Zprávy o iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iOS

23. srpna 2010, 00.00 | AppleInsider shrnuje dosavadní známé novinky iOS 4.1. Steve Jobs údajně slíbil brzké vyřešení problémů s iOS 4 na iPhonu 3G. A chystaná čtvrtá beta verze iOS 4.1 má obsahovat odkazy na nový iPod touch, nový iPad a další neznámý přístroj.

Objevila se také řada zajímavých zpráv týkajících se samotného iOS:

Souhrn dosavadních známých novinek iOS 4.1

Pro iPhone a iPod touch se nyní nabízí jako nejnovější verze firmwaru iOS 4.0.2, ovšem už delší dobu vývojáři testují iOS 4.1, počátkem srpna dostali jeho třetí beta verzi, s níž pracují dodnes.

Za tu dobu se samozřejmě podařilo odhalit řadu novinek, jež iOS 4.1 obsahuje, o některých z nich jsme informovali již dříve, ale AppleInsider minulý pátek přinesl jejich přehledný souhrn.

Mimo jiné by měla nová verze iOS vyřešit některé problémy, například potíže s Bluetooth připojením, na něž si stěžují někteří uživatelé iOS 4.0.x. Oficiální seznam oprav sice nezmiňuje ani problémy s Bluetooth, ani potíže s distančním čidlem, ale vývojáři pracující s třetí beta verzí zaznamenali významné zlepšení také u těchto funkcí.

Přibyly samozřejmě i nové vlastnosti, například nové API rozhraní dovoluje aplikacím přistupovat k miniaturám fotografií v kontaktech. Stále se ovšem jedná o beta verzi, kterou nelze doporučit k běžnému používání, trpí především značnými úniky paměti, to se ale do vydání ostré verze nepochybně napraví.

A teď už se podívejme na některé novinky iOS 4.1 podrobněji:

Distanční čidlo

Distanční čidlo v beta verzi iOS 4.1 funguje mnohem spolehlivěji, ačkoli to Apple v dokumentaci nezmiňuje. Již by se nemělo stávat, aby se během hovoru náhle nečekaně zapnula obrazovka, což může způsobit, že nechtěný stisk některého z jejích dotykových tlačítek ukončí hovor, způsobuje to právě nespolehlivé ovládání distančního čidla (které při přiblížení obličeje uživatele obrazovku vypne).

Na červencové tiskové konferenci k anténě iPhonu 4 Steve Jobs potvrdil existenci tohoto problému a slíbil jeho vyřešení, ovšem ani iOS 4.0.1, ani iOS 4.0.2, od té doby vydané, řešení nepřinesly.

Herní síť Game Center

Už při prvotním představování novinek iOS 4 Apple jako jeden z jeho významných nových prvků vychvaloval herní síť Game Center, jež usnadní pořádání her více hráčů a bude poskytovat další podpůrné funkce (pro konverzaci mezi hráči a pro vedení herních statistik).

V této síti si uživatelé budou moci vytvořit svou přezdívku (alias), pod níž budou vystupovat, což mimo jiné dovolí konverzaci mezi hráči při zachování anonymity a samozřejmě se jim budou nabízet i různé „sociální“ funkce jako třeba seznamy přátel.

Vývojáři budou moci funkce této sítě využívat prostřednictvím API rozhraní Game Kit, které jim dovolí snadno pořádat hry více hráčů a vést statistické přehledy o tom, jak si v nich jejich účastníci počínali.

iOS 4.0 ještě podporu pro Game Center nezahrnoval, ale s vydáním iOS 4.1 již nejspíš bude tato síť spuštěna, čemuž napovídá též to, že třetí beta verze iOS 4.1 obsahuje volby umožňující omezit přístup k funkcím pro hry více hráčů (rodiče tím mohou dětem zakázat účastnit se takovýchto her).

Další změny

V beta verzích iOS 4.1 ovšem byly nalezeny i různé další menší změny. Tak například lze v oddílu Keyboard (klávesnice) nastavení iOS vypnout a zapnout funkci kontroly překlepů („Check Spelling“), špatně napsaná nebo nerozpoznaná slova tak mohou být zvýrazněna i bez aktivování automatických oprav.

Třetí beta verze iOS 4.1 také dovoluje vést videohovory Face Time prostřednictvím adresy elektronické pošty, což je pravděpodobně příprava na nový iPod touch, u něhož se předpokládá, že bude videohovory rovněž podporovat a toto zřejmě bude způsob, jak se vypořádat s tím, že pochopitelně nemá žádné telefonní číslo, jež se pro vedení hovorů Face Time používá nyní.

Ovládací prvky aplikace fotoaparátu v iOS 4.1 mění polohu podle orientace zobrazení. V iOS 4.0.x se tlačítka pro režim blesku a pro výběr fotoaparátu přemístí jen tehdy, když se telefon fyzicky otočí, v iOS 4.1 tato tlačítka zůstávají u horního okraje obrazovky bez ohledu na orientaci zobrazení.

Nové funkce pro vývojáře

Různé drobnosti přibyly též pro vývojáře, například mohou přistupovat k novým funkcím umožňujícím zjistit identifikátor BSSID nebo SSID WiFi bodu, k němuž je uživatel právě připojený. A iOS 4.01 také obsahuje nový modemový firmware verze 2.10.01. A dále nabízí vývojářům nové metody pro ukládání obrázků do fotoalba uživatele a zahrnuje nové funkce dovolující aplikacím ovládat písma.

Steve Jobs údajně slíbil brzké vyřešení potíží s iOS 4 na iPhonu 3G

A máme tu další údajnou odpověď Steva Jobse na dotaz zaslaný elektronickou poštou. Týkal se už delší dobu probíraných potíží iPhonu 3G s iOS 4, mnohým uživatelům se telefon po přechodu zpomalil tak, že se stal v podstatě nepoužitelným (dokonce začala vznikat parodická videa na toto téma), až koncem července se objevily první zprávy, že se s tím Apple snaží něco udělat.

Jednomu uživateli se však čekání na řešení zdálo příliš dlouhé, a tak poslal elektronickou poštou přímo Stevu Jobsovi značně rozhořčenou zprávu, v níž píše, že trpělivě čekal na vyřešení problému s iPhonem 3G přes iOS 4.0.1 a 4.0.2, zda se stane opět použitelným. Na diskusních forech mu radili užít některou z oficiálně nepodporovaných metod pro návrat k iOS 3, to však udělat nechce.

A Jobs mu na to měl odpovědět svým obvyklým lakonickým způsobem, že softwarová aktualizace přijde brzy.

Tou aktualizací těžko může být něco jiného než iOS 4.1, který se očekává skutečně již poměrně brzy. A je pravda, že zkušenosti těch, kdo pracují s beta verzemi iOS 4.1, naznačují, že se výkon na iPhonu 3G skutečně zlepšil.

Ovšem teď (pokud je zmíněná odpověď autentická) přišlo potvrzení i z míst nejvyšších, lze tedy doufat, že ostrá verze iOS 4.1 zlepší život také uživatelům iPhonu 3G (některé vlastnosti iOS 4 jim ovšem nadále zůstanou odepřeny, přece jen má tento telefon už dost zastaralý hardware, podporován nebude především multitasking).

Nová beta verze iOS 4.1 obsahuje odkazy na nový testovaný hardware

Už v dosavadních beta verzích iOS 4.1 byly objeveny náznaky, že Apple chystá testování nových typů iPhonu a iPadu, AppleInsider se však od svých zdrojů dozvěděl nové skutečnosti.

Podle těchto zasvěcenců totiž nejnovější (čtvrtá) beta verze iOS 4.1, jež bude pro externí vývojáře uvolněna v nadcházejících týdnech, obsahuje v konfiguračních souborech pro USB tři nové „konfigurační deskriptory“ odkazující na zařízení, jejichž výrobcem je „Apple, Inc.“, AppleInsider to dokládá příslušným snímkem obrazovky.

iPod touch čtvrté generace

Tato tři nová zařízení popisují jejich modelové identifikátory. První má identifikátor „iPod 4,1“, což je téměř jistě iPod touch čtvrté generace vzhledem k tomu, že současný iPod touch se popisuje jako „iPod3,1“, jde tedy o další novou generaci dané řady.

Předpokládá se, že stejně jako v minulých letech nejvyšší iPod opět převezme hardware a architekturu iPhonu uvedeného v daném roce, letos tudíž iPhonu 4, tak jako tomu bylo v minulých třech letech. (Předchozí generace iPodu touch používaly identifikátory „iPod 1,1“, „iPod 2,1“ a „iPod 3,1“, takže označení „iPod4,1“ se zdá logicky navazovat na dosavadní vývojovou řadu.)

Očekává se, že nový iPod touch bude mít dva fotoaparáty a bude podporovat videohovory Face Time, bude postaven na SoC čipu Apple A4 a měl by používat displej Retina s vysokým rozlišením.

Pověsti o iPodu touch čtvrté generace kolují už delší dobu, již několikrát se na Webu objevily jeho údajné komponenty, naposledy se tak stalo minulý týden, M.I.C. gadget zveřejnil fotografie LCD obrazovky a čelního panelu s otvorem pro čelní kameru, tyto součástky nabízí čínský aukční server.

Je sice obtížné posoudit věrohodnost takových snímků, ale jestliže má nový iPod touch přijít na trh už za několik týdnů, tak v Číně (kde se přístroj montuje) skutečně mohou být takovéto komponenty dostupné.

Pravděpodobná nová verze iPadu

Druhým odkazovaným novým zařízením v konfiguračních souborech pro USB je zařízení s označením „iProd 2,1“. To by nejspíš měla být nová verze iPadu, protože před jeho uvedením na trh obdobné konfigurační soubory obsahovaly označení „iProd 1,1“.

Zatím se lze jen dohadovat, co nová verze iPadu přinese, dosavadní pověsti mluvily o tom, že by mohl nasadit výkonnější SoC čip (využívající procesor ARM Cortex-A9) a hodně se spekuluje též o verzi iPadu s menším 7“ displejem, avšak nic z toho není jisté.

Třetí neznámé zařízení – nová Apple TV ?

Zvlášť záhadné však zůstává třetí odkazované zařízení, které konfigurační soubor popisuje pouze jako „unknownHardware“, tedy neznámý hardware. Sice používá produktový identifikátor 20547, ale související textový popis opět uvádí, že jde o neznámé zařízení.

A tak se otevírá prostor pro nejrůznější spekulace, jednou z možností by mohla být nová Apple TV. Už v květnu se objevily pověsti, že Apple hodlá stávající Apple TV, což je okleštěný a hardwarově značně zastaralý Mac s procesorem Intel, nahradit zcela novým zařízením provozujícím iOS 4 na odpovídajícím hardwaru, podle nejnovějších tvrzení se má jmenovat iTV (což se pochopitelně vůbec nelíbí britské televizní síti ITV).

Předpokládá se, že v září Apple jako obvykle uspořádá akci, na níž představí nové iPody a služby související s hudbou a médii, tam s nejvyšší pravděpodobností uvede iPod touch čtvrté generace a snad se také dozvíme, jaké má plány s Apple TV (nový iPad se ale asi objeví až koncem letošního nebo počátkem příštího roku).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: