek a Apple se přirozeně snaží pronikat na další trhy. Ten čínský vzhledem ke své velikosti pochopitelně patří k nejvýznamnějším na světě (i když průměrná kupní síla Číňanů je stále o dost nižší než v nejbohatších zemích,), o čemž svědčí i ona vydaná tisková zpráva. Ta kromě obvyklého vychvalování iPadu obsahuje i další významné informace, slibuje, že v obchodech Applu pomohou zákazníkům přístroj nastavit, především však uvádí, za jaké ceny se budou iPady v Číně prodávat.

Model se 16 GB paměti tam přijde na 3 988 jüanů (11 300 Kč), za 32GB verzi bude Apple chtít 4 788 jüanů (13 600 Kč) a 64GB iPad bude stát 5 588 jüanů (15 800 Kč). Bude zajímavé sledovat, jaká bude za tyto ceny po iPadech v Číně poptávka.

Čína však nebude jedinou novou zemí, do níž v pátek dorazí iPady, podle stránky iPadu pro Latinskou Ameriku se ve stejný den začnou prodávat také v Argentině, Chile, Ekvádoru, Kolumbii a Peru.

Tisková zpráva navíc slibuje, že ještě letos se iPad dostane do dalších zemí, pro něž však Apple oznámí dostupnost a místní ceny až později. (Zatím není vůbec jasné, kdy se mezi ně dostane i ta naše.)

CBS nabízí aktualizovanou verzi své zpravodajské aplikace pro iPad

Aplikace pro iPad obecně bývají vybavenější než jejich protějšky pro iPhone a iPod touch, což samozřejmě platí také pro zpravodajské aplikace, jichž se pro iPad nabízí celá spousta (většinou jsou ovšem určeny pro americké poskytovatele obsahu).

Svou aplikaci poskytuje i zpravodajský server CBS News (patřící významné televizní a rozhlasové síti CBS), který v pondělí aktualizoval na verzi 1.1 svou aplikaci CBS News for iPad.

Tato aplikace předkládá hlavní zprávy dne a dále přidává prohledavatelné kategorie zpráv jako jsou informace z USA a z dalších zemí, politika, a tak dále. Každá kategorie přináší zpravodajský obsah ze zdrojů CBS včetně časové soby s nejnovějšími články a videoreportážemi.

A dodává také informace o počasí v reálném času prostřednictvím služby AccuWeather. Pochopitelně přináší též související články, videa a fotogalerie a přirozeně nezapomíná ani na sociální sítě, dovoluje zprávy sdílet s přáteli elektronickou poštou a na Twitteru a Facebooku.

Videa lze přehrávat přímo z Webu (jde tedy o streaming), ale dají se také stejně jako další obsah ukládat do lokální paměti pro pozdější přehrávání i bez připojení k Internetu. A samozřejmě aplikace podporuje jak práci v režimu zobrazování na výšku, tak v orientaci na šířku.

Aplikace nabízí přehledné a snadno ovladatelné uživatelské rozhraní, v němž lze uzpůsobovat zobrazovaný obsah, v orientaci na výšku je grafičtější s miniaturami a s videem, zatímco v orientaci na šířku klade větší důraz na texty.

Nová verze 1.1 slibuje zvýšení výkonu a vylepšené funkce v oblasti sdílení, vyhledávání a práce v orientaci na šířku. Aplikace se nabízí v App Store zdarma a vyžaduje iPad s iOS 3.2 nebo vyšším.

Pro iPad se chystá mediální přehrávač VLC

Jak plyne i z předchozí zprávy, video patří k nejčastějším využitím iPadu, který ovšem standardně podporuje pouze omezený výběr formátů videa, vedle H.264 už toho mnoho není.

To by se však mohlo již brzy změnit, protože se pro iPad chystá uvedení známého mediálního přehrávače VLC.

Jako první to oznámil francouzský web Mac4Ever, francouzská firma Applidium pracuje už delší dobu na přenosu VLC na iPad, s oficiálním svolením týmu VideoLAN, který VLC vyvíjí (původně to byl francouzský projekt, ale dnes členové týmu pocházejí z celého světa).

VLC je otevřený software schopný přehrát skoro každý myslitelný mediální formát a kromě toho nabízí ještě spoustu dalších funkcí (viz tato tabulka). Samozřejmě existuje také pro Mac OS X, což pochopitelně přenos pod iOS a na iPad usnadnilo.

Applidium pracovalo na přenosu tohoto softwaru několik měsíců a nyní se dostal do stádia, kdy je už v podstatě hotový a čeká se, jestli ho Apple vpustí do App Store. Další osud VLC pro iPad tak závisí na tom, zda splňuje 113 pravidel aplikací App Store, jež Apple minulý týden konečně zveřejnil.

Bude-li VLC přijat, bude dostupný zdarma. A samozřejmě se pořád jedná o otevřený software, takže když se dostane do App Store, jeho zdrojové kódy se objeví v repozitářích projektu VLC, některé opravy by měly dostat až do hlavního stromu projektu.

To, zda a kdy se VLC pro iPad objeví, záleží nyní na Applu, podle optimistických odhadů by se mohl začít nabízet již tento týden. Ovšem mezitím už různé weby zveřejnily recenze předběžné verze VLC, kterou obdržely od Applidia.

Své zkušenosti sděluje například AppAdvice a přidává též předváděcí video. A podrobnější recenzi přinesl Charlie Sorrel na Wired.com.

Sorrel dostal stejnou verzi, jaká byla zaslána Applu ke schválení. Říká, že VLC pro iPad je jednodušší než VLC pro osobní počítače, ale též mnohem hezčí. Filmové a jiné mediální soubory se přidají do přehrávacího seznamu jejich přetažením do iTunes, složky však přidávat nelze. Některé soubory však po spuštění způsobí pád aplikace a je dost obtížné najít ten soubor, co to zavinil.

Pro jednotlivé soubory program vytvoří miniaturizované náhledy (což chvíli trvá) a zobrazí další informace o nich, dotykem se pak přehrají. VLC sám odhadne, zda iPad daný soubor zvládne, v případě pochyb se dotáže, má-li ho přehrát. (Z jednoho testovacího šotu v rozlišení 720p se přehrával jenom zvuk.)

Nepodařilo se přehrát všechny formáty, Sorrelovi například nefungovaly AVCHD nahrávky z Panasonicu GF1 (což však bylo tím, že VLC rozpoznává videa podle přípon souborů a MTS soubory Panasonicu nepovažoval za video, bude tedy stačit doplnit databázi přípon).

Podtitulky však VLC pro iPad podporuje, SRT soubory jen musí mít stejný název jako filmový soubor. Přehrávání fungovalo vcelku hladce, i když občas se video zadrhlo a vyskytovaly se poruchy synchronizace.

Oproti jiným aplikacím schopným přehrávat dodatečné formáty ovšem VLC znatelně vyniká a přitom ani příliš nevyčerpává baterii, přestože používá softwarové dekodéry (vlastní přehrávač iOS využívá hardwarovou akceleraci).

Sorrelovi asi nejvíc vadilo, že narozdíl od VLC pro osobní počítače neumí verze pro iPad zesilovat hlasitost, ale Applidium slíbilo, že tuto funkci později přidá, ví samozřejmě také o pádech při spuštění, to by měla vyřešit příští aktualizace.

Přesto však Sorrel došel k závěru, že na verzi 1.0 představuje VLC pro iPad velice uhlazený přehrávač, jaký zatím nemá na iPadu rovnocenného soupeře. Teď bude záležet na tom, jestli ho stejně ohodnotí také Apple.

iPad možná už brzy dostane fotoaparát a podporu videohovorů

iPhone jako první přinesl dva fotoaparáty (čelní a zadní) a podporu videohovorů FaceTime. A 1. září představený iPod touch čtvrté generace rovněž získal dva fotoaparáty a podporu pro FaceTime, ale jeho zadní fotoaparát není tak kvalitní.

Proto není divu, že se spekuluje, kdy obdobný hardware získá též iPad. Je možné, že to bude ještě dříve, než se dosud předpokládalo, alespoň to tvrdí AppleInsider.

Pode jeho zdroje prototyp iPadu s videokamerou a podporou videohovorů FaceTime již vstoupil do pokročilého stádia testování, podle člověka, který už dříve ukázal, že skutečně má znalosti o plánech Applu do budoucnosti.

A tyto nové modely iPadu by měly na trh přijít už docela brzy, ne později než v prvním čtvrtletí příštího roku. Vývojový cyklus zařízení Applu byl sice dosud zcela odlišný, ale podle onoho zasvěcence od srpna vzniká uvnitř Apple silný tlak na to, aby inovovaný iPad dorazil na trh dokonce ještě před letošními Vánocemi, čímž by se stihla hlavní předvánoční nákupní sezóna.

Zároveň by to zapadalo do cenové strategie Applu, který místo snižování cen udržuje své ceny ve stejné nominální výši, ale daný produkt obsahuje v nové verzi další vybavení a možnosti. Zástupci jeho vedení vícekrát prohlásili, že Applu tolik nezáleží na tržním podílu jako na kvalitě a samozřejmě si tak současně udržuje vyšší marže než ostatní výrobci.

Apple se navíc snaží učinit z FaceTime obecný standard, takže by dávalo smysl vytvořit pro něj co nejširší uživatelskou základnu, což zvýší naději na jeho přijetí (a samozřejmě, pokud tuto základnu budou z velké části tvořit zařízení Applu, bude to pro něj příjemný nádavek). S tím souvisí též pověsti, že Apple hodlá podporu pro FaceTime zavést i pro Macy a PC příslušnými softwarovými klienty.

Tím vším by se významně zvýšil počet zařízení podporujících FaceTime a rostla by jeho užitečnost, což by platilo i pro takto vybavený iPad. AppleInsider jde ve svých spekulacích ještě dál a tvrdí, že právě podpora videohovorů bude rozhodujícím rysem, který dále posílí odbyt iPadu, ale to jsou zatím jenom odhady analytiků.

Svou roli ovšem může hrát i to, že různé další pokusy o tablety, jež se začínají objevovat (jejich úspěch však zůstává nejistý) obvykle mají fotoaparát, Apple by ovšem mohl snadno k iPadu přidat hardware a software, který má již vyzkoušený na jiných přístrojích s iOS.

Samozřejmě jde stále o pouhé pověsti, ale jeví se jako vysoce pravděpodobné, že budoucí verze iPadu bude podporovat videohovory. Dobře by zapadly do ostatní infrastruktury Applu, takže otázkou zůstává jenom to, kdy se nový iPad objeví.

Při dodržení ročního cyklu by přišel až na jaře 2011, ale možná to bude dřív, pokud uvnitř Applu skutečně existují snahy o jeho uspíšené uvedení, bude ale jistě záležet hlavně na tom, kdy se ho podaří dostatečně odladit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: