Zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o iPadu

31. května 2010, 00.00 | Začal prodej iPadu v devíti dalších zemích, za značného zájmu zákazníků a též odhady prodeje jsou velice optimistické. Někteří evropští nakladatelé váhají se zařazením svých knih do nabídky iBookstore a Apple vydal návod, jak u něj publikovat knihy vlastním nákladem. NBC a Time Warner odmítají podporovat HTML5 video pro iPad. Adobe zvažuje prohlížeč PSD souborů pro iPad. A aplikace Air Display změní iPad v rozšiřující dotykový monitor pro Mac.

Koncem minulého týdne se toho okolo iPadu odehrálo poměrně hodně, což se snaží stručně přiblížit tento článek:

Začal prodej iPadu v dalších zemích

Už počátkem května Apple oznámil, že začne iPad prodávat v Austrálii, Francii, Itálii, Japonsku, Kanadě, Německu, Španělsku, Švýcarsku a Velké Británii od pátku 28. května (v červenci přijdou na řadu další země) a v průběhu minulého týdne se počaly projevovat přípravy na toto rozšíření trhů.

Fronty zájemců před obchody Applu

A v pátek prodej ve vyjmenovaných zemích skutečně začal, doprovázen obvyklými jevy spojenými s uváděním novinek Applu. Z řady zemí přicházela hlášení o frontách zájemců před obchody Applu, například v Londýně, Tokiu nebo Sydney.

Zvlášť silný zájem projevili zákazníci v Japonsku, před vlajkovým obchodem Applu v tokijské čtvrti Ginza se utvořila fronta 1 200 lidí a první nadšenci se stavěli do fronty již od středy, v Austrálii a některých evropských zemích to sice už nebylo tak silné, ale značný zájem tam byl rovněž patrný.

Velkou frontu v Japonsku způsobilo ovšem to, že tam bylo možné si iPad předem rezervovat k osobnímu odběru, namísto aby si ho nechali zaslat z webového obchodu, navíc v Japonsku se podobné (ačkoli kratší) fronty tvoří i na novinky jiných značek (třeba na telefon Xperia X10). A zájemci o iPad tam stáli ve frontě už před několika týdny, když se počaly přijímat první předběžné objednávky (zřejmě je to pro některé Japonce druh zábavy, jasně se projevují odlišné historické zkušenosti různých národů).

Dlouhá fronta se utvořila také před londýnským obchodem Apple Store na Regent Street, asi nejprominentnějším čekajícím v ní byl herec a spisovatel Stephen Fry, který si iPad sice již pořídil v USA, ale chtěl se zúčastnit této „kulturní události“.

Od 10. května bylo možné ve webových obchodech Applu v daných devíti zemích podávat předběžné objednávky na iPad a deník The Sun tvrdí, že jen v Evropě takových objednávek bylo 900 000. To se samozřejmě bude teprve muset ověřit, avšak kdyby to byla pravda, znamenalo by to pro Apple další úspěch (v USA se milion kusů prodal necelý měsíc po uvedení přístroje na tamní trh).

Zpráv o dění okolo prodeje iPadu v nových zemích jistě budou plná obecná média, proto se jim MůjMac nebude blíže věnovat, pokud vás to přece jenom zajímá, můžete se podívat například do tohoto článku, který shrnuje zprávy z řady zemí a především obsahuje videa dění v obchodech Applu.

Předčasně doručené předběžné objednávky

Už jsme zmínili, že se předběžné objednávky daly zadávat od 10. května, Apple se ovšem v takových případech vždy usilovně snaží, aby nedorazily k zákazníkům dříve, než začne prodej v kamenných obchodech, ale opět se stalo, že někteří obdrželi své iPady už ve čtvrtek, nejvíc takových hlášení přišlo z Velké Británie.

To se však týká jen objednávek podaných hned na počátku, kdo si objedná iPad ve webovém obchodu Apple nyní, dostane ho až někdy v červnu (přesnější termín není znám), Apple zjevně nestíhá uspokojovat poptávku.

Odhady prodeje mimo USA

A již se samozřejmě objevily první odhady, kolik se prodá iPadů v nových zemích. Mike Abramsky z RBC Capital Markets v pátek uvedl, že očekává za červen prodej 600 000 až 700 000 iPadů mimo USA s tím, že by toto číslo mohlo být ještě větší. To by mimo jiné znamenalo, že se jich prodá víc než Maců, protože těch by se mělo v červnu odbýt okolo 500 000.

Abramsky vychází z toho, že prodej začíná v zemích, kde má Apple silné postavení a přichází mu z nich asi polovina všech jeho mimoamerických tržeb (což nepochybně byl důvod, proč je Apple vybral jako první pro uvedení iPadu za hranice USA). Stále tak zbývá ještě spousta zemí, do nichž může iPad časem přijít, vždyť iPhone se dnes prodává už v 88 zemích světa, zatímco iPad jenom v deseti.

Teprve za několik dní se ukáže, nakolik byly tyto odhady přesné, ale jestliže jen v Evropě bylo skutečně podáno 900 000 předběžných objednávek, jak jsme zmínili výše, nezdá se Abramskyho odhad nijak přehnaný. A přirozeně dále narůstá počet iPadů i ve Spojených státech, Abramsky předpokládá, že teď se tam prodává okolo 200 000 kusů týdně (původní odhad přitom počítal pouze se 110 000 za týden).

Zmatky okolo obchodů iBookstore mimo USA

Apple se snaží iPad prosadit též jako čtečku elektronických knih, a tak spustil vlastní knižní obchod iBookstore. Minulý týden se už začala objevovat hlášení o tom, že se rozbíhají pobočky tohoto obchodu v oněch dalších zemích, možná však budou potíže s jejich naplněním.

Minulý čtvrtek totiž přišla zpráva, že evropští nakladatelé váhají umístit své tituly do obchodu Applu kvůli vážným legislativním potížím. Apple užívá agenturní cenový model, kdy si bere pevný podíl z ceny, kterou si však může stanovit samotný nakladatel.

To by prý mohlo porušovat britské zákony, v pátek se však nakonec v britském iBookstore přece jen objevily některé placené tituly, s cenami od 10 do 12 GBP za knihy vydávané v pevné vazbě a od 4 do 6 GB za brožované tituly. Nabízí se však jenom knihy těch nakladatelů, s nimiž Apple uzavřel smlouvy (Hachette UK, Penguin, HarperCollins a Pan Macmillan), chybí však třeba Simon & Schuster.

Nové knižní obchody Applu byly sice dostupné již od minulé středy, ale nabízely se v nich pouze volně dostupné tituly z projektu Gutenberg, po zprávách o neshodách s nakladateli se dokonce začalo proslýchat, že by iBookstore mimo USA mohl obsahovat jen takovéhle knihy, ale zjevně tomu tak není, i když proti USA asi bude nabídka titulů užší, než se dovyřeší všechny legislativní a cenové otázky.

Apple vydal návod, jak publikovat na iBookstore vlastním nákladem

Knihy na iBookstore však nemusí nabízet jenom velká nakladatelství, Apple nově poskytuje podporu také publikacím, které vydají vlastním nákladem přímo jejich autoři. Aby to usnadnil, minulý týden zveřejnil návod, jak to udělat (najdete ho tady).

Provádí se to přes službu iTunes Connect, je samozřejmě třeba mít účet na iTunes Store a knihy lze do obchodu zadávat jen z Macu s procesorem Intel a s Mac OS X 10.5 nebo vyšším. Dále je třeba mít ISBN kódy pro dané publikace a americké daňové identifikační číslo (návod je určen pro USA, v dalších zemích to však nejspíš bude podobné). A knihy musí být ve formátu ePub, který prošel kontrolním nástrojem EpubCheck 1.0.5.

Takovéto knihy sice půjde prodávat i ve více zemích současně, ale Apple upozorňuje, že začne autora vyplácet až potom, co tržby v dané zemi překročí určitou (blíže neupřesněnou) mezní částku. Platby lze přijímat přímo od Applu, anebo od několika schválených služeb, jež vyřizují takovéto transakce, ty sice peníze dodají rychleji, jenže zase si berou určitý podíl z každé prodané knihy.

A nyní se ještě podívejme na zprávy týkající se obsahu a aplikací pro iPad:

NBC a Time Warner odmítají přejít na HTML5 video kvůli iPadu

Je jasné, že pro iPad bude důležitý videoobsah dostupný na Webu. Ten se dnes velice často nabízí ve Flashi, který iPad nepodporuje a vzhledem k postojům Applu ani nebude, Steve Jobs místo toho prosazuje HTML5 (a H.264).

Některé významné televizní společnosti v USA už kvůli iPadu začaly novou technologii nasazovat, ovšem služba Hulu to odmítla a teď se přidala další dvě významná jména, studia NBC a Time Warner rovněž prohlásila, že nehodlají nahradit Flash HTML5 videem, tvrdí New York Post. Jde sice jen o sdělení od „informovaných zdrojů“, ale zdá se to pravděpodobné.

Příklon poskytovatelů obsahu k iPadu tedy ani v USA není tak úplně jednoznačný, mnozí trvají na Flashi, protože jim poskytuje větší nezávislost, zvlášť když by se na trh měla brzy dostat další zařízení podobná iPadu se systémem Android, jež Flash budou podporovat.

A když teď na scénu vstoupil Google se svým novým formátem WebM a s projektem Google TV, situace se dále zkomplikovala a nevyjasní se dříve než za několik měsíců, podpora iPadu bude ovšem nepochybně záviset hlavně na tom, jak silně se rozšíří.

Adobe zvažuje prohlížeč PSD souborů pro iPad

Apple se sice nyní s Adobe dohaduje kvůli podpoře Flashe a dalším věcem, Adobe samotná by ovšem iPad ráda podporovala (softwarová firma se pochopitelně snaží své produkty prosadit na co nejvíce platforem) a nově též zvažuje, že pro něj vytvoří prohlížeč PSD souborů Photoshopu.

John Nack, bývalý produktový manažer Photoshopu, který se teď zaměřuje spíše na tablety, na svém blogu vznesl dotaz k uživatelům, jaké vlastnosti by měla mít aplikace pro tablety typu iPadu schopná zobrazovat PSD soubory, údajně totiž žádosti o něco takového často slýchá.

Dále chce vědět, jak by takovou aplikaci využívali a jestli má umět pracovat i s jednotlivými vrstvami a samozřejmě, zda budou za něco takového ochotni zaplatit. A Nack dodává, že Adobe přirozeně dokáže takový prohlížeč napsat, ale přeje si zjistit, má-li to vůbec dělat. Příspěvek doprovází rozsáhlá diskuse, z níž si sami můžete udělat představu o tom, jak o téhle věci uživatelé smýšlejí.

Aplikace Air Display udělá z iPadu rozšíření pracovní plochy Macu s dotykovým ovládáním

Minulý týden se objevila aplikace pro iPad, jež může být skutečně užitečná.

Aplikace Air Display firmy Avatron Software totiž umožňuje z iPadu udělat dodatečný monitor Macu připojený bezdrátově přes WiFi.

Funguje jako rozšíření pracovní plochy Mac OS X, podporuje zobrazování jak v orientaci na výšku, tak na šířku a může se umístit vlevo nebo vpravo vedle hlavní obrazovky Macu. A vzhledem k tomu, že iPad má rozlišení 1 024 x 768, jde o docela podstatnou dodatečnou zobrazovací plochu (zvlášť při spojení s notebooky Applu).

Už to by bylo dobré, jenže Air Display navíc podporuje dotykové multi-touch ovládání, objektů na obrazovce iPadu se tedy lze dotýkat a využívat je k ovládání připojeného Macu. Když se do příslušné části plochy přesunou ovládací prvky, kombinace Macu a iPadu s aplikací Air Display zajistí dotykové ovládání, iPad tak vlastně může sloužit jako ovládací tablet.

Aplikace obnovuje obrazovku frekvencí 150 snímků/s, ale zároveň používá kompresi obsahu obrazovky, aby zajistila rovnováhu mezi kvalitou obrazu a dostatečně svižnou odezvou ovládání. Když se aplikace na iPadu zkonfiguruje a na příslušném Macu se doinstalují potřebné dodatečné softwarové komponenty, bude iPad automaticky rozpoznán jako rozšířená obrazovka pokaždé, kdy se Air Display spustí a zase zmizí při ukončení aplikace. (Po spuštění aplikace na iPadu se zobrazí návod, jak stáhnout a nainstalovat podpůrný software pro Mac.)

Aplikace Air Display je samozřejmě určená pouze pro iPad a podporuje Macy s procesory Intel provozující Mac OS X 10.6 Snow Leopard, v brzké budoucnosti Avatron slibuje také podporu Leoparda (Mac OS X 10.5.8) a pracuje i na podpůrném softwaru pro Windows, který by umožnil iPad podobně používat s PC.

Je to jedna z nejzajímavějších aplikací, jaká se v poslední době pro iPad objevila, lze ji získat za 9,99 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: