Zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o iPadu

17. února 2010, 00.00 | Elektronické knihy pro iPad zřejmě budou moci používat DRM ochranu FairPlay. Časopis Wired chce do léta připravit svou verzi uzpůsobenou pro iPad, avšak vydavatelé novin a časopisů jsou vůči jeho obchodnímu modelu skeptičtí. A v lednu vzrostl počet vyvíjených aplikací pro App Store sledovaných firmou Flurry téměř trojnásobně, zřejmě díky představení iPadu.

Od představení iPadu sice již uběhly tři týdny, ale zprávy o novém přístroji, přestože jeho prodej začne až koncem března, stále přicházejí, na několik z nich se zde podíváme:

Apple nabídne vydavatelům elektronických knih pro iPad možnost používat DRM ochranu FairPlay

iPad by se mimo jiné měl stát konkurencí specializovaných elektronických čteček, o důrazu, jaký na elektronické knihy Apple klade, svědčí, že se chystá spustit nový knižní obchod iBook Store. Při představení iPadu Steve Jobs uvedl, že knihy v tomto obchodu budou používat otevřený formát ePub, což vyvolalo naději, že by knihy z iBook Store mohly být čitelné i na jiných zařízeních, ale zřejmě to zase až tak snadné nebude.

Objevily se totiž zprávy, že přinejmenším volitelně budou moci vydavatelé těchto knih nasadit DRM ochranu Applu FairPlay. Alespoň to tvrdí deník Los Angeles Times, který v pondělí napsal, že Apple bude používat svůj DRM systém FairPlay, aby zabránil pirátskému kopírování knih.

Apple začal využívat FairPlay už pro svůj hudební obchod iTunes Music Store, zpočátku byly takto chráněny všechny v něm nabízené hudební skladby. Obchod se ovšem mezitím přejmenoval na iTunes Store a začal poskytovat různý další mediální obsah, ochranu hudby však počal Apple postupně opouštět, její téměř úplné zrušení oznámil už na loňském Macworld Expu, ale první kroky k uvolnění ochrany hudby podnikl již v roce 2007, vše to spustil Jobsův otevřený dopis o hudbě.

Je však třeba mít na paměti, že zatímco hudbu nyní Apple skutečně prodává bez ochran, ostatní obsah prodávaný na iTunes Store používá FairPlay i nadále, pro filmy a televizní pořady tak nadále platí stejná omezení jako dříve pro hudbu.

A teď to vypadá, že totéž bude platit i pro elektronické knihy pro iPad, od zdrojů mezi vydavateli se Los Angeles Times dozvěděl, že Apple nejspíš nabídne užití FairPlay jako volitelnou možnost. Je pravděpodobné, že někteří vydavatelé, kteří s digitálními ochranami nesouhlasí (jako například O'Reilly, vydávající technicky zaměřené knihy) se pro FairPlay nerozhodnou, ale většina nakladatelství nejspíš po FairPlay sáhne.

Při představení iPadu Steve Jobs jmenovitě uvedl pět velkých nakladatelství, jež budou nabízet knihy pro něj (O'Reilly mezi nimi nebylo) v obchodu iBook Store. Zatím ovšem není jasné ani to, jaké obchod nastaví ceny (podle některých náznaků se očekává, že bestsellery budou stát od 12,99 do 14,99 USD, ovšem Amazon pro svou čtečku Kindle dosud takové tituly prodával za 9,99 USD, ale po nátlakem vydavatelů nakonec souhlasil se zvýšením cen).

Knihy pro iPad užívají formát ePub, což znamená, že tituly v tomto formátu pořízené odjinud bude zřejmě na iPadu možné číst (nebudou-li chráněny jinak, samotný formát ePub zahrnuje vlastní mechanismus ochrany proti kopírování), pokud ovšem Apple v iBook Store zavede FairPlay, tituly z tohoto obchodu nepůjde přečíst mimo iPad, možná se tak bude opakovat situace s iPody a iTunes Music Store.

Apple se jako obvykle k věci nevyjádřil, lze předpokládat, že jasno v otázce ochrany knih z iBook Store bude až poté, co tento obchod spustí, bude však vhodné počítat s tím, že knihy pro iPod nějakou ochranu proti kopírování mít budou (je třeba říci, že podobné ochrany nasazuje i většina ostatních prodejců a FairPlay bude nejspíš klást méně přísná ocenění než například často používaná DRM ochrana Adobe).

Časopis Wired chce do léta připravit svou verzi pro iPad

Ještě když se o iPadu mluvilo jen jako o „tabletu“ Applu (a vlastně se ani nevědělo, zda vůbec existuje), oznámilo vydavatelství Condé Nast, že upraví svůj časopis Wired do podoby vhodné pro tablet.

A tak asi nikoho nepřekvapilo, když minulý pátek na konferenci TED toto vydavatelství upřesnilo své plány ohledně časopisu Wired pro iPad, jeho šéfredaktor Chris Anderson předvedl prototyp jednoduchého navigačního systému, který proti webové verzi dovolí užívat gesta a další funkce iPadu. Přejetím prstů doleva a doprava se budou procházet jednotlivé články a vybráním článku a přejetím prsty nahoru nebo dolů se bude daný článek posouvat.

Samozřejmě se bude využívat akcelerometr, změna orientace přístroje změní rozvržení časopisu, při natočení na šířku se zobrazí dvě stránky vedle sebe. Nebude chybět ani rozšířený mediální obsah, bude možné přehrávat videa a ovládat 3D modely.

Důležitá pochopitelně bude též cena takovéto verze časopisu. V USA dnes roční předplatné časopisu Wired stojí 10 USD, pro Kanadu však již 40 USD a pro další země dokonce 70 USD, ovšem verze pro iPad nevyžadující fyzickou distribuci by mohla být citelně levnější (zejména mimo USA), konkrétní částky však zatím vydavatelství nesdělilo a není ani jasné, jak přesně se bude Wired pro iPad nabízet, zda prostřednictvím obchodu iBook Store, anebo pomocí samostatné aplikace v App Store (takto se už dnes dodává řada periodik pro iPhone a iPod touch).

Wired je prvním významným časopisem, který ohlásil verzi optimalizovanou pro iPad, ovšem teprve příští měsíce ukážou, zda budou následovat další tituly, proti stávajícím specializovaným elektronickým čtečkám (s „elektronickým papírem“) by verze pro iPad mohly navíc nabídnout barvy a podporu videa (specializované čtečky by sice měly méně unavovat oči, ovšem u časopisů s menším objemem textu proti knihám na tom asi nebude tolik záležet).

Vydavatelé novin a časopisů jsou však vůči obchodnímu modelu iPadu skeptičtí

Avšak právě v případě novin a časopisů to iPad nejspíš nebude mít snadné, podle nových zpráv totiž vydavatelé na distribuci přes iPad hledí s nedůvěrou, vadí jim zejména představy Applu o rozdělování příjmů a jeho neochota sdílet informace o zákaznících s poskytovateli obsahu.

Steve Jobs osobně jednal s vydavateli významných amerických deníků a časopisů počátkem února, snažil se je přesvědčit, aby poskytli svůj obsah v digitální formě pro iPad, ale podle deníku Financial Times se tyto rozhovory zadrhly.

Sice se stále nacházejí na počátku a pokračují v přátelském duchu, jenže obchodní model nabízený Applem představuje pro tradiční vydavatele příliš radikální změnu.

Hlavní problém spočívá v tom, že Apple váhá sdílet s vydavateli svá data o zákaznících, zejména o objemech prodeje, avšak právě tyto údaje představují pro vydavatele jedno z nejcennějších aktiv určujících jejich marketingové plány a někdy i vývoj obsahu, po desetiletí shromažďovali informace o předplatitelích a jen neradi by se jich vzdávali ve prospěch Applu, toto by dokonce mohlo jednání ukončit.

A také model dělení příjmů zavedený s App Store, který předpokládá, že vydavatel dostane 70 procent, zatímco Apple zbývajících 30 procent, nedává velký smysl v případě předplatného periodik. A pochopitelně u vydavatelů vyvolává obavy, aby iPad neměl na jejich podnikání stejný dopad jako iTunes Store na prodej hudby, kdy prodej jednotlivých skladeb silně oslabil odbyt celých alb.

Někteří vydavatelé, třeba jako třeba News Corp, vydávající deník Wall Street Journal, obešli zmíněný model rozdělování příjmů tím, že nabízí bezplatnou aplikaci, z níž se lze přihlásit k webu deníku, za přístup však vyžaduje předplatné, ale je to postup mnohem složitější než prostý nákup v iTunes Store.

Zdá se tedy, že narozdíl od knih, pro něž Apple již získal řadu smluv s velkými nakladatelstvími (viz první zpráva článku), to bude s novinami a časopisy pro iPad mnohem obtížnější, hodně bude ovšem záležet na tom, nakolik se iPad rozšíří mezi zákazníky, pokud by se prodával dobře, mohlo by to vydavatele přimět ke změně názoru, v každém případě však Jobse asi čeká ještě hodně složitých jednání.

Představení iPadu výrazně zvýšilo počet vývojářů pro App Store

V případě iPadu se sice mluví hlavně o obsahu, který pro něj bude dostupný (knihy, noviny, časopisy, a tak dále), tento přístroj ovšem bude schopen také provozovat aplikace iPhone OS, vedle stávajících titulů pro iPhone a iPod touch navíc bude možné vyvíjet aplikace využívající jeho nových vlastností.

A zdá se, že se počet zájemců o jejich vývoj bude veliký. Analytická firma Flurry zabývající průzkumem mobilního trhu totiž minulý pátek zveřejnila svou pravidelnou zprávu „Smartphone Industry Pulse“ mapující stav trhu chytrých telefonů za leden 2010.

Flurry sleduje údaje o více než 20 000 mobilních aplikacích a z nich jí vyšlo, že počet vývojářů začleňujících její analytické nástroje do svých aplikací pro iPhone OS se v lednu 2010 proti prosinci 2009 zvýšil skoro třikrát. (Zmíněné údaje se tedy týkají jen aplikací využívajících nástrojů Flurry, dá se však předpokládat, že tato čísla kopírují obecné trendy.)

V lednu jejich počet činil přes 1 600, zatímco v prosinci to bylo jen 600, znamenalo to největší skokový nárůst v historii tohoto sledování. Flurry se domnívá, že tak prudké zvýšení způsobilo nadšení vyvolané představením iPadu, v němž mnozí vývojáři vidí příležitost a pochopitelně ti, kdo přijdou nejdříve, spíše vyniknou a dosáhnou větších počtů stažení svých výtvorů.

App Store sice nabízí přes 140 000 aplikací, jenže ty jsou určeny pro iPhone a iPod touch. Jistě, prakticky všechny budou fungovat též na iPadu, ale ten nabízí 9,7“ obrazovku s mnohem větším rozlišením a další dodatečné možnosti (mimo jiné citelně výkonnější procesor a grafiku), bude ovšem třeba vyvinout aplikace schopné je využít.

Flurry sleduje i další platformy, například sledovaných aplikací pro Android v lednu přibylo zhruba o 25 procent. Ve druhé polovině roku 2009 přísun nových aplikací pro Android již dokonce pomalu doháněl aplikace iPhone OS, v lednu ho ovšem platforma Apple prudce předběhla, ale teprve další měsíce ukážou, jak tomu bude později, až opadne prvotní nadšení z iPadu.

Tato zjištění však naznačují, že už v době zahájení prodeje iPadu by měl být dostupný poměrně široký výběr aplikací uzpůsobených přímo pro něj, což by podobně jako v případě iPhonu (a iPodu touch) mohlo pomoci k jeho úspěchu u uživatelů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: