Zprávy o iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iOS

1. prosince 2010, 00.00 | Herní síť Game Center začíná zobrazovat v zasílaných žádostech plná jména uživatelů. Steve Jobs přislíbil, že příští rok bude funkce AirPlay pro video dostupná ve všech aplikacích iOS. A iPhone Dev Team již poskytuje nástroje k odblokování některých iPhonů 3GS s iOS 4.2.1.

Sešlo se též několik zpráv souvisejících s iOS:

Síť Game Center nově zobrazuje v žádostech plná jména uživatelů

Od iOS 4.1 lze na iPhonech a iPodech touch využívat sociální herní síť Applu Game Center, s příchodem iOS 4.2 ji lze používat také na iPadu. Včera však Apple mírně pozměnil podmínky užívání této sítě, uživatelům rozeslal upozornění elektronickou poštou.

Stejně jako v jiných takovýchto herních sítích mohou uživatelé Game Center posílat přátelům žádosti, aby je sledovali a zapojovali se do her více hráčů, nově však tyto žádosti musí obsahovat plné jméno odesílajícího uživatele získané z identifikátoru Apple ID, už nejde použít jenom přezdívku.

Tato změna by měla usnadnit rozpoznávání uživatelů mezi sebou a pomůže ochránit mladé hráče před potenciálními obtěžovateli, ale samozřejmě těm, kdo mají obavy o své soukromí, se to příliš zamlouvat nebude.

Steve Jobs slíbil plnou podporu AirPlay ve všech aplikacích na rok 2011

Jednu z významných novinek iOS 4.2 pro všechna podporovaná zařízení tvoří nová funkce AirPlay umožňující bezdrátový streaming mediálního obsahu na novou Apple TV a jiná kompatibilní zařízení.

Ukázalo se však, že její současná implementace trpí řadou omezení, například přesměrování videa je možné pouze z aplikací Applu a dokonce i ze Safari lze takto vysílat jen zvuk.

Už se sice podařilo zjistit, v čem spočívá příčina a pro uživatele, co se odhodlali svá zařízení otevřít (provedli jejich jailbreak), se již nabízí pomůcka, která podporu AirPlay videa rozšíří na všechny aplikace, ale to rozhodně není řešení pro každého, navíc může vyvolávat nestabilitu. Většina uživatelů by pochopitelně dala přednost tomu, kdyby Apple zveřejnil příslušné API rozhraní (dosud nedokumentované), aby se dalo využívat ve všech oficiálních aplikacích.

Vysvitla však naděje, že se toho brzy opravdu dočkáme, v odpovědi na dotaz to totiž v podstatě slíbil přímo Steve Jobs. Jeden ze čtenářů serveru MacRumors mu poslal dotaz, jak to vypadá s budoucností AirPlay a zda někdy bude tato funkce použitelná též pro video v Safari a v aplikacích třetích stran.

Jobsova odpověď byla (ve srovnání s většinou ostatních, často jednoslovných) docela dlouhá, odepsal „ ano, doufáme tyto vlastnosti doplnit do AirPlay v roce 2011.“ To se dá považovat za příslib, že příští rok vyjde aktualizace iOS 4, jež zmíněné nedostatky verze 4.2.1 napraví.

Ono jich totiž bude ještě víc, John Gruber z blogu Daring Fireball (a samozřejmě nejenom on) si například všiml, že iPhone 4 nedokáže pomocí AirPlay přehrát videozáznam, který sám pořídil.

Zdálo by se to samozřejmé, ale v iOS 4.2.1 to nejde, video se na Apple TV neobjeví, přestože s fotografiemi to možné je. Pokud se však daná nahrávka sesynchronizuje s iTunes na osobním počítači, potom už se na Apple TV přesměrovat dá. Gruber se proto domnívá, že se nejedná o záměr, ale o pouhý důsledek nedotaženosti iOS 4.2.

Podle jeho názoru Apple spěchal, aby iOS 4.2 vydal ještě v listopadu (jak předtím slíbil), a tak tam řada věcí zůstala nedodělaná a bude nutné je dodatečně doladit, což vlastně přiznává i výše zmíněná Jobsova odpověď.

Hackerské utility již umí odblokovat iPhone 3GS s iOS 4.2.1

Téměř současně s vydáním iOS 4.2.1 se objevila také aktualizovaná verze nástroje redsn0w iPhone Dev Teamu umožňující jeho otevření (jailbreak). Vedle překonání základních ochran firmwaru však někteří majitelé iPhonů požadují ještě jejich odblokování, dovolující telefon používat též se SIM kartami jiných operátorů. (U nás se iPhony neblokují, takže to nepotřebujeme, avšak v USA se naopak neblokované iPhony příliš neprodávají.)

Utilita redsn0w tehdy odblokování ještě nezvládala, ale v pondělí tým uvolnil nové verze svých nástrojů redsn0w a PwnageTool, které by měly dovolit odblokování některých iPhonů 3G a 3GS s nainstalovaným iOS 4.2.1.

Podle vysvětlení na blogu týmu využili toho, že původní firmware iPadu, iOS 3.2.2, obsahoval verzi v06.15.00 baseband kódu, jež ještě trpí jednou dlouho známou zranitelností umožňující jeho prolomení. iPady se zatím prodávají neblokované a baseband čip 3G modelů je stejný jako čip v iPhonu 3G a 3GS, takže baseband kód přenesený z firmwaru iPadu bude s takovým iPhonem kompatibilní (a neblokovaný).

Díky tomu lze iPhony 3G a 3GS s iOS 4.2.1 odblokovat, postup však není úplně triviální, nejprve se musí stáhnout iOS 3.2.2 pro iPad a utilitami týmu (nabízejí se jak pro Windows, tak pro Mac OS X) se baseband kód iPadu „transplantuje“ na iPhone (který pochopitelně již musí mít otevřený firmware) a poté bude telefon odblokovaný.

Takto tedy lze odblokovat (některé) iPhony 3G a 3GS s firmwarem 4.2.1 (pro telefony se starou boot ROM se tento postup užít nedá), na odblokování iPhonu 4 se dosud pracuje. Uvedený postup však není bez rizika, nejde vrátit zpět původní verzi baseband kódu a s iOS 4.2.1 není možná ani obnova firmwaru do původního stavu. A samozřejmě, kdyby se něco pokazilo a Apple by zjistil, že došlo k výměně baseband kódu, považoval by to za porušení podmínek záruky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: