Zprávy o iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iOS

27. června 2011, 00.00 | Apple uvolnil druhou beta verzi iOS 5, jež především přináší bezdrátovou synchronizaci a podporu bezdrátových aktualizací. Nová beta verze ale samozřejmě zahrnuje i řadu dalších změn.

Když Apple 6. června na zahájení konference WWDC 2011 představil iOS 5, zároveň uvolnil jeho první beta verzi pro vývojáře (a jiný doprovodný software, především beta verzi iTunes 10.5) a záhy se objevila další zjištění o tomto operačním systému.

Vedle druhé beta verze iOS 5 vyšel i nový doprovodný software

A minulý pátek Apple vydal již druhou beta verzi iOS 5 (sestavení 9A5248d, nabízené v 9 různých distribucích pro jednotlivé podporované přístroje).

Současně s tím se opět objevily nové beta verze doprovodného softwaru - druhá beta verze iTunes 10.5 a druhá předběžná verze (Developer Preview 2) vývojového prostředí Xcode 4.2 (sestavení 4C114 pro Snow Leoparda a 4D58 pro Lion). A též druhá beta verze firmwaru Apple TV druhé generace umožňujícího testování AirPlay s novou beta verzí iOS 5.

Již funguje bezdrátová synchronizace

Hlavní novinku druhé beta verze iOS 5 představuje to, že už podporuje bezdrátovou synchronizaci na testovacích zařízeních s iOS. Ovšem aby taková synchronizace byla vůbec možná, musí se nainstalovat druhá beta verze iTunes 10.5 na Mac provozující buď Mac OS X 10.6.8 (vydaný minulý čtvrtek), anebo Mac OS X Lion.

Po nainstalování tohoto softwaru a připojení přístroje s iOS k Macu provozujícímu iTunes 10.5 se objeví volba umožňující bezdrátovou synchronizaci, avšak Apple doporučuje vývojářům první synchronizaci provést přes kabel.

Postup, jak aktivovat WiFi synchronizaci předkládá iPhone Download Blog a nabízí video ukazující, jak to funguje.

Bezdrátová synchronizace se automaticky spustí, když bude přístroj s iOS připojen k napájení a bude se nacházet ve stejné síti jako s ním spárovaný počítač. Případně lze synchronizaci vyvolat ručně z iTunes nebo z nastavení iOS (opět se musí přístroj nacházet ve stejné síti jako počítač). Úplně bez kabelu se to ale asi neobejde, protože přístroj musí být připojen k napájení (zřejmě aby se příliš nevybíjela baterie).

Stejné posouvání ve webových aplikacích

Významnou změnu přináší WebKit obsažený v nové beta verzi iOS 5, zahrnuje novou zděděnou CSS vlastnost nazvanou WebKit Overflow Scrolling, jež dovoluje používat ve webových aplikacích stejné „setrvačné posouvání“ jako ve vlastních aplikacích iOS (blíže to popisuje Johan Brook).

Posouvání ve webových aplikacích tak bude působit stejně jako v ostatních aplikacích iOS i bez všelijakých pomůcek napsaných v JavaScriptu.

Další zjištěné novinky

Změnilo se toho samozřejmě mnohem víc, úplný seznam změn dodaný s druhou beta verzí Applem zveřejnil blog Boy Genius Report a stále přibývají další nová zjištění (jako třeba tahle nalezená o víkendu).

Videa v aplikacích a na webech teď implicitně podporují AirPlay. Nová beta verze firmwaru Apple TV umožňuje zrcadlit obrazovku iPadu 2 na Apple TV přes AirPlay. Zároveň dovoluje používat na Apple TV také Photo Stream, takže na ní půjde prohlížet fotografie uložené ve službě iCloud.

Samozřejmě lze zřídit účet služby iCloud pomocí libovolného identifikátoru Apple ID (pokud se již nepoužívá pro účet MobileMe) a ze stávajícího účtu MobileMe půjde kopírovat data do účtu pro iCloud. A i stávající účty MobileMe, když se k nim přihlásí z iOS 5, budou využívat zálohování iCloud Backup.

Avšak protože jde o beta software, Apple nedoporučuje zatím iCloud užívat k ukládání důležitých dat. Některé funkce totiž ještě nepracují, třeba ochrana dat v iCloud Backup.

iOS 5 umožní volit mezi dvěma různými styly oznámení – mezi tradičními upozorněními, jež překryjí obrazovku (tak jako v iOS 4) a vyžadují, aby je uživatel ručně zrušil a mezi novými „proužkovými oznámeními“, která se na pár sekund objeví u horního okraje obrazovky a poté se sama přesunou do oznamovací oblasti.

V nové beta verzi iOS 5 se vzhled tradičních upozornění trochu změnil, používají o něco větší písmo a ikonu související aplikace. A po několika sekundách bez zásahu uživatele se sama promění ve standardní upozornění zamčené obrazovky, bude-li jich víc, v zamčené obrazovce se naskládají pod sebe.

V aplikaci Messages se nyní při prohlížení historie zprávy odsune klávesnice pryč z obrazovky, aby se zvětšila zobrazovací oblast.

Aktivované bezdrátové aktualizace iOS

Dále se zdá, že ve druhé beta verzi iOS 5 je již aktivní mechanismus aktualizací iOS přes bezdrátové připojení (takzvané OTA aktualizace), zatím ovšem není co stahovat.

K tomu navíc 9to5mac dodává, že podle zjištění ve vývojářské sadě iOS 5 bude tyto aktualizace možné provádět jak přes WiFi, tak i přes 3G sítě.

Má to ale menší háček, zdá se, že přes 3G připojení půjdou stáhnout jen některé aktualizace iOS (v iOS 5 se nachází hlášení, že daná aktualizace vyžaduje ke stažení WiFi připojení).

Zatím není jasné, podle čeho se bude rozhodovat, jaký typ připojení daná aktualizace vyžaduje, ale nejspíš to bude podle velikosti, takže třeba setinové aktualizace by se daly vyřídit přes 3G síť (iOS 5 bude podporovat rozdílové aktualizace přenášející pouze skutečné změny).

Bezdrátové aktualizace iOS navíc nezačnou, nebude-li zbývat dostatečná kapacita baterie a nebude-li dostatek volné flash paměti (zdá se, že pro rozdílovou aktualizaci iOS bude Apple požadovat 500 MB).

Kosmetické úpravy ikon

A došlo také k některým kosmetickým úpravám, například purpurové ikony služby iCloud z první beta verze nyní nahradily ikony ve stylu leštěného hliníku, jakou používají marketingové materiály Applu pro iCloud.

Stejná ikona se zobrazuje i při zřizování nového poštovního účtu u služby iCloud, jež je nyní výchozím typem účtu. Naopak MobileMe byla odsunuta až na úplný konec seznamu automaticky zřizovaných poštovních účtů (celkem očekávatelná změna, Apple dává jasně najevo, že iCloud nahradí MobileMe).

Druhou beta verzi iOS 5 nyní intenzivně zkoumá mnoho lidí a v příštích dnech nepochybně přibudou další podobná zjištění.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dev účet

Autor: Jan Wolf Muž

Založeno: 28.06.2011, 07:54
Odpovědí: 0

Zdravím, asi rok mne majitel dev účtu registroval na iPadu jako testera. Nyní si tento vývojář účet neprodloužil. Je můj přístroj stále u Apple veden jako testovací? Jak to poznám před instalací beta 5? Díky za info.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: